Vitamine in perioada de preconceptie

Vitamine in perioada de preconceptie | Autor: jasmine30

Link direct la acest mesaj

Fetele voi stiti cumva ce vitamine sunt recomandate in perioada de preconceptie, in afara celor clasice gen acid folic? Exista oare vitamine total contraindicate?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adelaalba spune:

din cate stiu e contraindicat ar fii vitamina A in exces.In rest e bun calciu, zinc, magneziu, fier, vit e .Dar cel mai bine e sa-ti faci niste analize si sa vezi daca ai nevoie de vitamine si minerale.

http://tt.lilypie.com/0MQep2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Criss75 spune:

Stiu ca vitamina E forte e buna. De asemeni calciu si magneziu. Cand eram insarcinata doctorul mi-a zis ca zincul nu e foarte indicat in sarcina insa inainte nu vad ce rau ar face.

Criss si Alex (11.05.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Fetelor,

Conform ultimelor cercetari, TOATE vitaminele artificiale sunt cam suspecte, fie nu se absorb in organism, fie sunt de-adreptul toxice.

Pe prospetul vitaminei E scrie ca intarzie dezvoltarea fatului la sobolani, la oameni n-au facut teste!

Pe vitamina C scrie ca e contraindicata in sarcina.

Asa ca eu mananc fructe si legume, fara sa exagerez, am o dieta mai vegatariana.

Singura exceptie e acidul folic care se elimina in totalitate intr-o zi, asa ca tb luat zilnic. Se pare ca cel sintetic e mai bine absorbit de organism decat cel din vegetale.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristiama spune:

Zau fetelor, nu mai luati asa medicamente, acum am citit de calciu!!!

Calciu provoaca contractii musculare si poate duce la avort spontan! Nici intr-un caz calciu in prima perioada de sarcina!

Mergi la inceput