FIV in Austria

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Camid, este o fata melutzica de pe forum care locuia si a facut fiv in St. Polten cam in urma cu un an, ea scria ca pretul este foarte mic... in St.Polten numai la General Hospital se mai face fiv, poate a facut acolo si am inteles eu gresit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camid spune:

Avalon, te-ai hotarat pana la urma la care clinica faci?
Ca eu si cu al meu ne tot uitam si nu prea ne hotaram. El pleaca sapt. vitoare in cehia si a zis ca trece si prin austria si vreau sa-l trimit la clinici cu analizele sa se documenteze.El ar prefera Graz dar am vazut ca nu au picsi si la noi problema e de gigei care sunt 80% anormali.Am citit ca iti inapoiaza 70% din pret daca ai pana in 40 de ani si locuiesti acolo. Noi am depasit varsta, si chiar daca el este cetatean austriac nu ne mai incadram, plus ca locuim amandoi in Romania.
Stii cam cat ar costa aproximativ tratamentul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Camid, inca nu m-am hotarat, dar alternativele mele sunt Goldenes Kreuz din Viena, Institut (Graz) si Klinik(Wels). In orice caz spre sfarsitul lui august, inceputul lui septembrie va fi... Costul tratamentului e aproximativ 1000 euro, depinde cu ce faci tratamentul si ce medicamente aditionale iei, de unde le cumperi, etc... La noi a fost vorba de oligospermie, acum spermograma e ok dar totusi vreau ICSI, cred ca daca voi avea suficiente ovocite voi opta pt o combinatie de ICSI cu FIV (fifty-fifty), oricare din cele 3 clinici la care ma gandesc sunt ok din punctul asta de vedere (in sensul ca nu avem nevoie de proceduri speciale... In ceea ce priveste transferul cu blastocyst nu ma mai incanta atat de mult ca inainte, parca inclin mai mult pentru un transfer la 72 de ore desi sunt convinsa ca ei au medii foarte bune de cultura si nu merg pe regula aia ca lasa embrionii pana in faza de blastocyst numai daca sunt multi si de calitate buna...

In fine, am vazut schemele lor de tratament si sunt foarte incantata ca este exact ceea ce 'croisem', ceeea ce concepusem eu vad ca se practica la ei... ca la noi nici nu vor sa auda de asemenea combinatii sau daca le fac, le fac fara discernamant (in sensul ca se cade in extreme, dozele sunt uriase...).
Ideea e ca nemtii iti studiaza foarte bine analizele si cum ai reactionat la tratamentele anterioare si prescriu cu o logica perfecta dozele. In orice caz, imi place faptul ca se merge pe protocolul scurt, corpul nu e bombardat cu doze uriase de hormoni si totul e administrat cu precautie si in doze de bun-simt (ca sa-ti faci o idee despre ceea ce inseamna fiv in Romania, citeam cu stupoare la un moment dat de prescriptii de genul progesteron injectabil 250 mg zilnic, sau alta si mai oribila: 6 estrofem 2 mg zilnic... sau tratamente standard date indiferent de varsta, de analize, se mai mira ca au cine stie ce reactii la tratament).

Pana la urma stiu ca nu tine de noi totul, dar daca se poate, de ce sa nu facem alegerea corecta, in urma careia sa nu ramanem cu regrete?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camid spune:

red]Avalon[/red], a-ti facut tratament pentru spermograma? nu prea am timp sa citesc asa ca nu stiu cum a fost la voi. La noi e cam rau -oligoastenoteratozoospermie moderata, nu stiu cat de moderata ca sun 5 mil.cu mobilitate a+b 30% si anormali 80%. nu stiu ce sanse avem cu ICSI, avand in vedere si varsta. Asta era in octombrie , de atunci nu am mai repetat-o. Nici noi nu ne-am decis unde o sa facem.Oricum am inteles ca la clinica lui Tutunaru se merge pe un protocol asemanator celui din Austria.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Salve !

...eu as alege in austria (si nu numai): centrul krumpendorff al proff.Szalay....din forumul de infertilitate italienesc( www.cercounbimbo.net ) pare cel mai ok...

...numai bine tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by camid

red]Avalon[/red], a-ti facut tratament pentru spermograma? nu prea am timp sa citesc asa ca nu stiu cum a fost la voi. La noi e cam rau -oligoastenoteratozoospermie moderata, nu stiu cat de moderata ca sun 5 mil.cu mobilitate a+b 30% si anormali 80%. nu stiu ce sanse avem cu ICSI, avand in vedere si varsta. Asta era in octombrie , de atunci nu am mai repetat-o. Nici noi nu ne-am decis unde o sa facem.Oricum am inteles ca la clinica lui Tutunaru se merge pe un protocol asemanator celui din Austria.


cami



Despre oligospermie si imbunatatirea spermogramei am scris aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=110645&whichpage=13 .
Completez cu faptul ca in 2006 avea 6 milioane cu zero forme normale iar in 2008 avea 35 milioane, 35% mobili si foarte mobili, 15% forme normale.

Interesant ce spui despre dr.Tutunaru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

quote:
Originally posted by lilianaFi

Salve !

...eu as alege in austria (si nu numai): centrul krumpendorff al proff.Szalay....din forumul de infertilitate italienesc( www.cercounbimbo.net ) pare cel mai ok...

...numai bine tuturor



Helo, Liliana, ma bucur ca te mai vad si multumesc pentru informatii, conteaza foarte mult sa vina din partea cuiva care a avut contact direct cu medicii de acolo... Ne poti da mai multe detalii, ca site-ul nu prea ne ajuta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilianaFi spune:

Avalon... pe forumul italienesc de infertilitate eu am citiT comentarii despre majoritatea clinicilor europene,dintre toate,aceasta clinica mi s-a parut cea mai ok din punct de vedere profesional si mai ales se pare ca au si un super-laborator...iar reusite sint in numar mare....si un ex.concret: Galuscuta mamica de gemenasi...eu daca mai fac un fiv il fac la ei....

NUMAI BINE TUTUROR....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camid spune:

Liliana, daca ne poti da mai multe amanunte despre clinica , adica daca se poate ca la celelalte sa mergem numai pentru punctie si ET si sa facem monitorizari aici,eventual preturi, pt. ca nu prea am vazut pe site-ul lor. Multumesc frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camid spune:

Avalon, vezi ca a scris Arucs la FIV despre tratamentul care i s-a prescris la clinica lui Tutunaru. Oricum am inteles ca merge pe protocol scurt si e cam acelasi care se da in Austria.

Mergi la inceput