Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 22

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

iaca. am repetat si eu azi la medlife. rezultatul peste 7 zile lucratoare. cand nici nu o sa fiu in tara. dar...o sa vad cand ma intorc

Citat:
citat din mesajul lui aruam

Fetelor eu cred ca nu am avut anticorpii niciodata nu cred ca au disparut pt ca anul trecut la synevo mi-a iesit o val de 32 parca si erau considerati pozitivi ,iar la medlife mi-ai iesit in jur de 40 anul trecut si anul asta cam la fel . Acum nu stiu daca la Synevo si la Medlife este aceeasi unitate de masura. Dr mi-a zis clar ca nu ii am deci nu asta este motivul nereusitelor mele . Sunt bucuroasa ca totusi nu-i am dar sunt in aceeasi situatie ca nu stiu care este motivul infertlitatii.
Oare o fi stresul de vina pt ca am vazut si in cazul surorii mele cand s-a relaxat a ramas insarcinata natural dupa 2 IA nereusite ,trombofilie ,probleme cu tiroida si 2 sarcin pierdute.
Trebuie sa nu ne pierdem speranta ca intr-o buna zi o sa fim si noi mamici


in 2011 o sa fiu
Doamne ajuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

aurora, acesti anticorpi se pare ca apar in cele mai multe cazuri de la o infectie netratata, sau tratata superficial, exista corelatii intre infectiile tractului genital si productia de anticorpi antispermatici (cum ar fi de ex. infectia cu Chlamydia trachomatis).
Din fericire pentru tine valoarea ta nu este mare si am auzit despre femei cu anticorpi care au ramas insarcinate pe cale naturala. Trebuie sa avem incredere in cel de sus.
Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

A auzit cineva de pestera ia o pauzarii? cineva mi-a zis chiar ieri ca acesta pestera face minuni, se spune ca acolo sunt vindecate femeile care nu pot aduce pe lume prunci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

hehe. si aruam e insarcinata

uf, da Doamne sa 'se ia'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

cum se cheama pestera? n-am inteles....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aurora70 spune:

Citat:
citat din mesajul lui loredanamar

aurora, acesti anticorpi se pare ca apar in cele mai multe cazuri de la o infectie netratata, sau tratata superficial, exista corelatii intre infectiile tractului genital si productia de anticorpi antispermatici (cum ar fi de ex. infectia cu Chlamydia trachomatis).
Din fericire pentru tine valoarea ta nu este mare si am auzit despre femei cu anticorpi care au ramas insarcinate pe cale naturala. Trebuie sa avem incredere in cel de sus.
Va pup!


oare se pot produce acesti anticorpi chiar la o virgina, sa zicem? sau tine clar de contactul cu sperma? intreb pt ca eu mi-am inceput viata sexuala fff tarziu, adica acum un an si ceva. si de atunci(nici pana atunci) nu am avut nici o infectie, nimic. probabil or fi si alte cauze...sau se aplica vb aceea 'prinde orbul, scoate-i ochii'

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

e vorba de pestera ia o pauzarii, nu stiu de ce a aparut asa scris

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

apare cu totul altceva cand postez ...mai incerc o data PESTERA ia o pauzaRII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

ma las batuta...este vorba despre o pestera din Baia de fier , jud. Gorj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loredanamar spune:

Cauze imunologice

Anticorpi antispermatozoizi

Sperma este puternic antigenica (adica poate declansa un raspuns imun in momentul in care intra in contact cu elementele imune din sange). In mod normal testiculele sunt special structurate pentru a nu permite contactul spermatozoizilor cu sangele (care contine celule ale sistemului imunitar).

O mica parte dintre femeile cu infertilitate si avort spontan recurent prezinta anticorpi impotriva spermatozoizilor. o femeie poate prezenta un raspuns alergic la sperma iar sistemul sau imunitar poate fabrica anticorpi antispermatici. Nu in mod surprinzator totusi si barbatii pot prezenta anticorpi antisperma, in special dupa vasectomie, leziuni testiculare sau infectii prostatice.

Acesti anticorpi sunt molecule proteice din familia imunoglobulinelor ce au tropism pentru o anumita parte a spermatozoidului. In momentul atasarii in zona specifica pot sa interfere cu activitatea spermei in diferite moduri: imobilizarea spermatozoizilor, aglutinarea lor, limitarea capacitatii acestora de a traversa mucusul cervical sau impiedicarea acestora de a penetra ovulul.

In general, cand se vorbeste despre anticorpi antisperma, trebuie specificate atat clasa de imunoglobuline din care fac parte (IgG, IgM sau IgA) cat si locul specific de legare (capul spermatozoidului, gat sau coada acestuia). IgG sunt gasiti mai ales la barbati pe cand IgA se gasesc in mucusul cervical si in fluidul folicular la femei.

Sindromul acesta trebuie suspectat atunci cand exista un test postcoital anormal (spermatozoizi imobili in mucusul cervical), cand exista anticorpi antifosfolipidici (sindromul antifosfolipidic se asociaza deseori cu prezenta anticorpilor antisperma) sau cand sotul are o spermograma alterata. Testarea pentru anticorpi antisperma la femei se face prin analiza sangelui. Exista la ora actuala 5 metode de decelare a acestor anticorpi, din pacate nu am date daca la noi in tara se face vreunul dintre ele.

De obicei o femeie cu anticorpi antisperma va intampina serioase dificultati in a ramane insarcinata indiferent cu ce partener (sot sau donor de sperma), solutia in acest caz fiind una dintre tehnicile de reproducere asistata, FIV cu sau fara ICSI (intra-cytoplasmatic sperm injection). Totusi, datorita asocierii cu alte probleme imune (sindrom antifosfolipidic sau populatie uterina de celule B si NK agresiva) si aceasta solutie terapeutica poate fi sortita esecului, nu rareori aparand avortul spontan.

Mergi la inceput