Bulgaria - impresii, drum, hoteluri (8)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Fetelor,o sa radeti de mine,dar m-am sucit iar cu hotelul.
Plec la Sol Nessebar.Hotaratoare au fost pozele postate de Caprioara,dar si toboganele,kidsclub-ul si aquaparadise.
Gata nu mai ma schimb.Am anulat rezervarea precedenta si astept confirmarea de la ag.Jeka ptr.Nessebar.
Roxi,ce zici,vii si tu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flory1974 spune:

quote:
Originally posted by Letitia1

Buna fetelor

Ma scuzati ca intervin asa in subiectul vostru, dar am si eu o intrebare, care ma macina de cind a aparut acest subicet legat de Bulgaria. De ce Dumnezeu, din toate tarile care exista pe planeta asta, voi va alegeti sa mergeti in concediu in Bulgaria? Cred ca este printre ultimele tari pe care mi-as alege-o ca destinatie de vacanta. Tocmai citeam la subiectul Vacante altfel si uite ce am gasit (si sint mai multe raspunsuri de acelasi gen):
De pilda noi am fost in primavara asta la Balcic (ad hoc) si mi-a venit sa-mi dau cu pumnii-n cap ca nu m-am pregatit de acasa cu informatie pentru ca bulgarii nu aveau nici un fel de informatie afisata in locuruile importante, totul era de izbeliste, iar noi ne-am plimbat ca niste muste bete de colo pana colo fara sa intelegem ce ni se intampla. Am crezut ca o sa pot cumpara macar un pliant de la intrare dar toate erau in limba rusa - nici macar in engleza - iar singura brosurica de cam 15 pagini intr-o limba romana de-ti smulgeai parul era incompleta, plina de minciuni si defaimatoare la adresa Romaniei (afirmatii de genul "Regina Maria era brigiora de prima clasa si poetesa de a doua clasa", "Romania este unica tara, catre care nimeni din Europa nu se refera serios", "Oraselul (Balcic) se violeaza de construirea rezidentei regala").

De aia va intreb: de ce margeti fratilor in Bulgaria? Poate stiti ceva si eu nu stiu. Va rog sa-mi spuneti. Dumnezeu stie ce ratez din nestiinta de cauza.
Va multumesc.





Uite ce nu stii tu:
The Sun”: Bulgaria is number 1 tourist destination

Britons looking for the most advantageous offers for vacation destinations should turn to sunny Bulgaria – “The Sun” addresses this invitation to its readers.

Bulgaria heads the list for most beneficial destination for 2008, because of low prices for food, beer, hotels and flights. “The Sun” also mentions good quality hotels and nice climate. Second best is Morocco, and Spain is all the way down to seventeenth place.
According to Blagoy Ragin, director of the Hotel and Restaurant Association in Bulgaria , the English will be delighted with the sun, nature, forests, mineral water and cultural monuments. Bulgaria is visited by 200000 Brits each year. But potential is much higher, because over 50 000 British have bought houses and other properties in Bulgaria and they visit Bulgaria as their second home. In the last few years most tourists in Bulgaria are from Romania, Greece and Germany.

With improvement of the infrastructure and services at the airports of Varna and Sofia the stream of tourists will rise up.

Recently one of the most famous tourist exhibitions – the one in Berlin – has ended. First signals after the exhibition are that bookings for Bulgaria for the summer vacation amongst Germans are going well.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AdiS spune:

Dorim sa mergem si noi anul acesta in concediu la mare in Bulgaria cu tot cu copil (2.8 luni). rectific: 2.8 ani

Ash dori daca puteti sa-mi raspundeti la cateva intrebari despre cele 2 hoteluri catre care ne indreptam atentia:
Hotel Excelsior 3*+ : In camera, este gresie pe jos sau mocheta? Cum a fost mancarea in sejururile voastre la acest hotel? Sezlongurile de la piscina se platesc? Hotelul are parcare? (platita desigur)
Hotel Nessebar Bay 4*: Sezlongurile de la piscina se platesc?

Eu am fost anul trecut la Nessebar si mi-a placut f mult, mai ales parcul/verdeatza din complex, ideal pentru copil. Nu in ultimul rand si mancarea mi s-a parut ok, adica ar gasi ce sa manance si copilul. Mai greu cu distantza pentru ca este la ~200Km de granitza cu RO.
Tot anul trecut am fost la un hotel de 3*+ in Albena si mancarea a fost nashpa rau. Daca ash fi fost cu copilul, cele mai sigure mancaruri ar fi fost: rosii/castraveti/branza. Si sa stea 8 zile pe o astfel de mancare nu ii este suficient.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Am primit confirmarea de la Jeka.plecam la Nessebar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Nawel, in ce perioada plecati? Si la care Sol Nessebar?

Sa va spun de ce am ramas la cele 3 hoteluri:
Sol Nessebar Palace - mi-au placut pozele Caprioarei si topoganele (ptr copii ca eu nu-s amatoare), nu ma incanta scarile pana la plaja
Riu Miramar- mi l-au recomandat mai multe agentii
Riu Helios Bay l-am vazut pe primul loc si pe Tripadvisor si pe Holidaycheck, dar cu toate astea nicio agentie nu mi l-a recomandat , au zis ca mai bun e Miramar sau Nessebar .

Mai astept 1-2 zile sa vad ce oferte mai primesc si iau decizia finala.

Ce inseamna cand un hotel e in stop sales? Am primit de la o singura agentie ca Miramar e in stop sales. E posibil sa fie doar la o agentie?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Letitia1 spune:

Flory1974 ce tu nu stii insa, este ca am vazut nu o data, la posturile de televiziune britanice emisiuni gen Holiday from hell in care bulgaria era pe locul unu. Filmasera britanici care luasera teapa, hotelul arata ca parasit, iar o vaca bea apa din piscina. Am vazut cu ochii mei filmarea si se vedea ca e facuta de un amator, de la geamul camerei sale. Nu e o destinatie favorita nicicum. Spania e la ei pe locul unul.

Deci e chiar asa o diferenta mare de pret intre litoralul bulgaresc si cel romanesc? Eu personal as prefera romania, macar stiu limba si ma pot certa daca ceva nu-mi convine.
Cu ani in urma, firma la care lucram avea relatii de afaceri cu Bulgaria, si sotul meu era mai mereu pe acolo in delegatie. Spunea ca o tara asa gri si urita nu a mai vazut, si noi locuiam in Romania la vremea aceea. Poate de asta am o parere foarte proasta despre Bulgaria, si ma gindeam de ce nu va duceti in Turcia sau Grecia de exemplu, ca sint locuri pentru bugetul fiecaruia. De ce bulgaria? Dar daca voi va simtiti bine e OK. Va multumesc pentru raspunsuri si distratie placuta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina023 spune:

quote:
Originally posted by Bebe Beca

Dar... de ce sa iesiti pe la Vama Veche? Iesirea pe la Giurgiu este mai aproape, mai usor de trecut, drumul mai bun si mai scurt.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004




Ioana, este prima data cand mergem in Bulgaria, mergem singuri, avem doi copii din care unul este sugar mic, am citit diverse pe net despre aventuri in Bulgaria, asa ca preferam sa mergem cat mai mult prin Romania si mai putin prin Bulgaria. Este teama de necunoscut alimentata de povesti (adevarat ca auzite...insa imi amintesc ca am si vazut la stiri ceva despre niste tineri talhariti). Cam asta ar fi...

As prefera varianta mai scurta insa ...

Alina, mami de Ana Antonia (06 Dec 2007) si Luca nazdravanul (14 Feb 2003)

Poze botez Ana 02.03.2008
poze Luca nazdravan
poze Ana mica
Povestea nasterii Anei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Alina, parerea mea este ca va lungiti drumul inutil. O sa faceti vreo 2 ore in plus, cel putin. Povesti aiurea sunt si despre Romania sau alte tari. Este doar parerea mea. Daca mergeti regulamentar, nu aveti niciun fel de probleme.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eunice78 spune:

quote:
Originally posted by roxana c.

Nawel, in ce perioada plecati? Si la care Sol Nessebar?

Sa va spun de ce am ramas la cele 3 hoteluri:
Sol Nessebar Palace - mi-au placut pozele Caprioarei si topoganele (ptr copii ca eu nu-s amatoare), nu ma incanta scarile pana la plaja
Riu Miramar- mi l-au recomandat mai multe agentii
Riu Helios Bay l-am vazut pe primul loc si pe Tripadvisor si pe Holidaycheck, dar cu toate astea nicio agentie nu mi l-a recomandat , au zis ca mai bun e Miramar sau Nessebar .

Mai astept 1-2 zile sa vad ce oferte mai primesc si iau decizia finala.

Ce inseamna cand un hotel e in stop sales? Am primit de la o singura agentie ca Miramar e in stop sales. E posibil sa fie doar la o agentie?

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)





Daca te referi cumva la Riu Helios Bay din Obzor (ca altul nu stiu daca este), pot sa iti spun ca multe agentii nu il recomanda intrucat nu au relatii cu acest hotel. Si daca apeleaza la partenerii lor externi, preturile sunt mai mari si atunci nu au interes sa il recomande.
De ex. noi am fost la tg de turism, hotarati sa mergem la Riu Helios Bay. Au fost doar 2 agentii in tot targul care aveau bilete la acest hotel.
Apoi am rugat un operator, pe care il cunosteam sa imi faca o oferta. Tipa de la agentie, prietena mea, a contactat partenerii externi, insa a primit o oefrta care ma ducea cam cu 300 Euro mai mult decat la agentiile care aveau raporturi contractuale cu acest hotel.
Totusi, as fi curioasa sa stiu ce motive au invocat agentiile care nu ti/au recomandat hotelul. Mai ales ca Riu este un lant destul de respectat.

Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Riu Helios are cam aceleasi tarife ca si Miramar. Nu stiu exact de ce nu este "recomandat" de agentii. Nu l-am vazut, insa pare ok, este pe plaja, are o gradina de 5000mp, camerele sunt incapatoare, piscina este destul de mare, este aproape de centru...
Plus ca are numai review-uri bune.
Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput