Calendarul gradinarului vesel 4 (de daniela b)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Georgeta,pe arcada poti sa pui trandafiri cataratori,iasomie sau mana maicii domnului(nu stiu cum ii zice altfel(.In spate poti planta crini din aia imperiali,galbeni,ca sunt inalti,tufanici,pe care sa le ai inflorite toamna.

"La vita e bella"
De mancare
Din gradina mea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Mama ce-ati mai scris de-aseara pana-acum!
Mai intai va multumesc fetelor de sfaturi si aprecieri.
Daniela, te rog, daca gasesti poza cu piscinuta sa mi-o trimiti ca tare mi-ar place un bazin mai maricel macar pentru copii.Anul trecut am avut un bazinut din ala gonflabil pus in fata casei pe gazon. Problema e ca daca-l tin mai mult timp intr-un loc se strica gazonul de sub el, se ingalbeneste si se face si noroi in jur (am doi pitici mici care s-ar balaci toata ziua). Ar fi super daca le-as amenaja un loc doar pentru asta. Si, daca incapem si noi in el, cu atat mai bine.
Daca vrei fac o poza cutiei sa vezi de care gazon am folosit eu.Creste destul de usor, adica nu am facut decat sa sap, sa seman, sa acopar cu f.f. putin pamant si dup-aia sa ud f. des. Daca nu calca nimeni pe zona aia (la mine e destul de greu) creste f. frumos. E rezistent, dupa ce-l tund prima oara se joaca copiii pe el fara probleme. Eu il am in zone cu soare si la semiumbra.
Problema mea cu gazonul e alta, si poate Ramona ma lumineaza si pe mine. Ce fac cu cel de anul trecut care, mai ales acolo unde am tot avut bazinutul copiilor, s-a cam "ciufulit". Adica are si fire verzi dar smocurile sunt cam uscate la radacina, nu stiu cum sa explic mai bine.As vrea sa-l resuscitez si nu stiu cum.
Langa arcada am pus deja zorele sa se catere ceva si anul asta si am comandat trandafiri cataratori. Daca nu merge cu piscinuta de care zicea Daniela,cred ca am sa fac in spatele ei, cum spuneti si voi, o gradinita cu flori mai inalte, eventual si ceva arbusti ca sa se vada ceva verde si inflorit si in spatele arcadei si in lateralele ei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Georgeta, nu stiu ce virsta au copiii tai. Problema cu piscina e ca daca nu o ai ingradita, va trebui sa-i pazesti de cite ori se joaca in curte.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

quote:
Originally posted by Ramona J

Georgeta, nu stiu ce virsta au copiii tai. Problema cu piscina e ca daca nu o ai ingradita, va trebui sa-i pazesti de cite ori se joaca in curte.

The best thing you can do for your children is to love your wife.



Sunt mici, mici, 2 si 4 ani. Tocmai de-aia mi se parea potrivit locul, e ingradit practic pe toate partile, as pune o portita pe alee si as rezolva problema.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Georgeta, poate acum "reinvie" gazonul de peste iarna. Asta ar fi varianta cea mai buna.
E durere mare cu gazonul asta, trebuie sa-l ingrijesti mai ceva ca pe flori. Poate sint ceva creaturi care se infrupta din el. Noi verificam taind cu cutitul "o felie" sa vedem daca sint mai ales "grubs" (poate te lamuresti ce-s aia pe Yahoo image, nu stiu cum le-o zice). E insa foarte posibil sa fie vreun soi de fungus, mai ales daca a plouat mult in ultima vreme.
Ca tratament general gazonul trebuie fertilizat, curatat de buruieni (atentie la ierbicid, trebuie sa fie specific pentru tipul tau de iarba - altfel poate o ia de buruiana!), aerisit (se fac niste gauri din loc in loc, sa nu devina prea compacte radacinile - mai ales daca il calcati mult in picioare), tuns (nu prea scurt).
Daca astea nu dau rezultate, scoate bucata de gazon cu probleme, pune compost si imprastie o tura noua de seminte.
Pentru mine gazonul e cea mai mare bataie de cap, urasc cit e de lucru cu el si as vrea sa pun flori peste tot, sa nu-l mai vad!
Acum il udam de zor pe asta proaspat pus, sa se prinda cum trebuie. Sper ca va fi bine. Deocamdata e cam ofilit si se vede conturul patratelelor, nu sint "lipite" perfect.
Miine vine tura a doua de gazon si am emotii ca se anunta citeva zile cu caldura mare. Sper sa-l tinem in viata.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Ramona, multumesc mult, asa am facut pana la urma, am scos bucata foarte deteriorata si am inlocuit-o cu alta(mi-au mai ramas "petice" de cand am montat felinarele). De aerisit il aerisim, am luat un fel de talpi cu cuie cu care-l gaurim iar dedesubt nu sunt alte vietati in afara de rame (si chiar am decupat aproape tot conturulcand am ingropat cablurile). Dea buruieni se pare ca am scapat definitiv (aproape)anul trecut dar doar prin smulgere, fara ierbicid. La mine nu e o problema prea mare asta pentru ca e suprafata mica si facem fata la smuls.
Iti doresc succes cu gazonul tau, cu timpul n-o sa se mai vada conturul patratelor, am vazut eu la spatiile verzi din oras care sunt inierbate asa. Si, uite, la mine dupa o saptamana de cand l-am "peticit" incepe sa devina uniform, nu prea se mai vad decupajele.
Nu ne-ai mai zis nimic de furtuni, ati trecut cu bine sa inteleg de zilele cand se anuntau puternice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Bine ca s-a rezolvat Georgeta. Era bine sa pui niste compost daca aveai, sa ramina sanatoasa iarba asta. Daca gasesti unul fin nu e tirziu nici acum. Pui un strat foarte subtire peste iarba, si dai usor cu grebla. Cind uzi iarba intra intra in pamint si gata.
Furtuna de ieri a fost suportabila, cu alea m-am obisnuit. Astazi se anunta aia nasoala si pina la urma n-a fost nimic. Am tot zis ca vine si pina la urma spre seara a iesit soarele si a fost bine. Presupun ca s-a oprit undeva mai la nord, s-o fi intors vintul.
De acum nu mai e mult si se termina cu furtunile astea, ne pregatim de arsita.
Cu decupajele astea va mai dura o vreme pina se unesc, am sute de ele! Ar fi trebuit sa dam cu o rola grea (cam cum indreapta asfaltul) dar sotul meu n-a mai avut chef, le-a calcat in picioare. Cica-i bine si asa. Sper! Cum ziceam, partea asta o urasc si tare as fi vrut sa mai rapesc din spatiul asta sa pun flori.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Merge si cu calcatul in picioare. Noi asa am facut si, ti-am spus, aproape ca nu se mai vad urmele decupajelor dupa o saptamana. Dar trebuie inundat la greu sa se inmoaie si sa se lipeasca pamantul de pe margini. Aici nu prea am de unde sa iau compost. Si pe mine ma bate gandul sa iau o "tocatoare" de plante si sa amenajez un loc pentru compost.As vrea sa aduc si niste gunoi de grajd si sa-l imprastii peste tot, dar asta tocmai la toamna.Deocamdata tratez gradina cu... rumegus. Iar suntem in santier, finiseaza sotul terasa din spatele garajului si avem toti de doua zile rumegus si in urechi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:



Intre pozele din linkul meu, o sa vedeti in una cam "ce fel de iarba" mi-a iesit pe unde am pus...
De fapt, aproape mai nimic nu a iesit pina acum ( :emoticon cu omulet suparat:).
N-am mai fost sa vad ce e prin gradina de ceva vreme si am ramas surprinsa ca nu au rasarit mai deloc floricelele mele din seminte si bulbi.
Adevarat, le-am pus si cam tirziu, timpul a fost rece si mi-a fost teama sa nu le fie frig si sa moara in pamint.

Tatal meu care ma ajuta cu gradina e si el la fel de dezamagit, spune ca sa-mi iau gindul, ca pamintul nu e bun si ca sa punem doar iarba de cosit si gata.
Ei bine, eu fiind o incapatinata, ma gindesc sa incep ca din toamna sa-l tratez si sa pun fertilizatori, ingrasaminte...nu pot sa cred ca gradina mea "din vis" va ramaine doar un vis neimplinit.

Intr-un fel nu sint foarte dezamagita...consider ca experienta acestui prim an ( prima primavara) ma va lamuri cu ce fel de teren am de-a face si asta ma va ajuta sa ma orientez mai bine pe viitor.

In afara de pomii fructiferi si vita de vie care s-au prins in proportie de 100%, doar cite un crin mititel se mai zareste ici colo, citiva irisi, o iasomie, citiva trandafiri si multe frunzulite care nu stiu ce sint ( exista o probabilitate mare sa fie tot buruieni :))).

In fine, hai sa pun linkul, mare lucru nu e de vazut, poate doar peisajul ( motivul pentru care am si cumparat acel teren, alaturi de existenta unui piriias mititel in spatele lui) dar...

Pozele nu-s cine stie ce ( pamintul parea foarte uscat desi plouase cu o zi inainte, aproape tot timpul) si, din lipsa de timp nici nu am scris ce e fiecare ( scuze!).

http://home-and-garden.webshots.com/album/563337651XhVlYR







Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GeorgetaR spune:

Daniela, peisajul este absolut superb, m-a topit de tot paraiasul. Pamantul... no coment, o sa ai de furca cu el. Ar fi interesant sa aduci pamant de padure daca ai cum si sa pui un strat deasupra. Sau macar niste gunoi de grajd la toamna. In orice caz, nu te descuraja, bucura-te de fiecare plantuta rasarita, la anul o sa fie mult mai bine. N-ai fi vrut sa vezi cum arata curtea mea in primavara trecuta... ca sa nu mai spun cu o toamna inainte. Asta e, o gradina se face in cativa ani, nu intr-o primavara.
La tine s-ar putea sa mai fie o problema lipsa unei surse stabile de apa. Noi udam gradinile la greu si tot nu rasar mereu plantutele ca lumea.Oricum ai deja niste plantute frumoase foc, imprejurimile sunt superbe si sunt convinsa ca peste cativa ani acolo va fi cu adevarat coltul tau de rai, asa ca fruntea sus!

Mergi la inceput