FIV in Austria

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Chiar ca ai muncit ceva la asta, Pisix, este super lista! Am adaugat-o pe prima pagina si desigur va 'suferi' completari permanent, pe masura ce primim informatii. Austria este destul de aproape de Romania si cine a incercat de cateva ori fara succes in tara, poate ca va gasi aici tot ce are nevoie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Da Avalon am muncit pentru ca eram direct interesata

Astfel am trimis mail cu solicitare de info la clinica lui Kitta din Viena (clinica nr.4) pentru ca au experienta, sunt mai aproape de Romania si poate au si PICSI / IMSI
Si am mai trimis la clinica nr. 6 pt ca de asemenea au experienta, au PICSI/ IMSI dar i-am intrebat de AH, Polar Body, biopsie si ...preturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor despre clinica nr 1 am aflat ca fondatorul ei este un medic super-capabil, e seful asociatiei FIV din austria si in plus l-am gasit ca fiind in management la o firma bazata care produce medicamente de fertilizare
http://74.125.39.104/search?q=cache:LX9nSChqUZkJ:www.vitateq.com/company/team.htm+obruca+ivf&hl=ro&ct=clnk&cd=1&gl=ro

In plus are super-studii asa ca in ciuda site-ului ii dau un vot in plus. Promit sa le trimit si lor mail azi !

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Info generale despre un FIV in Austria:

- ANALIZE INITIALE: accepta analizele pe care le ai, cu conditia sa nu fie mai vechi de 6 luni/ 1 an

- PRIMA CONSULTATIE: nu e absolut necesar sa mergi la o prima consultatie acolo; ti se cere un set de analize initial, discuta cu tine de protocolul anterior/ rezultate (daca ai mai facut fertilizare inainte) si iti prescriu medicatia

- MEDICAMENTE :evident ca se pot ocupa ei sa-ti comande medicamentele daca nu sunt la noi in tara sau daca sunt mai ieftine la ei (mie chiar mi-a propus la o clinica sa-mi comande din Franta, unde ar fi mai ieftine din cauza TVA-ului mai mic)

- MONITORIZARE: tu alegi un cabinet care sa te monitorizeze in tara si vei trimite la clinica prin fax/ mail aceste rezultate (ei iti spun exact ce trebuie sa faci)

- DE CATE ORI TREBUIE SA MERGI ACOLO : perioada de stat in Austria este de aprox.7 zile, intre punctie si ET (presupunand ca se face cu blastocist) sau 5 zile (cu ET la 72 ore)

- CAZARE: pentru Viena exista pensioane (un fel de apartamente de inchiriat pt turisti) cu preturi f mici si conditii bune; in orasele mai mici cred ca e si mai usor de gasit cazare ieftina

- CONDITII: la oricare din clinicile din Austria conditiile sunt cu mult peste tot ce gasesti in Romania ...
Revin !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Super subiectul.Felicitari fetelor, ptr fiecare.
Ma atrage din ce in ce mai mult ideea de fiv in austria.Inca nu am luat hotarirea, inca ma documentez, iar cu sub deschis de voi, e mult , mult mai usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dariaioanaxx spune:

Pisix- f. interesant ceea ce ai spus, ma refer la faptul ca se tine legatura si de la distanta, si nu se sta decat 5,7 zile acolo; interesant , interesant, multumim !


pupici tuturor

In asteptarea minunii! Daria. Foto de familie !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Fetelor, o rugaminte am la voi, nu vad nicaieri pretul , ptr prima clinica, Goldenes Kreuz.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor, sper sa va fie de ajutor aceste info pentru a lua cea mai buna decizie

medamaya - unde nu sunt preturi inseamna ca nu le avem
La clinica de care spui chiar azi vreau sa le scriu sa le cer; am mai cerut la cateva ieri si sper sa le primesc azi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns medamaya1 spune:

Ok, Pisix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Pentru bombonique si restul fetelor care vor in Wels (clinica nr.5), iata o pagina cu hotelurile de acolo
http://www.stadtmarketing-wels.at/stmwels/site/207600147905904795_207556931684943559_207556931684943559,en.html

Si un hotel ieftin in Linz (foarte aproape) :29 eur/camera
http://www.youthotel-linz.at/index_e.html

Mergi la inceput