Cariotip la Cluj? Nu incercati!

Cariotip la Cluj? Nu incercati! | Autor: dezamagita

Link direct la acest mesaj

Buna ziua,

Sunt foarte suparata, am sa va povestesc si de ce.
M-am programat la laboratorul de genetica din Cluj Napoca pentru efectuarea cariotipului, la Gine 1 - de pe Clinicilor, in 5 februarie. Neputand efectua atunci analiza, am sunat c-o zi inainte pentru reprogramare. Mi-au zis sa revin cu un telefon spre sfarsitul lunii februarie. Am resunat intr-o luni, au zis sa revin vinerea cu un telefon...asa am sunat din vineri in vineri, domnul profesor - sef de laborator - nu era de gasit. Intr-un final am dat de el, a zis sa revin spre sfarsitul lunii martie...pentru ca renoveaza si nu pot face programari.

Am sunat azi dimineata pe la 9:30, a raspuns o tzatza de asistenta, am crezut ca sunt cuplata gresit...a folosit un ton lipsit de profesionalism...ce mai. Am revenit cu un telefon pe la 10 jumate, aceeasi tzatza, cu un ton revoltat de data aceasta...I-am reluat acesteia situatia mea, cu programarea anulata din 5 februarie, in fundal auzeam vocea profesorului (m-am simtit foarte prost), ca sa-mi spuna ca de fapt "sunt plini", sa ma duc la Timisoara, dupa ce m-au purtat de la Ana la Caiafa, nu se mai poate la Cluj.
Am vrut sa anunt presa, dar am renuntat, nu vrea sa-mi implic doctorul ginecolog, care nu are nicio vina.

Ma vad nevoita sa apelez la Geneticlab, din Bucuresti....
A reusit sa faca pana acum cineva analiza de cariotip la Cluj?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

dezamagita, eu am facut analiza in 2005. Un dr. din acea clinica mi-a facut programarea si a reusit sa ma programeze cel mai repede in 15 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Iti inteleg dezamagirea!
Noi am facut cariotipul in Bucuresti, la o doctorita super...dar a duarat cateva zile de cand am primit analizele pana la interpretare si analizele noastre nu semanau deloc cu ce am gasit eu "normal".

Si ma gandeam, pierdusem deja 2 sarcini, ca sunem defecti rauuu!

Ei bine, in ce consta cariotipul:
- e o analiza de sange la care se ia o celula, i se da drumul de la 20 cm sa se sparga si i se fac poze la microscop. In pozele de pe net cromozomii erau aranjati, la noi doar fotaografiati si unii nu cazusera drept.

Cred ca e mai mult o moda cu cariotipul decat ca poti gasi cauza pierderii sarcinii!

Doctorita asta cred ca a vorbit cu noi 30 de min, ne-a explicat ca puteau fi modificari cormozomii, sau lipiti si ca chaiar daca noi aveam anumite probleme genetice, tot puteam sa avem copii sanatosi!

PS: am platit f mult, cred ca vre-o 3 sau 4 mil de caciula.
De pomana!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

si noua ni s-a spus sa ne facem luni cariotipul din cauza esecurilor in fiv...chiar ma intrebam ce pot vedea in acest test...ce legatura sa aiba cu esecurile in fiv?

"A-I multumi lui Dumnezeu cānd vāntul este prielnic pe mare nu este ceva deosebit;
a-I multumi īnsa cānd este furtuna, atunci se arata adevarata recunostinta."

"Fii totdeauna cu Dumnezeu, daca vrei ca Dumnezeu sa fie totdeauna cu tine."
*Sfantul Ioan Gura de Aur*


www.slide.com/r/IKu2kAsImz-u2VovpRqcSJA0BEUza-Al?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">me...

www.slide.com/r/fnRY8xtt2D_VUyFEmJByVOmyMTMOCB?previous_view=mscd_embedded_url&view=original" target="_blank">
iconita

www.politieanimale.lx.ro" target="_blank">SALVATI ANIMALELE SI VOTATI
www.photagious.com/slideshow?db570aedbf6afebfeb3c1f1197223805" target="_blank">zouzounaki licurici cu sclipici...
www.snowjoke.com/viewer.php?id=52333" target="_blank">LA SKI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

Buna fetelor, de cand astept pe cineva sa deschida un subiect despre carioti. Eu am facut impreuna cu sotul la buc la o clinica si pe langa faptul ca am platit 1900 ron(mi-a stat pulsul cand ne-a zis cat costa) nu sunt multumita de rezultate. Adica ele cica-s bune, insa nu scrie pe rezultate decat vreo 2 vorbe. Iar sotul meu nu are harta genetica, ca au spus ca nu se trimite obligatoriu. Va rog , vreau si eu sa vad ce fel arata alte rezultate la cariotip, vi le arat si eu pe ale mele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaelacg spune:

Cei drept, ginecologul meu nu prea a fost de acord sa fac cariotipul, insa eu am insistat, pt ca daca nu l-as fi facut si as mai fi pierdut inca o sarcina, clar ca ziceam ca acolo-i buba, si as fi avut mustrari de constiinta.A avut dreptate dr. ca nu e f relevant

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

in completare la ce a spus cristiama
- dupa ce cromozomii sint eliberati, acestia se masoara si se grupeaza in perechi
- cromozomii sint numerotati in ordinea descrescatoare a lungimii si pusi in perechi de dimensiuni egale (cu exceptia cromozomilor X si Y)
- cromozomii (normali) tb sa aiba o anumita lungime si structura (genele se vad ca o alternanta de benzi alb-negre) predefinita
- daca exista anormalitati cromozomiale, atunci se explica teoretic pierderea sarcinii (de obicei la virste mici). Din pacate, desi explicata, nu se poate face nimic impotriva. E doar o chestie de loterie si probabilitati la combinarea cromozomilor.

quote:
Cred ca e mai mult o moda cu cariotipul decat ca poti gasi cauza pierderii sarcinii!
Cariotipul embrionului spune clar daca neviabilitatea a fost de natura genetica. Cariotipul parintilor
explica in ce masura este o eroare sistematica sau doar punctuala.
quote:
PS: am platit f mult [...] De pomana!
Eu as vedea-o ca un motiv de bucurie. Ca daca iesea cariotipul rau, scadeau simtitor sansele pur teoretice
(din care bineinteles ca se scad si alte (ne)sanse de natura fizica sau psihica)

mihaelacg, daca cariotipul e normal, nu prea ai ce sa vezi, ca arata in principiu la fel.

si din nou pt cristiama, probabil ca nu v-a dat voua poza finala pe care au masurat. si cred ca se face masuratoarea de mai multe ori, nu doar pe o celula.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns prichiii spune:

buna fetelor...
sunt intr-o mare dilema si as avea nevoie de parerea voastra, a celor care ati trecut prin situatii asemanatoare
totul a inceput in urma cu cativa ani, cand am aflat ca sunt insarcinata si am facut marea prostie sa fac chiuretaj, deoarece eram inca la liceu, si am considerat ca eram prea tanara pt asa ceva
acum am 23 de ani, sunt casatorita si ne dorim f mult un copilas al nostru, dar problema este ca, de atunci si pana in prezent, sarcinile care au urmat (3) au fost toate oprite in evolutie.
de la inceputul anului incerc si eu sa imi fac cariotipul sa vad daca cumva este ceva in neregula, dar, nu am reusit
azi am sunat din nou pt o programare dar mi s-a spus sa incerc prin septembrie deoarece momentan nu se fac aceste analize in cluj
acum nu stiu ce sa fac....sa astept pana la toamna, sa merg la timisoara sa le fac acolo, sau sa mai incercam odata sa vedem ce iese....
voi ce ziceti? oare ce sa fac? sunt disperata...imi doresc asa de mult un strunf, si as face orice ca urmatoarea sarcina sa fie ok...deoarece nu stiu daca mai pot trece o data prin ce am trecut...
sper sa primesc o parere si un sfat deoarece si sincer am mare nevoie
va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Buna,
Sa va spun in cateva cuvinte cum am ajuns sa-mi fac analiza de cariotip. In aprilie 2008 am facut primul FIV ptr. ca am asteptat bebe 10 ani si nu a venit. Fiv-ul a fost cu noroc, la eco 8 sapt. s-a vazut un embrionas bine dezvoltat cu activitate cartiaca in parametrii normali. Insa la eco de 12 sapt. s-a constatat ca nu mai are activitate cardiaca, deci oprit din evolutie. De aici a inceput drama mea, am trecut printr-un chiuretaj care fizic a fost ok, insa psihic a fost traumatizant rau. Acum incerc sa-mi revin si dr. ginecolog a recomandat sa facem niste analize de genetica, printre care si cariotipul ambii parteneri. Dupa ce m-am consultat cu medicul de familie m-a indrumat catre institutul Parhon, unde nu sunt preturi mari adica in jur de 120 lei de partener.Sper ca rezultatele sa fie ok, avem programare pe 29.07.2008.
A mai facut cineva la Parhon? Poate sa dea amanunte?
Va pup si tin pimnii sa ne fie si noua bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dezamagita spune:

Revin cam tarziu, imi cer scuze

Nu m-am dus la Timisoara (nefamiliarizata cu orasul) pentru cariotip ci la Bucuresti, la Genetic Lab. In mai, ne-a costat 400 lei*2=800 lei, pentru mine si sotul.
Foarte amabili, de cuvant. Am ajuns in Bucuresti la 8 dimineata, aveam programarea la ora 9, asistenta de acolo chiar m-a sunat in acea dimineata sa vada daca mai vin sau nu, mi-a si explicat cum ajung la ei.

Am rugat-o sa-mi trimita rezultatele prin fax (la o saptamana), sa nu ma mai plimb de la cluj la bucuresti...

www.geneticlab.ro
b-dul Natiunile Unite, nr 3, bl 109, sc 2

tel 021.337.15.82
sau 0747. 225.341
email> office@geneticlab.ro

Din pacate am avut 2 sarcini pierdute, oprite din evolutie, dupa cum se stie, intr-adevar anomalii cromozomiale (nu tin neaparat de genele noastre), dar am vrut sa ma asigur ca nu sunt anomalii genetice la noi, ca daca erau ... era cam inutil sa mai incercam, rezultatul a fost unul bun. Nu stiu ce sa zic, pare o moda, da ... dar banii ii dai o singura data pt testele astea:) Bineinteles, se pot face si alte teste, mai complexe, mai costisitoare...

Acum ne-am hotarat sa incercam din nou sa facem un copil, am umblat incolo-incoace pe net ... sa verific cum e cu ovulatia asta, am cautat calculatoare pe 3 luni...

(http://sanatate.org/teste/ovulatie/php)
(http://remedio.ro/calendarul_ovulatiei.html)

calculatoarele astea le-am verificat, corelat cu cele gasite pe paginile din engleza, pt ca exista unele neconcordante pe alocuri +-1 zi, dar asta imi par ok..ma rog, cat pot fi...

Dupa cum imi notez eu pe un calendar de buzunar datele de CM...asa le-am introdus aici...
De exemplu>
azi, 17 aug...foarte nerabdatoare cum sunt, am calculat asa>

CM - 27 mai
CM - 25 iun
CM - 23 iul
(astea sunt date certe, in medie, CM la 29 de zile calculat automat, n-am introdus eu la cate zile am CM)

In august urmeaza sa-mi vina CM in 20 sau 21 sau 22 sau chiar 19...orice e posibil

Atunci am reintrodus datele>
CM - 25 iun
CM - 23 iul
CM - 19, 20, 21, 22 aug (pe rand am introdus fiecare din aceste date)

astfel am aflat o data probabila a ovulatiei, inseamna ca trebuie sa actionez incepand cu 3 zile inainte de ovulatia afisata, in fiecare zi, 1-3 luni, daca nu...atunci sunt alte probleme....ce trebuie investigate.

la o luna dupa pierderea celei de-a 2-a sarcini, de atunci am evitat pana acum sa raman insarcinata, am facut celelalte analize...CMV, toxoplasma, virus herpetic, chlamydia, rubeola, hepatita ... au iesit bine.
Am mai facut si o analiza pentru a depista daca am sau nu carente de acid folic, da...am carente, prin urmare am reinceput de 2 saptamani sa iau acid folic, 4 pastile a 1 mg/pastila/zi.

Undeva mai citisem, pe net, ca de exemplu si nivelul anormal al cortisolului (indus sau nu de stres) afecteaza sarcina...

Sper sa fie bine, sa revin cu vesti bune la sf lui sept, sf lui oct sau sf lui noiembrie...

Va doresc sanatate si fiti optimiste!:)


_
www.urbanlifestyle.ro





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandana spune:

dragelor, imi pare tare rau ca trebuie sa treceti prin asta si sper ca indiferent de rezultatele analizelor toate veti avea bebelul dorit.
sper sa va ajute ceva din experiante mea neplacuta in domeniu. noi nu am ajuns sa facem analize de cariiotip ci amniocenteza cand eram insarcinata in 19 saptamani. am facut la geneticlab pt ca acolo m-a indrumat doctorita mea si DUPA am analizat ofertele. mare greseala! am dat o caruta de bani pt un rezultat incert in cel mai bun caz pt ca analiza spunea ca fetita mea avea anomalii genetice foarte ciudate si oricum neinterpretate de cei de la geneticlab. chiar si tratammentul lor a fost lipsit de delicatete, parca vorbeam despre ceva ce comandasem pe net si nu corespundea dorintei dar nu puteam sa returnam pt ca nu am citit contractul, nu exagerez! inutil sa va spun ca am avut ultime luni de sarcina disperate dar in final o fetita perfect sanatoasa! concluzia: laboratorul da rateuri pe care nu le recunoaste pt ca ar trebui sa refaca analizele, in cazul meu insa asta ar fi fost foarte dificil (pt cine nu stie amniocenteza se face doar intro anumita perioada de sarcina, e destul de periculoasa, rezultatele dureaza si devine inutila dupa sapt 20), am gasit multe mamici necajite care trecusera prin situatia mea, unele chiar cu diagnostice sigure si indicatii de avort, care au ales sa nu faca si aveau copii sanatosi.
pentru cei interesati, recomand pt analize genetice spitalul judetean ilfov, fost titan sau sf constatin si elena.
sper sa va dea de gandit!

Mergi la inceput