Bulgarasi si globulete de nov-dec 2007 (32)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:


neatza!

andrei nu a mai vomat la ultimele 3 mese

ralucis si ggaby La multi ani bebelusilor vostri!!!!!!!!!!

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dany26 spune:

bb yasmi super scaunelul....si ff frumos doarme bebica ta.....as vrea sa ii placa si lui andrei pe burta dar....cred ca e vina mea ca l-am pus f rar...

ellis
imi pare tare rau pt vestile triste....multa sanatate printzesei sa isi revina repede mititica...

www.flickr.com/photos/23764698@N06/" target="_blank">POZE


COMOARA NOASTRA ANDREI!!!
14 Noiembrie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana vio spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

quote:
Originally posted by ggaby

am mai intrebat azi odata si nu mi-a raspuns nimeni...Cat trebuie sa doarma bb de 3 luni???al meu mananca si se adoarme 30min si dupa e treaz,dar vad ca seara imi face crize de prea multa oboseala...oare cum sa-l fac sa doarma macar 3 ore ziua??De exemplu acum a mancat la 6h si l-am pus in patut pt ca dadea semne de oboseala si i-am pus suzeta in gurita,dar el are treaba cu manutele si gangureste si se cearta acolo cu veioza cu papusele.E adevarat ca ziua il tin mereu in baby relax pt ca mi-e mai usor si pot sa fac si eu cate ceva si nu trebuie mereu sa-l verific in camera,dar oare de asta nu reuseste sa doarma??



In mod normal ar trebui sa doarma 15 ore,dupa cum scrie la carte.
Nici bubulina mea nu doarme decat foarte putin daca o tin in casa,in schimb afara doarme aproape tot timpul.

Amira, Robert si mami Miha

Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...



Alex are 3luni si 4zile si doarme cam 13/14ore/zi, dar eu i-am facut un program de care chiar ma tin: ii dau sa manance la 4ore si daca nu vrea sa adoarma dupa masa ma joc cu ea si la 1.5ore/2ore o culc. O iau in brate si-i cant sau o pun in scaun si o legan usor. Afara nu doarme decat o ora in diferent cat stau, poate ptr ca are somnul facut, si oricum eu nu stau afara decat maxim 2ore in fiecare zi. Mananca deja 800/850ml/zi si saptamana trecuta a luat 230gr in greutate. Doctorita zice ca este foarte bine si sa nu-i dau nimic in plus. Ultima masa este la 20.30 zilnic, dupa care nu ne mai jucam cu ea, o agita, ii cant si adoarme si doarme toata noaptea. Azi s-a trezit la 5.15 ptr masa. A dormit pana la 7.30, a mancat la 9.00 si acum doarme.
BB yasmi si eu am scaun ca al tau!! Noaua ni l-au luat nasii la botez. Ei voiau sa ne cumpere carucior, dar n-am vrut eu. Am vrut sa-mi aleg eu trasurica, si bine am facut. Am vazut caruciorul pe care-l voiau ei si nu mi-a placut, dar scaunul este grozav. Al meu are si cos ptr jucarii si un fel de curea laterala ptr a mentine picioarele fixe, asa cum se pune la scari. Am sa pun si eu o poza.
De la cate luni poate sta in scaun, dupa ce sta in fundulet, nu?
Vorbeau fetele de cremele de dupa baie: eu o fac pe Alex doar cu produse Nivea. Numai astea ii plac. Am avut si ceva Johnson si i-au uscat pielea, acum i-am luat ceva sampon+spumant de baie Nivea si ii place teribil. Plus ca dupa ce face KK intotdeauna o fac cu ulei ca si dupa baie. In rest, cand ii schimb pampes-ul o fac cu pasta Petrini (de la farmacie). N-a fost iritata la fundulet niciodata, dar o schimb foarte des, inainte de fiecare masa si intotdeauna dupa kk. Oricum, dupa ce face kk deja vocifereaza s-o schimb, nu-i place sa fie murdarici.
Va pup.

http://www.flickr.com/photos/23740155@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote]Originally posted by Roxxy80

Bine ati venit, Sorina si Andreea. Ne bucuram ca ai prins curaj sa ne scrii. Stai linistita in privinta alimentatiei. Sunt multi copii mofturosi la mancare pe aici!!! A inceput si al meu sa faca parte din randul lor! De 4 zile (nu v-am povestit pentru ca am crezut ca o sa fie o etapa trecatoare) a descoperit ce frumos e sa te joci in timp ce mananci. De abia trag de el sa manance 130-140 ml, in conditiile in care el manca cel mai putin 150 de ml. Rade cu biberonul in gura, il scoate, il baga. Ce ma fac? De varsat nu varsa, nici macar nu mai regurgiteaza, e f f vesel. Eu nu-i incurajez momentele astea de veselie din timpul mesei, dar pt el e mare distractie. Oare ce ar trebui sa fac?

Roxxy si Matei sufletelul meu drag (29.11.2007)

SUNT CEA MAI FERICITA MAMICA DIN LUMEA ASTA!!!!!
[/quote]
un bun venit si de la noi sonia! impresionanta poveste!

roxii daca e asa si noi facem parte din aceasi categorie.. junioara mea..numai bolfosii sunt de ea... dar asa nu e deloc implinita cum se spune..e supla domle' supla... plus ca ultima vreme..rade cu tzatza in gura se mai joaca..impinge in talpici..isi scoate tzatza din gura dupa aia iar o cauta..isi iar o scoate din gurita.. si tot ca tine am zis ca e trecatoare faza..dar e ceva timp decand imi face faze..plus ca de la o vreme..uneori nici nu mai trage..o simt asa ca vrea ea sa stea numai cu sanul in gurite..uneori trec si ore intregi..oare gresesc si eu ca ii fac jocul? caci daca mi se pare ca nu a mancat cinestie ce prefer sa stau si mai mult cu ea la san macar mai inghite cate ceva intre timp...ce stiu eu..dare aseara am obervat (caci fusesem la plimbare..sa slabeasca mami si n-am apucat sa vin la timp acasa timp in care i se facuse o foame...)si daca are foame tare papa fara sa se joace..in 3 min mi-a golis sanul... asa da! si eu am scapat de stat prea mult cu tzatza la inmuiat... pe deoparte ma bucur caci ea se simte mai apropiata de mine..sipt. ea e o sigurantza ca mami ii este aproape..daca nu ar tb sa mai fac si altele..jur ca as sta numai cu tzatyza in gurita ei..dar nu s e poate..mai am si eu viata personala... macar sa mananc si sa merg la baie daca nu...altceva

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Ellis si Mara isi mai baga pumni pe ghat si vomita dar nu asa cum ai spus tu.
Va pupam

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)


poze si filmulete


povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

gata am revenit si eu la calc.. Am adormit puiul .... e liniste acum ... ne-au plecat si musafirii... si acum suntem linistiti .Am rezolvat si treaba cu laptele... avem un verisor care face curse cu tirul o data la 2 sapt Ro-Uk... Vezi tu ca stiam de el... dar cine a facut legatura cu laptele ... deci primim laptic fara bani pe transport

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

fetelor zic si eu buna dimineata cu intarziere..si dau si o cafea pt. cine vrea...sunt prin preajma..recuperez..de zor[:P]

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anacami spune:

Buna!
Gaby, eu stiu ca cea mai corecta si mai exacta este temperatura luata rectal- desi este mai greoi de luat si mai neplacut
Eu folosesc in general un termometru de frunte, iar la temp. data (imi da un bip cand este gata) mai adaug cateva zecimi de grad. Am folosit de vreo 2 ori term. pt. fundulet, noroc ca nu am avut probleme (dupa vaccin sunt mai stresata..)
In privinta somnului, depinde de fiecare copil..Eu m-am intalnit cu doua situatii: Sebastian nu doarmea aproape deloc ziua in casa; Stefania doarme bine si in casa, in general dupa fiecare 2-3 ore de joaca/dupa fiecare masa trage un pui mic de somn
Ralucis, exact gandul Alinei l-am avut si eu: ai doua fetite extrem de dulci, m-am topit...
Cum te descurci cu ele, te mai ajuta cineva?
BB, sa folositi cu placere scaunelul de masa!Pofta mare Iasminei
Ellis, multa sanatate! doctorii ce spun?
Erika,bine ati venit!



Camelia, Sebastian si Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

ati gustat borcanele nestle de fructe... sunt asa de dulci de parca e gem facut de mama ... eu clar a doua oara nu mai cumpar...

Ank Raul 17.10.2007

Poze Raulito

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slimatei spune:

quote:
Originally posted by ggaby

quote:
Originally posted by adra_bell

quote:
Originally posted by ggaby

vai, eu nu reusesc sa-i pun termometrul in fundulet mi-e tare frica,eu i-am luat dintr-ala de-l pui o sec in ureche si gata ne spune tot

gaby & david 18.12.2007


Din aceeasi cauza am cumparat si eu un termometru de ureche. Ma scoate din minti ca arata constant sub 36.5C indiferent de persoana. Pana la urma tot d-ala obisnuit am folosit


Si al meu arata mereu 36,5...oare n-o fi bun?ala normal e mai precis iti arata k lumea??
Inimioara mea
adra_bell si Eva-Elena (14 nov 2007)



gaby & david 18.12.2007


a meu mai arata si 36.1 si 37° la oameni mari si mai calzica l-am verificat in tot raionul cand l-am cumparat s-a crucit soatza ..zice..tu nu esti normalapai si asa am dat un sac de bani pe el sa nu functioneze...pai...

Stefania X2 mami si... junioara " una mamma a tempo pieno...la pił bella cosa"
Nasterea unei stele...numita Stefania!

Mergi la inceput