Histerectomie totala

Histerectomie totala | Autor: miki68

Link direct la acest mesaj

Pe 27 martie sunt programata pentru o histerectomie totala si, desi am cautat, nu am gasit niciunde "impresii" despre aceasta interventie. Daca ati trecut prin asa ceva, spuneti-mi si mie cum e, cat de greu a fost, in cat timp v-ati refacut, dieta...

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buli spune:

a facut mama mea cum vreo 10 ani.
recuperarea nu va fi tocmai usoara, sint si ceva dureri.
depinde si de persoana, cam ce grad de suportabilitate are.
va trebui sa faci apoi tratament hormonal, dar asta o sa-ti spuna doctorul sigur.
mama are acum o viata absolut normala. doar parca s-a ingrasat ceva-ceva.
va trebui sa te mobilizezi sa faci multa miscare dupa operatie, chiar daca iti va fi greu.
a durat o luna-doua pina s-a refacut parca (nu-mi amintesc exact).
sanatate multa! o sa fie bine

www.youtube.com/watch?v=YhWZ7bpfQag" target="_blank">@

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_n spune:

am trecut prin asa ceva acum 2 ani si un strop. Operatia a decurs OK, dureri nu prea au fost. Dupa 8 zile am plecat acasa, dupa 2 saptamani faceam mancare, menaj usor iar dupa 30 zile chiar am dansat un pic de revelion.
E adevarat ca la inceput exista o oarecare stare de disconfort, totul e sa nu o bagi prea mult in seama. Nu ai voie sa stai prea mult in picioare, sa cari si sa ridici obiecte mai grele de 3 kg, dar trebuie sa faci si miscare.
De dieta speciala nu este cazul, cu exceptia alimentelor care constipa .
Tratamentul hormonal este in functie de fiecare persoana, eu am preferat alternative: ceaiuri, produse cu soia etc. Recunosc ca mai am uneori bufeuri dar pentru ca sunt o fire optimista le dau ignore
De ingrasat nu m-am ingrasat dar, dupa 1 an, am facut ceva sport la sala (aerobic) si mi-am schimbat si modul de viata. De fapt pot spune ca am mai dat jos cateva kilograme!
Dupa 6 saptamani aproape ca uitasem ca am facut opera#355;ia!
Hai ca o sa fie bine! Totul este sa fii optimista si sa crezi ca poti invinge orice!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

Multa sanatate iti doresc, iti tin pumnii si o sa ma gandesc la tine.

Legat de subiectul tau nu stiu ce sa zic... imi pare rau.

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 8 ani .... La multi ani!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Fetelor, multumesc pentru incurajari! Alma, te rog spune-mi, tie ti-au pus sonda pt. a elimina pp? Cineva de la serviciu mi-a zis ca e musai, dar ma gandesc ca e teribil de neplacut.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Buna.Si eu am trecut prin asta si sunt ok. E o interventie ca oricare alta de aceeasi amploare, banuiesc ca asa e si cezariana. Stii ca acum exista posibilitatea ca operatia sa se faca prin vagin? Adica incizia nu e pe abdomen, tot ce e de scos se scoate prin vagin. E muuult mai usoara, dar in Rom trebuie sa si gasesti chirurg ptr asta.
Sonda urinara este cel mai util lucru dupa operatie.La introducere ai un usor disconfort, la indepartare la fel, in rest nu o simti, si e f bine ca nu trebuie sa te ridici din pat. Fiind o operatie pe abdomen, miscarile sunt limitate si dureroase dupa operatie. Nici nu pot sa imi inchipui cum ar fi fost fara sonda.Nu-ti fa nici o grija ptr asta. Ti-a povestit cineva despre clisma ...?
Va fi bine, iti tin pumnii, si daca mai ai nelamuriri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alma_n spune:

Sonda, clisma ... dar ce mai conteaza! Asa cum a spus si diuna este un lucru foarte util! Nu stiu cum a fost la introducere, eram inca sub efectul anesteziei. M-am trezit pur si simplu cu ea! Pe mine a 2-a zi (au incercat sa ma plimbe prin camera dar eram foarte ametita si dupa 3 pasi au renuntat!
Sanatate si iti tin pumnii si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki68 spune:

Sper sa trec cu bine peste aceasta perioada neagra din viata mea. Inca o data va multumesc pentru suport.

cristina d.
www.flickr.com/photos/9558016@N05/?saved=1" target="_blank">Motaneii mei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

Se fac si tranvaginal operatii.
Chiar mi-a povestit un chirurg ca a operat o femeie astfel si a ramas uimit ca recuperarea a fost fulgeratoare. Este foarte buna ca nu trbuie sa astepti nus tiu act pana la reluarea tranzitului , dupa 3 zile parca i-au si dat drumu acasa.
Dupa operatie este recomandabil sa te ridici obligatoriu pt. ca desi se face tratament anticoagulant se pot forma trombi daca stai doar in pat.
Chiar daca doare , daca esti ametita , samd , te ridici macar 5 pasi .
Da , sonda este buna dar are si parti negative.


Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:


Da' viata sexuala cum este dupa histerectomie?
Mai poti avea orgasm?


...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns XIO spune:

quote:
Originally posted by giulia71


Da' viata sexuala cum este dupa histerectomie?
Mai poti avea orgasm?


...mami daca nu mananc acuma, intru'-n grebla foamei!!!!




Pai , tinand cont de faptul ca majoritatea covarsitoare a orgasmelor este de natura clitoridiana , cred ca nu vor fi probleme.
Am intrebat si eu un doctor de histerectomie si viata sexuala normala , daca va mai fi asa ceva si omul s-a uitat la mine cu o spranceana ridicata si f. mirat intrebandu-ma de c n-ar fi .
Asa ca , sunt si eu curioasa cum e , de la cele care au trecut prin operatia asta.

Richard..... http://www.youtube.com/watch?v=U5POHmIIujg

http://www.youtube.com/watch?v=GewaLNZ1100

http://www.flickr.com/photos/13005458@N00/

Mergi la inceput