Paralizie Cerebrala(tetrapareza,parapareza, etc) 2

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna seara!

fetelor voi ati auzit ceva de LOCOMAT?
cica e o terapie mai eficienta in paralizia cerebrala.
am gasit mai devreme o pagina cu metoda asta ,vb mamicile cum ca este f bun,doar ca nu e romania,ci undeva in austria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna seara!

mdanicoleta-tu ai auzit ceva,cum ca s-ar plati sedintele la obregia?
stiu de la TINA ca numai cine venea azi de ex si se interna si vroia sa inceapa recuperarea de azi ,la 3 sedinte platea 1 ,pret 30 ron,dar cei care aveau deja programare nu plateau.
tu ai cumva adresa de mail a MIRELEI?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna
nu am auzit nimic de plata. nu stiu decat mobilul mirelei. eu nu stiu cum se face la obrejia ambulatoriu. faza e ca o sa incerc sa ma internez si la budimex cu toate ca nu vad rostul internarii in afara de faptul ca se face gimnastica de 2 ori pe zi...dar mie mi se pare normal sa incepi din prima zi daca poti si sa faci gimnasica daca ai ajuns mai devreme. pt ce sa astepti ? ei nu stiu ca pt copii astia e importanta si o zi? dar vorbim de mentalitatea asta a noastra...
cateodata imi e asa de sila ca intalnesti atatia oameni prosti pusi in functii de conducere doar pt faptul ca e fata lu..sau baiatul lu...sau alte chestii de genul. si cum sa nu ajungem sa ne scarpinam cu alta mana?
va pupam ca azi am o zi naspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

hello

mdanicoleta am intrebat-o pe dana de spasticitate si mi-a zis ca poate terapeuta avea o zi proasta, Ioana nu este spastica exact cum ai zis tu, spasticitatea nu apare asa de aiurea si sa nu iti faci griji si va poooopaaa.

ciao

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna seara
wnimra, mersi de veste. mai am un pic de indoiala in suflet dar eu am incredere in ce spune dana. tipa mi-a explicat ceva de genul: cand se lungeste osul se lungeste si muschiul si atunci tendoanele nu stiu ce patesc si de aia tb operate. si chiar daca nu e spastica acum poate fi mai tarziu
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:


Asta imi notez ca sa o intreb maine.Vreau ca sa stiu si pt Alex, ne chinuim cu spasticitatea si am reusit sa o tinem sub control.Iti zic ce imi zice Dana.Azi am adus verticalizatorul acasa.Maine sedinta foto si sa il vedeti cum arata, s a chinuit tata dar a iesit ceva de capul lui.

Andru_m sa crezi ca se va recupera , este imposibil sa ramana asa, numai sa fii atenta si sa iti doresti excat ce este omeneste posibil, ma refer strict Andrei, sper ca m-am facut inteleasa, nu de foarte mult timp am priceput si eu acest lucru vis-a-vis de Alex, dar minuni sunt si poate o sa fim martore la ele, doresc asta la toti parintii.
Am auzit de LOCOMAT si am facut putina cercetare ca sa zic asa.Sper din suflet ca in doi trei ani Alex sa ajunga exact unde mi-am propus si sa pot merge cu el sa facem sedinte cu acest aparat.

mdanicoleta te inteleg, inainte eram mai toleranti cu prostia si punerea ei in valoare dar de cand avem copii cu pr deranjeaza mult, pt noi stim ce inseamna o zi fara sau cu, dar pe restul ii doare in...
asta este societatea in care traim.

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna fetelor
am vb aseara cu vera. au ajuns la spital si andrei a bagat 4 sedinte... cica era epuizat ca au fost si la intervale mici. am mustrari...ioana face doar una pe zi si ce ii mai fac eu ziua. cred ca e mult prea putin
alex ce mai face?
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

buna

Mdanicoleta cand se lungeste osul totul creste uniform, atata timp cat Ioana progreseaza si isi revine nu ai de ce sa iti faci griji.Acesti copii nu au o boala care sa de-a regres atata timp cat se munceste cu ei, o sa ajunga sa recupereze suficent de bine ca sa nu ne mai facem probleme.Apoi toata viata o sa fie o lupta mai mult sau mai putin depinde de fiecare cu ce ramane.
Oauuu 4 sedinte intr-o zi.Si Alex tot una face iar eu de 3 zile mai nimic ca am mancat ceva si m-am simtit tare rau, abea ma car pe mine.
Am venit de la kineto si Alex doarme, nici nu a mai fost in stare sa manance.A facut cu Dana apoi si cu mine ca sa vada daca fac bine , l-am epuizat.Ma bucur ca sta in verticalizator si ii place.Macar doua ore pe zi stau fara grija ca face ceva bun si nu trebuie sa il stresez.in rest ma simt foarte obosita, astenie de primavara, am dureri de cap, asa este in fiecare an, sunt lesinata si nimic nu imi mai convine.
Am pus poze cu verticalizatorul.
Va pooop.

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna
arata super verticalizatorul...si cred ca o sa dea si rezultate. eu sunt ingrijorata cu ioana ca dupa perioada cu reactia adversa a vaccinului fata mea e moale tare. nici nu stiu ce sa ii mai fac. chiar ma bucuram ca statea la marginea patului tinuta de manuta cu spatele drept si o simteam "inchegata". . nici nu mai stiu ce sa mai cred.
cica alex a fost la evaluare la dr robanescu si cum a pus mana pe el..si nu a reusit sa scoata nimic de la el.
stii ca o tipa de la oradea m-a intrebat ce are ioana si cand a auzit a scos un sunet ciudat si am intrebat-o ce stie. a zis ca extra se recupereaza mai greu pt ca au perioade cand dau inapoi. a naibii... a avut dreptate
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns wnimra spune:

buna

stai ca am ramas nedumerita
care Alex care a fost la evaluare la Robanescu si nu a scos nimic de la el?

De perioadele de regres nu stiu ce sa zic, alex nu a avut asa ceva, a inaintat fooooarte incet dar sigur, a recuperat 8 luni in 3 ani jumate, este exagerat de mult , iar cele 4 luni ramase probabil ca le va recupera si mai greu pt ca sunt cele mai importante, statul in fund, mersul taras, in 4 labe si mersul.Dar ce mai conteaza atata timp cat am doua maini doua picioare un cap pe umeri si pot sa il ajut.
Nu te mai uita in gura nimanui care zice ca dau regres ca bla bla, sa vb cineva care are FIX un copil ca al tau, eu doi bani nu mai dau pe sfaturile gratuite ale unor parinti care nu au copil exact ca alex(de multe ori intreb daca au facut RMN si ce rezultat au, daca se pupa cu ce scrie la mine in foaie discutam si schimbam sfaturi si ideei daca nu pastrez niste limite ca sa nu ma trezesc ca imi dau la temeleie cand imi este lumea mai draga).Pt ca nu este cu extrapiramido si este doar tetra diferenta de recuperare ,mai exact timpul difera cu mult , sau un copil cu extra dar si crize de epilepsie sau convulsii sau etc.Sist nervos central este atat de complex ca si o mica celua poate face diferente.
hai ca iti zic o faza tare , eram la niste prieteni si imi povesteau de o cunostinta de a lor care a terminat kineto bla bla....si tipa intreba de alex , noi o stim dar din vedere, i-am lasat sa abereze ca sunt luata peste picior de multe ori, mi-am facut o mie de nervi pe sfaturile ei GRATUITE, in fine vine si ziua cea mare, nu stiu daca ma pot lauda cu asta dar nu las politze neplatite, eram toti la o masa mare si ea hop ma ia la intrebari... am zis ca sunt cea mai fericita din lume, mihai statea calm si se amuza , m-am calmat in sinea mea ca sa nu fiu nesimtita si sa dau cu ea de pereti.Cu diplomatie si limba ascutita am facut-o muci( scuzati expresie murdara).Nimic nu stie, mi-a fost rusine de rusinea ei.Intr-un final zice , ca de fapt nu a facut facultatea ca sa ''repare''copii dar este o meserie banoasa si sunt destui care dau o caruta de bani pt niste gimnastica si 3 masaje.No comment.

http://community.webshots.com/photo/2261592570103302750zREysg

Mergi la inceput