Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (135)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mihailescu teodora spune:

Helou!
Am revenit!

N-am avut timp sa citesc mare lucru din cap.trecut,insa ce am retinut pe final-Tudor de Melaniatud n-are pofta de mancare dupa vaccin!Am facut si noi pe 16 vaccinul,Infanrixul hexa,insa Mihnea n-a facut nici macar febra.Nu stiu ce sa zic,la 2 luni s-a comportat mai nasol de la acelasi vaccin!
Noi stam minunat cu diversificarea,mai bine nu va spun cit poate manca cupilu'!
Mi se pare multicel,dar ma supun nevoilor si cerintelor lui:
-dimineatza(8-8:30 )un bibe de 220 ml laptic
-11:30-12-fructe(2 mere golden+1 borcanel Hipp-para,piersica,caisa)-cca 250-300 g
-15:30-16-legume cu carnitza(sau alta proteina animala)-cca 250g
-19-19:30-un iaurt de 150g+banana(sau alt fruct)-cca 250-300 g
-22:30-un bibe de 180 ml laptic

E un dulce:cum il asez in scaunelul de masa deschide gura si sta cu ea asa deschisa pina ii dau papa!Pediatra mi-a spus ca Mihnea a acceptat f bine mancarica solida introdusa!

Cam asta despre diversificarea noastre!Mentionam ca nu folosim mai deloc cereale,f rar ii pun in ceva,fructele i le dau simple,fara niciun adaos!
Cred ca unii copilasi nu sunt pregatiti de diversificare,de-aia nu se dau in vant dupa papica!Imi pare rau pt.stressul mamicilor!

Teodora ,cea mai fericitade Mihnea Andrei(17.10.2007)
Mihnea
www.flickr.com/photos/21367727@N02/" target="_blank">Papanashul meu iubit

Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Neata papanasi si dulceturi.

Tot citesc schemele pe care le scrieti...si parca am impresia ca as fi in urma...
Erika papa ceva de genul asta:
7:00 fructe cu orez(banana,mar)
10:00 un bibe laptic(100 ml)
12:00 masa de legume(plus peste sau piept de pui)
15:00 bibe laptic(100-150 ml)
19:00 masa legume(plus peste sau piept de pui)

O fi ok?
Erika e f incantata de ritmul asta.
vroiam sa va intreb de paine si galbenus de ou,de cand sunt ok?
Eu inca nu i-am dat iaurt din comert.Habar n-am de care si-am zis sa mai astept.



Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

pfuaaai, Teo, da ce la baga Mihnea!!
Sa-i fie de bine mancaciosului, ptiu ptiu ptiu ptiu

Sabinutza e f ok ce manaca Erika.
Toti sunt oricum mai avansati decat Gh la capitolul gusturi noi( ma rog, aproape toti). Drept pt care ii fac si eu azi branzica de vaci.I-am mai dat odata, dar nu s-a omorat dupa ea. Eu nu ma grabesc nicaieri, are baiatu o viata intreaga sa manance mancare.Asa ca Sabina, poti sa-i dai iaurt si mai incolo. Paine sa roada o coaja cam dupa 9 luni.

Loredana, imi pare f f rau sa aud ca ati avut probleme. Am ciotit si subiectul tau cu intarcarea...sfatul meu sincer este ca in condiitiiile in care a fost asa bolnavioara sa NU intarci. Gaseste o solutie, sa stai impreuna cu ea, n-o lasa in tara. Cauta de pe-acuma apartament....dar NU, NU, NU , nu se intarca un copil bolnavior!!! DOAR unul sanatos.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Darleena, uite aici schema de la IOMC, in care se incepe cu supa: http://medic.pulsmedia.ro/article--Util-Diversificarea_alimentatiei_la_sugar-principii_si_metode--3200.html

Loredana, tinem pumnii sa iasa rezultatul analizelor bun!

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

La multi ani dulcetelor si papanasilor sarbatoriti azi:


Runa Miruna de Lia B
Mihai Sebastian de ceamica
Andrei de aeperju
Giulia de cristina85ss
Alexandra Elena de a_alinta


Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crishtina spune:

Na... noi avem tot numai 2 mese diversificate...in rest tzatzi. Oare sa ii diversific si a treia? deocamdata mi se pare ca ar creste ok...are 9kg si vreo 73 cm...si de mancat nu mananca asa mult....eu tot in borcanele ii masor(ii dau facut de mine, borcanelul doar pt masurat si pastrat la frigi)...in general unul de 80 g...cateodata mai mult, cateodata mai putin. Ii dau legume, fructe, carnitza peste, pui(curcan) si branzica.
Sabina , iti dai pliz o parere si aici? sau alte fete care ma pot ajuta...nu ma ocoliti

Crishtina & Robert
09.09.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melaniatud spune:

Teo nici Tudor nu a facut febra...a fost vioi si neschimbat dar si la 4 luni si acum dupa vaccin i-a scayut pofta de mancare.Sper sa-si revina ca iar cred ca nu ia mai nimic luna asta in greutate.Daca nu isi revine dupa Sarbatori la doctor.Si Tudor s-a comportat f f bine cu diversificarea, deschidea continuu gurita avea 5 mese consistente pe zi.
Pupa mancaciosul din partea noastra!!!

Annisia stiu ca si tu ii dai lui Yannis cereale Humana.Ai vazut ca pe unele scrie fara gluten pe altele nu scrie nimic desi sunt cu orez si porumb?De ex la cele cu cirese si banane scrie fara gluten dar la cele pt noapte cu banane sau cele cu vanilie de bourbon nu scrie ca nu au gluten desi la ingrediente nu apare faina de grau.
Tu ce faci ii dai lui Yannis si din cele pe care nu scrie ca nu au gluten? Eu sunt cam bulversata cu astea.
Si alta chestie i-ai dat si iaurturi Humana?Eu i-am dat cu banana si ii place mult dar cred ca voi renunta la ele pt ca termenul de garantie e f avansat desi scrie pe ele ca nu au conservanti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

buna dimineata

eu nu am ajuns la analize, la 6.30 cristi si-a cerut dreptul la tatzi, asa ca passsssssssss.

am tot vrut sa va intreb, am de cateva zile(o saptamana) o durere de burta asa ca inainte de ciclu, teoretic ar fi trebuit sa vina problema in jur de 9( prima data a venit pe 9 martie), sa ma ingrijorez????de la ce sa fie durerea?


Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)

poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

pai a mea la controlul de 7 luni juma' avea 7.4 kg si 70.6 cm...o schiloada...mananca mancare diversificata mult zic io 250 grame la o masa...dar nu se ingrasa f mult.Insa nici n-are stare...se misca incontinuu.
Cristina pai Robest e super bine.Io zic ca inca poti sa mergi pe tzatzi pana mai incolo cu doar 2 mese diversificate.

Sabinel si io cred ca e bine.Insa iata ca nu prea se ingrasa...
De paine am inteles...defapt vroiam sa intreb de alimente cu gluten...cand se introduce.In cartulia pe care o am...nenea ala e tampit...scrie ca de la 6 luni.

Erika avand 2 dinti,am inceput s-o spal temeinic pe ei...dupa fiecare masa.
Cel mai enervant lucru...ca absolut toti din jurul nostru ne-au spus(mie si sotului) ca e prea devreme.Vai si cu niste fete de uimire de-mi venea sa ii i-au pe toti la suturi.:D
Sau chestii de genu'...nepoata mea mananca deja hot cake...asta a mancat la cina...tu n-ai de gand sa ii dai?



Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Cristina, mananca f bine, lasa-l in pace. E si consistent ce ii dai, iar cand manca Sofia 80 de grame faceam bairam :-))) este foarte bine 80 de grame.
La Gheorgeh nu stiu cat mananca, n-am cantarit decat odata cand am fost la intalneala si aveam canuta gradata:))
(Betty, exact aia de la Nuk era , dar nu prea bea apa din ea. Si am luat-o odata in parc cu apa in ea...mare teapa, a curs tot, LOL )


Cecilia, am avut si eu dureri din astea, cred ca e ovulatie ca aveam si scurgerea specifica .Ciclu deocamdata nu. La Sofia a avenit la 9 luni, sper sa ma ocoleasca mai mult de-atat, ca la Gh vom fi la mare la 9 luni

Sabinutza, pai f bine ca speli dintii.


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=34" target="_blank">Povesti nemuritoare
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=12" target="_blank">Culeg fericire

Multumim!


Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput