Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Am inteles foarte bine din ce ai explicat tu. Sotul nu a facut analiza asta...doar eu, deci e posibil sa aiba si el...Nu a fost operat, nu a avut varicocel din cate stiu eu. Dar aprox. 70 % din aveau defecte...ceea ce mi se pare destul de suspect. Rezultat normospermie, mobilitate ca si la sotul tau, cantitate buna. Dar poate ar fi cazul sa faca si el...

Apropo, de unde i s-a recoltat pentru IA?

Mai vorbim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Am inteles foarte bine din ce ai explicat tu. Sotul nu a facut analiza asta...doar eu, deci e posibil sa aiba si el...Nu a fost operat, nu a avut varicocel din cate stiu eu. Dar aprox. 70 % din aveau defecte...ceea ce mi se pare destul de suspect. Rezultat normospermie, mobilitate ca si la sotul tau, cantitate buna. Dar poate ar fi cazul sa faca si el...

Apropo, de unde i s-a recoltat pentru IA?

Mai vorbim!


Cristina nu te speria!!! Daca exista aglutinare in sperma atunci ii recomanda dr sa faca acesti anticopri. Noi am avut aglutinare ++ si apoi i-a dat sa faca si anticorpii. Asa i-am descoperit la el. Daca voi nu aveti aceasta aglutinare inseamna ca nu e cazul sa faceti acesti anticorpi. Dar poti sa ii ceri tu dr ca sa te linistesti. Despre testul postcoital ce sa zic. A fost la recomandarea dr care i-a facut spermograma. A zis ca in cele mai multe cazuri daca are el pot dezvolta si eu. SI MARE DREPTATE A AVUT....
Pentru iui a recoltat el prin masturbare. Acolo la spital. Eu am facut iui cu dr matei de la cfr 2 si dr mihalache tot de la cfr dar din clinica. De cand am ajuns la spital si pana la inseminare a durat cam 2 ore. Adica a recoltat el, apoi a fost preparata sperma si in 2 ore deja ma inseminasem...Suna ca dracu, stiu. Asta este.
Maine ma duc sa imi faca analizele pentru laparo. Inima, coagulare etc. si internarea dupa care duminica seara ma prezint la spital. Luni intru in operatie. Cu Dumnezeu inainte. Iti multumesc ca esti aici si ma pot elibera vorbind cu tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Dana, ce ai facut? Astept vesti, ma gandesc la tine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna fetelor!

Ce s-a mai intamplat in viata voastra? Eu nu am noutati momentan...astept luna iulie sa discut cu dr. si sa incercam inseminare. Nu mai e mult...sper sa se incheie asteptarea asta...sa fie reusita inseminarea.

Voi ati mai facut vreo procedura? Am citit ca trebuie incercat in fiecare luna timp de cateva luni (2-3), pentru a creste sansele de reusita.

Dana ... ai facut stimulare? Cum se face? Injectii in burta? Cam ce costuri implica?

Of, Doamne, de ce oare trebuie sa ne chinuim atat? Altele raman aproape lunar...(Mi-a povestit cineva ca a facut aprox. 25!!!!! de avorturi...desi nu-si mai amintea sigur!!). Iar noi? Nu putem avea macar unul sau doi ingerasi...

Va tin pumnii daca mai incercati ceva


Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna, Cristina! Iti tin pumnii pentru iulie, sa te ajute Dzeu sa reuseasca din prima. Mie dr mi-a zis ca trebuie facute vreo 6-7 inseminari la rand ca sa fie ceva sanse de reusita, a fost o mare surpriza si pt ea cand a reusit din prima IA. La intrebarea despre stimulare nu pot sa-ti raspund pentru ca la mine s-a mers pe ciclu normal (spunea ca de la a 3-a va incerca cu stimulare, dar nu a mai fost cazul).
Eu va tin pumnii, toate reusim pana la urma sa facem bebe. Eu am o prietena care intr-un final s-a hotarat sa adopte (facuse aproape totul, inseminari, hsg, laparo etc), apoi luni in saptamana mare a aflat ca este insarcinata, iar a doua zi au sunat-o ca i-au gasit un copil, un baietel de 2 luni, daca vrea sa vina sa-l vada :))) Si acum are 2 copii, fata si baiat la diferenta de 9 luni intre ei, frumosi foc amandoi. Mai stiu un cuplu carora nu li se daduse nicio sansa, din cauza lui, nu mai stiu exact ce avea, si din decembrie sunt parinti, au reusit! Trebuie multa rabdare si nervi de otel si intr-un final vine si minunea :))
Oricum, cine nu trece prin asta nu intelege, eu deja refuzam sa mai vorbesc cu cineva despre asta,pentru ca ajungeam sa plang.
Cris, tin pumnii, si eu tot in iulie am facut inseminarea :)
Te pupic mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Andra

Multumesc mult pentru mesaj. Avem nevoie de speranta si de orice poveste care s-a terminat cu bine! Sper sa fiu la fel de norocoasa ca si tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Doamne ajuta, sa-mi dai vesti bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna fetele mele dragi,
Am facut laparo pe 6 iar ieri am venit acasa.Din pacate am avut hidrosalpinx stang, adica trompa stanga cu aderente si infundata. In rest totul este perfect, ovare, trompa dreapta, col, uter....
Am desfundat trompa iar acum astept sa treaca luna. In yiua 2 de cm ma duc sa fac analiyele hormonale si prolactina si apoi fac schema de tratament pt inseminare. Din pacate tre sa ma grabesc sa reusesc in urmatoarele 6 luni pt ca e poibil sa se infunde din nou trompa.
AAAAAAAA Mihalache a inceput sa faca si FIV. Asa ca mai incerc 3 inseminari si apoi o sa trec la fiv.
Acum imi este f rau... Am avut o probl si la intestinul gros. Era cumva lipit pe peretii exteriori si a trebuit sa mareasca gaura de langa buric pt a reyolva si aceasta problema si pe langa faptul ca am 7 fire mai am si anemie f mare si abia ma tin pe picoare,. Vb cum imi revin fetele.
Acum m+am linistit ca am reyolvat si ce era pe la mine si sper sa reusesc in aceste 6 luni.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Buna fetelor!

Ce s-a mai intamplat in viata voastra? Eu nu am noutati momentan...astept luna iulie sa discut cu dr. si sa incercam inseminare. Nu mai e mult...sper sa se incheie asteptarea asta...sa fie reusita inseminarea.

Voi ati mai facut vreo procedura? Am citit ca trebuie incercat in fiecare luna timp de cateva luni (2-3), pentru a creste sansele de reusita.

Dana ... ai facut stimulare? Cum se face? Injectii in burta? Cam ce costuri implica?

Of, Doamne, de ce oare trebuie sa ne chinuim atat? Altele raman aproape lunar...(Mi-a povestit cineva ca a facut aprox. 25!!!!! de avorturi...desi nu-si mai amintea sigur!!). Iar noi? Nu putem avea macar unul sau doi ingerasi...

Va tin pumnii daca mai incercati ceva


Multa sanatate!



Scuya+ma cristina. Nu am fost atenta. Da am facut stimulare cu puregon si pregnilul in yiua 13. Ca si costuri ce sa yic. Pt mine sunt multi bani. Tratamentul a fost ccam 13 milioane, inseminarea 5 mil si nu mai yic de drum si de ecografii. A fost vorba de aproximativ 25 de milioane. E mult dar nu am ce sa fac. Asta este. Fac orice si oricat ar costa.
Iti doresc multa bafta si sa dea Dumneyeu sa reusim cat mai repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna fetelor!

Ce mai faceti? Eu ma tin sa nu plang...pentru ca sunt in
Micul nu a reusit nici acum sa atace outul...
Deci nu sunt nici luna asta. Nu scap de IUI .
Iar azi mi-a dat la receptie ... doamna dr. va fi in concediu in iulie ... vreo 2-3 sapt. Si abia am reusit sa ma programez la o discutie cu dansa...pe 8 iulie! Cred ca va trebui sa merg si la alti dr. pt monitorizari sau inseminare...nu pot pierde luna degeaba.



Pa! Sper ca la voi e totul bine!

Mergi la inceput