Endometrioza nu ne va impiedica sa avem un BEBE-30

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia28 spune:

Ioana iubita ce putin mai ai, bafta multa, multa, te pup si mi-e dor de tine sa mai vorbim

Mada bafta multa la IA, tin pumnii sa reusesti

Pup fetele

www.flickr.com/photos/10210052@N04//" target="_blank">Alexia de Natalia Maria 20.02.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Ioana Felicitari pentru vestile bune, intr-adevar mai ai f putin. Doamne ajuta sa reusesti din prima !
Alexutza, ce bine ca ai mai intrat la noi,ce iti mai face micutza tzopaita?
Mioara, imi pare rau pentru necazul prin care ai trecut. Bafta multa iti urez si Dumnezeu sa fie alaturi de tine.
Septembrie, imi pare rau sa aud ca din ce in ce mai multe fete sufera de aceasta boala. Dar sa stii ca multe fete au reusit sa faca un copilas si cu acest diagnostic. Asa ca nimic nu e imposibil.
Despre laparoscopie, nu este o interventie f dificila, eu am facut-o anul trecut in decembrie si la doua saptamani dupa interventie eram ca noua, nici nu mai simteam ca o facusem. Eu am facut-o la Elias, cu dr.Tutunaru. In cazul meu, m-a operat dimineata, iar dupa-amiaza la ora 15 plecam din spital. M-au durut burtica si umerii cateva zile, dar a trecut totul.

Doamne ajuta

Vine , poate vine cu
magdita
http://tt.lilypie.com/rrnbp2.png
aspiranta din aprilie 2004

"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns septembrie78 spune:

Multumesc pentru informatie! Sper ca si eu sa trec asa usor prin operatie. Cand vad ca mai sunt fete care au trecut prin ce trec eu si sunt gravide acum sau au nascut deja, ma mai linistesc si eu. Cu toate astea imi pare rau ca inca nu s-a gasit cauza acestei boli. Vad ca toti doctorii inlatura efectele, dar cauza?
Sunt fericita ca va cunosc, pentru ca pana sa vorbesc cu voi, nimeni din anturajul meu nu intelegea prin ce trec. Am niste dureri ingrozitoare si sunt pe cale sa imi pierd serviciul din aceasta cauza. Eu am luat si un tratament naturist dar lucrurile s-au inrautatit....pana la o luna de hemoragie cu tot cu simtomatologia unei menstre normale. Dupa ce am intrerupt tratamentul s-a oprit si hemoragia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioanatugs spune:

Buna fete dragi!
Septembrie78 bine ai venit pritre noi si nu te teme, pentru ca sunt foarte multe fete care au avut aceleasi probleme si care acum sunt fericite gravidute, sau mamici!! Laparoscopia e cea mai buna investigatie si e si usoara, pentru ca nu ramai cu semne! Multa bafta!!
Alexia28 si mie mi-e dor de tine iubita!1 Multumesc frumos pentru urari! Si eu ma mir ce putin a mai ramas...! pupici dulci printesei tale!
Magidta multumesc frumos de urari!
Boo, Ralu_t, Lucialu ce mai faceti fetelor???

Astept fiv-uletul meu norocos de martie-aprilie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu_t spune:

ce fac fetele dragi?
noi n-am fost f cuminti fiindca uterul meu e tare capricios si contractat ca nebunul si desi e vb de contractii nedureroase mi s-a scurtat un pic colul si s-a mai si deschis-f putin- pe deasupra. in consecinta am stat 2 saptamani in spital cu perfuzii, ca sa stea tudor la caldurica cat mai mult si sa nu nasc prematur.
am stat numai in pat si se pare ca ne-a prins bine, colul s-a inchis la loc, contractiile sunt mult mult mai putine, cam cat ar fi normale pentru luna a 8-a de sarcina, insa asta sub tratamente intense. io sunt convinsa ca o sa ajungem cu bine la termen sau undeva f aproape. deocamdata sunt consemnata la pat, pana implinim 35 de saptamani, adica pana in duminica Floriilor. acum nu mi se mai pare asa de mult ca m-am obisnuit cu vegetarea, dorm toata ziua, citesc, ma uit la televizor...program de varsta a 3-a si mai ales dupa cate mamici cu probleme grave am vazut in spital, care stateau de luni de zile si inca mai aveau de stat luni de zile, si cu depesii,cu zile mai bune, toate luptau pt puiutii lor. radea seful de sectie si zicea ca noroc ca nasterea e treaba femeilor ca el n-ar vedea vreodata vreun barbat in stare de asemenea sacrificii. una peste alta, eu eram printre putinele care daca nastea, era pur si simplu bb nascut la 7 luni, cu sanse 100%, asa ca m-am simtit norocoasa ca n-am avut probleme mai devreme.
au fost si parti frumoase in sederea la spital, si anume ca l-au monitorizat pe bb de semne de stres sau suferinta fetala, si am stat langa sala de nasteri conectata la un aparat timp de jum de ora si am ascultat inima lui bb...magic moments. e in continuare mai grasan si mai mare cu o saptamana, cred ca deja are 2kg acum, o sa vedem mai bine saptamana viitoare cand mergem sa facem morfologia de trim 3.
tati joaca iar rolul de asistenta si imi face injectii de 2 ori pe zi, cu vaietele de rigoare inainte, ca nu-i place si ca nu mai vrea...ma intreb daca ar prefera sa fie el intzepatul
alexiadraga mea, ce fetita frumoasa aveti. sa fie sanatoasa!!!inca nu m-am hotarat cu nastrea, deocamdata imi doresc sa nu se intample in luna aprilie, dincolo de asta, avand in vedere ca ma chinui sa-l tin pe bebe inauntru, nu cred ca voi avea parte de un travaliu prea lung....sper si eu. dar asta e efectiv ultima grija in momentul asta.
ioanasa stii ca incep galeria, cum zicea lucia : foliculiii foliculaaaaa!!!! sa creasca mari si frumosi, si sper din suflet ca dupa ce voi implini 35 de saptamani sa ne intalnim sa-ti serbam victoria!!!!
mada muuuulta bafta la insemnare
teodora!!!!!! bine ai revenit pe forum! sa-ti traiasca flacaul, mi-a placut povestea nasterii si ma bucur mult sa te vad activa din nou
magda un pupic special pentru tine, esti o fata tare buna, de cate ori citesc postari de-ale tale te miri pe la ce capitol, raman cu aceeasi senzatie. sa-ti dea DD un puiut cat de curand ca vei fi o mamica pe masura
lucia,aerlilian, anca, fetele noi, va pup pe toate si revin, cu mai multe comentarii dar deocamdata m-am intins cam mult si de la atata efort fizic pe tastatura mi s-a facut foame

a venit toamna...cu un bebe albastrutudor!!!
31+
AMR 8 saptamani-sper
drumul lui bebe
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aerlilian spune:

Ralu,cred ca Tudor va fi un copil tare nazdravan,ca prea iti da emotii...Imi pare rau sa aud ca ai trecut prin emotii,dar cum a mai ramas putin,lucrurile se vor aranja.Tin sa iti spun ca daca voi avea si eu un baietel,il va chema tot Tudor.Saptamana trecuta a murit bunica sotului meu iar in noaptea in care a murit am visat-o ca mi-a pus in brate un baietel.Daca visul acesta are exact aceasta interpretare,atunci copilul se va numi Tudor sau Teodora,dupa numele ei...
Septembrie,n-ai de ce te teme in privinta laparoscopiei.Si eu am facut-o anul trecut si ma lamentam de mama focului...A doua zi dupa operatie am plecat acasa iar refacerea a fost rapida.Singurul inconvenient a fost gazul acela care se introduce,pt ca l-am eliminat intr-o saptamana...Aratam ca o veritabila gravi,de cat gaz aveam in burta.Dar a trecu.Deci,nu ai de ce te teme,mai ales ca sunt sanse mari de a ramane gravi dupa aceea.Prietena noastra Monica din Canada a facut operatia la o saptamana dupa mine si imediat dupa a ramas insarcinata.A nascut recent si are o splendoare de fetita.
Pup toate fetele mele dragi si promit sa scriu cand pot.Stiti voi,pt mine saptamana aceasta va fi grea la serviciu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Malvina28 spune:

Salutare tuturor fetelor!
Imi cer scuze ca nu am mai scris de mult dar o perioada am asteptat rezultatul biopsiei pentru operatia laparoscopica(chist si o trompa infundata)si am fost tare fericita si surprinsa ca la aceasta cea de-a doua operatie laparoscopica nu mi s-a mai confirmat diagnosticul primei si anume endometrioza. Acum mi s-a spus ca am avut trompa infundata din cauza unei hemoragii pe ea si in rest nu s-au gasit celule endometriale[/b].
Sincera sa fiu nu stiu ce sa cred pentru ca chirurgul care m-a operat a spus dupa interventie ca ar fi fost endometrioza dupa aspect. Sa-mi fi interpretat gresit medicul proba de biopsie sau poate am avut norocul si nu mi-a reaparut endometrioza, chistul oricum am banuit ca s-a format din cauza stimularii cu clomifen citrat pentru ca pana in tratament nu am avut nici un chist si apoi mi-a aparut unul de 2,8 cm.
Oricum, eu acum fac tratamentul cu Diphereline, pe 10 aprilie fac si a treia injectie si apoi merg la control si-mi va spune daca mai continui cu el. Eu banuiesc ca atunci cand va afla medicul ginecolog rezultatul biopsiei va hotara ca au fost de ajuns 3 Diphereline si apoi sa astept CM. Sa fiu sincera abia astept sa am CM sa vedem ce se intampla cu mine, poate voi reusi sa raman insarcinata.
Fetelor, va dau o veste buna, sper sa va incurajeze sa faceti tratamentul cu Diphereline, daca este cazul bineinteles, dar eu nu am deloc simptome negative de la tratament, ma simt bine ca si inainte, cu exceptia bufeurilor care sunt asa dese ca ma tot scot din birou. Ma prefac ca i-au o gura de aer sa ma improspatez,ce sa zic si eu!
Va pup fetelor si abia astept sa interactionez cu voi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Ralu, multumesc mult pentru vorbele frumoase ! Ma bucur ca esti bine acum si ca bebe Tudor sta in continuare la caldurica sa se faca mare si voinic Mai ai f putin si o sa il tii in brate, atunci sa vezi momente magice
Aerlilian, iti urez o saptamana usoara ca un fulg, cu toate ca presimt ca nu va fi chiar asa. Dar asta e, ce sa faci? Iti faci datoria
Septembrie, imi pare rau sa aud prin ce ai trecut. Din ce am citit pana acum, intr-adevar nu se stiu cauzele aparitiei endometriozei, insa cu siguranta are legatura cu excesul de estrogeni, naturali sau sintetici luati din alimentatia nesanatoasa si cu un sistem imunitar slabit.
Te pup si iti tin pumnii pentru laparoscopie, sa ai un rezultat bun si o refacere cat mai usoara si imediat sa vina

Doamne ajuta


Vine cu
magdita
http://tt.lilypie.com/rrnbp2.png
aspiranta din aprilie 2004

"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler
www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns septembrie78 spune:

Aerlilian, Magdita, tuturor fetelor, multumesc pentru incurajari, multumesc lui Dumnezeu ca existati si ma rog la El sa ne ajute pe toate!
Mai un pic de asteptat pana la operatie, inca nu a venit c.m., am inteles ca in cele 9 zile ale c.m. trebuie sa se faca laparoscopia.
Dr. mi-a spus sa sun in prima zi a c.m. sa ma poata programa la laparo...
Weekend placut si linistit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu76 spune:

pt fetele care au facut laparo , am si eu o intrebare
voi ati ovulat in luna respectiva?eu de ex am facut laparo in z6 si dupa ce semne mi-a dat organismul 99% se pare ca nu
sau e doar o coicidenta?

Mergi la inceput