gradinita 137 - Plumbuita

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

CHiar sunt curioasa daca sunt si copii de 2.9 ani in conditiile in care eu am fost refuzata pentru un copil de 3.4 ani.
Rony, nu mi-ai raspuns: se mai faceau inscrieri atunci cand ai scris tu? Respectiv in august?
Comunicam destul de greu in ciuda faptului ca suntem doar trei interesate de gradinita asta.

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Androix, o pun pe mamaie sa se intereseze, ca eu nu prea am cum. Ajungem printre primii acolo si rar ma intalnesc cu cineva.
Eu stiu ca nu au grupa mica, asa ca nu prea cred ca sunt copii asa mici. Poate sunt pe lista de asteptare pentru gradinita noua.
Eu zic sa mai incerci. Sunt copii care renunta la gradinita in primele luni, asa ca poate se elibereaza un loc.
Implineste 4 ani pana in Decembrie? Daca da puteti sa va inscrieti la grupa mijlocie.








Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nona, mersi, 4 ani face abia in mai. Problema mea nu este pentru acum. Acum l-am inscris la o gradinita in berceni aproape de socri. Dar nu stiu cum o sa ma descurc anul asta cu copiii mai mult plecati, daca iti vine sa crezi am ajuns sa-mi pun oarecum speranta in viroze ca sa-i vad mai mult decat 2 zile pe saptamana. Dar pentru la anul m-ar fi interesat foarte mult asta de pe plumbuita. Atata doar ma tot agit pentru ca mi-e teama sa nu fi fost mintita in legatura cu grupa mica si apoi la anul sa fie reinscrieri la grupa mijlocie si iar sa ramanem pe-afara.

Vacanta in Maroc cu POZE
Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Androix, stiu cum e fara copil. Eu l-am avut la tara o perioada si il vedeam la doua saptamani. Cand plecam de acolo plangeam jumatate de drum.
Sunt sigura ca momentan nu exista grupa mica. Iar cu virozele... al meu mergea la gradi o saptamana da, una nu. Defapt nu apuca saptamana intreaga, ca joia facea febra ( bineinteles unica zii cand medicul de familie are program dimineata).
Si vad ca am uitat sa mai trec la nemultumiri ca trebuie luati copii de la gradinita intre orele 15 si 16. Nu stiu ce program de lucru au ceilalti parinti, dar nici eu si nici sotul nu ajungem sa-l luam de la gradi.

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Este afisat pe usa de la intrare in corpul principal, listele sunt puse de mult, dar nu le-am dat atentie din graba.
Grupa mica - 0
Grupa mijlocie - 1
Grupa mare - 4
Total locuri in gradinita : 100, din care 54 copii reinscrisi si 46 copii noi.
Ciudat ca nu se pomeneste nimic despre grupa pregatitoare, nu?


Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

Buna,

Am vorbit cu directoarea si m-a amanat putin, probabil vrea sa stie exact cati copii vor veni cu siguranta in grupa. Am inteles ca noua cladire va fi data in functiune abia in decembrie ceea ce este foarte tarziu pentru mine ( deocamdata este la tara, la parimtii mei dar nu mai putem de dorul ei si ea de dorul nostru).
M-am gandit sa ma duc saptamana viitoare, luni, sa vorbesc iarasi cu Directoarea- dar nu prea stiu care ar fi criterile de selectie , ca sa stiu ce sa fac sa-i asigur fetitei mele un loc!!!:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

Scuze Androix ca nu ti-am raspuns; eu am inscris copilul in iunie parca, oricum era in perioada de inscrieri ; am fost pe olista de 130 de copii; pana acum , nu am fost admisa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Rony, insista, ca daca nu ti-a zis iar clar ca nu se poate, inseamna ca exista o posibilitate. In plus in noile grupe am impresia ca nu a fost depasit maximul de 20 de copii, cat e normal. In grupele de acum sunt si 28 de copii.
Criteriile ar fii:
- sa aveti domiciliul aproape de gradinita
- varsta (cu cat e mai mare, cu atat are mai multe sanse)
- au prioritte cei care mai au frati in gradinita
Cam atat imi aduc aminte.
Mai vorbeste cu directoarea si explica-i situatia. Mie imi pare ca iubeste mult copii si va intelege .

Mami de Denisache

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rony spune:

Buna Nona,
Am vazut ca sunt numai 20 de copii inscrisi in grupa si de obicei sunt 28-30 pentru ca nu vin toti ; stiu ca se fac si exceptii , insa trebuie sa am noroc si trecere :) .
M-am gandit sa merg saptamana viitoare iarasi la directoare si sa vad ce imi mai spune . As dori sa-i duc ceva dragut, insa nu-i prea cunosc gusturile, as ca daca ai o idee , iti raman datoare.

O zi buna,
Amalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nona_denis spune:

Sfatul meu este sa te duci cu un buchet de flori si sa incerci sa fii cat mai naturala. Eventual daca iti zice sa revii in cutare zii, incearca sa fii punctuala ( stiu ca in general trebuie sa ne invoim de la servici si nu mereu se poate).
Eu cred ca aveam asa o fata de miloaga cand m-am dus, pentru ca fusesem refuzata de la alte doua gradinite si nici pentru toamna nu imi dadeau vreo sansa. I-am explicat ca nu are cu cine ramane acasa, ca pana atunci a stat la tara, dar e greu fara el si mamaie e si ea batrana...S-a uitat la Denis si l-a intrebat: Vrei la gradinita? El stiind bietul ca daca merge la gradi inseamna ca sta cu noi in Bucuresti,a spus repede DA
Cu trecerea, nu-ti face probleme, nu este cazul. Nu este genul care sa primeasca ceva mai mult decat simbolic.
Iti trimit PM.

Mami de Denisache

Mergi la inceput