prima vizita la doctor

prima vizita la doctor | Autor: flori81

Link direct la acest mesaj

am mare nevoie de niste sfaturi legate de prima vizita la doctor
am vorbit cu o prietena care mi-a recomandat sa-mi pregatesc niste intrebari pentru aceasta vizita. La mine e prima sarcina sunt lucruri noi. In mod sigur am sa intreb despre alimentatie, suplimente nutritive si miscare, dar imi este teama sa nu-mi scape ceva important. Se pare ca d-nul doctor asteapta sa fie intrebat nu vina el cu recomandari. Asadar daca v-ati confruntat cu alte probleme astept sfaturi de la voi.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Ca femeie care a trecut printr-o sarcina si posibil sa mai treca prin inca una, iti dau cateva idei, incerc cel putin, sa-ti povestesc cam cum ar trebui sa fie la prima vizita:
In primul rand ti se va face o ecografie pentru a ti se confirma sarcina, ca e la locul ei (in uter), ca este in evolutie, o sa se vada cum bate inimioara etc.
Apoi ti se va spune ce analize trebuie sa faci, si sunt o gramada acum in trim 1. Analize uzuale care se fac la medicul de fam (hemoleucograma, fe, ca, mg, tgo, tgp, glicemie, sumar urina etc), grup de sange+RH, sifilis, hiv (astea tot la medicul de fam, gratuit pt gravide), si apoi analizele de virusi, care se platesc, si se fac la laboratoare private (toxoplasma, cmv, rubella, listeria, hepatite), secretie vaginala etc. Iti da medicul lista.
In rest, mai intreaba tu de alimentatie, vitamine, acid folic trebuie sa iei.
Sa povestesti daca ai avut antecedente gen avorturi spontane, avorturi la cerere, sarcini oprite din evolutie.
In rest, sunt medici mai tipicari care la fiecare vizita te cantaresc, iti iau tensiunea, sunt medici care nu sunt chiar asa tipicari si nu pun mare accent pe astea...
Oricum, ai grija cu tensiunea, masoarati-o cat de cat regulat, sa nu depaseasca 14 cu 9. Daca nu ti-o masoara ginecologul la vizita, iati-o la medicul de familie o data pe trimestru.
Cam asta...ia-ti o lista cu intrebari si intreaba medicul la fiecare vizita ce framantari ai.

Apropo, la ce medic esti?

Sanatate si nastere usoara!!



Monica (Andreea Ioana - 11 iulie 2007)
poze

Mergi la inceput