Azoospermie - cap 18 -

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Va pup dragelor!

Ieri am facut si eu animullerienii la Unisyn, sper sa vina cat de cat repede, mi s-a zis sa sun in Joia mare sa vedem care e statusul, ca se prelucreaza in Germania.
Ramasesem datoare cu ceva raspunsuri legate de ce analize mi s-au dat pt dosar. Analize sot: spermograma, HIV 1/2. Ag HBs, Anti-HCV, VDRL. Restul analizelor de sange le avea deja, dar nu stiu sigur daca trebuia ceva din ele.
Mie mi-a dat hormonalele in Z2 sau 3, CMV-IgM, VDRL, timp de sangerare, timp de tromboplastina, factor reumatoid, proteina C reactiva, anticorpi antirubeola, Toxoplasma, toxocara, HIV 1/@, AgHBs, Ani-HCV, CMV, Anticorpi anticardiolipina, papanicolau, examen de secretie - clamydia, microplasma, ureaplasma, antigen antigonoreea, anticorpi antilisteria. In plus, histerocopia si antimullerienii, dar asta numai pt ca ma suspecteaza de rezerva scazuta.

Of, abia astept sa treaca zilele, sa vina rezultatul ala odata...

Va pup si va doresc o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrabirni spune:

Iuca, saptamnana viitoare imi poate spune sotul cand isi poate lua concediu, si apoi am sa ma interesz de programare la Damian.Nu ma puteam programa fara ca sotul sa nu poata sa-si ia liber si sa putem merge.
[b]Nusy,Miki,Copilutzu,Iuca,Pisik,Pisi[b]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Buna seara la toata lumea
andrabirni, copilutzu - multumesc pentru urari
Sotul meu s-a operat de varicocel nu era scorul zero insa era ffff scazut nr gigeilor. Diagnosticul a fost de varicolcel gr 1, si ca sa eliminam orice dubiu, s-a operat insa nu a fost spectaculos rezultatul...asta e...se pare ca stresul e pe primul loc ....si mai e si nenorocita asta de tigara pe care nu o poate lasa definitiv, nu stiu ce metode sa mai adoptam, a tot lasat-o si apoi..a luat-o iar, cica numai putiin
iuca- sunt multe de spus...nu am mai intrat de ff mult timp pe aici...ptr ca pur si simplu nu am mai putut...insa m-am hotarat sa o iau de la capat, nu ma las, dupa 2 FIV-uri (unul reusit dar sarcina oprita in evolutie la 3 luni si altul nereusit) si multi ani de chin...chin....chin...
cam asta e ...bafta tuturor!

Behind every love is a great story

Luli

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Luli, ma bucur ca esti bine si optimista.

Cum s-a descoperit varicocelul? Sotului i s-a facut controlul la urologie, dar nu i-a zis nimeni sa-si faca o eco. Oare s-a simtit la palpare de nu i-a dat indicatia de eco?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

Noi am fost vineri la dr si peste 2 saptamani e programat la operatie de varicocel. Doctorul ne-a spus ca spera ca la 2 luni de la operatie sa se imbunatateasca considerabil spermograma mai ales ca la noi nu e problema de numar, are destui, e problema de mobilitate ca prefera sa doarma in loc sa alerge spre ovul.
Ne-a mai spus o chestie interesanta: pentru ca spermatozoidul are doar jumatate din cromozomi este considerat un "intrus" si propriul organism poate avea uneori o reactie de anihilare.....
Copilutzu eu sunt suparata pe spermograma nu pe raspunsuri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bytzi spune:

buna dimineata si va doresc o saptamana placuta!

Pisikmerci din suflet pt lista de analize
Iucaeu stiu ca dureaza vre-o luna pana aj la Damian de asta eu m-am prog cu 3 luni anainte sa fiu sigura si mi-am ales eu data (ca atunci avem aproape 4 luni de trat)ati urez succes
Copilutzusi Pisik--anseamna ca prin mai avem 2 fete pt FIV ---muuullttt succes si asteptam
Pisix ce mai faci?
Mikisoro fata scumpa.
toata gasca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuca spune:

bytzi, andrabirni, va multumesc mult ptr raspunsuri
luli Doamne Ajuta de data aceasta sa fie cu rezultat. Spune-mi daca vrei sa te trec pe listuta.
PisiX ai aflat rezultatul? Nu te-au mancat degetelele sa faci un test?
dalailana ar fi extraordinar sa se imbunatateasca spemograma in urma operatiei, Doamne Ajuta! Din cate imi amintesc eu sotul Ioanei_p76 s-a operat de varicocel si acum are o spermograma foarte buna.

Va pe toate cu drag

aspiranta la - din august 2005
vio

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dalailana spune:

M-am uitat aseara pe "spermograma groazei" care ne-a dat vestea proasta. Sotul are 14 milioane la ml cu mobilitate 0 pe linie si forme anormale 92%.
Va intreb pe voi: 14 milioane e mult? e putin? Diagnosticul e asthenoteratospermie severa. Mobilitatea sigur se repara de la operatia de varicocel dar acum nu stiu daca sunt destui cei 14 milioane si ma ingrijoreaza ca are 92% forme anormale. Sper ca si formele astea anormale sunt tot de la varicocel.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana_p76 spune:

Buna fetelor!
Bine v-am gasit la acest nou capitol!
Ref la varicocel, ce pot sa va spun ca la noi dupa doua luni de la operatie crescuse f mult nr / ml, dela 19-25 mil/ml la 62mil /ml. In rest, alte imbunatatiri n-au fost, adica la mobilitate sau forme normale, dar sa zicem ca era devreme dupa operatie. A;ta spermograma n-am mai facut, astdeptam sa treaca min 6 luni. Oricum, nu ne grabim anul asta sa facem fiv, deci nu ne grabim nici cu spermograma, la urma urmei la ce ne foloseste sa stim daca a crescut, ca mai rau m-as stresa iar cu perioada fertila, etc.
Dalailana 14 mil e cam putin, nr. normal ar fi de min. 50 mil. dar dupa operatie va creste nr, ai sa vezi. Nu stiu ce sa-ti zic de mobilitate si restul, la noi inca nu s-a vazut nici o imbunatatire din acest punct de vedere. Se poate ca formele anormale sa fie de la varicocel, dar sa dureze mai mult pana se formeaza spermatoz cu forme normale.
Pisix te asteptam sa vii din concediu cu vesti foarte bune!
Miki sper ca esti bine! Ne e dor de tine!

Fetelor, eu am visat aseara ca facusem doua teste de sarcina si erau ambele pozitive! Si ce fericita eram, pluteam! Off, cand o sa fie asa si in realitate..
Va cu drag pe toate!

Ioana -the new me!
animalutele mele iubite

www.petitiononline.com/legemame/petition.html" target="_blank">SEMNEAZA SI TU petitia pentru legea mamelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Fetelor, am crezut ca poate miki v-a informat dar bag de seama ca miki e in pauza de dc ca sa se limpezeasca nitel...
Daca era pozitiv faceam pe draq in patru si tot va anuntam...

Din pacate nu a iesit nici de data asta dar era cumva de asteptat pt ca am facut cu congelati si sansele erau fff mici

Dar hai ca am inceput asa trist ...
MI-ERA DOR DE VOI !!!!

Eu sunt ok, adica am trecut peste si am facut un nou pas: am fost la clinica din Austria de care va scrisesem mai demult si am fost fff placut impresionata !
Deja am inceput tratativele si programarile asa ca in august voi face FIV 3 acolo; dar pana atunci mai am niste etape, va voi povesti, acolo si femeia e bibilita si chiar am mare incredere ca va fi bine.

Acum sunt cam obosita dar maine promit sa intru sa va povestesc pt ca e atat de interesant totul si abia astept sa va zic si voua ...

Va pup cu drag pe toate !

PisiX,
Viitoare Mami (O data si-o data)
Cel mai tare film !

Mergi la inceput