Listeria si Sarcina

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elara spune:

Salut, eu nu am prea multe detalii, ca nu mi s-a intamplat mie, dar am sa va spun si eu de un caz fericit ca sa va dau curaj.
O verisoara a mea a fost insarcinata in aceeasi perioada cu mine (dif de doar 3 saptamani). In al II-lea trimestru a facut listeria cu stare foatea rea, cu febra si varsaturi, a fost internata, a facut tratament cu antibiotice, s-a externat cand s-a vindecat si nu a mai avut alte probleme si are un bb sanatos de 1 an si 2 luni.
Si imi amintesc ca pe atunci multi ma speriau (chiar si o persoana cu pregatire medicala, o dr de familie) ca ar trebui sa renunte la sarcina ca e grav de tot dar iata ca nu a fost.

Asadar, curaj!


Elara, fericita mamica
a Mariei Roxana (20.03.2008)
Albumul printesei mele

www.sansalaviata.ro/implicare.php" target="_blank">Campania - Sansa la viatza!

"Ataseaza-te de cei care te pot face mai bun, primeste pe cei pe care, la randul tau, ii poti face mai buni." Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victo spune:

salutare!
si eu am avut pb cu listeria in sarcina. acum nu mai stiu valorile, oricum am facut tratament cu augmentin. dupa trat a fost indeterminabil, apoi nu am mai repetat analiza. de stresat m-am stresat, dar pana la urma s-a terminat cu bine. Stefan e si sper sa fie in continuare sanatos, inteligent, binisor dezvoltat, rasfatat si alte cele..;)

mami de minune mica, Stefanut(30 oct. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy80 spune:

Buna ziua doamnelor si imi cer scuze de deranj. Sunt si eu o viitoare mamica mai speriata ca niciodata deoarece sunt in strainatate intr-o tara unde nu vorbesc limba iar medicii nu prea au recomandari bune. Am tot citit despre infectia cu listeria si mi-e extrem de frica sa nu ii fi facut bebelusului rau. Sunt numai in luna a doua la jumatate, dar azi am mancat un cremvusti intr-un foietaj si dupa am citit ce scrie pe site. Mor de frica si ma stresez, se poate trata bine fara sa aiba efecte asupra bebe? Sunt si asa stresata ca nu am stiut decat pe la saptamana a cincea ca sunt insarcinata si pana atunci am luat pastile de slabit prescrise de medicul endocrinolog in tara si picaturi de nas pentru ca am rinita cronica. Poate cineva sa ma ajute cu un sfat, si o vorba buna e bine venita. Parca ceva care vine de acasa e altfel pentru sufletelu de mamaica speriata. Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monis5 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Emmy80

Buna ziua doamnelor si imi cer scuze de deranj. Sunt si eu o viitoare mamica mai speriata ca niciodata deoarece sunt in strainatate intr-o tara unde nu vorbesc limba iar medicii nu prea au recomandari bune. Am tot citit despre infectia cu listeria si mi-e extrem de frica sa nu ii fi facut bebelusului rau. Sunt numai in luna a doua la jumatate, dar azi am mancat un cremvusti intr-un foietaj si dupa am citit ce scrie pe site. Mor de frica si ma stresez, se poate trata bine fara sa aiba efecte asupra bebe? Sunt si asa stresata ca nu am stiut decat pe la saptamana a cincea ca sunt insarcinata si pana atunci am luat pastile de slabit prescrise de medicul endocrinolog in tara si picaturi de nas pentru ca am rinita cronica. Poate cineva sa ma ajute cu un sfat, si o vorba buna e bine venita. Parca ceva care vine de acasa e altfel pentru sufletelu de mamaica speriata. Va multumesc!


Pai in primul rand cel mai rau este ca te stresezi . Este lucrul pe care ti-l va spune orice doctor... toate bolile au tratament, dar nu exista tratament contra stresului... asa ca cel mai bine incepi prin a lasa grijile nejustificate la o parte. Apoi cu crenvustii, gata, sunt mancati... daca ai ceva dubii, mai bine te duci la o analiza sa te linistesti. Oriunde ai fi - apropos in ce tara esti? - exista doctori, exista analize. Nu te baza doar pe info de aici, care pot fi utile, nu-i vorba, dar care nu se aplica intotdeauna cazurilor particulare. Si fiecare dintre noi e diferit.

monis 28
acum si cu poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy80 spune:

buna monis5. Sunt in Cehia, e adevarat ca toate tzarile au teste si analize, dar cand citesc ce analize facetzi voi in Romania, crede-ma pe cuvant ma ingrozesc ca bebe meu n-o sa iasa bine, Doamne fereste!!!! Aici nu se fac decat analize de SIDA, sifilis, hepatite si RH. Cand l-am intrebat pe doctorul ginecolog de toxoplasmoza si listeriazis, a ras de mine, a zis ca el n-a auzit in viatza lui de infectziile astea la gravidutze. Sa nu se supere nimeni pe mine, ca si eu sunt romanca si-am plecat de foame din tzara, nu de placere, dar ma intreb totusi despre calitatea vietzii de acasa de se fac atatea analize. Oricum, multumesc pentru sfaturi, m-au linistit si intrebasem deja medicul despre cremvusti, iar el mi-a zis ca in Cehia nu imi este nimic interzis. Am mai intrebat si alte colege gravidutze de la servici (suntem o gramada, cred ca sefii nostri sunt in culmea fericitii ) si nici ele nu au nimic interzis. Astept cu nerabdare sa vedem triplu test si ce rezultate are pentru ca acuma sunt cam bolnavioara, am febra si tusesc (sunt si asmatica pe deasupra), iar doctorul mi-a zis sa iau paracetamol fara probleme (nu ala romanesc, ceva local bun pentru gravidutze). Dar na, sunt mamica prima oara, stitzi si voi cum e, ma ingrijorez din orice.

Va pup si multa sanatate la toate gravidutzele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

emmy e bine ca nu stresezi, dar totusi ai grija, nu cred ca in cazul listeriei si toxoplasmosis e vorba de calitatea vietii din romania, si aici in spania si.n germania ne sunt interzise o groaza de alimente, gen branza proaspata si alte feluri, jamon, si alte cruditati nu crevursti care se fierb
si am vazut caz de listeria la copil de 8 luni in burta, persoanele in cauza sunt celebre si de asta au aparut la televizor, acum dupa multe operatii la cap, nou nascutul e ok dar cu sechele pe viata

roxana 7+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy80 spune:

Buna fetelor, aici in Cehia nu mi s-a interzis nimic sa mananc si nici nu se fac aceste analize. Le voi face pentru ca asa vreau eu si m-am speriat bine de tot citind toate site-urile si forumurile existente. Si acuma ca citesc ca in Spania se interzic de asemenea o groaza de alimente, imi pun problema ce fel de medici avem aici si mersic, ma sperii si mai tare. Stiu ca o sa sariti si-o sa-mi spuneti sa nu ma stresez, dar pe langa alimente, pe langa bolile congenitale pe care le am si care ma deranjeaza foarte des si usor, pe langa medicamentele pe care le-am luat in primele 5 saptamani de sarcina, cred ca ori fac pana la urma avort de frica ca bebe nu e bine ori ceva o sa se intample. Scuzati-mi depresia, dar mi se pare prea mult pentru mine. Aici in Cehia sunt foarte multe femei insarcinate, numai daca mergi pe strada principala a orasului si stau in al doilea oras ca marime din tara, vezi la viitoare mamici de zici ca ploua cu ele. Unele fumeaza, altele beau, altele sunt la restaurante, altele merg pe tocuri de 12 cm cu o burtica de luna a 7-a, altele mananca la McDonalds, etc. Mi se pare incredibil ca exista asa ceva in lumea in care traiesc eu citind tot ce spuneti voi sau alte gravidute pe multe alte site-uri. Cand m-am referit la calitatea vietii, m-am referit la faptul de cat de speriate sunt femeile in romania, cate spaime si ingrijorari au (le am si eu pe toate multiplicate inca) si cat de relaxate si dezinvolte sunt doamnele de aici, le vad pana si la cabinetul ginecologului. Eu doresc sanatate la toate gravidutzele si bebelusii din burtici sa se simta cat mai bine si confortabil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

emmy, intr.adevar nu e bine sa te stresezi, dar la boli cum ar fi listeria sau toxoplazmosa tre sa ai grija, oricum ca sa fii mai linistita nu manca mezeluri crude sau branza proaspata , gasesti variante de branza facuta cu lapte pasteurizat, branzeturile alea bune scumpe frantuzesti :) iar sunt periculoase
nici aici nu se fac atatea analize si ecorafii ca in romania, totusi de listerie si toxo se fac de la inceput pana in ultimul trimestru
ma bucur sa aud de cazuri care au facut listeria si bebe nu a patit nimic, dar prefer sa evit

roxana 8+ si ivan (2.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emmy80 spune:

Dayanara multumesc mult pentru cuvintele linistitoare. Ca sa ma linistesc si mai mult totusi, mi-am facut o programare in Franta intr-un centru universitar pentru ecografie si pentru analize morfologice ale bebe la un ginecolog. M-as simti mult mai linistita cred dupa luna a patra, a cincea sa stiu ca bebe mic e sanatos si bine. Multumesc oricum tuturor fetelor care m-au linistit si mi-au raspuns la intrebari. Gravidutelor, sarcina usoara si bebelusi frumosi si sanatosi doresc la toata lumea. Pupic de departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

fetelor am to citit ce ati spus dar am si eu niste intrebari...la cate saptamani de sarcina se face analiza pt listeria si cat costa.. multumesc

Mergi la inceput