Durerea unei pierderi de sarcina (71)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Irene, ai dreptate ca nu prea mai stii unde sa scrii acum...e destul de aiurea totul!Nu cred ca a deranjat vreodata pe cineva atat de tare discutiile legate de burtici, bebelusi...sau orice altceva...mie mi se parea ca eram o familie toate si ma doare ca acum unele dintre fete nu mai intra la fel cum intrat inainte aici, la durere...Sincer? Eu nu as putea renunta la acest topic, pt ca pe mine aceste discutii m-au facut sa stau pe forum...Nu stiu daca atunci cand voi fi gravida, voi avea o mare placere sa intru sa vorbesc de burtica mea.....asa cum vorbeam aici, cu voi...eu una nu sunt adepta discutiilor de acest gen...nu stiu...sper sa nu ma criticati pt ce am scris...dar asta simt!

http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/Blzop2.png
Lacrima...ea nu este decat o expresie a prea-plinului pe care il simti in acel moment. Lacrima nu este o necesitate, e o declaratie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

mav ma simt foarte prost gandindu-ma ca efectiv mesajul meu a dus la aceasta scindare si ca cel putin pe tine, asta te-a si facut ca nu mai scrii la acest subiect. Eu incercam sa justific de ce incerc sa nu mai iau contact cu DC-ul, exemplificasem si situatia aceea cu prietena ( situatie care pur si simplu mi-a facut rau fizic, sentimentele pe care le traiam vis-a vis de sarcina ei imi faceau foarte rau). Se pare ca scopul nu mi-a reusit, cel de a ma tine departe de subiect si ma mai simt si nasol de toata situatia.
Sunt sigura si si tu te simteam foarte rau la o luna dupa pierderea sarcinii.

Irene iti multumesc foarte mult pentru mesajul tau.

Delphinas imi pare foarte rau ca ni te-ai alaturat. Eu am sangerat 11 zile si in primele 3-4 am avut dureri. Am luat nospa sau algocalmin.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)



Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Nu prea am inteles ce s.a intamplat cu forumul nostru de la"durere" pentru ca inainte era altfel...lumea vorbea deschis de suferinta sa era inteleasa,apoi fetele care ramaneau gravide ne spuneau scurt ca sunt bine ele si copilasii iar detaliile le dadeau la Odisee,pe cine interesa mai mult intra si citea la odisee!nu stiu de unde aceasta schimbare brusca...in fine

Some people only dream of angels...I held one in my arms


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mickaella spune:

delphinas, imi pare rau ca ni te-ai alaturat
eu am o saptamana de la chiuretaj, pe care l-am facut exact ca si tine la spital cu anestezie generala si in mod clasic (asta a fost alegerea doctoritei, care a zis ca daca face prin aspirare tot va trebui apoi sa intervina si cu chiureta pt a indeparta tot), iar dupa asta nu am avut dureri decat dupa vreo 3 zile- usoare dureri ca la cm, care nu m-au tinut mult, iar sangerarea dupa chiuretaj a durat cam 5-6 zile, spre sfarsit tot mai putin... doctorita mi-a spus cand am plecat din spital ca daca voi avea dureri sa iau nurofen, dar nu a fost cazul la mine
lariana, felicitari pt cele 2 liniute, sa dea D-zeu sa fie bine de data asta...

miha

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

IGNATICA din pacate, vei mai suferi multe luni de acum in colo. E destul de proaspata durerea si numai tu te poti ajuta. Sa incerci sa gandesti pozitiv. Bine ca tu mai un copilas si te mai poti lua cu el, cum zicea si BIANCA BRAD ca pentru baiatul ei a mers inainte si si-a impus sa fie bine. Optimismul sta numai in puterile tale sa-l ai. Nu acum. Plangi. Da timp timpului. Stii cum se zice: timpul le rezolva pe toate. Rezervati o perioada de "doliu" ca sa zic asa. Dar sa nu fie prea lunga. Numai bine iti doresc.





mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna22 spune:

fetelor, eu am sa intru in continuare si aici!
imi pare rau ca ati inteles gresit ideea pentru care s-a deschis celalalt topic!
suntem diferite si reactionam diferit in fata unei dureri!
va rog eu nu va mai suparati inutil!
cate un si o pentru fiecare!

p.s.: poate modifica cineva listuta, Almiona a pierdut sarcina....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IreneCAM spune:

Almiona, imi pare foarte rau...

Michelle, nu s-a intamplat nimic cu forumul despre durere, fetele sunt tot aici...doar ca discutiile s-au orientat catre subiectul mai potrivit, atata tot. Si eu m-am simtit uneori inoportuna, am avut perioade destul de grele, dar nu am mai intrat sa scriu pentru era ciudat sa spun "eu sufar rauuuuu" printre galerii de nasteri si de teste. E firesc sa fie asa, io zic ca nu are sens sa ne mai suparam si pentru asta. Nu inseamna ca acum ma bucur..."ce bine ca am scapat de ele, acu' pot sa scriu despre durere", asa cum nici fetele nu cred ca au gandit vreo clipa "putem sa scriem linistite, fara indurerate"...

Pana la urma am ajuns cred si noi la concluzia lui Ale, ca nu orice poate fi spus aici...asta nu inseamna ca o sa fie coltul depresivelor (acum sare Liana cu butoiasele magice:)), doar ca incercam sa ne protejam si sa ne respectam sentimentele reciproc.

"Daca pamantul pe care il cauti nu exista, Dumnezeu il va crea pentru a-ti rasplati indrazneala" - Isabela de Castilla catre Cristofor Columb

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns unducthable spune:

buna, eu am pierdut luni prima mea sarcina in 34 de ani , primul meu copil ... si eu simt ca nu am unde sa spun de durerea mea, nici pe forum , nici in afara , am spus ca tacerea peste tot ... parca e mai buna ... pentru ca si mie imi cam vine sa vomit de la atata durere ...

atat pot sa rog pe cele care au un bebe scump ..., sa se menajeze mult

si in general , nimeni sa nu mai judece pe nimeni , toate au cunoscut durerea si in fiecare zi din pacate se naste o noua durere sau mai multe, nu exista un manual cum sa reactionezi "frumos" sau "civilizat" sub efectul unei dureri fara margini

nu mai judecati pe oamenii care au suferit sau care sufera chiar acum , daca aici nu se gaseste intelegere , pentru orice reactie, de orice fel , ..., atunci unde ?

Dumnezeu sa ne ajute pe toate sa trecem peste durere , sa fim intelese si sa devenim curand mamici si mamicile in devenire , o nastere usoara si sanatate multa copilashilor si mamelor in aceeasi masura , fericirea si linistea sa coboare peste toate in egala masura .
diana
p.s. am mai zis-o si deja mi-am mai schimbat stilul de viata ..., eu una nici acuma nu am chef sa mai vorbesc de durere ca de fapt e asa de mare ca nu ai cum sa o spui in cuvinte , si daca as fi gravida , acuma, as incerca sa ma menajez cat mai mult , asa as face eu , este personal, de la femeie la femeie

A FI MARE NU-I MIRARE, A FI OM E LUCRU MARE .

poze cu noi
http://www.dianabostan.evonet.ro/nunta.asp



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jasmine30 spune:

Off fetelor ce de discutii legate de impartirea acestui subiect... Eu sunt intru totul de acord cu scindarea subiectului, pt ca nu de putine ori eu saream peste mesaje ale unor fete care s-au confruntat de mult cu o pierdere si care intre timp au devenit si mame, dar carora le era drag in continuare sa scrie aici, lucru ce nu poate fi nicicum condamnat. Mie imi era greu mai ales sa cotrobai prin site dupa fete care sufereau ca mine, in momente in care eram cuprinsa de deznadejde si simteam ca imi face bine sa am si partenere de suferinta care sa inteleaga ce simt eu. De altfel stiti cat de greu e ca cineva sa inteleaga sentimentele atat de contradictorii pe care le simti atunci cand pierzi sufletelul care crestea in tine... Asadar eu consider acest ca acest subiect este pentru fetele care chiar au pierdut sarcini si au o durere mare in suflet pe care vor sa o impartaseasca, eventual pot anunta cand au reusit, restul detaliilor fiind trecute la odisee sau la alte subiecte, iar la capitolul "mamici, gravi sau aspirante care au pierdut ingerasi" pot scrie fete care au reusit sau cele care incearca si care pot intra aici ca sa vada ca se poate ca visele sa se implineasca, ca se poate sa si pierzi sarcini si sa reusesti totusi sa fii mama dupa indelungi incercari. Eu o sa intru la ambele, de pilda daca voi fi deprimata si voi cauta colege de suferinta voi intra aici, iar daca voi fi optimista si voi cauta povesti de succes voi intra la celalalt subiect. Va rog sa nu luati cele de mai sus ca pe o regula impusa de mine ci aceasta este doar parerea mea despre aceste subiecte.
Va pup pe toate si sa avem toate sarcini duse la bun sfarsit si bebei sanatosi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns L5845 spune:

unducthable ooof, si tu? Imi pare tare rau ....imi inchipui ca doare tare, dar iti doresc din tot sufletul sa fii puternica sa te poti ridica si merge mai departe .



Va doresc si voua ce-mi doresc mie: sanatate si mult doritul BEBE!
Lau-Meli si
" Nu tuturor li-i dat sa zboare, dar cati nu stiu sa se tarasca!...Al.Vlahuta "

Concediul visat
www.onetruemedia.com/shared?p=435ebfa7d282ab934c08b2&skin_id=701&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Poveste
Doi zapaciti!

Mergi la inceput