Paralizie Cerebrala(tetrapareza,parapareza, etc) 2

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

hai ca am uitat sa mai zic ceva;da stiam ca am rh - inca dinainte de a ramane gravida cu andrei,insa nu stia ca rh are sotul.si pe parcursul sarcinii am fost la institul de hematologie pentru dozare de antiorpi si nu a fost nevoie,si dupa ce am nascut mi-au facut injectia aceea care se face pentru rh ,pentru o alta sarcina.numai ca daca mai raman si nu il tin pierd efectul injectiei si trebuie sa fac iar si in farmacie cica costa cam 400-500 ron,asa mi-au zis cei de la spital cand am nascut;ca prima data mi-au zis ca nu stiu daca mai au pe stoc si saca nu sa ma duc sa o iau de la farmacie,si i-am zis ca nu o iau deloc ca nu mai fac altul si este si f scumpa,si pe urma au venit de mi-au facut de la ei.o poveste cu final fericit sa speram,sa dea d-zeu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna fetelor!

mdanicoleta- vroiam sa te intreb daca ioana se rostogoleste, ca andrei vad ca acum incepe sa se chinuie sa se rostogoleasca;stii isi ridica funduletul si se chinuie da nu se intoarce de tot ,e cam pe jumatate,desi sper sa se intoarca mai repede,ca mi-a zis TINA ca pana nu se rostogoleste si nu se taraste ,nu o sa stea in sezut,decat dupa ce le va face pe astea doua.
la ioana unde mai persista spasticitatea?
ca andrei mai e spastic doar la talpa,inrest la maini si la picioare asa in sus e bine fata de cum era inainte de nu puteam nici sa il imbrac.
cum o tii tu pe ioana la marginea patului?
ca pe andrei daca il iau de la sub brat sa il tin in picioare se lasa in jos,nu sta deloc.
doamne nici nu mai stiu ce sa mai intreb ca eu am o cunostinta in craiova cu care ma intalnesc la recuperare la buc ,si baietelul ei are aceeasi boala ca andrei,acelasi diagnostic si totusi se manifesta diferit.
ioana face crize?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna si aici
noi aici avem un pat destul de jos adica daca ar fi ioana cu vreo 5cm mai lunga ar ajunge cu picioarele pe jos. o ridic in fund si o tin la marginea patului ori din spate o sustin si am grija sa stea cu manutele pe marginea patului, ori stau in fata ei si tin o mana pe picioare.
nu sta pe burta si de rostogolit...nici o sansa. se intoarce pana cand trebuie sa scoata o mana de sub ea si acolo ramane si incepe sa planga.
de tarat iar nimic. nu pot face comparatie de spasticitate ca nu am pus mana pe alt copil.la 5 luni cand a vazut-o dr robanescu si am intrebat-o de orteze a zis ca nu are nevoie ca ea nu e spastica. mie mi se pare ca acum are picioarele mai spastice. nu stiu de la ce sa fie
cand plecati la internare? cat a trecut de la ultima internare ca nu ai mai fost demult
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna dimineata!

mdanicoleta- noi avem orteze da nu prea sta cu ele ca ii cam aluneca din picioare ,nu stiu de ce .mai plecam pe 30 martie la internare ,ca am fost pe 4 ianuarie si mai aveam pe 165 feb dar daca andrei a avut gastro nu ne-am mai dus si i-am facut eu acasa,dar vem programari pana in decembrie si nu vom mai pierde niciuna,ca nu ne permitem sa le pierdem,da nici nu ma puteam duce cu el asa cu diaree si voma si regim,asa ca l-am chinuit eu acasa.si ziua il pun pe burta sa se tarasca pana oboseste si se plictiseste,ii fac o sedinta de bobath si 1-2 de vojta,si in rest il las sa se joace cu jucariile,vb amindoi ,ii pun cantece pentru copii si el rade si face bravo.
voi acum unde mai faceti recuperare?
vrei sa incerci sa faci la obregia?
daca vrei iti pot da nr de tel al TINEI sau al MIRELEI.noi avem in fiecare luna si la TINA si la MIRELA programare,decat ca MIRELA nu ii face decat o sedinta pe zi,in schimb TINA ii face 3,uneori daca nu vine cineva chiar 4 .
tu cat ii dai DANEI la gimnastica?asteptam raspunsul vostru.va pupam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna dimineata
eu am numarul mirelei si am vorbit cu ea numai ca e la sibiu la curs. cu tina am vb in vara cand vroiam sa stau o perioada mai mare in buc si vroiam sa fac in particular si mi-a spus ca e full . cu mirela a vorbit dana din constanta si a rugat-o sa ne ia.
eu nu vreau sa fac decat ambulatoriu. o sa incerc si la obrejia.am si nr tinei de mobil dar deocamdata sa vad ce face mirela cu ea
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna seara!

mdanicoleta-asa e la TINA e full pana la decembrie,eu chiar sunt multumita ca am reusit sa imi fac programari tot anul,si TINA e o dulce,nu m-a refuzat niciodata.
am vazut ca ai scris ca mamicile mai dau bani,da unde te-ai referit ca dau la terapeut sau asa spaga la director la centru ?
stii de ce te intreb ca si eu ii dau bani de fiecare data cand ma internez pentru recuperare,si TINEI si MIRELEI.[left][/left tu ii dai cand esti ambulator?la budimex cat merge tariful?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna fetelor
eu am auzit ca i s-a dat bani directoarei de la centru. nu stiu daca e o conditie ca sa intri acolo. eu am facut terapie la oradea unde am dat unei singure terapeute ca am vrut eu 50 si in rest nimic ( ba si o cutie de bomboane alteia)
la budimex nu dau nimic dr si am facut si cu alta si nimic. oana nu a vrut sa ia nimic dar am vazut cum se poarta cu ioana si nu am putut sa nu-i dau ..dar repet, am lasat pungultia acolo. sper ca a luat-o ea. am vazut ca e plin de ciocolata , de cutii de bomboane, de cafea ( probabil de la mamici).eu am dat 100. poate e putin, nu stiu
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna dimineata
vera, te rog sa-mi dai si mie nr tau de tel ca vreau sa te sun. am vb aseara cu mirela si a zis sa o sun pe 30 sa vada ce locuri sunt libere
va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna!

mdanicoleta-vrei sa faci ambulator la mirela?
nr meu este-0766303140.astept sa ma suni sa vb.
cum mai sta ioana cu scaunul?iese mai bine de la lactoza?
hai ca poate aveti noroc si va gaseste loc si poate ne intalnim la mirela.
hai ca mai vb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

fetelor-wnimra si mdanicoleta-poate facem schimb de adresele de mail daca vreti si mai vb pe mes sau pe mail.

Mergi la inceput