Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna, fetele, eu zic ca se poate, azi fac un an de la inseminare, fi-mea deja face 4 luni sambata. Am avut mare noroc ca am ramas din prima IA, dar important e ca se poate. Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufoasalaura spune:

buna, si eu am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatici,dar dr. buni nu pun pe seama acestei analize cauza infertilitatii.
eu am sopc, si totusi am ramas in urma cu 5 ani insarcinata pe cale naturala,dar soarta a fost potrivnica.
acum suntem insarcinati in 8sapt.de data asta am ramas cu clomifen si pregnyl.deci se poate...mai cautati pareri!!!
numai bine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ralu_mv spune:

felicitari Laura !!!
Si..., da Laura, si mie mi s-a spus cand am mers in Austria pregatita sa fac fiv din cauza anticorpilor, ca de fapt astia nu-s asa o problema ... ni s-a spus sa mai incercam natural, mai ales ca am reusit o data natural (soe la 7 sapt insa), ca nu avem niciun fel de alte probleme (ovulatie ok, trompe ok, sot ok, etc ok... )
Nici eu nu stiu ce sa cred...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna,

Si eu am avut analiza anticorpilor cu rezultat pozitiv (valoare 22,404). Cand am vazut rezultatul am crezut ca asta este cauza infertilitatii...
La discutia cu dr. rapsunsul a fost ca "la valoarea asta nu-i o problema". In urma unei histerosonografii a descoperit un fibrom de 1 cm. Pare convinsa dr. ca mai degraba fibromul poate actiona ca un sterilet. Asa ca voi face histeroscopie cu extirparea fibromului. Din ce am citit fibromul poate cauza infertilitate.

Ati facut histero? A reusit cineva sa ramana dupa aceasta procedura?

Astept sa aflu de la voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Buna,

Si eu am avut analiza anticorpilor cu rezultat pozitiv (valoare 22,404). Cand am vazut rezultatul am crezut ca asta este cauza infertilitatii...
La discutia cu dr. rapsunsul a fost ca "la valoarea asta nu-i o problema". In urma unei histerosonografii a descoperit un fibrom de 1 cm. Pare convinsa dr. ca mai degraba fibromul poate actiona ca un sterilet. Asa ca voi face histeroscopie cu extirparea fibromului. Din ce am citit fibromul poate cauza infertilitate.

Ati facut histero? A reusit cineva sa ramana dupa aceasta procedura?

Astept sa aflu de la voi!

crisina.ela, pot fi mai multe cauzele care sa duca la infertilitate, dar nu cred ca se poate spune ca anticorpii nu sunt o problema. Sunt intr-adevar fete care au reusit natural, dar nu toate am avut sansa asta. Uele reusesc prin inseminare, altele prin FIV, depinde de mai multi factori. Medicul recomanda solutia in functie de toate analizele pe care le-a facut cuplul respectiv.
Am facut si histeroscopie, si HSG, am incercat natural cam un an si jumatate, dar n-am reusit pe calea naturala.
Am reusit de 2 ori sa raman insarcinata prin inseminare, dar.... ambele sarcini le-am pierdut. Analizele efectuate dupa pierderea sarcinilor arata ca am trombofilie ( o coagulare a sangelui in sarcina). Acum vreau sa o iau de la capat cun inseminarile.
Important e ca se poate ramane insarcinata cu acesti anticorpi. Poate tu ai sansa sa reusesti natural.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Am si eu o intrebare pentru fetele care au luat tratament cu medrol, daca mai citesc pe aici.
Medicul cu care am facut analizele de infertilitatea mi-a spus sa iau din prima zi a ciclului in care fac inseminarea, pentru ca "adoarme" sistemul imunitar si ajuta astfel la fixarea embrionului.
Medicul cu care am facut inseminarile a spus ca nu trebuie sa iau, pt ca anticorpii se preduc la nivelul colului, iar prin inseminare spermatozoizii se plaseaza in uter. Nu am luat medrol la nici o inseminare si ma intreb daca am facut bine.
Voi cum ati luat? Ce gramaj? De cand ati inceput sa luati? In sarcina se intrerupe, sau e permis pana la o anumita saptamana?

Aspenter am luat la sfatul medicului de la a 4-a inseminare, care a fost prima reusita. Nu stiu daca a influentat aspenterul sau a fost doar coincidenta.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Alexa,
Multeumsc pentru raspuns. Intre timp am efectuat si alte analize printre care AMH (nu am inca rezultatul), doarece FSH era mare (peste valoarea de referinta). Am facut histeroscopie si mi s-a extirpat un polip care avea 1,1 cm. Fiind cu anestezie generala nu am putut sa intreb dr. prea multe. Dar dimensiunea polipului corespunde cu cea a fibromului...Este posibil ca la HSG si la echografia endovaginala sa se poata diagnostica exact? Oricum, pentru moment, vreau sa am o pauza de investigatii de vreo 2-3 luni. Sa vad ce se intampla...Daca nu se intampla "bebe mic" vom incerca cu inseminare intrauterina.
Dar sper sa nu mai ajung la inseminare si sa fie


Sa inteleg ca ai si tu anticorpi? Depaseste cu mult valoarea de referinta? Ma gandesc ca are importanta si valoarea...

Sper sa mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Buna Alexa,
Multeumsc pentru raspuns. Intre timp am efectuat si alte analize printre care AMH (nu am inca rezultatul), doarece FSH era mare (peste valoarea de referinta). Am facut histeroscopie si mi s-a extirpat un polip care avea 1,1 cm. Fiind cu anestezie generala nu am putut sa intreb dr. prea multe. Dar dimensiunea polipului corespunde cu cea a fibromului...Este posibil ca la HSG si la echografia endovaginala sa se poata diagnostica exact? Oricum, pentru moment, vreau sa am o pauza de investigatii de vreo 2-3 luni. Sa vad ce se intampla...Daca nu se intampla "bebe mic" vom incerca cu inseminare intrauterina.
Dar sper sa nu mai ajung la inseminare si sa fie


Sa inteleg ca ai si tu anticorpi? Depaseste cu mult valoarea de referinta? Ma gandesc ca are importanta si valoarea...

Sper sa mai vorbim!

Cred ca prin histeroscopie se pune un diagnostic mult mai exact.

Sper sa fie bun rezultatul la amh. La mine a fost putin mai mic (fertilitate scazuta), dar am raspuns bine la tratamentul de stimulare ovariana.

Eu am facut anticorpii la medlife si rezultatul a fost 66 fata de val. limita de 60. Nu mai stiu unitatea de masura. Desi nu a depasit cu mult val. normala, nu am reusit sa raman insarcinata natural (incerc de aproape 3 ani).
Daca nu reusesti natural, incearca cu incredere inseminarea. E nasoala perioada de asteptare, cand nu stii daca ai reusit sau nu. Sansela de reusita nu sunt foarte mari, dar cresc pe masura ce faci mai multe.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna!

Am primit rezultatul AMH-ului 2.8. adica in limitele normale pentru varsta mea (30 ani). Asta am verificat si pe alte site-uri straine. Conform acestei valori menopauza va fi pe la apox. 50 ani. Deci aici stau bine (FSH iesise mai mare si dr. mi-a recomandat sa fac AMH care e mai sigur). Poate influenta si altceva valoarea FSH?

Revin la histeroscopie. Repaus sexual indicat de dr. - o saptamana. Am luat antibiotic cele cinci zile, cf. recomandarii. Dar nu am avut rabdare sperand ca mai pot prinde ceva din perioada fertila. Acum sa vad daca am facut bine. Ideea este ca ar mai fi vreo 5 zile pana la menstra (desi am citit ca poate avea loc o dereglare dupa histeroscopie). Simt ceva dureri, usoare, de burtica, sani sensibili si dureri de spate. Incerc sa nu-mi fac sperante prea mari (pot fi la fel de bine semne de apropiere a menstrei...).
Legat de anticorpi...am o curiozitate...oare la nivelul colului e aceeasi valoare ca cea din sange? Stie cineva? Nu am facut test postcoital cum spuneau alte fete ca au facut...
Pot fi "pacaliti" si altfel?

Multa batfa tuturor celor ce+si doresc cu ardoare .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna fetelor,
Sunt noua pe acest forum, insa va citesc de foarte mult timp. Din pacate si eu am fost diagnosticata cu anticorpi antispermatici.In urma cu 3 ani am hotarat ca este timpul pentru bebe. In primul an nu mi-am facut mari probleme, insa cu cat trecea timpul si proiectul bebe nu se realiza am inceput sa-mi pun semne de intrebare. Astfel ca am inceput investigatiile. Ecografii, hsg, analize hormonale, spermograme etc. Analizele mele au iesit neasteptat de bine insa, in ceea ce il priveste pe sotul meu, spermograma a fost un adevarat dezastru. 4 milioane si mobilitate 0%. Am mers la urolog la recomandarea dr. Matei care ii facuse spermograma. Urologul(dr. voinea, sp fundeni, un dr minunat) a gasit cauza. VARICOCEL stang grad III. A urmat operatia care a avut loc in luna august a anului 2010(chiar de ziua mea de nastere). Dupa am refacut la 3 luni spermograma iar rezultatele au fost neasteptat de bune(70 milioane si o mobilitate de 40%). Insa cum de fiecare data apare ceva, sotul a dezvoltat anticorpii antispermatici. Am facut un test postcoital care a iesit negativ. Deci dezvoltasem si eu aa. Am hotarat impreuna cu dr Matei si dr. Mihalache ca singura varianta este inseminarea intrauterina. Este prima pe care urmeaza sa o fac undeva pe data de 11-12. Ca si stimulent pentru mine am avut PUREGON in doza da 75um. La ecografia de ieri aveam 3 foliculi dominanti de 16-18-19 mm si alti 6 de 8-10. Las de-o parte toate durerile fizice si psihice avute in toata aceasta perioada numai sa am un rezultat imbucurator. Acum ca v-am spus povestea mea va rog sa ma primiti in frumosul vostru colectiv si sa imi dati cat mai multe sfaturi ce ma pot ajuta! Multumesc!
Urmeaza sa merg diseara din nou la ecografie! Va voi tine la curent.

Mergi la inceput