Metode reale de prevenire a abuzului

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Noe, iti multumesc foarte mult pentru disponibilitate !!!
Am sa fiu nesi, am sa profit de bunavointa ta, as vrea sa ne mai scrii despre:
-children away from home(copiii in vizite peste noapte)
-children at school(la scoala)
-protecting ophelia (fetele adolescente)
Iti multumesc din suflet !!!

Felicia, esti de milioane !




Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

tocmai, ca nu cred ca cineva a facut un studiu in directia asta.
ma intreb daca in Occident se lasa copiii afara la joaca asa cum se lasa la noi, in fata blocului si nu numai, nesupravegheati... bine, nu de la varste foarte mici, dar totusi... sunt copii...

tin minte eu cand eram mica ai mei ma lasau intotdeauna singura afara. fereastra de la apartamentul nostru era in spatele blocului, iar noi ne jucam in fata. nu aveau cum sa ma vada pe geam. de-abia cand se insera veneau dupa mine, daca nu veneam singura.
am stat langa gara, mergeam cu gashca mea de copii prin trenuri la joaca, noroc ca nu a plecat vreun tren cu noi cu tot

tin minte ca in copilarie am vazut foarte multi exhibitionisti. prima oara a fost un soc, dar apoi ne obisnuisem cu asta si radeam de ei, impreuna cu prietenele mele. era periculos, dar noi nu ne dadeam seama.
cand s-a construit un bloc nou langa al nostru, cea mai mare distractie era sa ne "tragem" cu liftul... m-am blocat in lift de nu stiu cate ori, ca si acuma am spaima de lifturi si prefer scarile. mi-a ramas fobia asta din copilarie.

oricum, la noi sunt mult mai "accesibili" copiii. copiii care se joaca in fata blocului nesupravegheati, dar mai ales cei orfani, care au fugit de la casa copilului si umbla pe strazi. numai ei saracii stiu prin ce trec... probabil ei vor fi si cei care vor molesta alti copii la randul lor, vand vor creste.



Ramonika si pisicile www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550848/" target="_blank">Vladutz www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601305182027/" target="_blank">Bubulina www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550510/" target="_blank">Maritza www.flickr.com/photos/11125714@N02/sets/72157601300550608/" target="_blank">Fulgushor www.flickr.com/photos/11125714@N02/2227425419/" target="_blank">Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

un subiect de nota 10. felicia, noe multumesc. si nu numai voua. sunt ochi si urechi



diana si david 03.12.06

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teutz spune:

Bravo! Felicitari Felicia pentru acest subiect!
Informatiile si articolele postate la acest subiect sunt extrem de interesante si binevenite. Cu siguranta voi vorbi cu fetita mea despre aceste probleme.

Am patit si eu o chestie nasoala cand aveam 11 ani, dar atunci n-am costientizat cat este de grava. La noi pe scara, la parter, locuia o familie care avea un baiat cam de varsta mea si inca unul de vreun an. Eu si sora mea mai mica mergeam destul de des la ei acasa ca sa ne jucam. Parintii mei nu stiau, pentru ca mergeam numai cand erau la serviciu. Ei nu ne-ar fi dat voie. Intr-o zi ne jucam pe afara si tatal baietilor m-a chemat putin la el in casa. M-am dus, fara sa ma gandesc vreun moment la ceva rau, doar il cunosteam de vreo 6 ani. Mi-a dat o ciocolata si a spus ca vrea sa-mi arate ceva in baie. M-am dus cu el. Si-a dat jos pantalonii si, in timp ce ma tinea pe dupa umeri, s-a masturbat pana cand a ejaculat. Mi-a zis sa nu spun nimanui, pentru ca pe urma vor dori si alti copii ciocolata si nu mai are. N-am stiut cum sa reactionez, ma uitam ca toanta. De fapt, nici nu stiam exact ce s-a intamplat, dar mi-am dat seama ca nu e in regula. M-am simtit jenata si vinovata, in acelasi timp. Bineinteles ca nu le-am spus nimic parintilor mei, de teama ca voi fi pedepsita. Ce am cautat acolo, cand stiam ca ei nu-mi dau voie? De fapt, n-am spus nimanui. Educatie sexuala zero, subiect tabu in familie la varsta aia, fiind inainte de '89 nu se prea auzise de porcarii de-astea. N-am mai fost niciodata la ei in casa, iar dupa vreo 3 ani s-au mutat din bloc. La scurt timp am uitat, efectiv, intamplarea, parca mi s-a sters de pe creier, dar mi-am amintit-o brusc dupa vreo 10 ani. Abia atunci am realizat gravitatea ei si i-am spus mamei ce mi s-a intamplat. A fost socata.


Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_A spune:

In 2006, in noaptea de Inviere, imi pusesem ceasul sa sune ca sa ma duc la biserica sa iau lumina. Dar imi era prea somn, stateam in cumpana daca sa ma duc sau nu. In timp ce ma gandeam, jumatate treaza, jumatate adormita, am auzit de-afara (locuiam la etajul 1) o voce de copil strigand "Ajutor!" si "Mamaie!". A strigat de exact 4 ori. Dupa cateva secunde m-am dus la geam si m-am uitat (aveam lumina stinsa in camera). Era pustiu pe strazi, pustiu printre blocuri...
In acelasi timp, cantarea de la biserica din cartier se auzea pana la mine: oamenii luau lumina.

************************
When you want something you never had, you have to do something you've never done.
************************
Preparing to run away.
*

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bird70 spune:

Ramonika,
pot sa-ti spun cum este aici. Foarte putini copii sunt lasati de capul lor, sunt exceptii si in general provin din familii cu probleme. Legal nu ai voie sa lasi un copil sub 12 ani singur acasa. Copiii nu se joaca in strada si nu merg singuri la scoala. Copiii mei nu merg singuri niciunde, desi sunt constienta ca ar fi cazul sa incep sa las putina libertate celei mari. Nu imi las copiii la vecini sau prieteni iar singurele rude care au avut grija de ei cat am fost noi la lucru au fost parintii mei in care am incredere 110% si cumnata mea cat a fost aici.

Din pacate aici din cauza faptului ca femeile se despart foarte des de tatii copiilor lor si apoi formeaza alte legaturi exista cazuri de abuz cand prietenii mamelor abuzeaza copiii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

am revenit! aplauze furtunoase din multime, imi iau cartea si completez



Noe & Anne-Bianca(14.03.2006)
Ce mai citim noi

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Children away from home (copiii -cand nu sunt acasa)

"50% din parintii care muncesc sunt nevoiti sa isi lase copiii in grija unor oameni in care nici eu, nici tu nu am avea incredere- si nici ei nu au"

1. abuzuri care au loc la crese/gradinite
-parintii se impart in doua categorii: cei care cred ca, pt binele copilului acesta trebuie crescut de unul (sau doi, daca se poate) dintre parinti; pe cealalta baricada sunt parintii care considera (sau sunt nevoiti ) ca ambii trebuie sa munceasca
-desi cei mai multi parinti au sentimente de vina atunci cand altcineva tb sa se ocupe de copiii lor, autorul ii asigura ca, in anumite conditii, acest lucru este ok
-desi se face o comparatie cu lumea animalelor (de ex, suricatele isi las puii in grija unor "matusi" cand ies sa caute hrana), totusi specia umana se descurca cel mai bine cu "pradatorii" si le poate face fata
-autorul considera, insa, ca e o greseala imensa sa ne lasam copiii cu straini- in acest sens, atata timp cat parintii coopereaza cu cei de la cresa/gradinita si mentin o legatura stransa (chiar prin activitati comune), "instrainarea" este mai mica

2.sleepovers (copilul doarme altundeva)
-inainte sa fie de acord cu un sleepover, parintele trebuie sa afle cate ceva despre locul respectiv/casa respectiva
-o regula simpla este ca inainte sa lasati copilul sa doarma la un prieten, sa vina prietenul intai sa doarma la voi
-daca cccopilul respectiv are frati adolescenti, asigurat0va ca parintii nu ii vor lasa pe copii in grija acestora
-contactati unul din parintii copilului pt a vedea daca sunt de acord sa treceti pe la ei sa va prezentati (in vizita, puteti observa f multe: daca sunt caini periculosi, detectoare de fum, dar mai ales interactiunea parintilor cu copiii..si cu voi)
-spuneti-i copilului vostru ca are permisiunea sa va sune/contacteze la orice ora si pt orice motiv, cand este in vizita peste noapte la alt copil- nici macar sa nu ceara voie celor la care este in vizita, daca ceva i se pare neinregula
-asigurati-va ca parintii copilului la care are loc sleepover-ul NU vor aplica metode disciplinare asupra copilului vostru, orice ar face acesta





Noe & Anne-Bianca(14.03.2006)
Ce mai citim noi

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Teutz

Bravo! Felicitari Felicia pentru acest subiect!
Informatiile si articolele postate la acest subiect sunt extrem de interesante si binevenite. Cu siguranta voi vorbi cu fetita mea despre aceste probleme.

Am patit si eu o chestie nasoala cand aveam 11 ani, dar atunci n-am costientizat cat este de grava. La noi pe scara, la parter, locuia o familie care avea un baiat cam de varsta mea si inca unul de vreun an. Eu si sora mea mai mica mergeam destul de des la ei acasa ca sa ne jucam. Parintii mei nu stiau, pentru ca mergeam numai cand erau la serviciu. Ei nu ne-ar fi dat voie. Intr-o zi ne jucam pe afara si tatal baietilor m-a chemat putin la el in casa. M-am dus, fara sa ma gandesc vreun moment la ceva rau, doar il cunosteam de vreo 6 ani. Mi-a dat o ciocolata si a spus ca vrea sa-mi arate ceva in baie. M-am dus cu el. Si-a dat jos pantalonii si, in timp ce ma tinea pe dupa umeri, s-a masturbat pana cand a ejaculat. Mi-a zis sa nu spun nimanui, pentru ca pe urma vor dori si alti copii ciocolata si nu mai are. N-am stiut cum sa reactionez, ma uitam ca toanta. De fapt, nici nu stiam exact ce s-a intamplat, dar mi-am dat seama ca nu e in regula. M-am simtit jenata si vinovata, in acelasi timp. Bineinteles ca nu le-am spus nimic parintilor mei, de teama ca voi fi pedepsita. Ce am cautat acolo, cand stiam ca ei nu-mi dau voie? De fapt, n-am spus nimanui. Educatie sexuala zero, subiect tabu in familie la varsta aia, fiind inainte de '89 nu se prea auzise de porcarii de-astea. N-am mai fost niciodata la ei in casa, iar dupa vreo 3 ani s-au mutat din bloc. La scurt timp am uitat, efectiv, intamplarea, parca mi s-a sters de pe creier, dar mi-am amintit-o brusc dupa vreo 10 ani. Abia atunci am realizat gravitatea ei si i-am spus mamei ce mi s-a intamplat. A fost socata.

Teutz de Alexia Iarina (10.12.2006)



Teutz, multumesc mult pt. contributie!! Ce bine ca nu te-ai mai dus niciodata in casa aia, altfel probabil ca individul ar fi "progresat" de la acel abuz initial.

Sunt convinsa ca majoritatea dintre noi am putea relata cate o "povestioara" identica, petrecuta fie noua insine, fie unor prietene sau rude etc.

Eu pe la 6 ani aveam o vecina cu un an mai mare ca mine, ai carei parinti erau acrobati la circ. Ma duceam cu placere sa ma joc la ea, caci avea costume cu paiete, pantofiori de balerina etc. Intr-o buna zi, cand eram doar noi doua in camera ei, m-a pus sa-mi dau chilotii jos si a inceput sa ma sarute jos!! Am fost socata, tulburata pana peste poate, iar dupa aceea am evitat-o constant.

Mi-am adus aminte de chestia asta dupa 31 de ani, la terapie, moment in care am stiut ca si ea fusese abuzata (foarte probabil de tatal sau bunicul ei, caci locuiau cu totii in 3 camere).

Cu cat se vorbeste mai clar despre asta, cu atat molestatorii vor avea sanse mai putine.

M-as bucura daca si-ar aduna mai multe fete curajul sa posteze aici, sa discutam deschis despre chestiile astea, sa relateze fiecare prin ce a trecut, sa distrugem tabu-ul tacerii, sa ne sustinem reciproc si sa putem astfel sa constientizam mai bine ca NU A FOST VINA NOASTRA!!


Felicia 26+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

Copiii la scoala
-majoritatea parintilor acorda f mult credit scolii, pe motiv ca : toata lumea are incredere in scoli; scolile sunt controlate de guvern; noi am fost in siguranta la scoala -- aceste motive functioneaza de cele mai multe ori ca o scuza
-contrar opiniei ca atunci cand stii mai mult, ai mai multe motive sa fii ingrijorat, cel mai bine e totusi sa stii si sa aflii raspuns la intrebari de genul:
1. in cat timp sunt anuntat daca cccopilul lipseste de la ore?
2. daca fetita mea se imbolnaveste, ma veti suna imediat?
3. cum veti proceda in cazul in care nu ma puteti gasi la telefon?
4. daca baiatul meu se raneste grav, la ce spital il veti duce?
5. ati avut vreodata cazuri de elevi cu arme la scoala?
6. daca unul dintre profesori e suspectat de abuz sexual, voi fi anuntat si eu?
7. aveti vreo politica in ceea ce priveste prevenirea consumului de droguri?
8. personalul din scoala este cercetat?-aveti cazierul lor?
9. profesorii sunt informati despre copiii cu un trecut problematic (agresivi, sexual-agresivi, etc), care vin in scoala?



-nu trebuie sa ne mai gandim la scoala ca la o institutie; scoala inseamna oameni- profesori, invatatori, oameni de serviciu, suplinitori, bodyguarzi,etc
-directorul scolii joaca si el un rol important in alegerea unei scoli; daca atunci cand erai elev, directorul era o figura autoritara pe care nu o puteai lua la intrebari (one you couldn't question), acum, ca parinte, directorul este insasi persoana pe care sa o iei la intrebari
-desi prezenta oamenilor de ordine (bodyguarzi) ii linisteste pe unii parinti, trebuie totusi sa intelegem ca acestia nu au nicio treaba cu sistemul educational sau cu copiii; adica, nu pt asta s-au pregatit;
-interesati-va si de cazierul celorlaltor adulti care lucreaza in scoala; sunt cazuri de fosti condamnati? pt ce?






Noe & Anne-Bianca(14.03.2006)
Ce mai citim noi

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput