Bulgaria - impresii, drum, hoteluri (8)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns catutza spune:

Noi luam caruciorul dupa noi la mare si anul asta, va ocupa loc dar decat sa o luam in brate sau sa adoarma si sa ne plimbam cu ea asa mai bine ne inghesuim in masina si il luam.
Iar in cosul de jos al carutului noi luam olitza ca altfel nu face...




Cata si Bianca-Maria(2.11.2005)


Fii intelept ca un batran , dar priveste lumea cu ochi de copil

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora56 spune:

Cine poate sa-mi dea niste informatii despre hotel Madara din Nisipuri all inclusive(masa ,cazare,camere cu aer conditionat?,posibilitati distractie copil 11 ani).MERGEM pe la sfarsitul lui iunie 2008 si vreau sa stiu ceva amanunte de la cei care au stat in acest hotel sau au auzit de el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Am inteles fetelor.Musai cu carucior.Atunci o sa imprumut un 'portbagaj'din acela care se pune deasupra masinii.


CORINA ,nu te-ai intors?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinaplesa spune:

Am revenit din minivacanta din Nessebar.
Perioada: 27 mai #8211; 05 iunie
Hotel: Sol Nessebar Palace
Demipensiune prin Balkan Travel
Cost: 528 euro + 20 euro parcare + 50 euro benzina, taxe ~ 600 euro in extrasezon.
Concediu de nota 8 - 8,5.
Apa marii: racoroasa spre acceptabila (max. 5-10 min. pt. racorire), cu alge spre mal, nota 7.
Apa in piscine: acceptabila spre calda, buna si pt. copii, f. curata, bazine ingrijite, 3 topogane functionale pt. copii, nota 10.
Vremea: f. buna, calda, a plouat un pic intr-o noapte, seara racoros (pantaloni, haina de vant)
Plaja: ingusta (5-10 m), nisip fin dar murdar, 2 zile cu alge la mal nestranse, se platesc sezlongul si umbrela (6 leva/buc) + tiganii care au in custodie plaja nu permit sa te asezi in zona cu umbrele (pretindeau ca trebuie sa platesti pt. umbra), nota 4.
Drumul: 578 km la dus Brasov #8211; Bucuresti #8211; Ruse #8211; Nova Pazar #8211; Varna #8211; Nessebar, drum de noapte, problema la centura Ploiesti, se lucreaza, mai bine prin centru, viteza maxima, fara radare. F. buna a doua parte de sosea Buc. #8211; Giurgiu si 80% din cei 277 km de drum prin Bulgaria (E60 #8211; A2 #8211; E87). De asemenea fara politie si radare in Bulgaria, se poate merge cu viteza maxima permisa de masina, peisaje de vis, exista vreo 20 de km de autostrada cu conditii proaste. Varna se trece lejer pe drumul prioritar, nu exista ambuteiaje, in Bulgaria se circula civilizat si precaut, mai putin taximetristii si noi romanii. De stiut ca masina va fi f. solicitata din cauza deselor urcari si coborari, lungi si cu panta mare 5-8%.
La intoarcere Nessebar #8211; Varna #8211; Vama Veche #8211; Constanta #8211; Cernavoda #8211; Lehliu #8211; Slobozia #8211; Urziceni #8211; Ploiesti #8211; Brasov, drum de zi, mare pacaleala cu autostrada #8220;soarelui#8221;, accesul dinspre Constanta este f. dificil, drum cu 2 benzi f. aglomerat, camioane, autobuze, carute, iar de la Lehliu gara spre Slobozia sunt vreo 10 km de drum in lucru groaznici, max. 5 km/ora, noi am avut noroc cu un Cielo cu nr. de CL care a luat-o prin camp, pe langa sosea, l-am urmat, praf mult dar pamantul ne-a permis ceva viteza. Nota 7.

Cazare: excelenta, am prins un fel de favoare, camera tip family, cu dormitor separat pt. copii, cu vedere la mare si piscina hotelului, f. spatioasa 40-50 mp. cu un balcon f. mare, dar (ATENTIE) f. galagioasa interior/exterior. Curatenia exemplara, nu este necesar sa dati bacsis. Pt. cei care isi doresc liniste le recomand sa solicite camera dubla <land view> si la etaje superioare 6-8, desi sunt numai cate 4 pe etaj cu balcon, 10 camere pe etaj au vedere la mare. Nota 7 numai din cauza galagiei.

Masa: f. buna, in regim bufet deschis, noi chiar nu suntem pretentiosi, dar au fost din belsug de toate. Au avut tupeul sa ne pretinda sa platim bauturile seara (cafea, sucuri chimice, apa plata, berea de 2 lei, ceaiul) noi avand HB, dar le-am cerut lista de preturi pt. produsele de la bufetul all inclusive, nu au asa ceva, le-am atras atentia ca le platim numai acele note de plata (bonuri fiscale) care cuprind denumiri de produse existente la bufet. Asa ca am ajuns sa ne servim toata ziua all inclusive, cu de toate, pt. o mitocanie a unui sefulet de pe acolo, chiar fara nici o problema. Cine are ceva indrazneala ca noi sa faca, cumparati HB si consumati AI #8211; este o eroare de organizare sa vinzi la un loc sejur HB cu AI, cand servirea se face in acelasi local. Nota 10.

Animatia: excelenta, au o echipa extraordinara, mini disco si club pt. copii, gimnastica, volei, fotbal, baschet, ora de dans latino, program de seara s.a. Nota 10.

Pozitie: izolata, in camp, pe faleza, la 3 km de Nessebar, exista un autobuz la 30 de min. care duce in Nessebar cu 2 leva biletul, pt. cei cu masina e simplu. Toata distractia se limiteaza la animatia complexului, sport pe terenurile de langa hoteluri, biliard, bar, locurile de joaca pt. copii, plimbarica in jurul cladirilor, ar fi de evitat de catre cei care cauta altceva. In Nessebar este iarasi multa liniste, ideal pt. masa de seara. Interesant ar fi de mers seara in Sunny Beach (10 km) unde sunt o multime de baruri, discoteci, faleza cu localuri bune, noi le-am vazut numai intr-o zi de plimbare pe acolo. F. aproape de hotel este un aquapark interesant, nu am fost din comoditate. Nota 7.

Concluzii: 1. de cumparat mai bine sejur la Sol Nessebar Mare sau Sol Nessebar Bay, facilitatile complexului sunt comune, accesul este permis peste tot, serviciile, masa sunt aceleasi, la preturi sensibil mai mici. La Palace poti sa te bucuri eventual de o receptie de 5 stele, lifturi si camere ceva mai mari.

Punctul slab si f. important pt. noi a fost galagia din Palace: englezii erau majoritari si f. mitocani, tipau, tranteau prin camere, se imbatau pana pe la 3 dimineata si veneau cu balamuc pe holurile interioare, nu a fost noapte sa nu fim treziti din somn. Animatia se face in fata la piscina, echipa foloseste niste boxe puternice, nu exista mai mult de 1 #8211; 1 ora jumatate de liniste la ora pranzului, niciodata dupa un program anumit, baiatul nostru este obisnuit cu somnul de pranz. La receptie s-au eschivat cand le-am cerut schimbarea camerei, de fapt ne-au aratat numai camerele centrale fara balcon pe partea cealalta, in fine, am acceptat acest incovenient si ne-am adaptat, am dormit la piscina de copii, la umbra si cu mai putin zgomot.
Pt. cei care merg in grup si au chef de chef noaptea le recomand totusi hotelul pt. ca pot sta cat doresc pe terasele de pe langa piscina, se poate face baie, isi pot aduce si muzica proprie, le garantez ca nimeni nu o sa-i deranjeze, politica hotelului este ca fiecare client trebuie acceptat asa cum este, este oaspete acolo si poate face ce doreste, de asemenea, ceilalti clienti trebuie sa inteleaga ca sunt in vacanta si nu la sanatoriu. Noua ni s-a explicat acest lucru cand am cerut alta camera cu vederea in spate si chiar s-au mirat ca nu am fost avizati din tara de Balkan Travel cu care lucreaza de mult timp si care stiau de politica lor.

Daca aveti intrebari va voi raspunde cu placere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

CORINA,multumesc mult de tot ptr.relatarea ta detaliata.Cu siguranta imi va fi de folos.Abia asteptam sa revii aici pe forum.
Pe ansamblu,eu sunt multumita de punctajul acordat de tine si cel mai mult ma bucur ca la capitolul animatie a luat 10,asa ca fetita mea va fii incantata.Plaja mai putin ma intereseaza.Daca avem piscina,tobogane,si e curata,asa cum ai spus,e super ok.
Niste poze nu ai ptr.noi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Deschid eu subiect nou ca am ajuns la pag. 21.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Gata, continuati aici

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput