probleme la cezariana

probleme la cezariana | Autor: gill

Link direct la acest mesaj

Buna ziua!
Rog pe mamicile care s-au confruntat cu o problema asemanatoare sa-mi dea un sfat.
Am nascut de 6 luni prin cezariana si de doua saptamani incizia a inceput sa supure.
Nu este infectie, nici sange ci supura un fel de lichid uleios (colagen).
Dintre mamicile care ati nascut prin cezariana ....ati mai patit asa ceva?...daca da...ce ati folosit pt cicatrizare???
Multumesc pt eventualele raspunsuri

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

cred ca mai bine ar fi sa-ti intrebi ginecologul, eu n-am patit asa dar sigur as fi dat fuguta la el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mi_ro spune:

Dupa parerea mea este cam ciudat ca dupa 6 luni de la operatie sa ti se intample asa ceva. Si eu am avut asa ceva dar la o saptamana de la cezariana si a fost infectie pentru care mi s-au dat antibiotice care din fericire nu au afectat laptele decat calitativ vorbind pentru ca micutul nu mai vroia sa suga.Eu zic sa mergi la doctor, poate ai facut un efort si ceva s-a intamplat.
Doctorul meu mi-a spus sa dezinfectez si sa tin cat pot de mult la aer ca sa se cicatrizeze. La un moment dat cand am vazut ca nu mai supura si nu mai am nici febra am dat cu ulei de catina dar deja nu mai era rana deschisa.
Oricum doctorul iti va spune ce este mai bine sa faci
Si inca ceva, eu am facut infectie fara febra. Eu nu prea fac febra si niciodata nu stiu ce poate fi...am doar o durere de cap.

http://www.hi5.com/friend/photos/displayUserAlbum.do?albumId=119318750&ownerId=166574282

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monu spune:

Dar tie ti-au scos ata?

, mami de printese
Alexia - aparatoarea lumii si Antonia - avangardista

Sa lupti si sa cauti sa gasesti si sa nu te lasi doborat.

BIZARII'S WORLD

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babylina spune:

eu am patit asa dupa cateva saptamani. Pe unde a copt a iesit un fir de ata de la bandaj. eu am dat (la indicatiile medicului de familie )cu betadina si baneocin pudra. Asta nu inlocuiesc totusi o vizita la medic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Salutare!!!!
sa va spun ce am patit...nu de alta dar poate vor mai fi mamici in situatia aceasta......
Stiti ca va spuneam zilele trecute ca-mi supura incizia de la cezariana.......am fost azi la dr.....se pare ca am facut o reactie alergica la firele de cusatura....adica corpul meu...in loc sa absoarba firele.....incearca sa le dea afara ca pe un corp strain....
.......noroc ca operatia s-a suturat caci altfel...daca se intampla imediat dupa operatie trebuia sa ma deschida si sa ma coasa din nou cu fire antialergice.......
...asa ca.....firele de pe uter le voi elimina prin menstruatie.....care cred ca le-am eliminat deja ca am avut acum 2 luni o hemoragie care m-a tinut 18 zile.......iar firele de la exterior........astept sa dea semne ca vor sa iasa...deocamdata....voi merge sa-mi scoata 3 fire.....cele care au inceput sa-mi supure.....iar apoi.......cand va reactiona organismul...mi le va extrage si pe celelalte......

.....Asa ca...m-am scos!!!!!!..........nu pot pune nici sterilet....nici silicoane ...noroc ca nu am nevoie.....ca imi da corpul eject....imediat.......
Pupici si multumesc pt raspunsuri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Gill, n-as vrea sa te sperii, dar eu m-am chinuit 2 ani cu o operatie.
Eu am facut aceasta reactie la 3 zile de la operatie, nu m-au deschis din nou (nu stiu sa-ti spun daca folosisera deja firele care trebuie sau poate ca atunci nu erau altele mai bune - operatia a fost in 2003), si am stat in spital 3 saptamani. Nici nu vreau sa-mi amintesc prin ce-am trecut. Iar apoi timp de 2 ani, operatia mea se deschidea intr-un punct si mai scotea un fir, se inchidea la loc, mai trecea putin si iar se deschidea. Apoi dupa 2 ani s-a inchis, iar dupa inca 2 ani in care n-am mai avut nimic, mi-a mai scos un fir.
Dupa prima vizita la medic, cand iti vor scoate firele (va fi nasol), iti recomand ca atunci cand se mai deschide sa te tratezi singura acasa, deoarece firul va iesi garantat, si dupa ce-l elimini, operatia se va inchide fara probleme.
Eu imi faceam toaleta locala cu bethadina si baneocin pulbere, iar mai spre final cand deja stiam ce si cum nu faceam decat sa dezinfectez cu baneocin si atat.
Datorita faptului ca la mine operatia a fost mare, am avut multe fire de scos, e posibil ca la tine sa nu dureze atat.
Iti doresc multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Inca ceva, vei sti tot timpul cand urmeaza sa elimini un fir, deoarece inainte de a se deschide operatia, acolo unde este firul buclucas, se va forma un granulom destul de tare si maricel, pe care-l simti la spalat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gill spune:

Claudia, multumesc pt raspunsuri!
la mine "norocul".....daca se poate numi asa e ca am operatie mica...in total 7 fire......3 au supurat deja......urmeaza sa merg pe 20 mai sa mi le scoata.........mai raman celelalte........
....Si eu la fel folosesc betadina si baneocin pulbere........dar....despre faptul cu iesitul firului....la mine e mai complicat pt ca firele sunt in adancime.......nu prea se vad....doar dr stie cum sa umble.......
...el mi-a spus ca pot sa ma curat si singura...dar mi-e frica sa intru eu cu pensa...asa de adanc......
....sper ca mai devreme sau mai tarziu da scap odata......

Si.....nu v-am spus totul.......fetelor care vreti sa nasteti prin cezariana......luati aminte.....
la o sapt dupa operatie....dupa ce mi-a scos firele de la suprafata am inceput sa sangerez pe la mijlocul inciziei......
initial putin ...apoi din ce in ce mai mult.........asftel incat...cand alaptam trecea sangele prin 5 randuri de comprese sterile.......m-am chinuit mult.....a fost nevoie sa ma coasa din nou in acel loc de 2 ori.....mai mult pe viu.........
intr-un final sangerarea s-a oprit.......dar in acel loc am supurat continuu timp de 6 luni.........dr zicea sa nu mai bag chestia asta in seama...ca va trece in timp....abia acum....dupa 6 luni jum cand a inceput sa supureze si in alte 2 locuri a realizat ca firele nu s-au dizolvat si corpul se lupta sa le dea afara........
Stiu ca aceste complicatii sunt rare......sper ca nimeni sa nu mai treaca prin ce am trecut eu....
Sanatate tuturor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia_prea spune:

Gill, nu-i nevoie sa umbli in adancime dupa fire, organismul le respige si le scoate la suprafata. Este suficient sa-ti faci toaleta locala cu betadine.
Eu, in timp ce faceam dus, am vazut intr-un astfel de punct ceva alb, la suprafata, am dat cu unghia si am scos de acolo o legatura cu mai multe noduri, arata ca si cum ti-ai inoda pe degetul mic o ata, si ai scoate-o de pe deget. Aia a fost cea mai semnificativa, ca restul erau efectiv bucatele de ata.
Tot despre firele din adancime a fost vorba si la mine.
Pe mine m-a tinut atunci 3 saptamani in spital, si in fiecare dimineata si seara, imi facea toaleta locala (adica introducea in burta prin cele 2 gauri formate, intai cloramina, apoi apa oxigenata si imi rupea tesuturile de suprafata). Operatia mea tindea sa se inchida la suprafata, iar in interior curgea, si atunci dr. nu-i dadea voie sa se inchida, decat atunci cand s-ar fi vindecat, astfel incat sa se inchida din interior in exterior si sa elimine tot.
Stiu ce inseamna pe viu, ca asa se facea si la mine, traiam de la un pansat la altul.

In orice caz, dupa ce-ti va scoate primele fire, cred ca vei ajunge singura la concluzia ca mai bine astepti sa iasa singure, decat sa te mai chinuie o data.
Poate intre timp s-a mai schimbat ceva, si-ti va face anestezie.
Ai grija de tine si de bebe!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nusicasiely spune:

gill,cu cine ai nacut?ca urmeaza sa nasc si eu la Targoviste(am vazut ca esti din Targoviste si am presupus ca ai nascut acolo),prin cezariana(ca asa am nascut si prima data),pe la jumatatea lui august.imi poti spune,te rog,cum se cheama doctorita ta?

nusica
PS.scuzati ca sunt off-topic

Mergi la inceput