ARDEII UMPLUTI MI-AU PROVOCAT TRAVALIUL

ARDEII UMPLUTI MI-AU PROVOCAT TRAVALIUL | Autor: mamiCamelia

Link direct la acest mesaj

Era intr-o vineri 13 iulie 2007. Facusem ardei umpluti dupa carte. Era prima oara cand incercam. Mi-au trebuit 5 ore. Gafaiam ca un bursuc, abia mai incapeam in bucataria noastra mica. Pe la 5-6 seara au fost gata si m-am apucat de mancat. Nu mai puteam de pofta. Am mancat doi fierbinti. Peste 2 ore inca doi.... apoi inca doi. La 11 seara le uitaseram numarul. Satula si satisfacuta ma pregateam de culcare. Picioarele imi erau super umflate si le-am cocotat pe 2 perne. Pe la 1 noaptea incepe sa ma doara burta. Ma duc la toaleta o data, a2a oara, a 7a oara. Durerea se inteteste. Eu stabilesc o strasnica prietenie cu buda. Printre dinti ii spun lui tati ca mi-e rau. Vomit. El incepe sa ma certe ca am mancat atat. Era convins ca o sa mi se faca rau, zicea el moralizator. Pe la 3 nu mai era de gluma, incep sa tremur, sa ma chircesc toata. Peste 2 zile eram programata sa nasc. Ma injuram cat ma tinea gura ca sunt o tampita. Ca fac gesturi dintr-astea tocmai acum. Ca bebe simte raul meu si ca incordarile mele de-a voma il deranjeaza. Nu stiam cum sa vomit mai delicat, credeti-ma. Printre spasme vorbeam cu el, ma tineam de burta si-l mangaiam, imi ceream iertare.
La un moment dat m-am asezat in pat cu ceasul langa mine. Durerea devenise crancena dar contactiile erau tare neregulate. Pana atunci eu chiar ma gandisem la indigestie nu la travaliu. Tati ma vede ca deja eram livida la fata. Pana atunci era relativ relaxat. Zice "Ma, tu nu cumva nasti?"
Eu zic " ba, cred ca da!!" atat am apucat sa spun ca iar m-am avantat spre baie. El incepe sa se agite, sa caute bagajul, sa ma imbrace sa iesim pe usa. Da de unde. Eu zic " Vreau sa fac baie."
N-are cum sa ma contreze... eram deja "contrata de puiul nostru destul. Ma baga in cada, da drumul la dus incearca sa ma spele dar eu urlam ca ma doare apa. Nu suportam nimic sa ma atinga. Iese doar o secunda sa sune la medic. Oricum nu raspunde. Era 4-5 dimineata. Cand se intoarce ma gaseste afara din cada, goala, culcata pe gresie, cu capul langa WC-u si cu picioarele impingeam de mama focului cada. Atunci recunosc ca m-am pierdut. Nu stiu cum ajunsesem asa. Cert e ca tare imi mai placea racoarea gresiei. Ma imbraca, numai el stie cum, iesim la masina. Suna iar medicul, pana la urma a raspuns dar era la munte. Suntem indrumati spre un coleg prieten de-a lui, tot la municipal, care urma sa ajunga la spital pt noi. Pe drum tati opreste un minut la bancomat, tot la insistentele mele. Eu am facut tot drumul cu picioarele pe parbriz tipand cat ma tineau puterile. Parca imi luase Dzeu mintile. Niste oameni dintr-o statie de autobuz, unde am stationat au vazut ce se petrece si tipau "nastere usoara" Eu faceam de comanda masina lui tati proaspat spalata ... Ajungem in sfarsit la spital. Sunt luata in brate ca nu mai putem sa merg. La urgenta ma consulta un tinerel si zice ca am dilatatie 3 - 4 asa ca e timp de peridurala. Respir usurata. Sus pe sectie deja simteam ca iese bebe. Doctorul zice hotarat dilatatie 8.... gata cu peridurala. Am stat 45 de minute pe masa aia. Au urcat pe mine 3 oameni ca nu puteam sa imping. Ma certau toti ca de ce am stat atat acasa ca bebe e in vagin.... Doamne si acum ma gandesc ca tare am fost bleaga.
La un moment dat am adormit pe masa de nasteri. M-am trezit bruscata si palmuita. Se tipa la mine « Mamiii, n-ai voie sa faci dintr-astea. Nu mai inchide ochii. Ia apa. » Ma forta sa beau si ma uda pe fata. Lesinasem. Ma trezisem si iar lesinasem. Acum vorbeau ca in gara, urlau sa ma tina treaza. Eu cum prindeam nitica putere tipam « Tatiiii, vreau periduralaaaa.Arunc disperata ochii spre usa. Pe un scaun vad un tricou f oarte galben…prea galben,,, vomit iar. Aud ca mama in galben astepta linistita anestezistul. N-o durea nimic. Nu-i vad chipul dar incep sa o urasc. Tip la ea ca eu sunt prima la anestezie…asistenta rade.
Urasc galbenul ala.
La un moment dat se posteaza la capul meu doctorul…Ma cearta « hal de kinetoterapeut esti tu ? Nu stii sa controlezi o contractie ? N-o mai opri in gat ca te sufoci. Du-o spre bazin. » Atat mi-a trebuit. Doctorul a apasat butonul.Orgoliul functioneaza. La urmatoarea contractie o apuc de halat pe asistenta care era pe mine. Simt o caldura….Aud un BRAVOOO.
Iese bebe. Vad un fundulet vanat, se agita, intreb CE ESTE.
Toti raman perplecsi. « Cum, nu stii ? » Nu….am vrut sa fie surpriza.
Asistenta se destinde, era rosie la fata de apucaturile mele dar imi trage un zambet tare dragalas. « Ai un baietel de toata frumusetea. Mic dar foarte vioi. »
Mi l-au aratat si a iesit cu el pe hol. Aud ca tipa la tati….Felicitari, ai un baiat cuminte dar o mamica obraznica. Ne-a dat mari emotii. »
BebeLuca s-a nascut la 10.35 dimineata, dupa 45 minute de stat pe masa de nastere.A luat nota 9 din cauza ma-sii ca nu stia sa se incordeze suficient sa-l ajute sa iasa. A avut 2,750 si 50 cm.
Acum e splendoare de 9 luni, ochi albastri....nu stiu de la cine ca noi avem caprui si verzi.
Asta a fost povestea noastra. Data viitoare ma duc sa ma internez cu o saptamana inainte si nici ardei umpluti nu-mi mai trebuie.


Camelia
http://www.flickr.com/photos/bebeluca/

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karligutza spune:

Am mancat doi fierbinti. Peste 2 ore inca doi.... apoi inca doi. La 11 seara le uitaseram numarul.
Picioarele imi erau super umflate si le-am cocotat pe 2 perne.
strasnica prietenie cu buda.
Nu stiam cum sa vomit mai delicat, credeti-ma.
Ma baga in cada, da drumul la dus incearca sa ma spele dar eu urlam ca ma doare apa.


etc etc etc....
m-am stricat de ras!
pe final m-ai cam bagat si pe mine in priza cu forfota nasterii!
cum e masina lui tati acum?


Bravo mamiCamelia!
Cine-i mamiCamelia acum?
bravo tie si sa fiti sanatosi cu totii!
frumoasa povestea nasterii provocata de niste bieti ardei umpluti

Sa va aduca bebe LUCA o mie de bucurii pe secunda!


karligutza
sunt mamica Adelutei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralualexandrei spune:


Ardei ai vrut,ardei ai avut dar si pe Luca bonus,sa-ti traiasca sa fie fericit si voi pe langa el.

Andra ,mamica lui Robert , a Mariei si a lui Eduard Ionutz album no1 album no2 albumul no3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acina spune:

Camelia suuper povestea voastra, pacatosii aia de ardei...
Sa-ti traiasca bebe Luca , Sa va aduca numai bucurii.


Anca 35 sapt+ mami de Buburuz Andrei (13.02.2006)
Pozele Noastre
Povestea Nasterii
votati-ne in clipe de viata 2007 www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=4" target="_blank">andrei si pestii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

La asa titlu, a fost musai sa citesc tooot !
Sa-ti traiasca feciorul cu ochii albastri !

Btw, ultimele 2 luni de sarcina, in fiecare zi din saptamana, la pranz, mancam cate 2 ardei umpluti ... tare buni mai sunt



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

super povestea!!! atata umor! mi te inchipui cu picioarele pe parbriz si cu galeria in statia de autobuz:)) felicitari mami obraznica pt bb luca ardeiash!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)

POZE
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007
povestea lui TEO

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

hai ca m-am distrat!
sa va traiasca puiul!

Elena + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Felicitari Camelia si sa va traiasca bebe Luca !
Are niste ochi minunat de albastri.
Am citit povestea cu sufletul la gura, ca ardei n-am in casa



Daniela, mami de capsunica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Super! M-am distrat copios pe faza cu ardeii, ai si talent e drept!
Si eu am avut o preferinta in timpul sarcinii pentru ardeii unpluti, toate prietenele imi trimiteau cand gateau ardei umpluti.
Felicitari mami, sa-ti traiasca baiatul, sa va bucurati de el, sa nu te paraseasca umorul.
By the way, ma gandesc sa o diversific pe fii-mea cu ardei umpluti. Eu cred ca o sa-i placa:D

Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi_fer spune:

Felicitari mama obraznica de copil cuminte! Sa va traiasca Luca!
i-au pus capac ardeii aia lui Luca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arleena spune:

super haios, desi nu as fi vrut sa fiu in pielea ta. cum de nu i-ai pus numele la baietel ANDREI? ca rimeaza cu ardei
sa-ti traiasca si sa va bucurati de el!

de Alex SUPERSTAR (8 mai 2006)
www.flickr.com/photos/49551753@N00/sets/72157594507626190/" target="_blank">POZE
www.youtube.com/profile_videos?user=arleena79" target="_blank">Filmulete
nasterea

Mergi la inceput