ADN HPV

ADN HPV | Autor: Gianina21

Link direct la acest mesaj

Buna fetelor! Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat... in urma unei conizatii la rezultatul biopsiei mi-a iesit:" Cervicita cronica ulcerativa, hiperplazie angiomatoasa, displazie simpla(CIN I)dezvoltata pe o leziune papilomatoasa, infiltrat limfoocitar subepitelial." Dr mea m-a trimis la Institutul Cantacuzino sa fac acea analiza de ADN HPV...care am inteles ca e f buna si costa destul de mult...450 ron? La PAP mi-a iesit Clasa II, inflamatie. Chiar trebuie sa fac acel test daca mi-a iesit CIN I? Pe rezultatul biopsiei era subliniat cu rosu "leziune papilomatoasa".Eu anul trecut am facut o rezectie la Medsana si HPV unde nu a iesit nimic...nici un virus... Daca ati trecut prin asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie ...sunt destul de speriata... am 30 de ani, sunt casatorita si vrem sa facem si noi un bebe frumos si sanatos !
Sanatate tuturor!


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

eu am facut analiza adn hpv inainte de erad, acum dc tu ai facut conizatie nu stiu ce mai poti face si cum ar influenta dc ai sau nu hpv.mi se pare ciudat sa faci analiza asta dupa operatie.mai consulta eventula si un alt dr.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

quote:
Originally posted by Fournicutza

eu am facut analiza adn hpv inainte de erad, acum dc tu ai facut conizatie nu stiu ce mai poti face si cum ar influenta dc ai sau nu hpv.mi se pare ciudat sa faci analiza asta dupa operatie.mai consulta eventula si un alt dr.


Buna Fournicutza ! Si mie mi s-a parut ciudat ca mi-a dat sa fac analiza hpv dupa conizatie...dar asta este... am fost azi sa o fac la institutul Cantacuzino si nu se mai recolteaza !!! a trebuit sa merg la medsana sa o fac...si rezultatul dupa 2-3 saptamani. Am zis sa fac si acest test acum sa vad ca sunt ok si sa stau linistita...caci vreau sa fac bebe si sa stiu ca totul e ok!
Multa sanatate tuturor !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

salut
dc ai scpat de leziuni e ok, poti sa faci linistita bebe.eu am hpv, sunt insarcinata si e totul ok.virusul afecteaza doar in masura in care e tulpina cu condiloame sau negi, virusul este in adnu=ul celulei, nu are leg cu bebele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

quote:
Originally posted by Fournicutza

salut
dc ai scpat de leziuni e ok, poti sa faci linistita bebe.eu am hpv, sunt insarcinata si e totul ok.virusul afecteaza doar in masura in care e tulpina cu condiloame sau negi, virusul este in adnu=ul celulei, nu are leg cu bebele.


Salut! Iti multumesc ca mi-ai scris, ma bucur ca esti , felicitari! eu mai am de asteptat o luna(sper...), caci acum mai am tratament cu ovule si sper sa scap de ele mai repede. Acum astept rezultatul la hpv care o sa iasa dupa Paste ... of, of... ma tin in suspans... apoi ne punem pe treaba !
Multa sanatate si nastere usoara tuturor burticilor de pe forum!
Pa,pa


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

Gianina, stai linistita. eu sunt in a 31 a sapt de sarcina, am hpv si totul decurge normal. nu te speria, nu afecteaza bebele. numai ca va trebui sa nasti prin cezariana sa nu intre bebele in contact cu partile infectate. dar daca te poti trata inainte, nu ezita


multa sanatate

Iuliahttp://bd.lilypie.com/BA7sp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

quote:
Originally posted by iulia83

Gianina, stai linistita. eu sunt in a 31 a sapt de sarcina, am hpv si totul decurge normal. nu te speria, nu afecteaza bebele. numai ca va trebui sa nasti prin cezariana sa nu intre bebele in contact cu partile infectate. dar daca te poti trata inainte, nu ezita


multa sanatate

Iuliahttp://bd.lilypie.com/BA7sp3.png


Multumesc pentru mesaj Iulia si felicitari pentru bebe! Eu acum astept sa vad cum iese analiza la hpv... acum daca e sa am virusul... asta e, dar eu tot sper sa nu-l am... anul trecut am mai facut un test hpv si nu mi-a iesit NIMIC ! sper sa fie bine si anul asta, vom vedea dupa Paste rezultatul si va tin la curent! Eu sunt fericita ca de azi avem liber la !!!
Intrebarea mea este urmatoarea: daca Doamne fereste eu am acel virus cum fac sa nu-l infectez pe sotul meu? deci nu avem negi sau condiloame... caci am inteles ca astea ar fi primele semne de virus...
si multa sanatate tuturor !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fournicutza spune:

nici eu nu am ulpina cu negi, pai nu se poate din cate stiu eu......ideea e ca la abrbati nu poate strica nimic..
din cate am inteles de la dr mea, circa 80% dintre femei intr-un anumit momemnt din viata lor sexuala se confrunta cu un hpv, iar la cele mai multe nu actioneaza in nici un fel..depinde de sistemul imunitar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

daca se descopera ca ai hpv si intre timp ai avut relatii cu sotul, mai mult ca sigur si el are. nu vreau sa te sperii, dar asa e. sotul meu, in decurs de 10 luni, a suferit 3 operatii de extirpare al acestor negisori. eu nu am avut nici urma pana acum 2 luni (am 2 mici care nu au crescut deloc si sper sa ramana asa) deci, mi-au aparut mult mai tarziu. faceti amandoi tratament, pt ca exista posibilitatea sa va reinfectati. asa am facut noi. daca la controale nu mi-a depistat nimeni nimic, m-am culcat pe urechea ca-s imuna, insa, de fiecare data l-am reinfectat pe sot pt ca nu ne-am protejat. el s-a crezut scapat, eu lafel si uite asa. deci..daca ai tu, sa-si faca si sotul un test, apoi, tratament, lenjerie intima, prosoape lenjerie de pat fierte si calcate de fiecare data (noi am luat altele noi sa fim siguri)si atentie mare la baile in cada amandoi si contactul neprotejat. dar asta ar trebui sa v-o spuna doctorul. daca mai ai intrebari, sunt mai mult ca bucuroasa sa te ajut in masura in care pot. am trecut si trec in continuare prin asta, deci...Doamne ajuta sa fie bine tuturor!!!!!

Poze Iulia 32+ http://bd.lilypie.com/BA7sp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina21 spune:

Va multumesc pentru mesaje, ma ajuta foarte mult, inca nu am primit rezultatul la HPV dar ma pregatesc sufleteste si intreb ce si cum in caz ca... am virusul (Doamne fereste!), sa stiu ce ma asteapta in continuare.
Iti multumesc din suflet si tie si lui Fournicutza pentru sfaturi si va urez multa sanatate si un Paste Fericit !!!
Sa auzim de bine !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia83 spune:

sa dea Dumnezeu sa fie bine!
Paste fericit si voua!
astept vesti de la tine, ok? pana atunci, nu lasa nimic sa-ti strice sarbatorile si nu te stresa.
bafta!!!



Poze Iulia 32 viitoare mamica de



Nu lucrez in weekend-uri si in zilele care se termina cu ” i ”

Mergi la inceput