Bulgaria - impresii, drum, hoteluri (8)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura T spune:

quote:
Originally posted by sali


Ma puteti scoate din ceata in care sunt fata de cele 3 ( cred) hoteluri din Nessebar, respectiv Nessebar Bay/ Mare si Sol Palace?( foste IFA).
Ca din poze nu reusesc sa-mi dau seama cum sunt dispuse iar cineva aici pe forum spunea ca este de fapt un complex de trei hoteluri dar ca se poate trece din unul in altul fara probleme, ca asta nu prea am inteles...cum e, fiecare e de sine statator sau e de colo pana colo, vorba aceea...
Am inteles ca doua dintre ele sunt de 4 stele iar unul ( Sol Nessebar Palace) este de de 5 stele?
Fetele care ati stat in Nessebar, imi puteti spune daca se vede diferenta de o stea intre ele?
Stiu sigur ca o fata de pe forum spunea ca toate trei au loc de joaca comun, asa este ? Dar restaurantele sunt separate ?
Ca sa nu mai zic ca orice parere e bine venita, pt ca intr-un loc citesc ca e o mare brambureala in acest complex iar in altul ca e totul OK.




O sa dam si noi o fuga la Sol Nessebar Palace 5* intre 14-17 iunie, asa ca, daca te hotarasti la el, o sa-ti dau mai multe detalii dupa.

Caprioara, multumesc pt informatii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Sol Nessebar Palace este incadrat de Sol Mare si Sol Bay. Palace este de 5 stele. Diferenta se vede la marimea camerelor si la aranjamentul din camere, de la recep;tie, etc. Piscina de la Palace este mai mare, tersa acestuia este si ea foarte frumoasa... diferente exista.
In ceea ce priveste vederea, eu as merge pe vedere spre mare... Pe partea cealalta nu este o priveliste incantatoare.
Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Am fost si noi la Melia Nessebar Palace 5*pentru 5 nopti(29.04-04.05.2008) si nu am fost asa incantati.
Ce nu ne-a placut:
-mancarea se termina daca te duceai pe la ora 14,00 si era nediversificata ceva gen legume congelate fierte cu carne aruncata peste ele dar pusa strategic in mai multe locuri ca sa-ti dea impresia de mult,croissante lipsa,clatite-trebuia sa stai ceva la coada ca sa iei, oua ochiuri n-au fost decat o data, la fel si tort, prajituri fade(se aducea baclava dar trebuia sa te duci devreme ca sa apuci),se termina laptele din recipient si nu-l completa nimeni,la fel si apa,trebuia sa alergi prin restaurant dupa tacamuri,nu se curatau mesele in timp util si trebuia sa chemi un chelner sa ti le stranga, la restaurant nu exista inghetata(aceasta se gasea numai in pauzele dintre mese si numai afara, la barul de la piscina),era un singur fel de compot(ananas)si iaurtul la cutie nu exista ci numai vrac(daca pot sa spun asa);
-curatenia se facea de suprafata in sensul ca cearsafurile nu numai ca nu s-au schimbat in cele 5 nopti cat am stat, dar nici macar nu se scuturau.Cum mi-am dat seama?
Mie, la 2 zile de cand m-am spalat pe cap, incep sa-mi cada fire de par.Ei,incepand cu a 3-a zi, acestea se odihneau bine mersi la capul patului pe locul pernei(eu dormind fara)si cu pilota trasa peste ele semn ca nu le deranjase nimeni.
Sa va mai spun ca la sosire, pe cada, era un fir de par(mic, ce e drept)pe care spre nefericirea mea l-am vazut si care nici macar nu ne apartinea?
Pe ansamblu am fost nemultumiti,este al patrulea hotel la care ma cazez pe litoralul bulgaresc in ultimii 3 ani dar de departe cel mai prost in ceea ce priveste raportul calitate-pret.

Sa va mai spun ceva spre amuzament?
Sosind in statiune si incercand sa dibuiesc hotelul am oprit masina chiar in dreptul lui si nedumerita ca scria Sol Nessebar Palace si nu Melia, am zis sa intreb paznicul care pazea parcarea daca acesta este hotelul Melia Nessebar Palace.
Cum nu intelegea o boaba engleza iar eu nu stiu bulgara mi-am scos voucherul si i-am aratat cu degetul numele hotelului.
S-a incruntat,semn ca proceseaza,si a zis ca nu, nu acesta este hotelul.
Si ca sa fie sigur,l-a chemat si pe colegu'care la fel a dat verdictul-nu e Melia.
Dar ca sa fie si mai siguri,au mai chemat inca o femeie tot de la paza, si au intrebat-o si pe ea.
De data asta au fost siguri,nu e Melia.
Dar amintindu-mi vag ca am citit pe net ca a fost cumparat de vreo 3 ori si ca s-a numit ba Iberostar, ba Sol, am zis sa mai incerc si la receptie.
Si surpriza,da,chiar acesta era hotelul la care trebuia sa ajung.
Noroc ca macar cei de la receptie au stiut ca anul asta se numeste Melia si poate ca pana la sfarsitul sezonului or afla si cei din parcare.

Ce mi-a placut?
Exista in holul hotelului wi-fi si am intrat pe net.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Laura T,multumesc de intentie, sper ca(daca aleg Sol Nessebar) informatiile tale sa fie satisfacatoare si sa-mi confirme ca am ales bine.
Bebe Beca , intre timp m-am mai lamurit ce si cum cu cele trei hoteluri , mai stau pe ganduri daca aleg vedere la mare, cred ca e frumos, dar pt asta e o diferenta de vreo 80 de euro in plus, pe care ma gandesc mai bine sa-i dau pe serbet/rahat/dulceata de trandafiri.
Gabriela 1969, ce-mi spui tu? M-am ofilit rau cand am citit ce ai scris, inteleg ca ar tr sa fiu in cursa contra cronometru pt un blid de mancare mai buna sau pentru banalul lapte. Cat despre curatenie, mi se pare destul de nepotrivit ca la 5 stele sa nu schimbe asternutul nici macar o data pe sejur.
Singura idee salvatoare care imi vine in cap ar fi ca poate asta s-a intamplat acum in mai si ca in plin sezon poate vor fi mai grijulii cu clientii.
Caprioara,help me, ce parere ai fata de cele spuse de Gabriela 1969?
Aleg Sol Nessebar Palace sau schimb macazul pt Hotel Barcelo Royal Beach din Sunny Beach, eventual,pt care am o oferta ca am o oferta de la agentia de la mine din oras?
Tocmai cand eram aproape hotarata ....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Caprioara spune:

Ei fetele,dupa cum se poate observa, parerile despre un hotel sunt foarte subiective, in functie de experienta si de pretentiile fiecaruia . Dar este foarte bine ca avem mai multe pareri, pentru ca fetele care mai vor sa plece la Sol Nessebar Palace sa poata hotara in cunostinta de cauza.

Gabriela si cu mine se pare ca am fost aproape in aceeasi perioada, ei nu i-a placut, mie mi-a placut.

Acum, in legatura cu masa, trebuie sa precizez ca noi nu mergeam la pranz la ora 2:00, ci de cele mai multe ori pe la 12:30 (masa se servea intre 12:00 si 2:30) si la fel si dimineata si seara, ajungeam in prima parte a mesei. Poate de aceea mie nu mi s-a parut ca nu am gasit mancare sau masa... Totusi, imi aduc aminte ca vedeam personalul cum aducea constant mancare. Mancarea mie mi s-a parut destula, nu extraordinara, dar satisfacatoare. Am avut si delicatese, intr-o seara am avut somon fume si sampanie la intrare (cred ca pe 5 mai), alta data am avut creveti si bucatele de crab, peste a fost din belsug. In doua seri au fost cate un tort imens (prima seara avea forma unui rechin, a doua a fost un patrat mare cu un peisaj din Nessebar desenat pe el). Si a fost si un somn mare-mare gatit, pe care il portiona un ospatar si te duceai sa-ti iei, in seara cu tortul rechin. Clatite eu am gasit in fiecare dimineata la discretie si fara coada (io-s moarta dupa ele si cred ca de aia am pus 3 kg pe mine in astea 7 zile ), oua erau fierte sau omleta dar nu ochiuri. Croissante am gasit mereu (noi luam cateva in camera pentru pitic, in caz ca i se face foame mai tarziu). Salate au fost din belsug, iar fructe erau portocale, mere, banane, kiwi. Prajiturile nu sunt o prioritate pentru mine, nu ma omor cu ele, asa ca nu-ti post spune mare lucru despre ele. Erau cateva feluri, dar eu nu am prea mancat. Aveau o spuma la pahare care mie imi placea si din care am luat de cateva ori. Inghetata a fost de destule ori si in restaurant (dar nu mereu), eu o preferam pe cea din ciocolata sau vanilie si chiar am mancat la greu.
Cu vederea la mare, la Palace chiar nu merita sa iei cu vedere la parc, pentru ca e pe partea cu soseaua si nu-i un peisaj prea grozav. Pe cand vederea spre mare e splendida. Voi pune poze cat de curand, acum nu le am la mine.
Curatenia, mie mi s-a parut relativ ok, ne-au schimbat o data cearsafurile si prosoapele, ceea ce mie mi s-a parut suficient. Apoi am mai lasat noi pe jos niste prosoape, pe care le-au luat dar cred ca au uitat sa aduca altele in loc, dar nici noi nu am mai cerut ca aveam destule si nu ne-au mai trebuit. Gunoiul il luau in fiecare zi si aranjau paturile daca le lasam cumva deranjate (insa eu de obicei las camera in ordine cand ies, asa ca nu prea au avut de treaba dupa mine).

Una peste alta, eu in Bulgaria am fost doar la acest resort, deci nu am termen de comparatie cu alte hoteluri de acolo. Il pot compara doar cu Hotel Arycanda din Alanya (Turcia), unde am fost vara trecuta, iar din aceasta comparatie castiga Nessebar Palace, cu atat mai mult cu cat pretul este cu muuult mai mic la Nessebar. Iar eu judec si prin prisma "value for money", deci daca ce primesc pe banii dati este ok. Asa ca, e bine sa auziti si opiniile celor care au fost la mai multe hoteluri in Bulgaria si care le pot compara intre ele.

pup you all,



Caprioara, mami de Matei (07.01.2002) si in asteptare de Ilinca

"Omului ii trebuie un vis ca sa suporte realitatea." - Freud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildyqo spune:

Hello,

ba bucur tare mult ca am dat de acest subiect. N-am apucat sa citesc tot dar ma intereseaza. La vara vrem sa plecam si noi in Bulgaria si am multe intrebari. O sa citesc tot din acest subiect si o sa revin cu nelamuriri dar pana atunci o intrebare: cu ce act calatoreste copilul in bulgaria? Ei sunt in UE, deci pentru mine ar ajunge buletinul (????) dar am si pasaport, deci nu-i problema dar pentru ea (are 2 ani) tr. sa fac pasaport sau sa o trec pe pasaportul meu? Daca da cum e mai convenabil?

Merci mult

www.flickr.com/photos/9187915@N03/" target="_blank">Ildy si Blanca Andreea (16.06.06)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Caprioara si Gabriela , sunteti sigure ca ati fost la acelasi hotel?
Concluzia mea pana in acest moment: aveam de gand sa merg azi la agentie pt contract si avans de 30% dar o sa mai astept pana luni.
Sambata si duminica mai compilez, o sa vad si pozele puse da Caprioara, poate mai apar si alte opinii si functie de toate astea luni iau decizia finala.
Oricum din ce am citit pana acum ca pareri despre Sol Palace, raportul ar fi cam urmatorul: din 10 pareri, sa zicem, doar vreo 3 ar cam fi negative, dar nici astea ceva de speriat /eliminat ca varianta de concediu.
Am inteles ca anul trecut facea parte din lantul Iberostar, am mai stat la un Iberostar anul trecut in Tenerife si conditiile au fost nu stralucite dar in orice caz satisfacatoare. Acum ca face parte din alt lant hotelier( SOL) , ma gandesc ca poate or fi imbunatatit si astia ceva, cu avantul specific unui nou stapan, nu?
Multumesc fetelor !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Sali,


Pentru Barcelo incerc si eu sa ma hotarasc. Chiar l-am vizitat de 1 mai si mi-a placut mult cum arata, este diferit ca arhitectura si decoratiuni interioare de majoritatea hotelurilor bulgaresti.

Adun informatii pe toate canalele, au si AI incepand din acest an, insa poate tocmai pt ca e primul an, nu sunt foarte transparenti cu politica AI.

Pe siteul Riu Evrika de exemplu este o lista la vedere cu ceea ce cuprinde sistemul lor AI, inclusiv ceva animatie si jocuri de plaja, sporturi.

Insa Barcelo e mai frumos ca Evrika pentru gusturile mele. Sotul nu-si exprima o opinie ferma caci nu vrea sa primeasca vreun repros la fata locului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela 1969 spune:

Multumesc Caprioara pentru delicatetea cu care ti-ai exprimat opinia vis-a-vis de ce am postat eu.De multe ori nu scriu pentru ca anticipez vehementa(gratuita de multe ori) cu care voi fi combatuta si nu vreau sa ma enervez.

Si ca sa fiu mai bine inteleasa am sa va spun ca prima data am fost la hotelul Sunrise in Nisipuri tot de un 1 Mai unde mancarea si curatenia au fost extraordinare la un pret de nimic(in 2006 ne-a costat 500 RON pentru 2 adulti si un copil de 10 ani)iar anul trecut am fost la Bolero tot in Nisipuri unde chiar daca pretul a fost mai mare ne-am simtit extraordinar incepand cu felul in care am fost primiti(am oprit masina direct in usa hotelului,ni s-au cerut cheile de la masina pentru a fi parcata la subsol iar bagajele ne-au fost aduse in camera)si terminand cu mancarea si animatia.
Copilul meu,de abia dupa 2 ani mi-a spus ca dupa ce am venit de la Bolero a plans pe ascuns iar anul asta e disperat ca nu mai mergem tot acolo.

Sali, dupa cum vezi opiniile Caprioarei difera pe alocuri de ale mele dar per ansamblu mi se pare ca spunem acelasi lucru.Diferenta se pare ca a constat in ora diferita la care ne prezentam la masa(masa de dimineata era pana la 10 iar noi ne duceam pe la 9,45 iar la pranz era pana la 14,30 iar noi veneam la 14,oo).
Numai asa imi explic de ce noi n-am vazut nici tortul in forma de rechin, nici somnul si nici nu ne-a asteptat nimeni cu sampanie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sali spune:


Lyada, la agentia mea (Eurotravel Targoviste) pt Hotel Barcelo exista oferta doar cu demipensiune dar se poate plati supliment pt all inclusive de 140 Euro/persoana pt 7 zile.

Gabriela 1969 , mi-ar fi placut si mie la Bolero dar Eurotravel nu poate sa dea nici o oferta pt acest hotel si nici pt" sora "lui, Hotel Arabella.
Bine ca sunt avizata cu privire la Sol Palace, asa ca n-o sa am asteptari prea mari si cine stie, poate realitatea n-o sa fie chiar asa de cruda, nu?

Mergi la inceput