tehnica dentara

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oana_lex82 spune:

Ms din suflet Ramona, esti o dulce pt ca mereu imi raspunzi promt, o sa iti ascult sfatul..MS din inima, multa sanatate tie si celor dragi tie!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Cu placere, mult succes!

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria_25 spune:

Buna ziua...e prima mea postare, desi v-am mai citit...

Sunt din Pitesti, jud Arges si as vrea ca anul asta sa ma inscriu si eu la tehnica dentara, insa problema e ca nu sunt la noi in oras si nici in alta parte nu pot pleca ptr ca am un bebelus mic si nu pot lipsi de acasa. Am vazut ca cineva e la Focsani la invatamant cu FR...poate-mi da si mie cineva niste sfaturi...va rog frumos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta spune:

Oana lex82,cum se numeste institutia din Focsani, la care faci cursurile de tehnica dentara, are vreun site ceva?
Poti sa ne dai mai multe relatii,un numar de telefon, ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns helenarojo spune:

Buna, ma numesc Laura, am 22 de ani, absolventa a Facultatii de Litere din Cluj...
Am indraznit sa ma inregistrez, pt ca neaparat vroiam sa las un raspun autoarei acestui mesaj...
Si eu sunt foarte pasionata in tot ce inseamana tehnica dentara, acuma la sf carierei mi-am dat seama, ca totusi nu mi-am ales meseria cea mai potrivita...
As fi vrut sa incept anul acesta tehnica dentara la Cluj, dar din cauza probl financiare am renuntat. Nu as mai avea dreptul la buget, intrucat, am beneficiat dincolo la litere...sunt foarte nehotarata in ceea ce ma priveste viitorul...nu stu dc sa incep masteratul, sau sa lucrez un an sa imi adun niste bani pt tehnica dentara.
Ceea ce va pot spune, ca la Cluj este specializarea respectiva in Cadrul Facultatii de Medicina..taxa pe anul I este de 60 de mil(lei vechi:P)pe urma scade la 50 anul II si 40 anul III. Din pacate nu exista la ff, doar la zi, intrucat sunt f multe ore de stagiu...Se da admitere, din biologia de clasa a XI, dar nu stiu care editura, cert e ca se da din sisemul muscular, osos, nervos si circulator...sunt 33 de intreabri tip grila... Anul acesta cred ca admiterea va fi pe 25 iulie, dar nu sunt sigura...
Va cer si eu la randul meu un sfat...ce sa fac?sa incep un masterat, sa il fac doar sa fie facut...sau mai bine sa muncesc un an si sa imi pun putin cat de putin la o parte pt la anu pt tehnica?Ai mei anul acesta sigur nu ma pot sprijinii financiar...va doresc o zi buna...si ma bucur ca de azi inaite pot face parte din aces forum dragutz..
Cu drag
Lau

Citat:
citat din mesajul lui monicasolga

Salut.Nu am mai postat de mult dar am intrat mereu pe forum. Asi
rea un sfat si m-am gindit la voi.Lucrez ca cons.juridic la o primarie la vreo 50 km de casa.partea proasta este ca salariul este f mic,din care se mai duc si pe drum o buna parte, nu imi place ceea ce fac(cand am dat la facultate toti ereau cu Dreptul si ASE)si atunci cand nu iti place ce faci eu cred ca nu are rost sa continui la nesfarsit,m-am saturat de naveta pana peste cap;partea buna ,este programul destul lejer(primar este maica-mea),cu copii mici va dati seama ca mi-a prins bine ,de asta am si stat atat,am aproape 8 ani vechime.Am mai gasit si la mine in oras dar datorita programului nu am putut sa ma incurc.Si totusi imi doresc sa fac altceva sa castig mai mult acum ca copiii s-au facut mai mari(cls a I si grada.)
Soacra mea este tehnician dentar(pensionara)si a castigat foarte multi bani si inca mai castiga(in apropiere de sarbatori a castigat si 40 mil.pe lunaasta in conditile in care nu se mai implica atat sa aiba clienti pt ca este totus munca migaloasa si ea are si o varsta care nu ii mai permite atata efort) ,are un cabinet acasa ,in oras. Se tine de mine sa ma duc la colegiu de tehnica caci spune ea este o meserie ff banoasa pe care poti sa o faci acasa,si nu te bate nici un sef la cap, cel putin la noi in oras este o criza de tehnicieni.Problem este ca aceste colegii sunt la Bucuresti ,Arad(acolo sta sora mea),Cluj etc, si nu mai stiu daca este si la Craiova,( eu stau in tg-jiu)nu prea are cine sta cu copiii,oricum nu m-as putea duce mai mult 3zile pe saptamna,asta in Arad ca a-si sta la sora mea.Vroiam sa stiu daca stiti ceva de aceste cursuri daca prezenta este obligatorie ,se da examen la intrare ,auzisem ca se dau doar probe practice.Voi ce credeti?Mi-ar fi greu datorita copiilor,sotul are o societate si e mai la inceput nu are timp mai deloc,dar cred ca este timpul sa fac ceva, un efort mai mare ca sa putem sa le oferim mai tarziu tot ce vor, pt ca timpul trece copii cresc si odata cu ei si pretentile lor materiale.
Astept un sfat de la voi?Sa ma duc la colegiul(este de 3 ani)sau sa imi caut un alt servici.
















msolga

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicasolga spune:

Buna, Laura
Ma bucur ca ai intrat pe forum si in special pe acest subiect.A trecut mai mult de un an de cand am postat subiectul si pot sa spun ca abia acum ,chiar azi ,m am inscris la tehnica dentara in Craiova si asta datorita faptului ca in tot acest timp am incercat sa deslusesc cat de cat aceasta meserie in micul laborator pe care il avem acasa :am invatat sa torn modele ,sa modelez in ceara ,am modelat si cateva proteze (binenteles, cand aveam mai mult timp la dispozitie),de fapt am vrut sa mi dau seama daca imi place ,daca pot sa fac asta.
Sincer ,chiar imi place ,e o meserie foarte frumoasa , de fapt este c o arta , o creatie iti o fera o mare satisfactie si ,crede -ma ,nu ma refer numai la cea materiala.Sunt convinsa ca imi va fi un pic mai greu pentru ca la mine mai sunt si copii si servici iar taxa este destul e mare ,4 000 ron /an dar gandul ,ca in sfarsit,voi face ceva care imi place sunt sigura ca ma va ajuta.
Sfatul meu este sa incerci sa-ti gasesti maseria care iti place pentru ca altfel pierzi timpul inutil asa cum am facut eu si crede ma atunci cand mai ai si o familie e mai greu sa le faci pe toate dar ...nu imposibil .
Daca iti place tehnica dentara si esti pasionata ...si, ti- ai dat seama la doar 22 de ani (nu la 31 ca mine),sfatul meu ,sincer ,este sa nu mai astepti prea mult iar eu in locul tau nu m-asi mai incurca cu alte masterate.Daca ajungi un bun tehnician,ceea ce iti doresc din tot sufletul pentru ca esti tanara si ai tot timpul in fata sa inveti meseria,crede-ma ca satisfactile vor veni mai repede decat te astepti si suficienti bani sa ai propiul laborator.
Mult succes!Sper sa ne mai auzim .


"MESERIA ESTE BRATARA DE AUR"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elouvii spune:

ti-am trimis un email... sper ca l-ai primit si sper ca imi vei raspunde. multumesc anticipat


Citat:
citat din mesajul lui monicasolga

Buna, Laura
Ma bucur ca ai intrat pe forum si in special pe acest subiect.A trecut mai mult de un an de cand am postat subiectul si pot sa spun ca abia acum ,chiar azi ,m am inscris la tehnica dentara in Craiova si asta datorita faptului ca in tot acest timp am incercat sa deslusesc cat de cat aceasta meserie in micul laborator pe care il avem acasa :am invatat sa torn modele ,sa modelez in ceara ,am modelat si cateva proteze (binenteles, cand aveam mai mult timp la dispozitie),de fapt am vrut sa mi dau seama daca imi place ,daca pot sa fac asta.
Sincer ,chiar imi place ,e o meserie foarte frumoasa , de fapt este c o arta , o creatie iti o fera o mare satisfactie si ,crede -ma ,nu ma refer numai la cea materiala.Sunt convinsa ca imi va fi un pic mai greu pentru ca la mine mai sunt si copii si servici iar taxa este destul e mare ,4 000 ron /an dar gandul ,ca in sfarsit,voi face ceva care imi place sunt sigura ca ma va ajuta.
Sfatul meu este sa incerci sa-ti gasesti maseria care iti place pentru ca altfel pierzi timpul inutil asa cum am facut eu si crede ma atunci cand mai ai si o familie e mai greu sa le faci pe toate dar ...nu imposibil .
Daca iti place tehnica dentara si esti pasionata ...si, ti- ai dat seama la doar 22 de ani (nu la 31 ca mine),sfatul meu ,sincer ,este sa nu mai astepti prea mult iar eu in locul tau nu m-asi mai incurca cu alte masterate.Daca ajungi un bun tehnician,ceea ce iti doresc din tot sufletul pentru ca esti tanara si ai tot timpul in fata sa inveti meseria,crede-ma ca satisfactile vor veni mai repede decat te astepti si suficienti bani sa ai propiul laborator.
Mult succes!Sper sa ne mai auzim .


"MESERIA ESTE BRATARA DE AUR"

monika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrada89 spune:

Salut!Am citit mai devreme mesajul Laurei si m-am regasit in povestea ei. Laura,vroiam sa te intreb ce ai mai rezolvat?Te-ai mai inscris la tehnica dentara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioantan spune:

Cum este la tehinica dentara?
cam ce trebuei sa sti in mare si cum e:d
Sunt in clasa a 12 si sa stiu daca deja e prea tarziu sa am apuc de pe akum:d?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ani777 spune:

Buna,eu ma numesc Ani si sunt din Iasi iar anul asta ma gandeam sa dau las tehnica dentara,am vazut ca tu esti in domeniu.Vroiam sa te intreb se fac cumva la tehnica dentara ceva calcule, matematica sau orice altceva asemanator?Multumeesc anticipat.

Mergi la inceput