Cine a nascut la spitalul Odobescu din Timisoara?

Cine a nascut la spitalul Odobescu din Timisoara? | Autor: monika_miha

Link direct la acest mesaj

As dorii sa stiu ce conditii sunt? Exista separeuri? poate sotul sa asiste la nastere si sa imi fie insotitor? Ce preturi sunt prin acest spital? Moasele cum sunt? Fiecare doctor are o anume moasa sau care este de garda? Ca am inteles ca e foarte importanta si moasa la neastere.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Ceau!

Eu am nascut de doua ori la Odobescu si in 2005, cand am comis-o ultima oara, erau conditii destul de bune si se lucra inca la spital. Deci, pe vremea aia erau saloane de 5 paturi in care fiecare mamica statea impreuna cu "sarmaluta" din dotare, fiecare avand, insa, patul sau, iar salonul dispunea, pe langa gresia si faianta noi de pe pereti, si de grup sanitar propriu, dotat cu cabina de dus. Tamplaria este din PVC cu geam termopan si era o caldura de nesuportat as putea sa spun. Acuma ar trebui sa te interesezi la dr tau, caci poate conditiile s-au schimbat. Atunci se plateau 2.000.000 lei vechi, chipurile ca privilegiu ca nasti cu doctorul tau si nu cu cel aflat in garda, insa in schimbul acestei sume primeai un loc in salonul descris mai sus, caci mai aveau un etaj de refacut atunci. Existau, de asemenea si rezerve, care se "tocmeau" cu ceva vreme inainte si aici erau parca doua in salon si aveau televizor, cablu si internet. Cred, nu sunt sigura. Deci, cel mai bine ar fi sa il intrebi pe doctorul tau caci el trebuie sa stie cel mai bine. Daca nu, spune-mi pe PM si ma pot interesa eu la doctorul meu. Nu stiu daca te poate insoti si sotul la sala de nastere, ca noi n-am fost curiosi de asa experimente, ci am mers pe metoda clasica: unul naste si celalalt asteapta afara !
Despre corpul medical pot sa spun ca nu prea am a ma plange. Asistentele de la nou-nascuti sunt cam acre si cam lasa-ma sa-te-las, insa acuma, fiind copii cu mamicile in camera, nu prea te mai afecteaza. Moasele mi-au placut foarte mult si-au avut mare grija de mine, fara nici o exceptie, mai ales ca si la prima si la a doua nastere am prins perioada schimbului de tura, si-am intrat in travaliu cu unele si-am nascut cu altele.
In orice caz, din cate am auzit si eu prin targ, la Odobescu este mai fain decat la Bega. Ramane sa te mai interesezi, sa mai aduni pareri si sa te decizi! La nasterea naturala eu am dat 150 EURO si-a fost super ok. ... Cred...

No, cam asta ar fi.

Succes si sanatate maxima!


Dori, mami de Vladut (17.10.2003) si Raducu (15.10.2005)!

"Invata-l pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze si, cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." (Pildele lui Solomon)

http://community.webshots.com/user/Dorina_71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_miha spune:

Buna, multumesc de informatii. Problema este ca atatea pareri sunt ca sunt deja derutat si atunci cred ca cel mai bine este daca as putea eu vizita spitalul, dar daca nu corespunde tot nu am unde sa nasc ca toate sunt la fel daca nu mai rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisicuta spune:

Dragutza mea, eu inca n-am cunoscut pe nimeni care sa fi nascut la Bega si sa nu vina acasa cu bebelul infestat cu ceva: ori o viroza, ori o conjunctivita, ori vreun eriterm fesier ... chestii din astea. Din Odobescu nu prea! Acuma vezi si tu. Dar tot nu am inteles: doctorul tau in ce spital da cu sapa??? Si-n a cata saptamana de sarcina zici ca esti???

si tinem legatura!

Dori, mami de Vladut (17.10.2003) si Raducu (15.10.2005)!

"Invata-l pe copil calea pe care trebuie s-o urmeze si, cand va imbatrani, nu se va abate de la ea." (Pildele lui Solomon)

http://community.webshots.com/user/Dorina_71

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otim spune:

quote:
Initial creeata de monika_miha

As dorii sa stiu ce conditii sunt? Exista separeuri? poate sotul sa asiste la nastere si sa imi fie insotitor? Ce preturi sunt prin acest spital? Moasele cum sunt? Fiecare doctor are o anume moasa sau care este de garda? Ca am inteles ca e foarte importanta si moasa la neastere.



in primul rand eu zic sa nu uitam ca traim in Romania .EU am nascut la Odobescu anul trecut in iulie . si sa luam intrebarile pe rand .
- conditii ... gandacii nu tin cont indiferent la ce fel de salon esti
- da exista separeuri si contra cost dar asta doar medicul te poate lamuri (cred ) si mai am auzit ca se fac programari
- la nasterea puiutului meu a asistat inclusiv "colega" de salon pe care nu cred ca a intrebat-o nimeni daca vrea sau nu dar a avut parte , sunt sigura ca se poate "rezolva" si cu tati dar sa-l strangi cat poti de tare de maini (daca vrei razbunare atunci ai sansa )
- preturile sunt in functie de ce medic ai (cat de sus e in conducere ) si in rest la toata lumea incepand de la portar pana ... unde poti
- eu am avut un medic bun care a fost langa noi la nastere inclusiv , deci nu stiu care sunt moasele ca eu m-am tot uitat dupa ele vreo 10 ore si in final am inteles ca cele care m-au tinut de mana au fost asistente , deci aici nu prea pot sa-ti dau detalii
- eu in momentul in care mi s-a rupt apa (eram acasa ) l-am si sunat pe medic care are oamenii lui oarecum ...
dupa cum cred ca ti-ai dat seama eu nu prea am fost incantata de spital dar au fost "colege" care sustineau ca Odobescu e mai tare ca si Bega . Sfatul meu e ... se poate merge si in Ungaria sa nasti la Szeged ... si ai putea sa faci o vizita la fiecare spital sa vezi cu ochii tai (dar sa te duci inclusiv pana la ultimele etaje ) .
daca mai ai intrebari pe aici suntem sau PM .

Otilia lui Laurentiu Ovidiu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mimzy spune:

buna sunt din timisoara si o sa nasc cu dr DOMOCOS Nicoleta la Odobescu stie cineva ceva legat de ea cat cere la nastere daca cere ceva cum se poarta cu pacientii am fost la cateva controale la ea si sunt inca in dubii parca imi place dar parca nu vreau sa stiu mai e cineva care a nascut cu ea? multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Eu am nascut la Odobescu de 2 ori. In 2004 am prins spitalul in plina renovare conditii naspa, asistentele de la mamici naspa dar cele de la copii, reanimare si moasa au fost de milioane. Am avut o nastere mai cu peripetii, terminata cu cezariana dupa travaliu de 12 ore si dilatatie maxima. De asta pot spune ca moasa era super iar de asistenta de la nasteri si cum arata sala de nasteri nici n-as putea sa-ti spun. Eram oricuma asa de concentrata pe ce mi se intampla ca nu vedeam nimic in jur. Putea sa fie toata facultatea de medicina in jurul meu ca nu-mi pasa. Moasa m-a vizitat apoi si la reanimare si la salonul normal si a refuzat banii de fiecare data.

A doua oara in 2006, complet renovat. Saloane de 3-4 paturi complet renovate, cu bebe langa tine, grup sanitar bine dotat in salon. Asistentele beton, eu n-am avut treaba, medicii la fel, conditii bunicele. Minusuri nu se prea omorau cu curatenia cei de la serviciul de curatenie angajati de spital si nici nu prea tineau cont de dorinta ta de liniste. Un du-te vino continuu pe usa. Noroc ca pruncii chiar nu aveau treaba.

As merge si maine fara retineri sa nasc din nou acolo. Eu am fost multumita, mai ales a doua oara si avand termen de comparatie ce ce-a fost prima data... Brrrr...

S-a reluat votarea de la zero... Va plac? Merita un vot?
www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=16" target="_blank">Doi pitici intr-un lighean si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=6" target="_blank">A venit primavara1 (Vlad alergand)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

si eu am nascut la odobescu in octombrie... Din partea mea a fost totul in ordine ...si pentru un spital de stat din Ro este chiar bine.
Moasa a fost de milioane... si asistenta la fel...Si la mine a asistat o colega de salon care saraca era sechestrata la pat pana a doua zi cand era programata la cezariana... m-a vazut in plina actiune.. ... dar acum sunt insarcinata din nou si pot sa spun ca sunt fericita ca voi naste tot acolo si nu la Bega ...brrrrr...
O impresie proasta mi-au lasat asistentele de la copii ... inafara de una care le-a scos pe toate din r...t

Ank Raul 17.10.2007
si 7+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Eu am nascut de cateva saptamani la Odobescu.Luna trecuta am dat nastere unei printese!
Sincer, am fost destul de incantata de personalul de acolo.Incepand de la portar si terminand cu cei de mai sus. Important e sa spui asistentelor orice te doare, indiferent de problema.Daca mai pui si ceva in buzunar e si mai bine! Am obs de ex la una dintre ele ca nu face diferente intre cele care dau si cele care nu1!titudinea a fost aceeasi.
Daca vrei sa ma intrebi ceva anume, poti sa-mi scrii si iti raspund cu placere.

Alina, o mamica fericita!!

Printesa nostra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Remaliss ai nascut??? Daca ai sti de cate ori ma gandeam la tine... ...Ultima data erai asa de suparata .... Doaamne cat ma bucur ca totul ti-a mers bine


Ai o pitica frumoasa ... sa iti traiasca mamicoooo

Ank Raul 17.10.2007
si 9+
Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns remaliss spune:

Ceau Ank!Da, am nascut intr-un final la termen!Eram pregatita cu bagajul la usa inca din luna a 6-sea! Nasterea a fost prin cezariana, am avut sarcina pelvina si s-a impus cezariana.Vreau sa-ti spun ca operatia a fost floare la ureche pe langa durerile crunte ce le-am avut in timpul sarcinii. Desi, nici dupa cezariana nu te refaci prea usor.Ma saturasem de spital, de tratamente care nu imi luau durerea...Cand aveam dureri, nici pana la baie nu puteam merge singura. Sotul ma purta in brate pana la wc. Imi paralizau picioarele de durere si nu mai puteam face nici macar un pas.Nu conta nimic, induram orice, numai sa stiu ca fetita e bine!!
Ce mare e Raul!!Si ce bine ii merge!Sa fie sanatos si frumos!
Te pup!

Alina, o mamica fericita!!

Printesa nostra

Mergi la inceput