Bulgaria - impresii, drum, hoteluri (8)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

Buna ziua!
Bantuind pe forum am ajuns la sectiunea Containerul verde, unde am gasit un subiect prin care o fata ma ruga (in urma cu o luna) sa postez la subiectul Bulgaria.
Imi pare rau nu am vazut subiectul la momentul respectiv, asa ca nu stiu ce si daca mai e cazul sa raspund.
Una peste alta noi am fost anul trecut la Albena - Laguna Garden.
Anul acesta vom merge tot in Bg dar la Obzor, hotel Riu Hellios Bay. Am platit pt 2 saptamani all inclusive aproape 1500 Euro.
Daca aveti intrebari..

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

A mers cineva in Bulgaria prin Calarasi/Silistra ? Pare singura ruta care evita traversarea unui oras mare. Constanta nu o fi cit Bucurestiul, dar anul trecut la intoarcere am facut o ora si jumatate de la Eforie Nord pina la iesirea dinspre Giurgeni. La dus nu imi amintesc insa sa fi fost asa de rau.

Ma intereseaza mai ales cit dureaza in total traversarea cu bacul (deci cu tot cu asteptarea), dar si starea drumului Silistra - Varna.

Mutumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

SALI,nu mai stiu ce sa spun si ce sa cred.M-am uitat pe acel site si am ramas fara grai.Dar ceea ce m-a socat cel mai mult nu sunt pozele ,ci parerile celor care au postat acolo.Sunt prea mari diferentele de opinie.Adica au fost persoane care au acordat nota max.-6, si persoane care i-au acordat un 2.3.
CHIAR nu stiu ce sa fac.Astazi am facut rezervarea provizorie.Mai am timp sa ma razgandesc de doar 2 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauditza28 spune:

buna seara! am mai scris si eu aici si nu m-a bagat nimeni in seama! asa ca o sa mai scriu o data!
fetelor , noi ne-am decis sa mergem la un hotel de 4 stele in regim self catering din Nisipuri! Nu cred ca a mai fost cineva de pe aici acolo, dar pe noi ne-a tentat ca NU este cu all inclusive,este central si nu foarte sus, ca am gasit apartament cu dormitor si bucatarie(si din ce reviews am vazut de la englezi aceste apartamente sunt foarte mari)si pentru asta nu am platit foarte mult (560 de euroi 3 persoane plus bebe pentru sfarsitul lui august).

acum v-am mai intrebat dar nu mi-a raspuns nimeni: sunt cumva pampersi speciali pentru plaja ? eu l-as tine in fundul gol, dar face pe el ca e inca mic! ati fost cu copii de un an la mare? al meu nu cred ca va sta prea mult in apa, ca la varsta asta sunt cam fricosi! sau ma insel eu? astept pareri.

a mai fost cineva la sfarsitul lui august in concediu la nisipuri? este tot asa de aglomerat ca in plin sezon? noi mergem intr 22 si 29 august si as fi vrut sa fie mai liber...dar nu cred ca avem sanse!

mai sunt si alte topicuri cu bebei la mare? ca vad ca nu se vorbeste aici decat strict despre hoteluri si prea putin de probleme care ar putea sa apara cand mergi cu copiii in concediu.



in iunie 2007 vine barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Clauditza 28, pe acest topic scriem in primul rand despre hoteluri, statiuni, trasee, ce ne-a placut , ce nu ne-a placut si incercam sa ne facem o impresie despre aceste lucruri.
Despre problemele care pot aparea cu copiii mici la plaja, sfaturi sau pareri detaliate vei gasi cu siguranta pe alte topicuri , de ex. Parintii intreaba, parintii raspund.Acolo s-a discutat f mult despre ceea ce te intereseaza pe tine ( copil mic, plaja, pampers) si daca nu esti dispusa sa cauti ce s-a scris in anii trecuti , ai putea deschide tu un subiect, pt ca sezonul de concedii este la inceput si sigur sunt destule mamici interesate de subiect, care poate fi reluat.

Nawel, ma gandeam ca, initial, pozele de pe holidaycheck o sa te bage in ceata mai tare dar intr-un final poate te vor ajuta sa hotarasti.
La mine asa a fost, m-au ajutat sa elimin Melia asa ca raman la Sol Nessebar Palace,pe care l-am invartit pe toate partile si toate siteurile si nu am gasit discrepante asa de mari.
Caprioara, cum spuneam mai sus, mi-am facut o parere (aproape) finala si nu vad ce ar mai putea interveni ca sa ma sucesc iar. E buna informarea cat mai ampla despre hoteluri si statiuni dar nu vreau nici sa ma pierd in comparatii si impresii , pt ca pe urma ma zapacesc de tot.
O sa-ti dau un Pm cu adresa mea de mail si iti multumesc de pe acum pt efortul de a-mi trimite pozele voastre din 2006.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:


Iti raspund eu, desi sa stii ca aceste informatii se regasesc si la capitolele despre Bulgaria. Si eu am avut aceste dileme anul trecut.
Anul trecut baiatul meu cel mic avea 10 luni cand am fost la mare.
In ceea ce priveste scutecele, exista niste scutece speciale Little Swimmers, le gasesti si la farmacie si in hipermarketuri.
Eu personal, si stiu ca s-a discutat pe forum la mai multe topicuri despre acest lucru, iar majoritatea mamelor au fost de aceeasi parere, nu mi-am tinut copilul dezbracat, cu funduletul gol, in vazul strainilor. La cati obsedati unt in ziua azi..Ma rog, eu nu vreau sa il expun. Asa ca i-am pus pampers. Plus ca in multe locuri nu te lasa sa bagi copilul in piscina fara scutec.
In ceea ce priveste optiunea self catering..fiecare isi alege ceea ce doreste.
Daca ma duc in concediu..eu personal chiar nu am chef sa gatesc si acolo. O fac destul pentru cei trei barbati ai mei un an intreg acasa.
In alta ordine de idei, eu am fost anul trecut la Albena: plajele nu sunt aglomerate ca in Mamaia, nici in varf de sezon, asa ca nu trebuie sa iti faci probleme din cauza asta. Doar seara era statiunea mai aglomerata.
Referitor la bb si apa: depinde cum e invatat de acasa: daca ii place la baie seara, fii convinsa ca o sa ii placa si la mare. Ai mei s-au balacit si in mare si in piscina. Pe cel mic il tineam in brate si abia mai ieseam cu el din apa.
Au fost si zile in care mi s-a parut ca apa a fost mai rece, dar am avut o piscinuta mica, gonflabila, cea mai mica existenta pe piata (nu stiu daca are 1 m diametru), pe care o umpleam cu apa din mare sau piscina si o lasam o ora in soare. Statea bb in ea fara nici o problema.
Daca mai ai intrebari..







quote:
Originally posted by clauditza28

buna seara! am mai scris si eu aici si nu m-a bagat nimeni in seama! asa ca o sa mai scriu o data!
fetelor , noi ne-am decis sa mergem la un hotel de 4 stele in regim self catering din Nisipuri! Nu cred ca a mai fost cineva de pe aici acolo, dar pe noi ne-a tentat ca NU este cu all inclusive,este central si nu foarte sus, ca am gasit apartament cu dormitor si bucatarie(si din ce reviews am vazut de la englezi aceste apartamente sunt foarte mari)si pentru asta nu am platit foarte mult (560 de euroi 3 persoane plus bebe pentru sfarsitul lui august).

acum v-am mai intrebat dar nu mi-a raspuns nimeni: sunt cumva pampersi speciali pentru plaja ? eu l-as tine in fundul gol, dar face pe el ca e inca mic! ati fost cu copii de un an la mare? al meu nu cred ca va sta prea mult in apa, ca la varsta asta sunt cam fricosi! sau ma insel eu? astept pareri.

a mai fost cineva la sfarsitul lui august in concediu la nisipuri? este tot asa de aglomerat ca in plin sezon? noi mergem intr 22 si 29 august si as fi vrut sa fie mai liber...dar nu cred ca avem sanse!

mai sunt si alte topicuri cu bebei la mare? ca vad ca nu se vorbeste aici decat strict despre hoteluri si prea putin de probleme care ar putea sa apara cand mergi cu copiii in concediu.



in iunie 2007 vine barza



Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Tot citesc de vreo 2 saptamani si nu mai stiu daca a scris cineva despre hotelul Riu Miramar din Obzor. Am inteles ca plaja e mai lata si intrarea mai lina in apa( lucru care ma intereseaza din cauza copiilor)in Obzor decat la Nessebar( unde ma interesa Nessebar Palace, dar are demipensiune si parca mi=au spus de la agentii ca n-au camere family, noi fiind familion mare).
Sunt ametita rau, am citit de ma dor ochii, am dat telefoane pe la agentii....as ramane la Riu Miramar, dar stie cineva cum sunt serviciile, a fost cineva?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumbacel spune:

Mergem noi, in prima saptamana din septembrie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Roxana C, la Nessebar palace exista camere family. Si cu vedere la mare si cu vedere spre strada.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ioana, nu mai stiu, asa o fi, la cate agentii am vorbit nu mai stiu ce si cum, oricum are demipensiune - eu vreau AI - .

Bumbacel, daca voi pleca acolo iti voi spune eu cum este, ca venim pana pleci tu( sfarsitul lui iulie- inceputul lui august). Prin ce agentie pleci?

Era lista aia de anul trecut , n-am timp sa ma uit acum daca a fost cineva acolo, dar ma uit cand vin de la sedinta cu parintii.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput