Bulgaria - impresii, drum, hoteluri (8)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Gabriela, uite o de la mine. Eu stiu ca gusturile nu se discuta si mai ales ca fiecare isi face o oopinie prin prisma experientei traite de el, deci subiectiva. De exemplu, despre hotelul Arycanda din Turcia eu una nu mi-am facut o parere prea buna pentru ca au fost mai multe chestii acolo care mi-au stricat cheful. Poate la fel a fost si la voi acum la Sol. In plus, cum spuneam, eu nu am termen de comparatie alt hotel din Bulgaria. Ei, si aici scriem tocmai ca sa aflam mai multe despre hoteluri, nu? asta e scopul, deci nu trebuie nimeni sa combata pe nimeni, ci trebuie doar sa facem schimb de informatii.

Sali, ti-am dat pm cu numarul meu daca vrei sa-ti mai povestesc cum a fost acolo in cazul nostru. Poze nu stiu cand o sa pun, dar pana luni sigur nu, ca nu stiu daca o sa am net acasa.

Eu cred ca vom mai merge acolo, pentru ca imi place mult faptul ca au parcul acela mare in fata, cu multa verdeata si ambientul in general. Daca insa data viitoare voi avea probleme, voi scrie asa si de rau asa cum am scris si de bine. Ceea ce este sigur este ca in Turcia nu imi voi permite sa merg un timp, pentru ca nasc al doilea copil si stiti foarte bine cat primeste o mamica care sta acasa cu bb . O sa fiu multumita daca imi voi permite sa mai merg in vacanta, chiar si in conditii mai putin bune decat la Sol pana la urma...

pup you all,




Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

E mult suplimentul AI, am oferta mai buna. Insa nu banii sunt problema, ci asteptarile cu privire la ce voi primi in acesti bani.
Plus ca unii spun ca ar fi mai bine demipensiune. Pe mine nu atat masa de pranz ma intereseaza la AI cat partea de bauturi, in special pentru sotz -zic eu. Desi anul trecut, masa de pranz a fost salvarea pentru copil care nu are apetit dimineata. Bine ca suntem doar o familie de 3, fiecare prefera altceva
Imi mai dau si eu acest weekend de gandire si apoi ma decid.

Si apropo de pareri, sa intreb pe cine a fost in Nessebar vara - in statiune: hotelurile Sol nu-s cam izolate? de 1 mai pareau singurele hoteluri ok din ce am vazut din masina. Nessebar oraselul/golful era plin de viata, statiunea deloc.
Iar in Sunny Beach construiau in draci, sper sa termine intr-o luna jumate. Cand stiu ca sunt singurele 8 zile din an pe care le pot sta linistita,la soare, alegerea hotelului si a statiunii devin atat de dificile...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dari_Scumpi spune:

Si eu inclin sa aleg Barcelo pentru anul asta...numai ca oscilez... Zilele astea nu fac altceva decat sa caut review-uri, poze etc...am innebunit de tot Cate capete atatea pareri Nu mai stiu ce sa cred!!!
Plus de asta, nu sunt asa convinsa care sunt camerele standard (cele cu mobilier deschis si draperii pe verde, si cu pat imens??)
Off... foarte greu de ales, vorba ta Lyada..cand stiu ca sunt singurele 8 zile de relax...
In orice caz, pana luni vreau/trebuie sa ne hotaram la ceva!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:

Caprioara, tocmai ce am gasit postarile tale si pozele din capitolul Bulgaria 3 despre Sol Nessebar Palace( cele din 2006) dar nu pot sa le vad ca "Yahoo!Photo is closed". Am alta posibilitate decat sa astept sa redeschida astia de la Yahoo taraba?

Si mai am o maaare rugaminte, fetele care ati stat acolo, dati o parere-doua -trei si despre Hotel Melia Grand Hermitage-5 stele ( fost Kempinski) din Nisipuri, ca-mi facu cu ochiul o oferta la acest hotel care nu ar fi de neglijat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Postez iar ca n-am rezistat.
Am gasit pe un forum o parere despre Sol Nessebar Palace care m-a rupt in 16 ,tineti cont ca e de anul acesta, datata cu 01 mai, citez: " din punct de vedere al camerelor, parerea mea e ca este mai bun ca celebrul Delphin Palace din Antalya Lara la care am fost".
Eu m-as bucura dar nu indraznesc si ma gandesc ca trebuie totusi pastrate proportiile. Am vazut poze cu Delphin Palace (si mai ales preturi) si am ajuns la concluzia ca respectivul forumist era mult prea entuziasmat de Sol Palace.
Si inca o remarca : mai, dar ce cota are Hotel Club Bolero asta din Nisipuri. Bag seama ca este foarte dorit (probabil e chiar bun)pt ca Agentia Jeka il da la 80 E//All inclusiv / iulie . In conditiile in care Riu Palace Helena de 5 stele din Sunny Beach, in aceeasi configuratie, este 82 euro.
Deci o diferenta de 2 Euro intre 4 stele si 5 stele.
Ma intreb cine mai alege 4.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Eu, anul trecut, chiar Bolero.

De-asta acum stau cu emotii cat se ridica cele de 5 stele peste cel de 4 stele+, care avea 3 restaurante! si 2 piscine, plus una pentru copii stil jacuzzi, o camera imensa, canapea extensibila pentru copil - un hotel club fara cusur, animatie foarte buna. Pentru mine aspectul varietate la restaurant este important daca iau AI, din a 4a seara mi-e cam greu sa ma entuziasmez la aceleasi mancaruri.

Admiral, la 5 stele, unde am fost de 1 mai a fost sub Bolero la multe aspecte. In special atitudinea personalului, dar si calitatea mancarii.

Asa ca si eu stau cu ochii pe reviewuri si pe poze si am preferat sa merg sa vizitez inainte de a lua decizia. Si tot e greu

Intreba cineva de Melia din Nisipuri, este super, arata foarte bine (mie nu-mi plac aspecte precum piscina, un dreptunghi si atat- si faptul ca nu au canapea pentru copil ci pat pliant). Insa personalul foarte amabil, bell-boyul vorbea o engleza impecabila si foarte amabil, la fel fata de la receptie desi hotelul era full si era singura pe tura.
Am testat la barul din hol un cappuccino si un Irish coffee, sotul a votat da, eu nu

Un alt aspect este cafeaua- pentru mine greu de baut in ambele hoteluri (Bolero si Admiral), chiar daca la bar, in receptie au cafea super. Nu ma astept sa ma surprinda vreun hotel la capitolul asta, placut vreau sa spun. Ne-am adaptat si se trezea al meu dimineata sa cumpere o cafea mai buna.
Desigur ca am un set de criterii destul de fixist privit din exterior, insa asa cum pot trece cu vederea faptul ca nu schimba asternuturile decat o data-doua pe sejur, ma pot deranja alte aspecte minore pentru altii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anema_mica spune:

Buna,

Sunte relativ noua pe acest forum si am citit cu interes tot ce ati scris despre vacantele in Bulgaria. Noi am luat bilete pentru anul acesta la Hotel Mimosa din Nisipuri...Daca cineva imi poate da mai multe detalii din "culisele" acestui hotel as fi recunoscatoare . Multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Cel mai rapid drum pana la Sunny Beach
nemo
Trimis la - 10/05/2008 : 01:36:29
--------------------------------------------------------------------------------

Prin august o sa fac drumul de la Ploiesti sau Galati pina la Sunny Beach in Bulgaria. Ma intreb pe unde ajung mai repede.

Din Ploiesti pare evident ca distanta prin Giurgiu e sensibil mai mica decit prin Vama Veche, dar presupune sa traversez tot Bucurestiul, ceea ce poate dura enorm. In plus, as merge mai mult prin Bulgaria, un drumurile sint mai proaste decit la noi.

Din Galati am varianta sa o iau pe la Giurgeni sau sa trec cu bacul la Galati sau la Braila. Daca trec cu bacul distanta pina la Constanta e mai mica, dar ma intreb daca nu e coada la bac - prefer sa merg mai mult decit sa astept la coada, chiar daca nu e logic.

Indiferent de orasul din care plec ar fi si varianta sa trec cu bacul pe la Calarasi-Ostrov, dar din nou nu imi dau seama daca e o afacere ca timp.

De asemenea m-ar interesa o estimare a duratei drumului (din Bucuresti daca nu aveti idee din Ploiesti sau Galati).

Multumesc pentru informatii


Sheannamp

Trimis la: - 10/05/2008 : 10:00:21
--------------------------------------------------------------------------------

www.viamichelin.com
Desi harta Bulgariei nu e la fel de complexa ca a noastra poti sa faci diverse calcule, functie de orasele Varna si Burgas.

Sotului meu i se pare foarte utila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

nemo, din Ploiesti poti veni prin Urziceni (Albesti/Paleologu) pana la Constanta, diferenta de km nu este mare si drumul ok. apoi statiuni/Vama veche/Varna/statiunile bulgare.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dari_Scumpi spune:

nemo, noi vom merge in sunny beach in iunie (19.06). O vom lua, cel mai probabil, pe autostrada soarelui, iar de la constanta pe langa statiuni pana la vama veche etc.
Anul trecut asa am facut si a fost ok, numai ca am mers doar pana in Nisipuri si drumul a durat in total (cu tot cu opriri) cam 6 ore.
Avand in vedere ca Sunny e ceva mai departe....dar, oricum, voi relata amanunte (inclusiv despre drum, hotel si statiune) la intoarcere

Mergi la inceput