dormitul singur in patut...MARE PROBLEMA

dormitul singur in patut...MARE PROBLEMA | Autor: soficut

Link direct la acest mesaj

Ajutati-ma,

Cum sa-l obisnuiesc pe Filip (21.09.2006) sa doarma singur in patut?
Am incercat de cateva ori si m-am lasat pagubasa. De cand l-am adus de la maternitate doarme cu noi in pat, e adevarat ca, fiind foarte agitat noaptea, ne-a fost si noua mai comod insa acum deja e maricel si tot nu are somnul linistit. Si acum mancam noaptea, nu putem renunta la suzeta, iar daca ne cade noaptea suzeta e vai si amar.....pana o gasim.
Acum e cu atat mai greu pt ca am inceput serviciul si nu mai pot sta de paza langa patut sa-i dau lapte, sa-i dau apa, sa-i pun suzeta in gurita....offff..
Spuneti-mi ca nu sunt singura,,,
Multi imi spun ca am gresit ca l-am obisnuit asa, eu ii contrazic si spun ca nu-i chiar asa, unii copii nici nu-i auzi noaptea, al meu nu a fost asa niciodata....Recunosc ca am avut si noi partea noastra de vina, dar cum sa fac sa-l obisnuiesc sa doarma singur. Pot atata timp cat inca cere lapte noaptea sau sa mai astept....


Voi cum ati procedat?

Va pup.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

cred ca e greu dar banuiesc ca e si frumos. Eu pe piciul meu nu l-am luat sa doarma cu noi niciodata, la inceput pentru ca ne era frica si apoi pentru ca nu vroia sa adoarma ( credea ca e de joaca). Nu am avut probleme cu somnul deloc pana acum iar de la 10 luni doarme chiar singur in camera lui. Si eu ii dau lapte de 2 ori pe noapte dar il iau in brate pe fotoliu si apoi il pun la loc in patut. Suzeta nu a acceptat niciodata, doar degetelul il suge inainte sa adoarma.
In schimb problema noastra e cu mancarea. Nu ar vrea sa pape mai nimic, tot timpul cu forta trebuie hranit. Iar laptele e cah ziua, doar in somn il accepta.
Fiecare cu piticul lui
Oricum, succes, trebuie sa mai incerci si sa fi mai ferma poate

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007

Mergi la inceput