Durerea unei pierderi de sarcina (72)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

diana, am simtit imbratisarea chiar si virtual, ti-am raspuns la pm

michelle, mi-e dor de tine aici pe forum

am semnat petitia, am s-o dau si ami departe pe mail la prieteni

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

stie cineva imediat dupa ovulatie , ce ceaiuri este bine sa bei

si exemplu de ceai sa nu bei

de exemplu napraznic ?

sau coada calului am voie ? (pentru sanatatea de acolo de jos ... )

sau coada soricelului ?

p.s. Tiana ,cand am citit ce ti s-a intamplat ... NU AM CUVINTE ... e prea banal sa iti spun ce parere de rau am ... nu am cuvinte nici pentru mine, nici pentru tine, durerea ta e foarte mare si nu stiu unde incape ... cu sufletul sunt langa tine, m-am gandit la tine

Michelle este bine , si-a gasit locul potrivit , ca sa zic asa , si din mult respect pentru ea ... , ma opresc aici . Orice buna prietena doreste poate sa ii scrie, banuiesc ca aveti e-mailul ei personal. este cu fetitza ei in suflet si "si-a gasit locul" atata pot sa spun .

diana



A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teo2rina spune:

va pup pe toate, dragelor. am semnat si eu petitia si ii voi ruga pe toti cunoscutii ca e pacat ce se intampla. Irene si Miha, sa dea Domnul sa va impliniti visul!
Tiana, imi pare foarte rau pentru ce s-a intamplat, e de neinchipuit asa o durere... sper sa reusesti sa privesti mai mult spre viitor decat spre trecut.
Mirelus, te imbratisez cu drag
Dana,pupici multi
Liana, pupici multi, ai disparut cu butoaiele?
Roxanici, stai cumintica,ai grija de tine si bubulina, e mai important acum sa ai grija de bubulina
Idaira, ma rog sa fie bine
Flavia,

Marina, mamica in de bebe Mihnea-Adrian
www.flickr.com/photos/24464658@N08/?saved=1" target="_blank">Minunatie de bebe(adik POZE)
Bebe,mami si alti copii (adik POZE)
CUNUNIA CIVILA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alé spune:

N-am uitat ce-am spus la capitolul trecut. Va rog sa ramineti la subiect.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delphinas spune:

ce-i drept nu am mai intrat de multisor pe la voi, de fapt nu am mai intrat pe forum in general. motivele....ceva mai mult decat ocupata si mi-am rezervat acele zile de doliu pt mazarica dusa la ceruri.
asa cum am spus prietenilor...fizic sunt bine, desi inca mai sangerez un pic, desi sunt 12 zile de la chiuretaj. oricum eu si CM il am lung, de vreo 7 zile si foarte abundent.
vreau sa va spun ca saptamana trecuta am fost si mi-am luat concediul medical de la dr si am trecut printr-o stare foarte aiurea. dr mea era in sala, asista o nastere. a iesit asistenta cu bb sa il duca la salon. pe hol era bunica bb-ului care s-a bucurat nespus, era un baietel. cand a trecut asistenta cu incubatorul pe langa mine si amm vazut mogaldeata aia mica mi s-a facut atat de rau incat mi-a venit sa vomit. m-am dus spre geam si imi venea sa ma arunc de la etaj de durere. mi-am imaginat atunci cum as arata eu cu un bb in brate, cu bb meu. mi-au dat lacrimile. am avut o zi foarte nasoala, am mers fara rost.
de cand mazarica mea s-a dus la ceruri nu mai pot privi femeile insarcinate si nici chiar copii mici. simt asa o repulsie. nu cred ca e vb de invidie. cred ca e prea mare durere din sufletul meu. dar e si normal, dupa 3 ingeri dusi la cer.
cat despre ceea ce am gasit la acest topic....sincer m-am ingrzit. nu va stiu pe nici una dintre voi....pe ignatica o stiam de pe odisee si mirunei ii trimisesem un mail. atat. restul...nu va stiu durerea. dupa mine, e parerea mea, gresita sau buna e a mea, dar cred ca sunt fete care chiar nu vor sa iasa din starea asta. si multe nu fac diferenta dintre mediul virtual si cel real. ce-i drept aici au gasit intelegere si au primit sfaturi, mai utile sau mai putin placute. iar in mediul real s-au confruntat sau poate inca se mai confrunta cu indiferenta apropiatilor. ce-i drept si eu ma confrunt cu asa ceva, toti imi spun....lasati sunteti tineri si aveti timp. ei pe masa....da stie cineva cat de ARZATOARE e dorinta ce zace in mine de a avea un copil. stie cineva din cei apropiati cat de mult mi-am dorit acest copil? stiu ei ca as fi fost in stare sa renunt la tot sa il pot avea? stiu ei ce simt eu cu adevarat? cate nopti am plans si cat de greu mi-a fost si imi este inca?
de felul meu sunt foarte orgolioasa, poate chiar prea orgolioasa. nu suport mila nimanui. nu am cersit mila de la nimeni. am pierdut multe in viata din cauza orgoliului si poate voi mai pierde. dar vreau sa fiu lasata in pace. stiu eu cand sa ma ridic si sa o iau de la capat.
stiu cate imi sunt prioritatile. stiu ce vreau de la viata. asa cum mi-am dorit un sot care sa ma inteleaga si sa am iubeasca pt ceea ce sunt si sa ma accepte asa cum sunt, asa imi doresc 2 copii, pt care sunt dispusa sa fac orice.
va inteleg pe toate pt durerile voastre. va respesct durerea, dar sunt si fete care chiar nu vor. cat timp am citit capitolul trecut am simtit ca nu mai vreau sa intru aici. dar noroc ca sunt si moderatori care stiu sa respescte "formatul" topicului.
va pe toate si va imbratisez cu drag

poze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florelacri spune:

delphinas ai scris foarte frumos, sincer in timp ce citeam cuvintele scrise de tine care reprezinta suferinta ta parca ma vedeam pe mine. si eu simt aceeasi dorinta arzatoare cum ai zis si tu pentru as avea un copil,dorinta pentru care as face orice sa o pot indeplini. nici eu nu am mai intrat pe forum de mult timp deoarece cand apareau fete noi pe forum ,fiecare cu durerile ei, pur si simplu imi aduceau aminte de ceea ce am trait eu si reveneam la aceeasi stare de tristete.
as vrea si eu sa am parte de un copil, deoarece sotul meu isi doreste un copil enorm de mult si de multe ori parca ma simt inutila fata de el si de mine, ca femeie.
sunt sigura ca DD mi-a luat copilul deoarece avea nevoie de mai multi ingeri in cer...
si cu toate astea eu nu mi-am pierdut speranta ca intr-o buna zi va veni si timpul meu sa am pe cine strange in brate, sa aiba cine imi spune cuvantul mult asteptat MAMA. as face orice pentru a avea parte de minunea dumnezeiasca...
poate DD asa a considerat ca e mai bine , poate nu era timpul meu sa devin mamica,dar cand va veni timpul acela?
de multe ori mi-am pus intrebarea,de ce? e o intrebare la care nu voi avea raspuns niciodata,din pacate.
va doresc tuturor aspirantelor copii cati mai multi si sanatosi, iar gravidutzelor sa va bucurati din plin de bebelusi vostri...

visul meu...un bebe
http://community.webshots.com/user/florelacri?vhost=community

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

eu am pus totusi niste intrebari

"stie cineva imediat dupa ovulatie , ce ceaiuri este bine sa bei

si exemplu de ceai sa nu bei

de exemplu napraznic ?

sau coada calului am voie ? (pentru sanatatea de acolo de jos ... )

sau coada soricelului ?
"


sunt cumva off topic , sau nu a intrat pana acuma nimeni care sa stie ce am intrebat ? oricum , multumesc anticipat (ovulez si sa stiu imediat dupa aceea ce e bine sa beau si ce nu e bine , deaceea am intrebat , de cateva zile ovulez ...; cu inima tinem doliu si cu stropul de putere dat de Dumnezeu , mergem mai departe )

diana

a se respecta durerea fiecareia , care este aceeasi dar diferita si am intrat aici doar cand mi-a murit puiul nu inainte , pentru ca aici era "durerea unei pierderi de sarcina " ..., daca stiam ca e altceva , nu mai intram


A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Miha74am semnat petitia,spune-ne daca mai putem face ceva,cu draga inima.

Delphinas, Tiana, imi pare rau...Nu o data am ramas blocata in fata durerii,a suferintei. Eu am pierdut 3 sarcini,inca imi vine sa urlu, inca pling,inca sint furioasa pt ca mi s-a intimplat,inca ma simt atinsa atit de adinc de anumite cuvinte fraze adresate mai mult sau mai putin direct,inca,inca...
Oamenii sint diferiti, fiecare reactioneaza diferit,atit in fata vestilor bune cit si in fata durerii, chiar si lipsa reactiei unora e o forma de manifestare,si fiecare incearca in maniera proprie sa mearga mai departe.De fapt,asta cu mersul mai departe e atit de utopic...inertie,asa o vad eu. De cite ori nu m-am revazut eu in acel moment cind i-am ascultat inimioara si nu mai vroiam sa-l las sa plece,iar mintea mea refuza ce s-a intimplat dupa,alimentindu-ma paranoic zile si zile...
Si asa au trecut ani,nodul dureros din gat si stomac il simt la fel de acut,privirea inca mai rataceste in gol,dezorientata spatial si parca atemporal ma trezesc de multe ori, neinteleasa pt ca nu o data am auzit,cit mai ai de gand sa jelesti??!!!(iar raspunsul meu interior era acelasi invariabil :toata viata!!!!).
Va imbratisez cu drag pe toate!!!



Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

eu am avut o tentativa sa ies afara , am mancat ceva cu sotul, a venit cineva si a pus pe masa niste jucarii ... mi s-a facut rau , si sa vomit , si mi s-au umezit ochii, sotul meu a ramas sa mai continue un pic o mica plimbare , eu mi-am tarat duoa mine picioarele pana acasa unde am plans pana nu am mai putut ... deci ibca nu pot iesi afara ... si daca ies , doar cu sotul meu , si tacerea e cea mai buna ... am vazut ca chiar unele persoane f apropiate mie chiar nu inteleg ce e aceea o persoana care tine doliu, o iau ca ceva personal si tot la ele se gandesc , ca daca eu soun ca momentan nu pot vorbi, tot la ele se gandesc , ca am ceva cu ele, nu am nimic cu nimeni, am spus si mamei mele , am nevoie de o perioada de tacere , de liniste , de doliu , de ... Dumnezeu stie mai bine ...


diana

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

[quote]Originally posted by unducthable

eu am pus totusi niste intrebari

"stie cineva imediat dupa ovulatie , ce ceaiuri este bine sa bei

si exemplu de ceai sa nu bei

de exemplu napraznic ?

sau coada calului am voie ? (pentru sanatatea de acolo de jos ... )

sau coada soricelului ?
"


Naprasnicul e f bun dar numai cind respecti intocmai prepararea lui.
De celelalte cum nu stiu nu-mi dau cu parerea.

Teo multumesc ca te gandesti la mine!!!!



Cautind o bucatica de viata

Mergi la inceput