Cancerul de san - lucruri de stiut

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tonia Antonia spune:

Crinutz, markerul tumoral CA 15.3 nu poate sa iti spuna daca e vorba de cancer sau nu: pentru a avea un diagnostic de certitudine trebuie biopsie, eventual ghidata de un RMN mamar. Biopsia se face numai daca exista leziune suspecta la ecografie si mamografie +/- RMN.

Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crinutz spune:

Pai si atunci de ce mi l-a dat ? Si eu ma gandeam la un RMN cred ca e singurul pe care il pot face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paulina85 spune:

Am citit si articolul si subiectul dar inca sunt nelamurita. Cancerul de san doare?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia0606 spune:

Cancerul la san se poate manifesta in multe feluri. Poate sa doara sau nu. Eu am cancer la san si din pacate l-am depistat foarte tarziu pentru ca nu m-a deranjat in nici un fel. Pana in momentul in care a aparut durerea de oase care s-a dovedit a fi deja metastaza osoasa ce plecase de la san. Nici la palpare nu simteam nimic pana atunci. Poate ca nici nu stiam ce sa caut si cum sa caut prin palpare.
Deci nu va bazati pe simturi. Duceti-va regulat la doctor. O ecografie nu e nici dureroasa si va poate arata daca este ceva acolo sau nu. Pe urma, daca e cazul, puteti face si alte investigatii mai amanuntite.
Multa sanatate!

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

A facut cineva punctie biopsica?
S-ar putea sa ajung sa fac si vreau sa stiu la ce sa ma astept.
Acum 2 luni am facut o echo mamara de control la care mi-a gasit niste noduli dar fara aspect periculos. Totusi mi-a recomandat si mamografie datorita varstei (43) si am facut-o.
La mamografie shoc!! Un nodul foarte vizibil, profund cu aspect neregulat, cu margini neregulate si inteleg ca atipic. Adica se uitau la el ca la extraterestri. Are niste puncte albe de marimi diferite si scrie pe concluzii ceva de calcifiere. Eu cred ca-mi amintesc ca "in tinerete" am avut acolo un nodul care nu m-a ingrijorat la vremurile alea si la varsta aia si am si uitat de el. Acum sanul fiind mult mai mare nu se mai simte nimic.
Daca e asa (vechi) se pare ca nu e nimic periculos, dar daca nu e? De asta mi-a recomandat punctie biopsica (sau urmarire cu mamografie la 6 luni). Azi ajung la ginecolog sa vad ce-mi recomanda din variantele astea doua, nu as face punctie dar...nici sa traiesc cu sabia lui damocles deasupra capului.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria1975 spune:

Dana, eu am facut la Cluj cu ghidaj ecografic si anestezie locala (nu m-a durut), dar din pacate in cazul meu rezultatul nu a fost unul bun.
Multa sanatate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Danad,

esti in Buc?
la cine ai fost? cine ti-a facut mamo si ce dr te-a vazut?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

Citat:
citat din mesajul lui teo1970

Danad,

esti in Buc?
la cine ai fost? cine ti-a facut mamo si ce dr te-a vazut?


Am facut echo si mamo la Hipocrat 2000 si doctora mea de acolo (Astanoaie), cand a vazut filmele a spus ca neaparat trebuie scos (nodulul). Ca pare a fi un nodul fibromatos cu calcifieri si nu sunt motive sa credem ca e canceros, dar trebuie neaparat scos ca nu trece nu dispare si poate degenera in cancer cu timpul.
Doctorul care ar trebui sa ma opereze este Dr sandu Florea de la Charitas, doctora mea fiind mana a-2-a. Am cautat pe net despre Charitas si doctorul asta si nu prea imi place, mai ales spitalul iar despre doctor nu am gasit prea multe decat ca el ar fi ala cu "ce tipi, cand te-ai f... nu ai tipat". Sunt foarte nehotarata, nu stiu ce sa fac si cand sa fac, nu stiu daca mai pot astepta cateva luni, unde sa ma mai duc, unde sa cer a doua opinie, sa fac intai punctia si in functie de rezultat sa ma reorientez? Ma gandeam ca nu mai are rost sa fac punctia daca tot il scot dar poate mi-ar fi mai usor sa mai am o siguranta ca nu e cancer atunci cand as intra in operatie...

Maria1975, imi pare rau, cum esti acum? Am tot citit, poate sa-ti scoata doar nodulul si ganglionii din axila, nu ai avea cine stie ce urme, dar depinde .... Iti doresc multa sanatate!!

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns neliana spune:

Dragelor, cum mergeti la stomatolog cand va dor dintii, puteti sa mergeti si o data pe an sa faceti un set de analize in care sa includa si ecografie la san sau un Papanicolu sau un test de cancer...De voi depinde sanatatea voastra.
In loc sa va luati un parfum de firma, sau un ruj cu nu stiu ce preturi mai bine mergeti la medic...o ora de analize poate salva o viata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iri_nuca spune:

am primit pe mail un anunt care mi se pare foarte interesant, o sa-l dau mai jos cu copy/paste, poate va tenteaza si pe voi. (pe mine ma bate gandul sa ma duc, pseer sa pot sa-mi eliberez programul) :)

"Invata cum sa previi cancerul de san!

Delta Hospital va invita la o discutie informativa despre cancerul de san. Seminarul va avea loc sambata, 28 ianuarie, in intervalul orar 15.00 – 16.00, in cadrul Delta Hospital (strada Racari, nr. 6A, sector 3, Bucuresti).

Discutia moderata de dr. Dana Nedelcu, Sef department Radiologie si asistent medical Adriana Mircoage are ca tema de dezbatere: metode de autoexaminare a sanului si tipuri de investigatii recomandate pentru prevenirea cancerului de san.

Seminarul are ca obiectiv informarea, pregatirea si initierea femeilor in lupta contra cancerului de san, dat fiind faptul ca varsta la care este pus acest diagnostic este tot mai tanara, stadiul bolii fiind de cele mai multe ori avansat, chiar metastatic.

Acest seminar isi propune sa raspunda curiozitatilor, intrebarilor si nelamuririlor femeilor care vor sa afle mai multe despre prevenirea cancerului de san, metodele de depistare (ecografia si mamografia) a acestei afectiuni dar si ce presupun acestea.

Participarea la seminar este gratuita si te poti inscrie pe baza confirmarii prezentei tale pana la data 27 ianuarie 2012 la adresa de e-mail aura[@]makesense.ro sau numarul de telefon 0756.046.346 – Aura Dumitru."

Mergi la inceput