Deserturi si dulciuri, toate bune rau (21)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns principe spune:


stiu, am sa fac aluat de cozonac ,am sa pun un strat subtireeeeeeeel,apoi pun umputura danielutei si deasupra fac ca ornament un mielusel cu carlionti de frisca

sper sa nu ma razgandesc



fetelor, eu folosesc la placinta cu mere doar mere uscate pe care le las un pic sa se hidrateze...este f practic,nu lasa zeama,au o textura mult mai firma decat merele proaspete....incercati,sigur o sa va placa.

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

AM reusit sa-i fac tortuletul de post si a fost chiar bun.doar ca flacaul meu s-a pus pe plans ca-i strica tortul.vazuze el la ceilalti copii despre ce e vorba .Doamnele de la cresa au fost incantate ca pot manca si ele. Multumim de ajutor tituror.
acum sa va arat cum mi-a iesit:urlhttp://s254.photobucket.com/albums/hh109/laurag72/George%203%20ani/?action=view¤t=IMG_0045.jpg

LAURA SI GEORGE-STEFAN(22 04 2005)

Poze:http://new.photos.yahoo.com/grgsc_laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

A trecut ceva vreme de cand n-am mai trecut pe la voi, dar am absentat motivat: mi-am schimbat slujba si a fost o perioada mai agitata. In plus, n-am comis nici o noutate, astept caldura pentru 2 retete noi, culese inca de anul trecut, dar pe care inca nu le-am facut pentru ca se congeleaza si mie nu-mi tihnesc dulciurile reci cand e rece afara.
Am vazut ca a nascut Oana sa-i traiasca baietzelul!
Am vazut si niste bunatati super aspectuoase (Ortansa super tortul capsunica).
Cu vulcanul de cioco m-am pacalit, am crezut ca-i praji din aceea care se coace putin si ramane sos de cioco inauntru si voiam deja sa intreb ce forme ai folosit, Miha ca eu am doar forme care nu-s suficient de inalte si nu-mi iese calumea.
De Pasti eu fac doar Gacio si islere (portie dubla) ca atat a comandat sotzul.
Fetelor amatoare de cheesecake, de ce nu incercati reteta de cheesecake cu portocale fara coacere? E extrem de simplu de facut, super fin si delicios si nu-i obligatoriu sa fie facut cu portocale, se poate pune ananas, stafide muiate in rom/cognac, visine din dulceata (sau din acelea confiate).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Laura, arata super fain tortuletul

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

principe, din pacate in Ro merele uscate nu sint atit de comune precum cele crude. Se gasesc ele, dar nu chiar pe toate drumurile. Insa poate ar merita de incercat o data.

Laura, foarte frumos tortuletul, cred si eu ca ii parea rau puiului sa-l taie.

Alina, chiar ti se simte lipsa la subiect. Felicitari pentru noul job, sa fie banos si nu tare obositor!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

A, si strict la subiect, am facut azi cozonaci, absolut pe neasteptate. Fericita ca am scapat oarecum de regimul impus de ceva vreme, am hotarit sa cumpar cozonac pt. Paste, fiind convinsa ca nu mai reusesc sa-l fac. Si in magazin, cind m-am pus sa citesc lista de ingrediente, mi s-a facut rau asa ca am cumparat tot ce trebuie si pina m-am dezmiticit, aveam aluatul framintat deja si pus la dospit. MI-au iesit 3 cozonaci mari si 10 cozonacei mici, facuti in formele de briose. Am sa pozez doar sectiunea cozonacilor mari, dar deja in ziua de Paste, cind am sa-i tai.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Clipe%20de%20viata%202007&page=29" target="_blank">meditind pe umarul lui tati
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Natalia ce vrednicutza ai fost
pliz a facut cineva pasca cu ciocolata? as vrea sa fac una mica pentru pitici (si nu stiu o umplutura pentru ea) ca ei nu prea mananca din asta clasica(branza dulce, smantana+stafide) si sa aibe si ei pascutza lor
multumesc si spor la pregatiri


monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Laura,super tortuletul! Iar sarbatoritul e un dulce!

Natalia,tare harnicuta ai fost! Noi nu prea le avem cu cozonacii,nici cu facutul dar nici cu mancatul. Dar cum nu se poate sarbatoare fara cozonac am facut comanda de 2 bucati,sa fie acolo.
Eu inca nu m-am hotarat ce sa fac pentru Paste de mancare/dulciuri. As face de toate. Deocamdata am hotarat sa fac fursecurile Alfajores,dar dupa ce-mi beau cafeaua.

Principe,interesanta ideea ta cu mielutul din aluat de cozonac.Abia astept sa vad rezultatul final.

Alinuta,multa bafta la noul loc de munca.Sa fie cu noroc!


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia mersi, esti foarte dragutza ca de obicei . Sper si eu sa revin in forta, pentru ca si eu abia astept sa prajituresc niste chestii noi.

Miha mersi .

Azi intru si eu in bucatarie, e musai sa pregatesc biscuitii de la islere ca sa nu mai am atata de lucru sambata, si sa fac si Gacio.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura72 spune:

fetelor Monica,Natalia,Mihaela dar voi chiar ma incurajati cu atatea laude.si eu sunt multumita de cum a iesit ,avand in vedere ca e prima incercare de asa un decor.saptamana viitoare o sa-i fac si un tort de dulce si pertecere cu copii si cred ca-i fac tren.Adriana multumesc de mail.
Monica partea alba a fetei nu i=am facot-o din glazura alba ca nu mai facusem niciodata si mi-a fost teama sa incerc tocmai acum. am facut frisca vegetala cu putina cacao,era mai usor cu corecturile.
Nati mai tare harnicuta mai esti ai si facut cozonacii,eu n-am luat nici macar ingredientele.vreau si eu sa fac 2 si o pasca simpla cu branza si stafide,preferata mea.
Alinuta fuga la framantat si copt ca vrem poze.bafta cu noul serviciu

Miha tu ai facut fursecurile sau deja le-ai servit la cafea?
va pup si spor la treburi.

Mergi la inceput