Metode reale de prevenire a abuzului

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

fetelor frumoaselor, incercati sa gasiti cartea aceasta www.amazon.com/Protecting-Gift-Keeping-Children-Teenagers/dp/0440509009" target="_blank">Protecting the gift si va va fi de f mare folos (MissP, cred ca tu ai recomandat-o la un moment dat, oricum, mie mi-a adus-o o amica din Canada si este fffff utila)

scriu cateva idei care imi vin acum in memoria incetosata, daca vreti o sa va scriu mai multe-dupa ce recuperez cartea de la o vecina:


-"never talk to strangers"-nu vorbi niciodata cu strainii- autorul ne sfatuieste sa NU invatam copiii acest lucru; de ce? sa ne imaginam ca suntem intr-un supermarket si copilul se pierde; sau ca cineva incearca sa il atraga intr-o masina, etc; in aceste situatii copilul TREBUIE sa vorbeasca cu strainii, sa ceara ajutor; ce mai zice Gavin (autorul) este ca noi trebuie sa ne invatam copiii CU CE FEL de straini sa vorbeasca; adica sa ii indreptam sa ceara ajutor sau informatii la anumite persoane (femei intre doua varste sau in varsta, mame cu copii, etc) si sa nu ezite in asemenea momente; un copil care se pierde si care e invatat sa nu vorbeasca cu niciun strain, poate fi in dificultate...

-"always do what the nanny asks you to do"- fa intotdeauna ce iti spune bona/babysitterul; - Gavin spune ca nici asa NU e ok; copilul trebuie sa stie ca uneori, bona (sau educatoarea, sau unchiul, prin extrapolare) ii pot cere sa faca lucruri cu care NU trebuie sa fie de acord; un copil mic poate crede ca e ok sa nu spuna nimic cand e atins mai ciudat de bona sau de vreo ruda, pt ca parintii i-au spus sa asculte intotdeauna de ce ii spune aceasta...

-"when lost, always look for a man in an uniform to ask for help"-daca te pierzi, cauta un om in uniforma sa ii ceri ajutor; NU; G spune ca pt un copil mic nu e f clar ce e aia uniforma; iar sfatul de mai sus il indreapta pe copil catre un barbat care poate fi un posibil agresor (un agent de paza, de ex, care nu e totuna cu un politist)

-"when a man tries to kidnap you, start yelling as loud as you can: THIS IS NOT MY FATHER!"-cand un barbat incearca sa te rapeasca, striga cat poti tu de tare: ACESTA NU E TATAL MEU!-pentru ca multa lume asista la scene cu copii mici care urla in bratele parintilor (tatilor) se poate ca atunci cand un copil e rapit, lumea sa nu ii dea atentie chiar daca tipa, crezand ca e vreo scena de familie cu un copil nemultumit; asa ca, tb sa invatam copiii ce sa strige atunci cand, Doamne feri, se poate intampla asa ceva...

mai sunt f multe sfaturi utile in carte, si despre bone , si despre posibili atacatori (care, by the way, sunt in proportie de 90%-in viziunea lui- barbati), si despre abuz la gradi, scoala, etc...

maine o recuperez....



Noe & Anne-Bianca(14.03.2006)
Ce mai citim noi

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

si inca un lucru f important din carte: protecting the gift (sa protejam darul) sa refera la protejarea si ascultarea fricii si instinctului; Gavin ne sfatuieste sa ne ascultam intotdeauna instinctul cand e vorba de copiii nostri -atunci cand intervievam bone, cand cineva ne vorbeste, cand vizitam o gradi, cand primim un adult in vizita- pentru ca in majoritatea cazurilor in care o mama simte/presimte ca ceva nu e in regula, ceva chiar NU e in regula...



Noe & Anne-Bianca(14.03.2006)
Ce mai citim noi

The moment scatters.
Motionless, I stay and go: I am a pause

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Eu am sadit in copilul meu ideea ca suntem egali. Ce inseamna aceasta egalitate? Avem aceleasi drepturi, putem gresii, chiar si noi adulti fiind, te respect, deci trebuie sa ma respecti si tu. Nu te respect, nici tu nu esti dator sa ma respecti. Fiecare isi poate spune parerea despre orice fara sa fie apostrofat sau privit ciudat. Daca vorbesc cu tine te rog sa ma asculti.
Copilul trebuie ascultat...urmarit. Atunci cand se intampla ceva simti, este trist, haituit...inainte sa se ajunga prea departe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

quote:


-"never talk to strangers"-nu vorbi niciodata cu strainii- autorul ne sfatuieste sa NU invatam copiii acest lucru; de ce? sa ne imaginam ca suntem intr-un supermarket si copilul se pierde; sau ca cineva incearca sa il atraga intr-o masina, etc; in aceste situatii copilul TREBUIE sa vorbeasca cu strainii, sa ceara ajutor; ce mai zice Gavin (autorul) este ca noi trebuie sa ne invatam copiii CU CE FEL de straini sa vorbeasca; adica sa ii indreptam sa ceara ajutor sau informatii la anumite persoane (femei intre doua varste sau in varsta, mame cu copii, etc) si sa nu ezite in asemenea momente; un copil care se pierde si care e invatat sa nu vorbeasca cu niciun strain, poate fi in dificultate...
quote:



Pentru "Nu vorbi cu strainii" noi avem o carticica din seria Berenstain Bears. Acolo copiii o intreaba pe mama despre straini si ea le spune cam asa:
Vedeti acest butoi cu mere? Majoritatea sunt bune, dar mereu intr-un butoi cu mere exista si cateva stricate. Majoritatea oamenilor sunt ca merele din acest butoi - buni si nu ar face rau nici unei muste; dar noi trebuie sa fim atenti datorita acelor cateva mere stricate...
"Uite un mar care este precis stricat" spune fetita.
"Da, are o forma ciudata; dar nu poti spune ca este stricat numai privindu-l din afara. Uite, tai marul si in interior este bun; chiar daca arata ciudat. Dar uite acest mar. Este perfect la exterior; il taiem si... surpriza, in interior este stricat. Nu poti judeca deci strainii dupa aspectul exterior. De aceea este bine sa tinem seama de o serie de reguli:
- niciodata nu primi cadouri, dulciuri, jucarii de la un strain
- niciodata nu pleca nicaieri cu un strin
- funduletele sunt parti intime si nu trebuie sa lasi pe nimeni sa te atinga acolo - in afara de doctor - cand esti bolnav sau de parinti - cand esti micut si ai nevoie la baie.
Etc, etc - erau cam 10 reguli, Vladut le stie pe de rost pentru ca i-a placut foarte mult carticica.

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

mamagiuliei, pentru initiativa ta la gradi!! Nu te lasa descurajata, asa e mai intotdeauna prima reactie, de negare, de bagatelizare. Cand aud chestii de genul "probleme nu exista, nu noua ni se poate intampla", imi amintesc de atitudinea ceausista despre SIDA ("e un fenomen al capitalismului corupt si pervers"), in timp ce in realitate - din cauza ignorantei - Romania avea cei mai multi copii bolnavi de SIDA din toata Europa :-(((

Happy_in_TO, foarte bine ai punctat unele din masurile cele mai importante de prevenire.

Apetit schimbat poate insemna fie o ingrasare brusca (atunci cand o fetita doreste sa devina diforma pt. a nu mai fi "atragatoare" pt. abuzator), fie bulimie/anorexie (atunci cand o fetita doreste pe undeva sa dispara, sa devina asexuata, din acelasi motiv).

O alta schimbare de comportament pe care multi oameni nu o asociaza cu abuzul este un comportament accentuat sexualizat: fetite care incep sa se machieze strident, fetite care brusc nu mai stiu ce-i aia pudoarea etc. Sa va dau un exemplu concret (parca l-am mai scris pe undeva, dar nu-l mai gasesc acum). Eram in vizita la o prietena (acum fosta prietena, dupa ce am confruntat-o cu niste adevaruri) care are un baiat si o fetita (fetita are 8 ani). Tipa e divortata si traieste cu un tip de cativa ani de zile. Am innoptat la ei si seara, inainte de culcare, Bogdan ii arata fetitei (eram toti la masa, mama fetitei era in baie) niste poze intr-o carte, cand ea brusc a inceput sa-i arate lui niste poze cu organele genitale si - cand a vazut ca nu obtine nici o reactie - s-a trantit pe jos in mijlocul camerei, si-a ridicat camasa de noapte desfacand picioarele si a inceput sa-i arate lui Bogdan ce are ea intre picioare, razand isteric!! Noi ne-am uitat cu totii in alta parte, am fost prea socati ca sa reactionam altfel, iar mama fetitei a venit val-vartej, a luat-o brutal de o aripa, a dus-o in baie si apoi a inceput s-o interogheze: "De ce ai facut asta?" - la care fetita (logic) a inceput sa planga si a spus ca nu stie. Pentru mine si Bogdan aceasta iesire a fetitei a fost un semn clar ca ceva nu e in ordine acolo, ca aceasta fetita este probabil abuzata (fie de partenerul, fie de tatal sau de fratele mamei - toti trei sunt suspecti). Fetita incercase un strigat de ajutor, asa cum se pricepea ea. Strigat de ajutor care a fost inabusit prin dorinta mamei de a nu sti, de a nu se confrunta cu adevarul, de a o invinovati in final tot pe fetita fiindca ii strica imaginea in public; aceasta femeie este ea insasi nefericita cu partenerul ei, pe care in ascuns il dispretuieste, dar nu se desparte de el (tipul contribuie cu bani, se "ocupa" de copiii ei, gateste, i se face un titlu de onoare din faptul ca s-a combinat cu o femeie cu 2 copii etc.). Eu am incercat ulterior sa-i deschid ochii, s-o fac mai atenta, iar ea a luat distanta pana cand in final prietenia s-a dizolvat

Noe, si pt. cartea recomandata de tine. Nu eu ti-o recomandasem initial, dar chiar acum mi-am comandat-o pe amazon si iti multumesc mult pentru postarea ta. Sa revii si cu alte chestii interesante din carte, te rog.

filofteia, ai mare dreptate! Daca ne luam copilul in serios, daca-l privim (cum spunea Elise candva) ca pe o persoana, daca ne concentram atentia si empatia asupra lui, nu se poate sa nu simtim cand ceva nu e in regula. Plus ca sentimentele copilului, de disconfort, de jena, de teama etc. pot aparea inainte ca abuzul propriu-zis sa se consume, adica in perioada de "pregatire a terenului" de catre abuzator, deci avem totusi sanse sa intervenim si sa prevenim. Trebuie doar sa vrem si sa ne dam silinta. Vorba Andradei, sa lasam inertia la o parte.

Cat despre consecintele abuzului (in copilarie si la maturitate), iata cateva:

- frica, atacuri de panica la maturitate

- cosmaruri si tulburari cronice ale somnului

- reactii depresive

- lipsa de incredere in propria persoana

- tulburari alimentare

- dureri cronice de cap, gat, stomac, burta etc., boli de piele

- astm, atacuri de sufocare, senzatia de nod permanent in gat

- tulburari de dezvoltare

- comportament compulsiv-obsesiv (de ex. spalatul mainilor pana acestea sangereaza)

- tulburari de vorbire, balbaiala etc.

- retragere sociala si refuzul comunicarii

- refuz de a mai invata, probleme la scoala

- probleme de concentrare si neliniste interioara vizibila

- fuga de acasa

- comportament agresiv si delincvent

- automutilari

- ganduri sau chiar tentative de sinucidere, ura fata de propria persoana

- comportament sexualizat

- tulburari sexuale si teama de apropiere si intimitate

- schimbari frecvente de parteneri sexuali, mergand pana la promiscuitate sau chiar prostitutie

- dependenta (alcool, droguri, medicamente, tutun)



Felicia 26+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

As vrea sa va rog sa mi indicati si carti pe care le gasesc in Ro.
Stiti vreun titlu/autor ?
Am sa incerc sa mi notez sfaturile voastre ! Multumesc !



Daria & GIULIA(2004 08 16) arta la 3,4 ani Alba ca Zapada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hopes spune:

La acest subiect ar trebui sa fie posibilitatea de evaluare.
Nota 1000 inca o data ptr. MISS PARKER si ptr. initiativa ei.
Sunt mama de baietel si ma infioara si ma innebuneste gandul ca i s-ar putea intampla ceva. Asa ca am avut ff multe de invatat de la voi.
Desi e mic (are 2 ani si 3 luni)si nu intelege acum, trebuie sa ma pregatesc ptr. perioada ce va urma.

Va multumesc


Hopes si minunea mea - www.totsites.com/tot/eduardp" target="_blank">Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Hopes spune:

Uite ca n-am fost ff atenta si am vazut dupa aceea ca se evalueaza subiectul. l-am evaluat si eu.

Felicia te-ai gandit sa scrii o carte? Daca nu, ar trebui sa te gandesti, daca da, atunciincepe repede.

Hopes si minunea mea - www.totsites.com/tot/eduardp" target="_blank">Eduard

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

mamagiuliei, am gasit deocamdata niste linkuri in romaneste, care mi se par utile. Eu nu stiu de nici o carte pe tema asta tradusa (sau scrisa!) in romana, dar astept si eu cu interes sugestii.

www.scoalaparintilor.ro/psihologia-copilului/abuzul-sexual-asupra-copilului.html" target="_blank">http://www.scoalaparintilor.ro/psihologia-copilului/abuzul-sexual-asupra-copilului.html

http://referate.educativ.ro/referat-Abuzul-sexual-in-copilarie.html

www.zoot.ro/Efectele-unui-abuz,271502.html" target="_blank">http://www.zoot.ro/Efectele-unui-abuz,271502.html

Daca vrei mai multe, intra pur si simplu pe google si da-i sa caute "despre abuz sexual" si vei gasi multe alte chestii interesante.


Felicia 26+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
IUBIRE > ADEVAR > AUTONOMIE > IDENTITATE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

foarte bun subiectul...nota 10.

Un caz concret, fetita nu a fost crezuta de mama ei ca a fost abuzata pe motiv ca abuzatorul lucra in politie. Ca nu ar pte face asta ca mai este si verisor in afara de asta.....
Fetita de atunci, a devenit femeie are copii, e fericita, dupa ani si ani spunea ca mai mult a durut-o ca nu a fost crezuta de mama, decat abuzul.

trist dar se intampla, ma bucur pt ea ca a uitat (impropriu spus) dar ea este bine

------------------------
Someone's pleasure is another's pain!
Alergic at stupidity.

Mergi la inceput