Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Oricum si noi vom incerca IA intrauterina in iulie (din motive financiare, mai asteptam).

Nu stiu unde faci tu IA, scuze daca ai mai scris, dar nu mai tin minte. Vezi ca exista si clinici mai accesibile ca pret, chiar si spitale. De ex la Giulesti costa 2 mil (atat era acum un an, nu cred ca a crescut prea mult). La dr. mea (dr Moisa) costa 4 mil.
Eu am facut toate analizele la Medlife si acolo voriam sa fac si IA, dar cand am vazut preturile (in jur de 10 mil) m-am reorientat.



MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Alexa si Dana,

Ati auzit de Nicoleta Luciu...a reusit cu stimulare usoara si restul natural. Una din dr. ei este si medicul meu (Alina Bolintineanu - clinica Promed). Acum am inceput din nou sa sper ca si eu voi reusi.

In plus ceva mi se pare schimbat dupa histeroscopie (cu eliminare polip endometrial de 1 cm) - menstra nu e la fel de abundenta si de dureroasa. Poate-i un semn bun. Am citit ca sunt femei care au ramas la aprox. 3 luni dupa interventie. Eu mai am 2 sanse pana in iulie...poate, poate...

FSH peste valoare de referinta poate sa indice o calitate slaba a ovulelor? Ce parere aveti? Idea e ca AMH (rezerva ovariana) e conform varstei. Restul analizelor sunt bune.

Iti tin pumnii Dana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

BUNA,

Alexa aseara am avut si eu niste dureri de burtica si ceva intepaturi. Azi sunt in ziua 7. Tu ai facut in ziua 13 test de urina? Eu cred ca in ziua 10-11 ma duc la beta ca nu mai rezist! Nu ma mai pot concentra la nimic si sunt destul de irascibila cu toti. Parca vad in sotul meu cel mai mare dusman.
As mai avea o intrebare... A cata inseminare a reusit? La mine este prima si am avut 2 foliculi dominanti(peste 20 si endometru 10-11) iar sotul in jur de 89 mil . OFFFFF nu mai pot fetelor.
Cristina nu stiu ce sa zic. Eu una nu puteam sa mai astept. Simt ca acest lucru imi lipseste in acest moment. Nu mai am nevoie de nimic. Am o afacere si eu si sotul, avem o casa dar ma gandesc ca e degeaba. Pentru cine sa luptam daca nu avem un bebic? Nu stiu. Eu sunt dispusa sa fac orice este nevoie pentru a-mi indeplini acest proiect. Stiu cum suna. Dar asa il percep acum. Ca fiind un proiect.
Sunt dispusa sa fac 10 credite, sa vand apartamentul, sa fca orice numai sa reusesc.
In prostia mea am inceput sa ma tocmesc si cu D-zeu. Asa de am devenit.
Va pup si va multumesc pentru ca imi sunteti alaturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Dana, eu am reusit la a 4-a inseminare, dar pe primele 3 le-am facut fara tratament de stimulare ovariana. Iti inteleg nerabdarea, si eu am fost la fel, dar incearca sa-ti gasesti si alte preocupari, astfel incat sa treaca timpul mai repede. Stiu ca nu e usor, dar cu putina (sau mai multa)vointa e posibil.
E prea devreme pt beta in ziua 10-11. La insistentele sotului meu am facut intr-o luna testul de sarcina in ziua a 11-a si a iesit si a doua liniuta (destul de pala, dar se vedea). Am repetat testul si in ziua 12 si a fost negativ. Probabil ca a iesit vag pozitiv de la Ovitrellul care nu se eliminase inca. De aceea, prefer sa astept mai mult si rezultatul sa fie sigur, indiferent cum este, pozitiv sau negativ.
Iti doresc sa ai sansa sa reusesti din prima, dar daca nu, nu trebuie sa disperi. Importatnt e sa nu renuntam si intr-o zi sunt sigura ca ne vom tine si noi bebelul in brate.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna, fetele :))
Dana, eu am ramas din prima inseminare si fara stimulare. Nu speram sa fiu, de fapt nici nu ma asteptam, aveam simptomele de dinainte de ciclu. Eu iti tin pumnii si te astept cu vesti bune!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna,
Fetelor eu nu cred ca am reusit inseminarea. Am 2 teste de sarcina(ziua 10 si ziua 12) negative. Asa ca nu am mari sperante. Maine, marti, am sa ma duc la beta sa vad ce iese. Dar cred ca trebuie sa ma pregatesc pentru cea de-a II a inseminare. Asta este!!!
Luna viitoare, daca nu am reusit, cel mai probabil voi face pe 8-10 inseminare. As vrea sa fac tot pe stimulare dar nu cu puregon. Am sa vb cu dr sa imi dea altceva ca nu am raspuns deloc bine luna asta. Am avut 2 foliculi mai mari.
Daca ma gandesc bine am fost perfecta cu cei 2 fol de 20 si 22 mm, endometru aprox 12 iar sotul 89 mil la inseminare. De ce nu a reusit nu stiu. Habar nu am.
Asa a vrut Dumnezeu!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Dana,

Imi pare atat de rau sa aud acest lucru. Nu stiu ce sa cred...cu foliculi atat de mari, endometru bun, spermograma la fel...Oare nu s-au spart foliculii???? Sau anticorpii aia nenorociti ...

La ce dr. esti?

Poate ai facut prea repede testele ... nu s-a fixat inca...poate-i prea devreme pt teste de urina...sper ca testul de sange sa indice altceva!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

Buna Dana,

Imi pare atat de rau sa aud acest lucru. Nu stiu ce sa cred...cu foliculi atat de mari, endometru bun, spermograma la fel...Oare nu s-au spart foliculii???? Sau anticorpii aia nenorociti ...

La ce dr. esti?

Poate ai facut prea repede testele ... nu s-a fixat inca...poate-i prea devreme pt teste de urina...sper ca testul de sange sa indice altceva!






Buna cristina.ela si tuturor,
Da si eu sunt f dezamagita ca nu am reusit cu asa valori. Inseminarea am facuto cu Dr Mihalache, (pe care nu o cunosc f bine) recomandata de dr Matei(dr sotului meu si embriolog). Nu stiu ce sa cred. Ma gandesc sa schim si dr, dar ma gandesc ca poate a facut tot ce era necesar dar nu a fost sa fie. Tu la ce dr esti? Imi poti spune cateva cuvinte despre dr tau? Multumesc!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinuta78 spune:

dana, imi pare rau ca nu a reusit IA. Si eu am fost diagnosticata in urma cu 3 ani cu acesti anticorpi si tot de Dr Mihalache si Matei. Pe vremea aceia eram la inceput de drum cu sperante mari(aparent toate erau in regula cu amandoi). Dr Mihalache ne-a taiat aripile si elanul din start. Am mai scris la inceputul acestei discutii repica ei" Eu nu fac FIV, tratament nu am, asa ca eu nu-ti pot scoate anticorpii din sange, deci cauta un dr care sa faca FIV".

De atunci am trecut prin multe si au aparut si adevaratele probleme, laparoscopie- s-a descoperit endometrioza, tratament endometrioza, 3IA la Tutunaru,
alte investigatii- descoperit tiroidita autoimuna,alta IA la dr Albu, histeroscopie, FIV tot cu Dr Albu din care a rezultat o sarcina, dar doar ptr scurt timp( la 6s s-a oprit din evolutie), alte analize- descoperit mutatii de trombofilie care pot fi cauza opririi sarcinii.
Ce pot sa va spun este faptul ca la FIV am avut 12 ovocite, din care 9 mature si doar 5 embrioni. S-a facut FIV cu ICSI la 7 ovocite rezultand 5 embrioni, iar 5 au fost lasate ptr FIV clasic. Se pare ca s-au fecundat 2, insa nu au evoluat.

Dr nu a dat vina pe anticorpi, ci pe faptul ca a facut ICSI pe ovocitele mature, iar pe cele de calitate mai proasta i-a lasat singuri.Eu una tind sa cred ca acesti anticorpi sunt chiar imbatabili. In 3 ani, cu 4IA, cu ovulatie spontana luna de luna, cu spermograma ok, este foarte greu sa nu se intample macar odata sa se prinda bb. Poate gresesc, am vazut ca au fost si reusite din IA,dar..., la mine n-a functionat

M-am intins cat o placinta...
Dana, pentru anticorpii sotului, la Medlife au adus de cateva luni niste chituri pentru testul MAR. Am inteles ca este un pachet spermograma, spermocultura si test MAR, in urma caruia se spune clar daca exista sanse cu IA sau este nevoie de FIV cu ICSI. Culmea este ca sotului i-a iesit si acesta ok, deci marea buba-i la mine.

Va si va doresc tuturor bafta multa in realizarea marii dorinte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Dana

M-ai intrebat la ce dr. merg. La clinica Promed (deocamdata la TGV) la d-na dr. Bolintineanu Alina. Este specializata in reproducere umana asistata (FIV, IUI). Am mers de la inceput la dansa, pentru ca m-am gandit ca daca fac analizele in alta parte si ajung totusi la FIV macar sa nu le mai repet pe toate...asa le-am facut la laboratoarele Promed (unele au fost trimise la Synevo). In iulie, cel mai probabil voi ajunge la Bucuresti (pentru ca la TGV nu se face nici inseminare, iar de FIV nici nu mai vorbesc (nu au embriologi aici...).

Noi am facut analizele anul acesta, incepand cu februarie. Am facut tot ce ni s-a dat de catre dr. sange, dozari hormonale, histerosonografie, histeroscopie operatorie cu extirpare polip ce bloca trompa stanga, ecografie endovaginala - ziua 14 - folicul de 17,7 mm, endometru de 13, ovar stang (ecografia a fost inainte de deblocarea trompei). Am incercat in luna in care am facut histeroscopie (pauza fiind conform recomandarii de 1 sapt.) si luna urmatoare. Pana in iulie mai pot incerca de 2 ori. Dar nu imi fac prea mari sperante. Desi am citit cazuri cand au ramas chiar cu anticorpi si au reusit sa duca sarcina la termen.

tinuta78

Am citit mesajul tau...parerea mea este ca trombofilia este de vina...anticorpii sunt contra spermei nu contra unui embrion...

Multa sanatate, avem mare nevoie. Si de mult noroc!


Mergi la inceput