Nazdravani de oct-noi-dec 2003 (86)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Carmen, si eu cam tot atat am dat pe bilete. Ma ia cu ameteala. Cu cadourile am lasat-o mai usurel, oricum stau mai putin ca tine, deci implicit vad mai putina lume . Oricum mi-ai dat o idee cu parfumurile, dar ceva specific american nu prea stiu ce. Am facut si eu pe Mos Craciun in anii trecuti, dar nu stiu daca merita osteneala. Cel putin la unele persoane mi-a si parut rau ca le-am dus ceva. Anul trecut Alex s-a comportat exemplar in avion, l-am tinut ocupat cu o pereche de casti (sper sa se dea gratis si acum), o patura si o perna. Ma crezi sau nu, nu l-au interesat jucariile ce s-au dat in avion (dragute de altfel). Doar dulciurile .

Azi l-am urmarit pe Alex pe webcam la gradi, nu cumva sa-l manance vreun copil, daca ieri a fost incercare de muscare. Zau, sa nu cumva sa fie cupil mancat de alt cupil . Aaa, si razboi ieri cu el ca nu vroia sa-mi spuna numele "infractorului". Pana la urma a cedat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Si io la apel. Vik saru'mana ca strigasi catalogul (un fel de a spune).
Noi suntem pe baricade. Eu mai am o saptamana si termin scoala. Insa maine si poimaine am doua examene grele ... de scap de ele ma imbat cu Baileys. Parole.
In we fuseram cu bicicletele, trecuram pe la magazinul mentesc de cumpararam ceva mezeluri (Vik, sa vezi doamne elegante in magazinul asta de nu a vazut America vreodata. Palarii cu boruri mari, parfumuri rafinate - pentru nasul meu- imbracate sport si de firma si baga o viteza in germana de ma uit pierduta la ele, mai ca ar trebui sa imi inchida careva gura ca prea e deschisa), fuseram si la un party mai asa din obligatie. Nu ca mi-ar fi facut mare placere, dar ma rog, familia face parte din grupul nostru de romani cu care ne vedem frecvent. Am stat acolo pana la 11:30 seara si ne-am carat. De abia se servea friptura. Tata, mai necioplit, pe la vreo 11 a cerut cateva prajiturele pentru copii sa manance ca noi vrem sa plecam ca e tarziu pentru cei mici. Tipa a spus scurt ca ea nu e pregatita sa scoata acum prajiturile ca de-abia serveste friptura. Avand in vedere ca prajiturile erau taiate si puse pe platouri in garaj, asteptau numai sa fie scoase la lumina. M-a deranjat al naibii lucrul asta cand mi l-a spus tata mai tarziu, adica ieri. Dupa ce ca m-am dus cumva de jena sa nu refuz, ma enerveaza sa mananc la orele la care mi se impune, sa dansez cand mi se spune. Poate am mai imbatranit eu, dar la familia asta eu nu mai calc.
Duminica, insa, am fost invitati la niste buni prieteni de-ai nostri care au o casa foarte frumoasa, undeva la o jumatate de ora de Colorado Springs. Tocmai si-au pus parchetul meu preferat, Brazilian Wood cherry. O nuanta rosiatica, un luciu la el de iti faceai freza. Fain de tot. Si-au schimbat si mobila, si-au luat ceva gen contemporan, linii drepte si cat mai putine piese.
Insa copiii au prins gustul pentru liftul lor. Casa asta inainte a fost a unor batranei care nu puteau sa urce scarile si si-au montat lift. Pai copiii numai in el au stat, cu bunicul, normal.
Am mancat mancare mexicana si baut margarita. Ne-am simtit nemaipomenit. O atmosfera calda, cu oameni cu care te simti bine si poti vorbi orice.
Pentru vacanta visam la o calatorie in Mexico. Sa vedem daca chiar ne hotaram.
Acum tata mi-a bagat in cap o idee sa il trimitem pe Luca in tara pentru cateva luni. Si parca ma tenteaza ideea. Ca mie mi-ar ramane Evuta si simt ca durerea nu ar fi asa de mare daca as mai avea un pui langa mine. Insa ne tot gandim cum sa facem sa il luam. Ca sa il las pe Luca din iunie pana la sf. lui august e cam mult pentru noi. In august ar veni mama cu el.
Dar aseara am vorbit cu el daca vrea sa mearga in Ro cu tataie. A zis ca da, dar cand i-am spus ca noi nu mergem a spus categoric nu, ca el o sa fie suparat daca nu va fi cu noi. Asa ca sunt in mare dilema ce sa fac cu puiul. Ma gandesc ca inceputul ar fi greu, el e foarte obisnuit cu ai mei. Ar avea locuri multe unde sa se plimbe, copiii cu care sa se joace. Dar nu am fi noi langa el. Si nu as vrea sa sufere.
Hai ca poate mai revin.





Ciuf, Luca (11.11.2003) si Eva Maria (21.04.2006)
Camera lui Luca/Finding Nemo si Camera Evei-Gradina cu flori vesele
www.onetruemedia.com/my_shared?z=15dde712e107702b2ad340&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Binecuvantarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Laura, pai voi ati dat mai putin pe bilete raportat la numarul de persoane, ca ati platit pentru 4 adulti ... pe cand noi .. Marc plateste doar 15% din bilet. Cadouri cu si despre America: tricouri inscriptionate cu tot felul de chestii reprezentative SUA, brelocuri la fel, sunt tot felul de suveniruri de genul ...

Valeria, bafta la examene! Tinem pumnii. Despre trimisul lui Luca in Romania, sincer, eu cred ca nu ar suferi prea tare, poate cateva zile la inceput, mai ales ca e asa obisnuit cu ai tai, si stii ca in Romania e plin de copii afara cu care o sa se joace, etc, etc, nu o sa aiba timp sa se necajeasca. Adu-ti aminte de Alex al Laurei, ce bine a dus-o la bunici pe timpul verii, el era excelent, Laura murea de dorul lui . Deci cel mai sigur tu ai sa suferi mai mult ca Luca.

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Carmen, stai asa bre! Am uitat sa spun, trei persoane, nu patru, si numai Alex cu reducere, Calin are peste 12 ani si e cu bilet de adult. Ca numai io merg cu cupiii, sa-i duc peste vara la ai mei. Apropos, de dus la bunici, Valeria. Calin mi-a zis ca el nu se duce altundeva decat in Romania in vacanta, ca el la camp nu vrea aici, ca-i o prostie, pe langa cei $500 pe saptamana. Al' mic a zis ca se duce daca merge si Calin si il duc io sau tac'su, si pe urma sa se intoarca inapoi acasa. Mi-a si zis ca ne vedem pe Skype, stie cupilu la cat e ceasu', doar cu ala vorbim cu ai mei. Ai mei sunt in mare fierbere cu planuri de vacanta pt cei mici. Deci de plictisit nu se vor plictisi, plus ca sunt si copii pe acolo cu care sa se joace, doar romaneste vorbesc, n-o sa fie handicapati de limba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adriana spune:

Ciuf, o sa regreti anii acestia ai lui Luca. E mic si daca ai stii ce-l asteapta.. Eu sunt revoltata ca mi-l tin pe Codrin la gradinita atata timp, plus ca ii dau si teme si sta si adoarme pe ele..
Si sotul zice ca amintirile lui despre copilarie sunt numai pe strada, sau la bunici, afara de dimineata pana seara.. Asa trebuie sa fie copilaria, nu intre 4 ziduri chinuindu-se sa invete mai repede ceva ce tot o sa invete candva..
Mai lasa-l sa se bucure, o sa aiba niste amintiri deosebite despre perioada asta.
Cat despre plecat, eu l-as lasa, si asa o sa va chinuiti cu el: du-l la gradi, ai grija de el, asa... la bunicii e alintat tot timpul si e obisnuit cu ei, nu-l trimiti la niste necunoscuti..

Si noi facem planuri, poate in septembrie ne ajuta Dumnezeu si plecam si noi in Ro.. sa vedem.





Mamica de Codrin - 2002, Olguta - 2003 si Cornelie mica - 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Valeria, nu cred ca poti desparti copiii. Ti-o spun din proprie experienta. Cel putin la mine Alex nu s-ar duce fara Calin. Poate Calin fara el, ca e mai mare, dar am vazut ca are rezerve si asa. Vor impreuna, nu conteaza diferenta de varsta. Cand i-am dus prima data in Ro peste vara, singurei la bunici, Alex avea un an jumate, la varsta aia nu prea stiu ei ce se intampla. Asa ca sugestia mea e sa-i trimiti pe amandoi. Intr-adevar o sa-ti fie dor si nu o sa-ti gasesti locul toata vara, dar asta e. In schimb ei o sa fie fericiti, asta ti-o garantez. Nu-mi trag foc la oala mea, dar cum zicea Adriana, aici nue copilarie pentru ei. O fii pentru americani, ca nu au termen de comparatie, dar nici pt ei nu mai e. POvesteam cu cineva despre asta si zicea ca si ea la varsta copiilor ei se juca pe strada. Ceea ce nu mai poti face in ziua de azi, in cea mai mare parte a Americii, nu zic ca pe ici pe colo nu mai sunt locuri din astea.

Adriana, ai dreptate cu invatatul mai repede a ceea ce vor invata candva oricum. Ieri la gradi era pe tabla scris ca i-a invatat adunarea cate doi. Io personal nu cred ca la al meu i-a stat capul la adunare ci mai degraba cu ce creion sa coloreze si ce "project" sa lipeasca. Da, suntem mandre daca poate aduna sau citi litere sau numara pana la 20 la varsta asta. E o realizare. Insa asta nu inseamna ca mai taraziu vor fii savanti. Parerea mea e ca toate sa se faca la timpul potrivit, nici prea repede, dar nici prea tarziu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns super mami spune:


Scriu si eu 2 vorbe ca a fost tare haiaosa. Ma oftic de nu mai pot ca uit perlutele ei de la o zi la alta.In seara asta papi ma invata sa joc sah. Ea era cu nasucul bagat cat mai central sa prinda tot.
Si el imi explica ca x il fura pe y, ca-l ia pe.. ...si tot asa.
Isabel contrariata zice ca nu e bine, ca ne explica ea: el e prieten cu el si cu el, cel de acolo e prieten cu asta....si i-a imprietenit pe toti.
A fost delicioasa.O sa o filmez maine cand il imita de un tip vazut pe strada care se uita dupa e fata.Vale nici eu nu i-as separa, dar nici nu cred ca ar fi un capat de tara daca voi credeti ca e ok asa.
Luca sigur o sa fie super, Eva s-ar putea sa sufere mai tare.Intrebare pt gospodine: cum fac si eu niste prajiturele ca cele de Craciun ( forma de stelute....) ? O reteta care sa iasa sigur....mai pt nepricepute ca mine.In alta ordine de idei ieri in parc a pierdut cercelusii preferati. Culmea e ca am gasit surubelul si cercelul nu. Imi pare rau ca erau cadout de la buni. Nu-i mai pun cu surubel oricat mi-ar place ca a pierdut deja o gramada.
Ne pregatim pt micuta Baby . E asa de incantata de zice ca nu-i maiplac matele ca acum vrea cutu.
Fac si eu ca fetele cu bebei....AMR 3 sapt Ma duc la nani ca vorbesc prostii Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Carmen am imbracat-o ieri pe Nadja cu rochita cea roz! Vaaai ce bine ii sade, am pus si poze, nu am timp acum sa trimit linckul, daca nu-l aveti imi ziceti si pe miine trimit. Sunt numai 7 poze si-un filmulet cu Nadja in plina actiune dimineata cind da trezirea la toata casa:)) Dar e dulce mersul ala nesigur de dimineata cind inca nu e dezmortita:))La noi e tare cald! Vreo 25°C ieri azi la fel, am mers mult pe mare, la plaja, la aer si soare.In seara asta ies iar cu fetele in discoteca aia de care v-am mai zis, e deschisa iar pt o noapte si la fel o s afie muzica anilor nostri. Mergem si la cinema.Am citit tot, vai fetelor ce nebunie cu un drum de peste ocean pina in ro, costa biletele ceva! Eu cadouri iau numai alor mei, strict. Eu ziceam ca s-a mai dus moda asta, ca vb aia acum are tot poporul pe cite cineva afara, cica din 7 unul e plecat, nu se mai asteapta nimeni la atitea atentii. Dati banii degeaba fetelor, zau asa. Super mami, scumpa Isabelita cu sahul:)) Asteptam filmuletul!Un we frumos!Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Nadja si Aldo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen77 spune:

Avem linkul , vizionat Nadja papusica , cool , e adorabila, m-am gandit eu ca la o blondina cu ochisori albastri o sa prinda bine roz cu galben ... mie mi s-a parut delicioasa rochita, si am murit de ciuda ca nu am si io o fata , de cate ori ies la cumparaturi pentru prietene/rude care au fetite, ma uit cu "drag" la barbatu-meu ca nu o stiut sa faca decat baieti . Da nu ma plang, ca is cuminti ca 2 fete . Si Aldo ce cavaler mare si smecher ... , cum sta el pe yacht ... misto ca aveti optiunea asta, sa stati cu ei la aer si pe apa.

Sa va povestesc si eu o perla de a lui Matei: deci, ieri dimineata, inainte sa plecam la gradinita, Matei ma intreaba: "mami, cand o sa fiu mare, ai sa imi cumperi o sabie adevarata? .. precizez ca e la "epoca" cu sabii, cavaleri, impuscaturi, etc. OK, deci eu ii zic: pai mami, cand ai sa fii mare ai sa mergi la servici si iti cumperi tu sabie adevarata daca vrei . Si mai adaug: si cand ai sa fii mare nici nu ai sa mai fii in aceeasi casa cu mami, ai sa ai casa ta si o prietena ... si daca ai sa o iubesti ai sa te casatoresti cu ea ... sta Matei al meu si rumega si zice: mami, eu vreau sa ma casatoresc cu tine ... rad eu infundat si ii zic: pai mami, eu sunt casatorita cu tati, nu se poate ... la care raspunsul: cand termini de casatorit cu tati, ma casatoresc eu cu tine " ... am ras singura 5 minute. Tre sa imi notez si eu perlele, ca scoate o tona din el.

POZE NOI

Carmen si Matei Gabriel + Marc David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

' Neata mai spre dupa masa! Invit gagicile la o cafea cu Kahlua, sau numai o Kahlua ca prinde bine in weekend. Io " cucaiesc" (de la cook) un tort cu portocale si am doua aluaturi la dospit. Azi sunt foarte libera, am gatit joi si am curata ieri. Ce inseamna sa te organizezi, dom'le. Ai timp pt alte " distractii". M-am apucat de facut paine, franzela de sapt trecuta a iesit super, asa ca acuma m-am aventurat la o paine normala.

Maine e Mother's Day aici, fara vreo semnificatie prea mare pt mine, dar I go with the flow. Alex mi-a facut la gradi un puzzle dintr=o poza de-a lui- cu ajutorul "duamnelor" foarte dragut. Pe el scrie " I love you to pieces". Of, m-am topit. Baietii mi-au facut o felicitare din hartie si cu decupaje, au colorat-o, si fiecare mi-a scris ceva, dupa cunostinte.

Deci cum ziceam, am aluaturile la dospit, ma duc sa fac dintr-unul langosi. Cred ca nu-i nevoie sa va zic ca nu am reusit sa slabesc nici un gram. Cu atatea mancaruri cine naiba poate.

Vik, io cred ca mai am linku' ma duc mai tarziu sa vad cupiii. Carmen, lasa mey, ca si baietii sunt buni, iti aduc fetele mai tarziu.

Mergi la inceput