Despre spitalele si doctorii unde ati nascut (2)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns strumfy_12 spune:

Din Iasi e cineva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauiva spune:

Laura, imi pare rau ca ai avut o experienta neplacuta cu spitalul in care ai nascut. Oricum, asta se uita desi, cand vine urmatorul bebe incepi sa/ti reamintesti partile urate si sa te rogi sa nu fie la fel.
Si eu am ales un medic si un spital din Bucuresti in speranta ca va fi bine mai ales ca eu am avut o experienta urata cu maternitatea din Ploiesti unde am stat internata pe parcursul primei sarcini.
Si, intr/adevar, a fost mult mai bine.
Am nascut la Municipal iar personalul si conditiile au fost ok. Sala de nastere era mica cu o singura masa ginecologica si...deci...permitea o singura nastere. Moasa, care era de fapt o asistenta, a stat aproape tot timpul cu mine si tinea legatura telefonic cu medicul anuntandu/l de evolutia dilatatiei. Dupa nastere am fost mutata intr/un salon cu inca doua mamici si mi/au adus fetita care a dormit intr/un patut langa patul meu. Iar ceea ce mi/a placut a fost faptul ca veneau asistentele si ne invatau cum sa punem pampersul, cum sa spalam copilul, cum sa/l alaptam sau sa/l tinem. Ma simteam ca la scoala. Este adevarat ca am fost atenta cu toata lumea, dar dupa ce imi faceau un anumit serviciu asa ca nu cred ca oamenii erau motivati de bani.
Intrucat sunt insarcinata si vreau sa nasc cu acelasi medic, la acelasi spital, imi doresc sa fie aceleasi conditii dar eventual o nastere mai usoara.
Claudis, noi suntem bine doar ca eu am o perioada mai incarcata, cu mult de lucru si, de aceea, intru mai rar pe net.
pupici tuturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudis spune:

laura.s am apucat sa citesc intreaga poveste..Ma bucur ca sunteti bine amandoua:)
Mi-am adus aminte cum dupa o operatie de apendicita aveam dureri groaznice la stomac...M-am dus la asistente care m-au pus pe un scaun ..Am stat acolo ghemuita cat ele au vorbit cate in luna si in stele..Dupa care mi-au spus" a ..tot aici esti..am crezut ca ai plecat"
" noroc ca mai am eu probleme cu stomacul si ti-am gasit ceva la mine" Eu nu stiu daca aveam 16 ani atunci...Nu m-am gandit ca ele asteptau de fapt bani pe care oricum nu ii aveam...
Prietena mea operata in municipal de cezariana ...ramasa fara bani a trebuit sa astepte sotul ca sa poata continua cu spagile pentru ca asistentele nici nu se uitau la ea...Nu au vrut nici macar sa ii puna un incarcator de telefon in priza...
Asistentele sunt groaznice...Cu siguranta nu toate...Dar f multe:((Eu una o sa le dau mai mult decat merita de frica...:((
Nu stiu de ce si-au ales meseria aSTA.. Ar fi trebuit sa se faca macelari sau sa lucreze la morga...
Clauiva ma bucur ca sunteti bine:)Tie ti-a zis domnul doctor sa ai grija acum de cand cu hematomul? Ma intreb daca la mine e un pic mai serioasa treaba desi este de doar 4 mm..
Aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

La inceput toti sunt draguti, dar daca nu cotizezi, s-ar putea ca data viitoare (si sigur mai ajungi la mana lor) sa nu mai fie tot asa. Si cum intr-un spital cam orice ti s-ar face doare, mai risti sa ti-i pui in cap? Preferi sa dai mai mult, numai sa scapi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

laura.s spune mi te rog numele medicului,ptr ca si eu tot la Filantropia nasc

Mario Andrei 16.08.2005 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauiva spune:

Claudis, mie nu mi/a zis domnul doctor ca ar fi vreo problema cu hematomul. E drept ca am discutat despre analizele facute si mai ales despre valorile de la toxoplasmoza. Nu stiam de ce unele au iesit pozitive si am cam intrat in panica. in final...nu e nicio problema...se pare ca am anticorpi. Dar, dupa analiza tuturor hartiilor si hartiutelor cu rezultatele analizelor facute, mi/a zis ca totul e foarte bine. In consecinta, m/a chemat la control peste o luna/o luna jumatate. Probabil ca voi merge in jur de 20 noiembrie cand trebuie sa fac ecografia de 18 saptamani.
Desi nu ma pricep, cred ca acest hematom, mai ales cand are dimensiuni mici, nu reprezinta o problema. Asa ca nu trebuie sa te sperie. Am inteles ca ar trebui sa se absoarba singur.
Tu cum te simti? Ai o sarcina usoara?
La mine...e mult mai bine decat prima data. Atunci a fost sarcina toxica si am avut de indurat mai multe. Dar a trecut.
sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura.s spune:

Cris_mario, eu am nascut cu dr. Catalin Haiduc. Dar nu dr. a fost problema (desi n-am fost chiar extaziata de cum s-a purtat cu mine), ci moasele si asistentele. Cu exceptia celor de la neonatologie, care au fost foarte dragute fara sa le dau ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

laura iti multumesc mult de raspun,eu nasc la dr Cotiga Cristian si sunt foarte multumita,mai ales ca si primul bb tot la dansul l-am nascut

Mario Andrei 16.08.2005 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudis spune:

laura.s din pacate ai mare dreptate
Clauiva...Mie mi-a fost destul de greu in primele saptamani din cauza greturilor si mai rau din cauza arsurilor la stomac...Nu vreau sa stiu ce a insemnat o sarcina toxica pentru tine...
Acum sarcina decurge bine...Nu am eu un apetit deosebit dar mananc cat de normal pot..
Si mie mi-a zis domnul doctor ca se poate retrage dar totusi am cateva restrictii ( fara baie ,fara tocuri,fara contact sexual)
Probabil chiar si un mm in plus conteaza ori fiind din Bucuresti stie ca pot ajunge usor si de ..mai multe vizite mai multe cotizari...Cert este ca pe mine nu ma deranjeaza restrictiile si nici vizitele dese...poate a simtit si asta ...:)Deja astept cu nerabdare urmatoarea vizita miercurea viitoare..:)
Ma bucur ca te simti mult mai bine la sarcina asta...sarcina usoara in continuare iti doresc..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauiva spune:

Claudis, se pare ca doar noi am mai rams pe forum.
Nici eu nu am un apetit deosebit dar ma chinui sa mananc. Din pacate am un gust foarte rau in gura din cauza caruia imi dispare toata pofta de mancare. Nu am luat in greutate ceea ce nu cred ca e vreo problema...acum.
Nu stiu ce sa zic referitor la hematom. O sa vedem ce ti se va zice saptamana viitoare la control. Iti doresc sa fie totul bine, sa afli ca s/a retras deja...ca sa nu/ti mai faci griji.
Sa ma tii la curent cu evolutia lui.
Sarcina usoara!

Mergi la inceput