Anticorpi antispermatici

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Dana

Am citit mesajul tau. Sa inteleg ca inseminarea va avea loc in luna mai? Mult noroc! Asteptam sa auzim ca ai reusit...sa ne mai dai sperante.
Sotul nu are probleme, doar eu am acesti anticorpi. Analiza am facut-o din sange ... nu am facut test postcoital. Oare in glera valoarea e mai mare??? Oricum si noi vom incerca IA intrauterina in iulie (din motive financiare, mai asteptam).

Inca o data multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna cristina.ela
Da inseminarea va avea loc in luna mai, cel mai probabil in data de 10-11. Asa cred. Am fost la ecografie vineri iar rezultatul nu este imbucurator. Am decat 3 foliculi de dimensiuni bune, restul sub 10 mm. Am cvontinuat tratamentul cu puregon iar maine dimineata ma duc din nou la monitorizare. Sper din tot sufletul sa fie bine. In ceea ce priveste partea financiara este intr-adevar destul de scum. Noi pana acum am cheltuit pe tratament aprox 20 mil. si urmeaza sa platim si inseminarea 5 mil si dr care prepara sperma4 mil. Nu mai conteaza, acum ma rog la Bunul Dumnezeu sa reusesc si doar asta conteaza. Cristina nu stiu ce sa iti spun depre valoarea anticorpilor din glera. Noua ne-a explixat dr ca daca acesti anticorpi sunt in valoare de peste 50% in glera nu exista nocio sansa. Noi avem 40% iar can am facut testul spermatozoizii erau prezenti pe col. Ce pot sa spun...Cu Dumnezeu inaine fetelor. Va tin la curent cu ce fac maine la monitorizare! Daca mai sunt fete care ma pot ajuta cu sfaturi le astept si va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna fetelor,
Am facut inseminarea ieri, 10.05.2011. Astazi trebuie sa merg din nou la ecografie. Am platit 500 lei pentru dr mihalache si dr Matei, deci si inseminarea si prepararea spermei. Cum a decurs? A fost neasteptat de bine fetelor, nu am avut dureri groaznice, a fost un disconfort, o durere ca atunci cand urmeaza sa iti vina ciclul. Acum ce pot sa spun..., ma rog la Bunul Dumezeu sa fie bine!
Cristina.ela ce faci? Am ramas singura? Nu mai imi dai nicio veste? Te astept sa discutam. Poate imi dai adresa ta de mail sau mess sa discutam! Pupici!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana_2408

Buna fetelor,
Am facut inseminarea ieri, 10.05.2011. Astazi trebuie sa merg din nou la ecografie. Am platit 500 lei pentru dr mihalache si dr Matei, deci si inseminarea si prepararea spermei. Cum a decurs? A fost neasteptat de bine fetelor, nu am avut dureri groaznice, a fost un disconfort, o durere ca atunci cand urmeaza sa iti vina ciclul. Acum ce pot sa spun..., ma rog la Bunul Dumezeu sa fie bine!
Cristina.ela ce faci? Am ramas singura? Nu mai imi dai nicio veste? Te astept sa discutam. Poate imi dai adresa ta de mail sau mess sa discutam! Pupici!!!

Dana_2408 multa bafta la inseminare.
Cu ce medicamente ai facut stimularea? Ce tratament iei acum?
Am si eu anticorpii prezenti in sange (test postcoital nu am facut) si cateva inseminari facute pana acum.
Pentru mai multe discutii despre inseminare poti intra si pe subiectul Inseminare (cap 77)

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

Buna,
Am luat Puregon si Pregnilul inainte cu 36 de ore. Acum iau Arefam 200 si acid folic. Cate inseminari ai facut? Cu ce dr? Cati foliculi ai avut si spermatozoizi?
Nu stiu mai ce sa zic... Eu sper..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Am facut 7 inseminari (3 fara stimulare si 4 cu tratament de stimulare). Sotul nu are probleme, nr. de spermatozoizi a variat intre 30-45 mil.
Cel mai putin am avut un folicul si cel mai mult 7 foliculi. Nici prea multi nu sunt buni, ca se reduce rezerva ovariana. Cred ca 2-4 foliculi sunt suficienti.
Dintre aceste inseminari 2 au fost reusite, dar pe amandoua le-am pierdut . Am descoperit ca am trombofilie, dar cu tratament prescris de hematolog am sanse sa duc la capat o viitoare sarcina. Sunt atat de frecvente aceste probleme incat nu inteleg de ce medicii nu recomanda de la inceput analizele de trombofilie, in special noua celor care avem probleme de fertilitate. Ce rost are sa ne chinuim nu stiu cati ani sa ramanem insarcinate si apoi sa pierdem sarcinile, cand niste simple analize ne-ar putea spune exact ce tratament sa luam in sarcina.

Acum astept menstruatia ca sa incep tratamentul pentru o noua inseminare. Inseminarile le-am facut cu dr. Moisa.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina.ela spune:

Buna Dana
Ti-am citit mesajele. Sper sa auzim o veste buna, iti tinem pumnii.
Eu nu am vesti bune...fix la 29 zile s-a "prezentat" menstra. Adica azi...Cred ca stii ce simt...N-a fost sa fie nici luna asta, desi am "lucrat" din 2 in 2 zile in perioada fertila. Poate stresul joaca si el un rol destul de mare. Dar nu poti sa nu fii stresata dupa 6 ani de incercari. Legat de "nenorocitii" de anticorpi...valoarea mea depasea cu 2 unitati valoarea pozitiva. Dr. a zis ca nu ei ar fi de vina...dar atunci ce? Nu am ramas niciodata, nu am folosit niciodata anticonceptionale.

Sper sa mai scrii si sa ne spui ca e

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_2408 spune:

BUNA
Cristina.ela imi pare f rau... cuvintele sunt de prisos!uite un de la mine. Stii cum este, nimic fara Dumnezeu. Poate va fi luna viitoare.
De mine ce sa mai zic..Imi vine sa ma . Nu mai suport timpul. Trece din ce in ce mai greu. Nu simt nimic,nimic. nu stiu de ce dar in ultimele 2 zile sunt cam pesimista. De fumat nu pot sa ma las(cate 10-15/zi) iar faptul ca nu simt si eu nimic(macar o intepatura ceva) ma face sa o iau razna...
alexa78 te rog ajuta-ma!!!Sunt foarte . Tu ce ai simtit cand ai reusit inseminarea? Ceva dureri? Stari de voma? Foame?(ce-i drept mananc mai mult si mai ales dimineata, cecea ce nu se intampla.) Zi-mi te rog ceva. La cate zile ai facut beta?
Mersi muuuuuuult!
ADRESA MEA DE MESS: dana_wst2 - va stept raspunsurile fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Dana, nu te mai stresa atata ca-i faci rau bebeului.
Simptome nu pot spune ca am avut. Doar ceva intepaturi in zona ovarelor cam la 9-10 zile dupa inseminare, sani umflati (oricum se umfla de la suplimentul de progesteron), dureri ca cele de dinainte de CM. Lipsa simptomelor nu inseamna nereusita inseminarii. Nu toate femeile reactioneaza la fel.
La 13 zile dupa IA am facut test de sarcina (din urina). Beta l-am facut in ziua 15, doar ca o confirmare.
Si lasa fumatul ala ca-ti dau bataita

P.S. Eu nu prea folosesc mess-ul.

MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina.ela

N-a fost sa fie nici luna asta, desi am "lucrat" din 2 in 2 zile in perioada fertila. Poate stresul joaca si el un rol destul de mare. Dar nu poti sa nu fii stresata dupa 6 ani de incercari. Legat de "nenorocitii" de anticorpi...valoarea mea depasea cu 2 unitati valoarea pozitiva. Dr. a zis ca nu ei ar fi de vina...dar atunci ce? Nu am ramas niciodata, nu am folosit niciodata anticonceptionale.

Cristina, imi pare rau ca n-a fost sa fie nici luna asta. Legat de anticorpi si mie mi-a spus o dr. ca probabil nu anticorpii sunt problema, dar dupa trei ani de incercari eu nu o cred, mai ales ca am reusit sa raman insarcinata prin inseminare. Iar legat de stres, probabil ca influenteaza si el, dar nu asa de mult. Ma gandesc ca pot sa ma relaxez eu oricat as vrea, ca tot nu or sa dispara anticorpii astia. Daca restul analizelor sunt bune (dozari hormonale, monitorizari eco ale ovulatiei, HSG, culturi din col, spermograma, etc) poate ar trebui sa incerci si cu IA, mai ales ca incercati de 6 ani.
MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
7 IA, 2 reusite dar pierdute la 5 si 6 sapt

Mergi la inceput