inseminare(24)

inseminare(24) | Autor: florela30

Link direct la acest mesaj

buna fetelor.indraznesc sa ma alatur voua dupa mai multe luni in care v-am citit " din umbra". Am 30 de ani si de 6 ani eu si sotul meu incercam sa concepem un copil. Am trecut prin atat de multe si esecurile si dezamagirile din fiecare luna m-au cam demoralizat. am schimbat 3 doctori pana acum, primul de la municipal mi-a facut din prima laparoscopie fara macar sa-i cera sotului sa fac o spermograma. apoi am incercat la medsana unde doctorita de acolo m-a tarat dupa ea la spiatalul pantelimon. au urmat histerosalpingografii( doua) instilatii 3 luni de zile ptr ca aveam trompa stanga infundata, nu s-a desfundat in urma instilatiilor. apoi am hotarat sa schimb spitalul si doctorita ptr ca ma saturasem sa fug cu banii dupa asistente, sa stau sa astept pe holuri si mai ales ptr ca nu-mi dadea sa fac nici o analiza de sange, nimic altceva, voia sa trecem la inseminare. in acelasi timp sotul a facut spermograma la medsana care nu i-a iesit grozav dar nici dezastruos ( doar 25 % f mobili si 10 la suta mobili, restul lenti si 50 % imobili . Am incercat in luna ianuarie 2008 la medlife unde intr-o luna de zile am facut toate analizele posibile: sange, biochimie, dozarile hormonale din ziua 3 si 21,culturi din col si imunologie, cele in caz de boala avortiva , anticorpii antispermatici, histeroscopie exploratorie, sotul spermograma ( care aici a iesit buna ), complexul torch, tot ce era pe lista lor ptr sterilitate. Din analizele pe care le-am facut a rezultat ca as avea probleme cu ovulatia si ovare micropolichistice, uter retrovers . In luna martie pe 28 am recurs la prima inseminare artificiala cu o singura procedura. Am urmat tratament de stimulare cu clostilbegyt , doua pastile pe zi din ziua 2 pana in ziua 6 a CM,monitorizari ecografice in zilele 9, 12, 13, 14. in ziua 14 aveam doi foliculi ( unul pe ovarul stang unde trompa e infundata si unul pe partea dreapta), ambii de 20 mm, endometrul ziua 14 de 10 mm si mi s-a dat o injectie cu pregnyl de 10 000, ca sa fim siguri ca se desprind foliculii. La 38 de ore s-a efectuat inseminarea cu 50 de milioane de spermatozoizi ( dr a zis ca spermograma e excelenta ). Dupa inseminare mi s-a dat tratament de sustinere : utrogestan 2 pastile de doua ori pe zi, 1 capsula de acid folic de 1mg si una de aspenter.Mi s-a spus sa fac un test de sarcina dupa 14 zile , asta inseamna pe 11 aprilie, iar eu nu am avut rabdare si am facut unul la 11 zile care a iesit negativ spre disperarea mea. de cateva zile am dureri de burta ca si cum imi vine ciclul si ma dor sanii ( dar astea sunt simptomele mele in fiecare luna inainte de fiecare ciclu.Sunt dezamagita de aceste dureri tot mai intense parca si as vrea sa stiu daca a mai avut cineva asa dureri si totusi era burticoasa? Cred ca ar fi prea frumos sa reuseasca din prima, nu? Eu am sentimentul ca nu e nimic nici luna aceasta, sotul meu e mai optimist. A mai facut cineva inseminare la medlife? eu sunt pacienta dnei dr Bolintineanu si sperma a fost prelucrata de dna dr . Mustata. Va multumesc ca ma primisti printre voi. imi doresc atat de mult sa fiu si eu si ma rog la Dumnezeu sa-mi asculte rugamintea.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

te rog sa postezi la subiectul despre inseminare: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=118227
multumesc pentru intelegere.

Roxana

Mergi la inceput