Nasterea la Medlife (8)

Nasterea la Medlife (8) | Autor: vali_delide

Link direct la acest mesaj





Asa am inceput:
cap.1cap.2
cap.3cap.4
cap.5cap.6
cap.7

Am vazut ca sunt cateva fete care au nascut sau vor naste la Medlife,de aceea va propun sa ne adunam aici sa schimbam impresii, pareri, sa discutam despre analize, medici,conditii,tarife.

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei




Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vali_delide spune:

Bun-venit la un nou capitol.
Vadoresc sanatate multa voua si bebelusilor, iar la gravidute sarcini usoare si nasteri si mai usoare.
Am revenit dupa vreo 3 sapt. de absenta, am fost in provincie, asa ca rog fetele nou-venite sa ma ierte daca nu le-am trecut pe listuta! Va spun bun venit si va rog sa-mi lasati datele,sa pot reactualiza lista, pt. ca inca nu am avut timp sa citesc din urma!
Pupici!

Valentina, cea mai fericita de Andreea Stefania (07.12.2007)
www.flickr.com/photos/14121585@N04/sets/url" target="_blank">steluta mamei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccris_ccris spune:

Pup fetele,
Nici eu n-am mai scris de mult la acest topic, fiindca nu eram hotarata daca nasc la Medlife sau nu. Insa hotararea e luata, sunt pacienta dr. Mendez si voi naste natural cu epidurala, daca nu intervine ceva. DPN-ul meu este pe 26 aprilie, sa vedem acum ce zice bebe, care este fetita.
Din pacate si eu am streptococul B si mai am si un E-coli. AM facut tratament cu Ampicilina (care am inteles ca e frectie la picior de lemn) si apoi cu Augmentin si acum urmeaza sa repet analiza, pe 28 imi recolteaza Mendez si sa vedem ce iese. Si mie mi-e teama ca n-am scapat de el, daca n-a scapat Luny, dupa 3 tratamente, eu nu stiu daca voi scapa. Sper sa fi scapat si de E-coli, ca cica si asta e sensibil tot la Augmentin.
Luny si eu te astept cu povestea nasterii si cu ceva detalii.

Cristina35+

Asteptand-o pe bebe
POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ccris_ccris spune:

Raluca intreba parca, cum ne-am pus smilies la semnatura.
Intri pe raspunde la subiect, dai pe lista de smilies, iti alegi de acolo, gravi si baietel sau fetita, iti faci semnaturica, apoi selectezi toata polologhia, dai cut si o copiezi la semnatura din profilul personal. Sper sa fi inteles ceva.

Cristina35+

Asteptand-o pe bebe
POZELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gyorgi spune:

Dianadulcica eu am nascut la Medlife prin cezariana pe data de 9 martie 2008, cu Dl Luis Mendez. Am nascut prematur la 35 sapt si 5 zile (se pare insa ca cele 5 zile nu le-au luat in calcul). Ei au considerat ca am 35 saptamani si atat. Am avut noroc din mai multe puncte de vedere: copilul era mai mare ca si greutate (asa reiesea din ultima ecografie), era o fetita (si se pare ca fetele sunt mai luptatoare..) si eu aveam deja dilatatie si contractii cand am ajuns la spital (ceea ce considerau ei ca era bine, copilul fiind pregatit pentru nastere..).

Dl. Doctor a venit de acasa (era duminica, ora 7 dimineata), si ne-a explicat ce ar insemna ca si costuri nasterea unui copil prematur la Medlife. Se pare ca acea fiola de sulfactant de care bebele ar fi putut avea nevoie (cea care ajuta la dezvoltarea plamanilor), costa 1000 euro, si putea fi nevoie de mai multe fiole... Ne-a spus ca se putea ajunge in total la maxim 10000 euro... Iti dai seama ca atatia bani nu aveam, dar nu puteam face nimic in acel moment. Le-am spus ca pot face cezariana, ca nu era problema de bani... Si am intrat in cezariana. Am avut parte de o echipa extraordinara, toti au fost optimisti si m-au incurajat (cu toate ca aveam mari emotii si ma gandeam cum va fi copilul si daca va fi bine). Totul a decurs normal.
Fetita a avut 2730 gr si 49 cm, a avut APGAR 9. A avut mici probleme de respiratie, fapt pentru care a stat la incubator 3 zile si a avut tratament cu antibiotic. A evoluat foarte bine si vineri am iesit din spital. Am stat 2 zile in plus. Factura a facut in total 5310 RON, nu a fost nimic nejustificat ( copilul nu a avut nevoie de acele fiole pentru ca a respirat singura si nu a facut alte complicatii).

Nu stiu ce s-ar fi intamplat daca nasteam la un spital de stat. Nici nu vreau sa ma gandesc. Va pot spune ca m-am simtit extraordinar acolo, ca s-au purtat exemplar si ca operatia aproape nu se vede. Am numai amintiri placute si nu imi pare rau de alegerea facuta.

Scuze ca am scris asa incoerent dar este tarziu si acum am gasit un pic de timp ...

Mergeti cu incredere si fiti optimiste!
Va pup si va urez nasteri usoare si bebelusi sanatosi!!!

Gyorgi + Raluca Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luny spune:

Gyorgy, ma bucur mult pt tine ca totul a iesit bine, mai ales ca ai decis sa nasti aici, vorba ta, intr-un spital de stat, Dumnezeu cu mila...si sincera sa fiu exact asa cred si in cazul meu, cu streptococul!
intreba cineva de costuri, eu am platit 4206 Ron,3 nopti, doar 21 Ron in plus, antibioticul pt bebe!..
Criss, vine si povestea, inca scriu la ea, dar e greu cu statul la calc, scriu din picioare...dar vine

LUNY, mami de bebe MATEI CRISTIAN!(16 martie 2008)


Life is to precious to worry about stupid Shit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaDulcica spune:

Gyorgi iti multumesc din suflet pentru raspuns. Maine o sa merg la ecograf si la control si o sa il intreb pe dl dr Mendez ce ma sfatuieste.
Felicitari pentru bebelina ta!!

Diana 30+ - DPN 30 mai / 4 iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaDulcica spune:

Luny eu te intrebam despre pret. Ma bucur ca au fost corecti. Auzisem ca uneori mai umfla factura. Multumesc pentru raspuns!
Abia astept sa iti citesc povestea nasterii. Si eu vreau sa nasc normal, cu epidurala desi ma tem de epiziotomie.

Diana 30+ - DPN 30 mai / 4 iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaDulcica spune:

Cris daca am reusit si eu sa imi fac semnatura inseamna ca ai fost foarte explicita! Multumesc!

Diana 30+ - DPN 30 mai / 4 iunie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jackie spune:

Multumim de informatii, Gyorgy. Si eu traiesc cu spaima celor 35 de sapt. mai ales ca nu am nicio varianta de rezerva si nu as fi pregatita< Doamne fereste, sa ajung in alta parte.
Am discutat mai demult cu dr. Mendez problema si imi zisese de costuri. Bine ca ati fost in regula si bebelina s-a descurcat. Nici factura nu mi se pare mare avind in vedere situatia..
Aveti grija de voi!!!

Jackie 32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iubu77 spune:

Ceau fetelor...
Se pare ca visul meu se implineste!!!!!!! Cred ca voi fi din nou mamica!!!!! Am facut un test de sarcina si a oua liniuta mi-a iesit mai roz... am sa repet peste o saptamana..insa deja mi-am facut programare la mirela in aprile pe la sf( abia atunci am gasit loc)..si sper sa decurga totul bine..asta inseamna ca am Dpn cam pe 20 si ceva noiembrie...

Va pup

Mergi la inceput