Durerea unei pierderi de sarcina (67)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Mav-ma bucur sa aud cat de curajos e baietelul tau!Iti doresc numai bine si puiutul sa fie bine!
Alinuschca-eu nu voi ajunge la odisee prea curand...ma bucur ca l-ai vazut pe bebika!
Maryb-felicitari si tie!!!De data asta totul va fii bine!

Some people only dream of angels...I held one in my arms


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Irenecam-ma bucur ca te simti mai linsitita acum ca ai facut acest pas spre adoptie,eu sper ca pana e totul gata sa fii si gravidutza!numai bine!!

Some people only dream of angels...I held one in my arms


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Michelle, ce inseamna ce ai spus? ca nu o sa ajungi la odisee prea curand? Tu vrei bataita? Sa nu mai vorbesti asa...ca scot Hai sa te vad optimista si cat mai curand inscrisa la odisee!

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/Blzop2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Michelle81 spune:

Eu astazi ma simt foarte obosita atat psihic cat si fizic...parca m-am saturat de toata lupta asta...m-am saturat sa visez si sa nu devina realitate...m-am saturat sa simt aceasta durere in sufletul meu...am obosit si eu pentru ca sunt si eu doar un om.Ma gandesc la viata care ar fi trebuit sa o am acum...ma gandesc la momentele extrem de grele in care speram ca fetita va fii bine...la momentul nasterii cand am sperat sa ii aud vocea si printr-o minune sa fie bine.Imi veti spune cu siguranta sa nu ma mai gandesc la ceea ce a fost sa privesc inainte...dar nu pot.ORICE as face,orice as vedea numai de ceea ce s.-a intamplat imi aminteste...Daca as ramane si eu odata gravida sa mai indraznesc si eu sa sper ca voi fi fericita...atata chin,atata durere...veti spune poate ca exagerez ca ar trebui sa uit sa gandesc optimist.Dar stiti dintr-o postura optimista(gravida sau mamica)e usor sa spui ca va fii bine ca ar trebui sa nu fiu si eu optimista dar dintr-o postura ca a mea e extrem de greu...Imi vine din nou sa plang...oare dupa atat suferinta nu merit sa fiu si eu fericita,sa am si eu un copilas sanatos???Pana cand va trebui sa mai astept,pana cand??Ce ciudat...inainte ma gandeam ca alte lucruri se obtin greu si a face un copil e foarte usor,trebuie doar sa te decii cand vrei si gata se intampla...realitatea e alta...Il vad pe sotul meu cat spera el saracul luna de luna,iar eu,eu il dezamagesc mereu pe el,pe mine,pe familiile noastre care asteapta de atata vreme sa le dau vestea cea mare...Uneori ma simt si aici singura si neinteleasa(sper sa nu va suparati).Sunt multe fete care mi-au scris cand erau triste si povesteau cu mine iar acum...acum cum ma simt eu nu stiu daca le mai intereseaza,nu vreau sa fiu rea...spun doar ceea ce simt.Mi.este foarte greu si cu cat trece timpul tot mai greu imi este,cu atat mi se pare ca ma departez de posibilitatea de a mai fii fericita vreoadata.Am obosit...

Some people only dream of angels...I held one in my arms


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns almiona spune:

quote:
Originally posted by Michelle81

Eu astazi ma simt foarte obosita atat psihic cat si fizic...parca m-am saturat de toata lupta asta...m-am saturat sa visez si sa nu devina realitate...m-am saturat sa simt aceasta durere in sufletul meu...am obosit si eu pentru ca sunt si eu doar un om.Ma gandesc la viata care ar fi trebuit sa o am acum...ma gandesc la momentele extrem de grele in care speram ca fetita va fii bine...la momentul nasterii cand am sperat sa ii aud vocea si printr-o minune sa fie bine.Imi veti spune cu siguranta sa nu ma mai gandesc la ceea ce a fost sa privesc inainte...dar nu pot.ORICE as face,orice as vedea numai de ceea ce s.-a intamplat imi aminteste...Daca as ramane si eu odata gravida sa mai indraznesc si eu sa sper ca voi fi fericita...atata chin,atata durere...veti spune poate ca exagerez ca ar trebui sa uit sa gandesc optimist.Dar stiti dintr-o postura optimista(gravida sau mamica)e usor sa spui ca va fii bine ca ar trebui sa nu fiu si eu optimista dar dintr-o postura ca a mea e extrem de greu...Imi vine din nou sa plang...oare dupa atat suferinta nu merit sa fiu si eu fericita,sa am si eu un copilas sanatos???Pana cand va trebui sa mai astept,pana cand??Ce ciudat...inainte ma gandeam ca alte lucruri se obtin greu si a face un copil e foarte usor,trebuie doar sa te decii cand vrei si gata se intampla...realitatea e alta...Il vad pe sotul meu cat spera el saracul luna de luna,iar eu,eu il dezamagesc mereu pe el,pe mine,pe familiile noastre care asteapta de atata vreme sa le dau vestea cea mare...Uneori ma simt si aici singura si neinteleasa(sper sa nu va suparati).Sunt multe fete care mi-au scris cand erau triste si povesteau cu mine iar acum...acum cum ma simt eu nu stiu daca le mai intereseaza,nu vreau sa fiu rea...spun doar ceea ce simt.Mi.este foarte greu si cu cat trece timpul tot mai greu imi este,cu atat mi se pare ca ma departez de posibilitatea de a mai fii fericita vreoadata.Am obosit...

Some people only dream of angels...I held one in my arms






Of Michelle, durerea ta ma cutremura si ma lasa fara cuvinte

6+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Michelle,

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/Blzop2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns consi_s spune:

Michelle, eu iti scriu nu din postura de mamica sau femeie gravida, iti scriu din postura unei femei care a pierdut a doua sarcina consecutiva in interval de 6 luni...ultima data luna trecuta... Deci o postura trista. Si cu toate acestea, nu pot sa-ti spun decat ca TREBUIE sa nu mai lasi trecutul sa-ti "bantuie" viata de zi cu zi. Este greu, stiu, acum o luna ma gandeam ca nu o sa mai apuc sa zambesc prea curand sau sa ma gandesc la o noua posibila sarcina, sau sa ma pot intalni cu prietene de-ale mele gravidute, sau sa vad carucioare in parc... Dar astazi pot sa fac asta si sunt mandra de mine. As da timpul inapoi daca s-ar putea si as vrea sa mai ascult odata inimioara bebelusului meu... Acum o luna s-ar fi nascut primul meu ingeras, in septembrie s-ar fi nascut al doilea... Dar nu pot sa traiesc avand numai aceste repere. Reperele mele, astazi, sunt legate de prezent si de viitor. Ma bucur de orice clipa frumoasa, ma iubesc cu sotul meu mai frumos ca oricand, sunt foarte optimista si nu vreau sa las nimic sa-mi umbreasca aceasta fericire.
Nu-ti dezamagesti sotul, nu mai gandi asa, sunteti impreuna, la bine si la rau, daca ceva nu iese bine, nu trebuie gandit ca e vina cuiva.
Imi esti foarte draga, de aceea te implor, TRAIESTE IN PREZENT! Lasa trecutul in urma, lasa ingerasii tai sa se odihneasca acolo unde sunt si sa te vegheze in liniste, nu-i mai chema mereu in gandurile tale.
Numai in momentul in care iti vei gasi linistea interioara, vei putea sa privesti totul dintr-o alta perspectiva. Minuni se intampla zilnic pe pamant, cred ca si minunile noastre se vor intampla curand! Trebuie doar sa asteptam in liniste.

Te imbratisez cu drag,
Consi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Michelle,nu mai irosi timpul de azi..plangand nenorocul de ieri, infrangerile si strangerile de inima ale zilei trecute.Poti sa traiesti inca odata ziua de ieri?Poti sa aduci inapoi ziua de ieri si sa faci ranile sa dispara?Poti sa iei piatra ce a fost aruncata, durerea pricinuita?NU! Ziua de ieri este ingropata pentru totdeauan si nu te mai gandi la ea!ZAMBESTE SI TRAIESTE! Aceasta zi este tot ce ai. Intampina rasaritul soarelui cu bucurie, multumeste ca ai primit nepretuitul dar al unei zile noi.De ce ti s-a ingaduit sa traiesti aceasta zi in plus, cand altora, poate le-a fost refuzat acest lucru?Sa fie oara pentru ca dorintele lor au fost implinite si ale tale inca nu? EXISTA UN PLAN AL NATURII!Fa ca fiecare ora sa fie pretioasa si fiecare minut schimba-l doar pe ceva de valoare! te imbratisez si iti doresc sa cunosti in curand linistea sufleteasca pe care o meriti din plin! Stii ca toate de aici, suntem alaturi de tine si mai stii...ca toate chiar daca unele sunt deja mamici, unele sunt gravide, altele asteapta sa se intample minunea...toate am cunoscut durerea pierderii unei sarcini si toate stim ce inseamna sa simti ca aceasta durere te desfiinteaza si iti ia farame din suflet...dar TREBUIE SA LUPTI! TREBUIE SA INVINGI ACEASTA DURERE! INGERASII TAI SIGUR ASTA VOR...SA TE VADA ZAMBIND SI SA TE VADA FERICITA!

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/Blzop2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

am vazut c-am lipsit la unele dintre voi si am zis sa bag si eu nasul pe aici, ca tot intrebati de mine, merci ca va mai ginditi la mine, aici sint, va citesc dar vazind durerea lui michelle, am zis ca scriu, ptr ca ea a fost tot timpul alaturi de mine!

michelle, draga mea, mergi inainte, da mina la mine si te trag eu, nu am sa te las, vei fi gravida intr=o zi si tu stii asta!ai fost la medic ti-a zis ca e totul ok, ti-a zis ca poate fi chiar luna asta, deci!? vreau sa te aud cum strigi tu de tare! EU MIHAELA VOI REUSIIIIIIIIIIII!nu te lasi fetito, nu te lasi ma auzi?fizic nu ai nimic, da-i inainte prinde barza aia mama ei!

ignatica, aici sint, daca eu am putut, poti si tu! si pe baietii noastrii ii cheama la fel, deci?!vei reusi!

mav, m-am gindit mult la tine, bravo ptr sebi, ai baiat mare, ai grija de tine, pleaca de la birou si fa un eco

liana, bravo ptr butoaie

alinushca, ma bucur ca ai auzit pe bebe mic si e bine

oana iti sta bine unde esti

maryb, cum a fost?


miha, consi, baby, dana, michelle, ninia, teo,liana, un pupic special

unele din voi stiu ca sint consultanta ptr liga de alaptat si am avut prima mea "pacienta", am vorbit cu ea saptamina trecuta 1 ora......am incercat sa nu o judec, si chiar am reusit, fuma cite 10 tigari /zi, isi facea griji ca vrea sa plece cit mai repede in calatorii numa ea cu sotul, ca vrea viata intima, lucruri fara importanta ptr mine....eu, la aceeasi vreme ca si ea cu dominic imi faceam griji daca voi fi o mama buna! i-am explicat ca poate alapta si daca fumeaza ca beneficiile ptr copil primeaza asupra efectelor nefaste! am mai intrebat=o daca a incercat sa apeleze la o asociatie care sa o ajute cu lasatul de tigara, a zis nu, nu am intrat in detalii, ca nu avem voie. si azi ma suna coordonatoarea si imi zice ca bebeul a murit in burta la mama lui la 37s......am ramas socata!m-a prins plinsul, nu avem voie sa ne implicam personal!dar durerea m-a luat fara sa ma intrebe! atit de rau, da atit de rau mi-a parut! parintii sint distrusi, am vorbit cu coordonatoarea mea si i-am zis ca mama fuma cam 10 tigari pe zi si mi-a spus ca asta este una din cauzele mortii in utero la bebei. sa fi fost asta cauza....? nu stiu, imi zic poate daca insistam mai mult sa se lase de fumat.....cind am vorbit cu ea bebeul era inca viu!ma simt vinovata, poate ca in subconstient am judecat-o, ca m-am gindit ca ea a stat in concediu acasa din a 2 a luna fara nici cea mai mica problema, adica sarcina nu avea nici o problema, sint femei care merg la servici pina in ultimul moment.....of, cine stie, ca stim cu toatele ca de f multe ori mama face tot ce trebuie si tot degeaba, oara asa e scris?!oare port eu ghinion?????

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninia81 spune:

Vai, Flavia, ce cumplita poveste! Doamne ce nedrept poate fi totul! Sincer eu nu inteleg treaba asta cu fumatul...cum e posibil sa afecteze doar pe unele dintre noi?Ce mai zicem de acele femei care habar nu au sa se ingrijeasca, fumeaza de rup...si au copii sanatosi si multi...acolo nu se aplica treaba asta, ca fumatul dauneaza? e cumplit ce ai scris...este...strigator la cer!

Ninia
http://dw.daisypath.com/sj4jp2.png
http://tt.lilypie.com/Blzop2.png

Mergi la inceput