Bulgaria - impresii, drum, hoteluri (8)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Buna seara,

A revenit cineva cu impresii din vacanta de Pasti? Maine plecam si noi la Nisipuri. Sper sa avem macar o zi cu soare, prognoza nu e stralucita.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANNIELLA spune:

Buna! Vream si noi sa plecam cu bebe la vara in Bulgaria si m-ar interesa daca vreuna din voi a plecat prin agentia JEKA.
Am gasit la ei cele mai tari oferte de pe piata si mi se par suspect de ieftine!!!!!! As vrea sa stiu daca sunt o agentie serioasa si daca ati avut vreo problema cu ei, care a fost aceea. O seara minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

M-am intors eu din Bulgaria, din vacanta. Am fost in Nisipuri, la Hotel Atlas.

Drumul ok, nu prea multe indicatoare. Am plecat pe la Giurgiu si evident am gresit drumul si am mers vre-o 5 km spre Sofia, pana ne-am prins si ne-am intors. La fel, in Varna am incurcat putin iesirea spre Nisipuri. In statiune mi s-au parut aleile/drumurile destul de incurcate. Nu am gasit varianta corecta de ajuns/plecat de la hotel fara sa intram pe o strada cu sens interzis . Mare atentie, sa parcati in zonele in care e voie, deoarece ridicau masinile parcate aiurea. Cred ca e destul de neplacut sa vezi ca nu mai gasesti masina unde ai lasat-o. Din cand in cand am vazut si radare, asa ca indicat ar fi sa respectati limitarile de viteza. Oricum nu e aglomeratia de la noi, iar la vama erau 2-3 masini.

Hotelul Atlas e bun. Are 4* si la capitolul camera e super. Pe jos e parchet laminat, deci poti lasa copiii in labutele goale chiar si acum, balconul marisor cu masa si 2 scaune, uscator de rufe. In camera, in afara de cele 2 paturi exista si o canapea extentibila pe care au dormit cei 2 copii ai mei. Prietenilor nostri, care au bb, le-au dat patut special de bb. De fapt nici macar nu le-am cerut, erau gata pregatite cand am intrat in camera. Curatenie se facea zilnic (mop, schimbat prosoapele lasate pe jos, facut paturi, luat gunoi). Aerul coditionat functiona si pe rece si pe cald. Mobilier nou, televizor, minibar. La minibar au ei o regula ciudata, daca vrei sa-l folosesti ca frigider(pt produsele tale) cotizezi 5 leva/zi iar in ultima zi sa nu lasi ceva pe acolo ca il incuie. Au 1 piscina interioara si 2 exterioare, club pt copii, leagane, topogan de apa pt copii.
Mancarea ok, suficienta, evident nu se compara cu all inclusive-ul turcesc, dar merge. In ziua de Pasti a fost cam prea aglomerat in restaurant si a durat putin pana s-au dezmeticit sa mai deschida un salon. Era batalie sa prinzi masa si chelner sa-ti aduca ceva de baut. Vara e mai bine, cred, ca se poate folosi si terasa.

In statiune erau deschise ceva magazinele, mergea trenuletul, roata a fuctionat o zi/2 nu, erau si cateva terase deschise. Vara presupun ca e mai multa distractie, dar si mai multa aglomeratie. Sun foarte multe hoteluri, de capacitate foarte mare si imi imaginez ca vor fi probleme mari cu parcarile iar plaja va arata ca un fel de Eforie.

In concluzie, Nisipurile si acest hotel sunt ok. Nu am avut nici-un fel de probleme si ne-am simtit f bine. Daca ar fi fost mai mult soare era si mai bine, dar nu e vina bulgarilor.

La intoarcere am venit prin Balcik si am vizitat castelul Reginei Maria. Superb.

Daca doresti pt concediu mare/plaja/cazare buna/mancare buna as merge in Turcia, urmata de Bulgaria. Daca pe langa asta vrei sa si vezi una-alta, dar mai renunti la "stele" alegi Grecia. Oricum, la capitolul hoteluri/servicii Bulgarii sunt mult deasupra noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DANNIELLA spune:

Multumesc Anya! Si noi am fost in Bulgaria inainte de Pasti, mai exact in Albena....la fel am patit si noi cu drumul.....numai ca noi ne-am prins tare tarziu ca l-am gresit si am mers vreo 100 km in plus...:D. Pana ne-am prins ca Baphna inseamna Varna a durat ceva....:)). Asta e, data viitoare nu o sa mai gresim si o sa ne ducem si pregatiti - macar cu o harta daca nu cu GPS-ul - :)) :))
Eu as prefera un hotel de 4-5* din Nessebar sau Sunny Beach, decat sa ma duc la greci la un hotel de 2-3*, pt anul asta....La anul poate o sa ne ducem in Grecia, o sa fie si bebe mai mare. Desi Grecia nu se compara cu Bulgaria, dar asta e...sunt hotarata sa ma duc la bulgari anul asta :D.

Aviz amatorilor: Daca agentia va spune ca hotelul NONA din ALBENA are piscina, este mare teapa!!!!!!!!!!! Nu exista!!!! Au patit-o cumnatele mele....cei de la agentie le-au spus ca hotelul are o piscina acoperita....cand au ajuns la fata locului, surpriza!!! Piscina nu exista, iar cand au sunat la agentie li s-a spus ca de fapt hotelul de langa are o piscina acoperita. Hotelul de langa, care era de fapt al aceleasi firme, ca sa zic asa, sincer nu mai stiu cum se numea, parca ELITZA, era in renovare!!!!!!!!!!!

Pana la urma au facut un scandal monstru la agentie si au fost mutate la un hotel de 4*, care avea piscina :D.
Sfatul meu: sa nu va lasati, cereti-va drepturile daca cumva vi se intampla sa fiti pacalite de cei de la agentiile de turism. Sper sa nu vi se intample....nu de alta dar v-ar strica toata buna dispozitie.


Apropo de drumuri....cele principale sunt k, dar daca te ratacesti si ajungi pe coclauri, drumurile sunt cam ca la noi, foarte proaste. Si era cam pustiu pe la ei prin sate sau comune, nu aveai pe cine sa intrebi ceva. :(
Pupici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nawel spune:

Si eu plec in vara asta in Bulgaria.
Am gasit o oferta buna prin agentia JEKA,la hotel BOLERO din statiunea Nisipurile DE Aur.
Daca cineva a fost la acest hotel sau daca detine informatii despre agentie ,poate ma anunta si pe mine.
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LYADA spune:

Noi am mers de doua ori prin Jeka, anul trecut si acum, de 1 mai. Agentie serioasa chiar daca au un sediu de apartament. Directorul lor este foarte implicat, il poti intreba direct detalii.

Clubul Bolero este excelent pentru raportul calitate-pret in Bulgaria. Sub Turcia, mult peste noi insa. Concediul de anul trecut a fost foarte reusit, au animatori excelenti; curatenie in fiecare zi. 3 restaurante, unul mare si 2 cu specific unde erau necesare rezervari cu o zi inainte. Putine hoteluri au mai mult de un restaurant din cat am cercetat anul trecut.

Hotel Admiral, desi clasificat la 5 stele, nu se califica la toate aspectele. Doar amplasamentul si cladirea in sine. Servicii si mancare de 4 stele, similar cu Bolero.

Am mai vizitat Melia, 5 stele- pare peste Admiral.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Impresii Hotel Kaliakra
Bratu Monica
Trimis la - 02/05/2008 : 17:57:47
--------------------------------------------------------------------------------

Va rog frumos cateva pareri despre hotel Kaliakra.Mancare,cazare ,cat de departe este de plaja?
Ce parere aveti ,au activitati pentru copii?
Vad ca biletul va fi undeva la 1000 de euro.Merita banii au ba?
Va rog mult astept un sfat.


Bratu Monica
Trimis la: - 02/05/2008 : 23:04:21
--------------------------------------------------------------------------------

NIMENI?


aissa
Trimis la: - 03/05/2008 : 08:31:41
--------------------------------------------------------------------------------

Monica, Kaliakra a fost prima mea optiune pt anul asta dar, din pacate, pt ca e primul an in care va functiona in regim UAI a fost f cautat astfel ca inca de prin februarie am primit raspuns de la Eurotravel ca nu mai au locuri la sfarsit de iunie-inceput de iulie in corpul "superior". Gasisem la alte agentii, dar m-au tot plimbat, ca inca n-au preturile pt UAI, sau gasisem la agentii despre care nu stiam nimic, apoi cand am primit preturile definitive n-am mai avut eu banii sa achit...iar intre timp am schimbat directia.
Kaliakra din cate stiu e chiar pe plaja, se poate sa ma insel, dar oricum e aproape. Are doua corpuri, din care cel superior, dat in folosinta anul trecut, are camerele ceva mai mari....asa zic cei de la agentii ca e singura diferenta. Cred ca e si mobilier mai nou...nu stiu. Restaurantul (ele?) sunt comun(e), la piscina din poze pare super cu toboganul ala in mijlocul ei, pt pitici... Eu una regret ca nu m-am miscat mai rapid sa rezerv la ei din februarie.
Ce vroiam sa iti spun este ca nu stiu daca mai gasesti la vremea asta bilete la Kaliakra, care, din cate citeam, cred ca e cam ca RW de la turci,adica in stop sale daca nu chiar overbooked.
Succes.

Cris


diana2004
Trimis la: - 03/05/2008 : 09:11:55
--------------------------------------------------------------------------------

Am fost in vara 2006,nu era renovat complet si tot ne-a placut;anul trecut a fost o cunostinta ,mi-a aratat poze si era super.Ne-au placut si masa si serviciile,si plaja care era peste drum,mergi cu incredere.
Noi am facut rezervare de la o agentie bulgareasca,au sediu si in Bucuresti si le-am spus ca vrem in corpul central si asa a fost.
Cameristele au fost f dragute,copilul a vomitat in camera,ne-au schimbat lenjeria de n ori,n-au comentat absolut nimic.

Agentia se numea Balkan Travel sau Balkan Air nu-mi aduc bine aminte.


diana2004
Trimis la: - 03/05/2008 : 09:18:44
--------------------------------------------------------------------------------

Am dat cautare Balkan Air si am gasit-o,am uitat sa-ti spun ca in camera am avut un pat mare si o canapea extensibila iar pt bebelusi aveau patuturi,la restaurant aveam scaunele speciale.Era si club pt copii dar in limba germana pt ca majoritatea turistilor cazati erau nemti.

mirib
Trimis la: - 03/05/2008 : 10:52:28
--------------------------------------------------------------------------------

buna
si noi am fost anul trecut.ne-a placut.personalul amabil,mancarea ok, bautura tot timpul rece,al meu zicea ca aveau barmanii o sticla de vin desfacuta si uitata afara, dar nu i-a dat din aia, au scos alta de la frigi.ceea ce nu se intampla niciodata la Mamaia.
mai multe gasesti in capitolul precedent, sau cu 2 capitole mai devreme. am fost in aceeasi perioada ci AKELLA, CAUTA POSTAREA EI CA A FACUT O DESCRIERE MAI CUPRINZATOARE.
scuzati scrisul.ma cheama datoria.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Asa cum va spuneam incerc sa fac rost de un bilet petru Bulgaria.Dar fatalitate azi am avut o zi de groaza , referitor la acest subiect.
Cu cine am vorbit,cunostiinte,prieteni,rude m-au declarat de-a dreptul nebuna pentru faptul ca intentionam sa plecam singuri (doar noi si fetita) cu autoturismul propriu,la mare la Albena.
Mi-au fost povestite pe larg atacuri la autocare in care toti turistii au fost deposedati de bani si bijuterii,de soferi batuti,de asa zisii politisti (in realitate fiind hoti imbracati in politisti) care te opresc si-ti fura pur si simplu masina ,apoi te lasa pe jos cu buza umflata,de amenzi de 150 de euro date fara nici un rost etc...
Nu stiu ce sa cred!acolo e tara lui papura voda?E jungla?Te poate lasa cineva, cu un copil in mijlocul drumului si sa-ti spuna sorry ,ti-am furat masina?Nu stiu ce sa cred.
Azi nu am gasit macar 1 persoana sa ma incurajeze referitor la acest subiect.Voi ce parere aveti?Nu-mi vine sa cred ca asa ceva este posibil in 2008.Sincer daca e asa nu prea ma mai lasa inima sa plec.Va rog spuneti-mi si voi parerea voastra!cred ca nu sunt singura care plec cu masina personala,iar in grup n-am cu cine merge.
Astept un sfat!

Monikka

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Haide mai Monica...te credeam fata serioasa!
Citeste paginile de la subiectul asta si lasa basmele pt copii.
Am fost anul trecut in Bulgaria cu copilu de 2 ani, eu sunt sofer, sotul habar n-are, ne-am orientat f bine, nu ne-a oprit nici un politai nici deghizat nici in civil, am vazut un singur radar dar deja ma avertizasera soferii bulgari care veneau din fata si mergeam incet. Drumurile sunt ok, daca nu vrei sa zbori cu peste 100 la ora. Pe portiunea vama veche-nisipuri se mai lucra si era decopertat dar mergeai fara probleme. Pe varianta Varna- Giurgiu e si o portiune de autostrada.
Mergi fara teama, ai de mers maxim 3-4 ore daca o iei pe la Giurigiu sau o ora (prin Bulgaria) daca o iei pe la Vama Veche.
Nu te ataca nimeni....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bratu Monica spune:

Hai nu mai rade de mine Aissa!!!!!!!
V-am spus si eu ce-am auzit la cei din jurul meu.Ceea ce m-a mirat cel mai mult a fost faptul ca n-am gasit o persoana ,care sa-mi spuna ceva de bine.Si ma gandeam si eu impreuna cu colega mea cum de se poate intampla asa ceva in anul 2008?
Acu nu va suparati si nu dati cu rosii
v-am spus si eu ce-am auzit.
Aissa si toate cele bune.Cred ca ai dreptate dar cand auzi la 8-9 oameni acelasi lucru inclini sa crezi ca este o farama de adevar.Nu stiu,zic si eu!

Monikka

Mergi la inceput