sa merg la dr.Uscatescu?

sa merg la dr.Uscatescu? | Autor: mess4u2000

Link direct la acest mesaj

Am facut echo de 24+ la dr.Pop si datorita faptului ca am o palcenta imbatranita, mi-a recomandata sa mergh si sa fac analize la dr.Uscatescu. Azi, medicul care imi urmareste sarcina mi-a spus ca anlizele sunt toate foarte bune, IR-urile sunt bune, asa ca nu are indicatie pt. alte analize. Si din comentariile lui am inteles ca dr.Pop cam are tendinta sa panicheze gravidele, spunandu-le ca bb-ii lor au retard de crestere, cum de altfel mi-a zis si mie. Spuneti-mi si mie cand sunt Ir -urile astea proaste? Stiu ca am citit la un moment dat cate cvea despre asta, dar neinteresandu-ma , am uitat.

Merci

camelia 24+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

La fel mi s-a intamplat si mie cand am fost la dr. Pop. AM iesit din cabinet plangand....a fost groaznic. Si eu cand i-am zis dr. meu a zis ca multe paciente vin de la el panicate....Eu nu am fost la dr. Uscatescu, si am un copil perfect sanatos, s-a nascut in parametrii normali, totul a fost perfect. Daca dr. ca iti urmareste sarcina a spus ca totul e bine, eu zic sa stai linistita, dar cel mai bine ar fi sa te mai duci sa-ti faci undeva o ecografie ca sa te linistesti.

Andrei (aug.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Si eu stiu ca Pop exagereaza cateodata, sau interpreteaza din punctul lui de vedere ca sa zic asa ecografic, nu din punctul de vedere al unui ginecolog. Parerea mea este sa mergi la dr ginecolog sa-ti citeasca rezultatele si sa mergi pe mana lui.
Oricum nu merge la Uscatescu. Am auzit ca toata lumea care merge la ea iese de acolo cu probleme pe care nu le are de fapt. Deci daca e sa faci totusi analizele, fa-le la alt doctor in orice caz, nu la Uscatescu.


cu Alexandru
Buburuza
asa creste Buburuza


"Nu ti se da niciodata o dorinta fara sa ti se dea si puterea de a o duce la indeplinire. Totusi, va trebui sa muncesti pentru asta ..." - Richard Bach

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mess4u2000 spune:

da, intre timp am citit si eu ca la dr.Uscatescu mai toate gravidele pleaca avand probleme. Eu sunt genul care ma investighez dar daca medicul meui a zis ( si am vazut si eu comparativ) ca analizele sunt inca bune, merg pe mana lui, cel putin deocamdata.

Merci
Camelia 24+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Am ajuns si eu la dr uscatescu in 2 randuri: prima data mi-a incurcat analizele cu ale altcuiva si asa m-a asezat pe patul de moarte (noroc ca nu am crezut si le-am refacut in alta parte) si a doua oara in sarcina cand a incercat sa ma scoata iar posibil bolnava cu posibil probleme...si am fost cu analizele de la ea la alt medic de specialitate (in cazul fostei mele probl de sanatate) care mi-a zis ca nu intelege cum din analizele respective a scos dansa asa probleme. Concluzia este ca daca nu suferi de ipohondrie si daca vrei sa dormi linistita, nu merge la ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniqueion spune:

Fetelor, ajutati-ma si pe mine, va rog!
Am si eu o problema si trebuie sa ajung la hematologie, dar...tot la Dr. Uscatescu. Ciudat mi se pare ca medicul meu chiar insista sa merg acolo si nu in alta parte, ceea ce ma face sa cred ca e ceva putred la mijloc cu Fundeni-ul...
Stiu ca parerile sunt impartite, dar...ce sa fac?
Chiar am nevoie de un sfat, oricare ar fi el!
Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

Citat:
citat din mesajul lui moniqueion

Fetelor, ajutati-ma si pe mine, va rog!
Am si eu o problema si trebuie sa ajung la hematologie, dar...tot la Dr. Uscatescu. Ciudat mi se pare ca medicul meu chiar insista sa merg acolo si nu in alta parte, ceea ce ma face sa cred ca e ceva putred la mijloc cu Fundeni-ul...
Stiu ca parerile sunt impartite, dar...ce sa fac?
Chiar am nevoie de un sfat, oricare ar fi el!
Va multumesc mult.

Incearca al Coltea, sectia de hematologie la sefa de sectie (nu mai stiu cum se numeste) - este f recunoscuta. Dr Uscatescu este panicarda (si am avut de-a face cu ea cam de 3 ori)

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moniqueion spune:

Multumesc mult, TALA, pt. raspuns si sfat. Am fost la Coltea, o mare debandada, n-am reusit. Am optat pt. Cantacuzino, este totusi Institut, nu cred sa se greseasca mai mult decat in alta parte. Intamplator era cineva acolo, f. suparata, facuse la Fundeni si nu-i iesise bine, apoi la Synevo altceva si acum venise aici sa vada ca cine e.
Pe mine Fundeni-ul ma sperie numai din denumire.

Mai astept pareri. Probabil o sa merg si la Madam Marusia Uscatescu, sa vad ce imi iese si acolo...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boldi spune:

Buna,
La prima sarcina Pop mi-a spus prin sapt 23 de sarcina ca am placenta imbatranita si sa merg la fundeni unde mi s-a pus un diagnostic si am inceput sa fac Clexane...nu m-au ajutat deloc aceste injectii pt ca finalul a fost un dezastru..fetita mea s-a stins la 2 sapt dupa nastere....in toata povestea asta Dr Pop era cel care era panicat si-mi spunea ca nu este bine iar nemernica de gineco imi spunea "e bine ,draga"...sa va mai spun ca mi-a spus sa-mi caut spital care are aparat de respirat?...ce mai, mi-a dat papucii si am nascut cu un alt medic pe care l-am cunoscut cu 2 zile inainte de nastere...sper ca va plati intr-o buna zi pt nemernicia ei..
acum sunt din nou insarcinata si tot Pop imi face eco,joi am programare ..eu fac eco la 2-3 sapt...de data asta mi-a recomandat el un ginecolog ..am placenta grad 4 dar bebica mea are un avans de o saptamana...mai am cateva saptamani pina nasc,se pare ca se va intampla mai repede prin sapt 37-38...sa stiti ca Pop este un profesionist...la prima sarcina plutim asa intr-un soi de inconstienta si ne gandim ca noua nu ni se poate intampla nimic rau....eu cred ca e mai bine sa fii panicata si sa fie bine decat sa-ti spuna ca esti bine si pe urma sa ai surprize...am scurtat-o cat am putut sa nu va plictisesc...aveti incredere in Pop si fiti cu bagare de seama la doctorii care va zambesc si va spun ca totul e perfect...din experienta va spun ca sunt multi incompetenti.

boldi 34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boldi spune:

am uitat sa va spun cum o cheama pe madam:

CELEBRA DR GRIGORIU CORINA DE LA MUNICIPAL CARE TE LASA BALTA CAND ITI E LUMEA MAI DRAGA

E DEPASITA DE SARCINILE CU PROBLEME SI NU STIE CUM SA LE TRATAZE

FUGITI DE EA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

boldi 34 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela.d spune:

Buna!
Am fost si eu la dr. Pop si am fost foarte multumita de dansul. Dansul mi-a descoperit un hematom pe uter in sarcina precedenta iar dr. meu ginecolog m-a trimis la dna. dr. Uscatescu. Dr. Pop nu mi-a zis decat sa vorbesc cu dr. ginecolog fara sa mi-o indice pe dansa. Mie nu mi s-a parut panicarda dma. dr. Uscatescu,. Poate doar un pic cam dura in limbaj. Dar eu la doctor ma duc ca sa mi se zica ce am si ce pot face in aceasta directie. In fine, am facut clexane toata sarcina si nu au fost probleme deloc. Acum, la a doua sarcina, fac fraxiparina iar analizele la Fundeni au iesit ok dupa cateva saptamani de tratament drept pentru care dna. dr. uscatescu mi-a zis ca este posibil sa micsoram doza sau chiar sa oprim tratamentul. Prin urmare, nu mi se pare panicarda.
Dar nici nu contest ca poate face greseli. Sincera sa fiu, cred ca toti dr. fac.
Sanatate va doresc!

Mergi la inceput