Colectia de toamna-iarna 2005 (190)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

soanso sotul meu a fost si el olimpic de info (international, medaliat samd). Asta in vremuri imemoriale, acu' mai bine de 10 ani.

Zice ca acum "THE" site pentru pregatirea pt olimpiada de info este:
http://infoarena.ro
Acolo gaseste documentatie, probleme, informatii, samd

Pentru el important este sa invete ALGORITMI. Parerea sotului meu (si a mea) este sa-si aleaga unul dintre limbaje, de preferat Pascal, sa-l invete si de acolo incolo sa invete algoritmi, metode de rezolvare de probleme samd. Limbajul C++ este mai stufos, are concepte de care el nu are nevoie pt olimpiada de info. Pascalul este un limbaj numai bun pt asa ceva: algoritmi, rezolvare de probleme tip olimpiada.

De exemplu asta e o carte f buna de algoritmi (Cormen), se gaseste in format electronic pe infoarena.
http://zhuzeyuan.hp.infoseek.co.jp/ita/toc.htm
Tot pe infoarena, pe pagina asta:
http://infoarena.ro/links
gaseste linkuri catre mai multe carti si publicatii utile.
Acolo are si link-uri catre compilatoare, editoare, tot ce ii trebuie.
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Fetelor, vesti proaste despre Sergiu

E mult mai rau, are dureri foarte mari, nu mai sunt bani nici pentru calmante si se pare ca nici medicii nu-i mai dau sanse. Nu intru in detalii morbide ca sunt horror si avem si gravidute pe aici.

Tot ce putem face acum pentru el este sa ne rugam la Dumnezeu sa-i usureze suferinta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

despre noi: Anna a fost rau, 3 nopti nedormite, eu am plimbat-o in brate ca se chircea de dureri (pana la urma s-a depistat ca nu suporta nici Augmentinul, nici Nurofenul) si i le-am schimbat. A avut febra, tuse urata si muci cu tona. Acum se redreseaza in sfarsit..
Stefan e mai bine,de maine mergem la gradi, sper sa fii folosit izolarea asta de o saptamana.

ROXI, Doamne, ce ati mai tras cu boala asta! Va pupam si va dorim sanatate!

La fel dorim si celorlalti bolnaviori!

MEEMS, eu as jura ca in poze ai 16, hai, maxim 18 ani!

Eu sunt obosita-rupta, dupa noptile albe, mai ales din cauza faptului ca nu dorm ziua. Am avut si lucrari urgente de terminat, copiii amandoi acasa, asa ca acuma dorm cu deshtele pe tastatura,

Va pup!


PS: LAVI, am incercat sa fac rezervare la Albena la aia cu bulgariancoast si nu mi-a raspuns nimeni de o saptamana. Ai idee cam cat dureaza? Sa mai astept?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

roxi si eu stiu ca Saprosanul e f bun la diaree, la fel ca si furazolidonul pt ca amandoua sunt antibiotice intestinale, adica au efect targetat pe tractul intestinal.

Eu in copilarie am luat de destule ori Saprosan (nu mai stiu insa de la ce varsta), exista atunci varianta pt copii. Similar este si Furazolidonul.
Furazolidon i-am dat si eu Silviei pe la 2 ani.

Saprosanul are ca substanta activa Clorchinaldolul. Uite aici prospectul:
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=364
zice ca se da si la copii, doar ca trebuie inghitit, (probabil ca sa se dizolve unde trebuie)

Uite si Furazolidonul.
http://www.farmaline.ro/index.php?cid=1&pid=367&b6b84579ef730be32bd8a779f7e53618=759219209
Dupa indicatiile din prospect eu mai degraba as merge pe Saprosan.

Sanatate din belsug!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Tania, iti trimit pe mail adresa ei personala, eu m-am conversat cu ea nu de mult, pe cand cautam la Sozopol.

Eu nu stiu de ce doctorii au sarit direct la Augmentin la Anna; in general e antib de a 2-a intentie. Se incepe cu Ospen sau Amoxicilina simpla si abia daca nu au efect dupa cateva zile se trece la Augmentin...

Nasoale vestile despre Sergiu . Foarte triste.

Anda banii dati de noi - a ramas ca merg la Segiu? Mi-e tare mila de el sa nu aiba nici macar calmante .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Ooooofff! Sarmanul sufletzel! Oare n-ar trebui sa-i dam banii aia odata?

Roxi, Ginda,Mada sper ca deja va sint bine copilasii.

Noi...dupa o sapt si jumate de nurofen si eurespal nu mai avem muci iar nasul nu mai e infundat.A inceput insa sa tuseasca.Relativ productiv.Ce sa-i mai dau acu? Fir-ar sa fie!

=========================================================================

Vllleau si eu un vot...doua... la www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=41" target="_blank">stralucire si www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=clipe%20de%20viata%202007&page=33" target="_blank">picaturi...chiar daca mi-au fost inversate pozele...



Leea si Tudor David (19.12.2005)
iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Buna seara!

Sanatate infinita Alexiei, lui Tudor, Annei, lui Stefan, lui Bogdan, Stefaniei, Mirunei! Dordia si tie sanatate multa!
Ce rau imi pare de vestile triste despre Sergiu!

Eu sunt racita de vreo doua zile, da' asa usooor de tot cu muci si stranuturi la greu! Am "izolat-o" pe Daria la mama, insa azi dupa-amiaza a a inceput sa tuseasca! Nu tuseste rau, usor sec si doar de cateva ori deocamdata; nu a facut febra si e vioaie! Am inceput sa-i dau un siropel cu tinctura de propolis si patlagina, daca maine e mai rau, mergem la doctor.Sper sa nu fie cazul!
Multumim tuturor pentru aprecieri!


Cami & Alexandra Daria (02.01.2006)

Dariuca creste si iar ... creste!

Cautam binele fara a-l gasi vreodata, in schimb gasim raul fara sa-l cautam! - Democrit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

quote:
Originally posted by tania-z

MEEMS, eu as jura ca in poze ai 16, hai, maxim 18 ani!


Tania & Anna Sofia (20.09.2007) & "Che" Stefan (17.12.2005)


www.pensiuneafortuna.ro" target="_blank">Cazare in Sibiu




Saru-mana, you made my day!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meems spune:

Nasoale vestile despre Sergiu...

Cami, sanatate!

Tania si Roxi, sper ca piticele voastre sunt mai bine.

Pe unde-or umbla mamicile colectiei? Chiar azi ma gandeam ca Joy, CristinaN, Buluci, Ina... n-au mai postat de mult...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dordia2000 spune:

'neatza colectie!!!

Cami...sanatate multa si tie si DAriei. Asa a inceput si la Stefan cu tuse seaca de 2-3 ori pe zi si a durat 2 sapt...si la final au aparut si mucisorii gata copti. Deci....fara febra si alte minuni. Sa dea Domnul sa nu fie nik la Daria. Lui Stefan i-a trecut cu Ibugesic sirop si Plantatusin sirop de tuse. Acuma e ok, mai muceste unpic dar...ii sterg nasul o data pe zi cand sufla mititelul tot ce il deranjeaza.

Imi pare nespus de rau de Sergiu si ma rog ca Doamne-Doamne sa ii curme suferinta atat lui cat si celor din jur. Eventual sa faca o minune si sa-si revina!



Diana 34+ mamica de Stefan-Cristian 14.11.2005
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=1ee608d0bc6b68328c225c&source=category&category_id=12" target="_blank">Un an de basm-filmuletz

Mergi la inceput