Metode reale de prevenire a abuzului

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Felicia, NU e asta regula.
cum sa spui asa ceva??





Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Mey, la cate cazuri de genul asta exista in ziua de astazi ... ajungi sa crezi ca lumea si-a facut din asta o regula ... Probabil la asta se referea Felicia, ca multi au ajuns sa defineasca starea asta de lucruri ca fiind ceva normal, chiar daca NU e normal . Din pacate, vazand atat de multe cazuri... devii pesimist...




"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Sabina

Felicia, NU e asta regula.
cum sa spui asa ceva??


O spun pentru ca am argumente si informatii multe despre acest subiect, draga Sabina. Tu de pilda de unde stii ca nu asta ar fi regula??

Cazurile aflate sunt doar varful aisbergului, iar aisbergul este imens, la asta ma refer... Din experienta mea proprie am putut constata ca, in clipa cand eu am deschis cutia Pandorei si am inceput sa vorbesc cu voce tare despre abuzul sexual suferit in copilarie, dintr-o data au inceput in jurul meu sa mi se confeseze surprinzator de multe persoane despre abuzurile suferite de ele.

Stii cum, atunci cand esti gravida, parca vezi in jurul tau si intalnesti numai femei gravide? Ei bine, asa mi s-a inatmplat mie imediat ce am inceput sa-mi relatez experientele de abuz sexual.

Nu-ti da de gandit cate fete au avut deja curajul sa-si relateze experientele pe topicul asta? Si mai sunt MULTE altele (de exemplu care mi-au scris pe PM - si pe care le imbratisez virtual si le multumesc pentru increderea lor ) care nici acum, la maturitate, inca nu au curajul sa vorbeasca deschis despre asta? Si vorbim aici doar de un numar relativ mic de persoane care au citit topicul asta...

Stiu ca negarea e cel mai usor mod de a gestiona asemenea adevaruri dureroase, dar crede-ma ca nu ajuta pe nimeni. Ba tocmai asta e motivul pentru care atatea persoane abuzate sufera si acum in tacere, la maturitate, deoarece se tem de refuzul celorlalti de a vedea si de a accepta realitatea pe care au trait-o ele... E cel mai usor sa bagam capul in nisip si sa spunem ca e vorba numai de niste monstri, niste orori - ici si colo - ale societatii, cand de fapt, cum bine spune si Sneeuwklokje, un monstru poate fi oricine.


Intra pe serverul cu carti: www.4shared.com" target="_blank">http://www.4shared.com

la USER LOGIN completezi:
e-mail : desprecarti@yahoo.com
password: romania

si te rog citeste cu mare atentie, evident daca ai timp si dispozitia necesara, articolul urmator:

Lloyd DeMause - Universality of Incest

Macar asa, ca banala introducere in aceasta materie deosebit de greu de digerat... Eu am citit zeci de carti pe tema asta (incest si abuz sexual) si raman la parerea ca din pacate, oricat am vrea noi sa credem contrariul, asta e regula si nu exceptia.


Felicia 38+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.
(T.S. Eliot)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

imi zice chestia asta:

The file is suspected of illegal or copyrighted content.
nu pot sa-l descarc.
in orice caz, eu sunt convinsa ca exista abuz, nu-l neg, dar in jurul meu nu am persoane abuzate....eu n-am fost abuzata, in mediul in care traiesc eu n-am intalnit . sunt constienta ca vremurile s-au schimbat si sunt cu ochii-n 14, insa nu pot dsa cred ca abuzul sexual si incestul reprezinta norma in societate....altfel de ce ar fi considerate deviatii???



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andre_ea spune:

quote:
Originally posted by MissParker

Stii cum, atunci cand esti gravida, parca vezi in jurul tau si intalnesti numai femei gravide? Ei bine, asa mi s-a inatmplat mie imediat ce am inceput sa-mi relatez experientele de abuz sexual.




Asta nu inseamna ca majoritatea populatiei feminine e gravida. Doar ti se pare. Poate ca asa e si cu abuzul. Sunt multe cazuri si de aceea poate pare ca e regula.
Sincer nu vreau sa cred ca lumea este prin definitie rea.

Eu pot spune ca am fost abuzata fizic (batai ocazionale pentru "disciplina"), dar asta pentru ca mama mea asa credea ca-mi face un bine. Asta era "trend"-ul in educatie atunci, asta credea ca face bine si actiona in consecinta.
Dar abuz sexual??? In nici un caz.
Refuz sa cred ca e o regula.






Andreea, mami de Tudor- 10.08.20059+
Delu Prichindelu'
BB2
Tudor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Mda... celor care au o anumita "situatie" sau au trecut printr-o anume "situatie", li se intampla sa nimereasca doar peste persoane care au trecut prin experiente similare, sau sa auda numai depre asta... Mai ales ca... si presa scoate in evidenta doar astfel de cazuri... mde, nevoia de bani si de stiri bomba ... hmhhh, hmhhh...
Iar de aici si pana la a crede ca, lumea "considera normalitate" asa ceva, nu e decat un pas . Dezamagirea, pesimismul, neputinta, indignarea, etc. ... isi spun cuvantul.



"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

quote:
Originally posted by Sabina

imi zice chestia asta:

The file is suspected of illegal or copyrighted content.
nu pot sa-l descarc.
in orice caz, eu sunt convinsa ca exista abuz, nu-l neg, dar in jurul meu nu am persoane abuzate....eu n-am fost abuzata, in mediul in care traiesc eu n-am intalnit . sunt constienta ca vremurile s-au schimbat si sunt cu ochii-n 14, insa nu pot dsa cred ca abuzul sexual si incestul reprezinta norma in societate....altfel de ce ar fi considerate deviatii???


Pai faptul ca sunt considerate deviatii spune multe despre refuzul societatii de a se confrunta cu realitatea, tocmai aici se afla pentru mine tragedia.

Imi pare rau ca nu se poate descarca articolul ca document Word, eu corectasem multe greseli de ortografie din versiunea de pe net, dar il poti citi si aici:

www.psychohistory.com/htm/06a1_incest.html" target="_blank">LLoyd de Mause - The Universality of Incest

Nici eu nu vreau sa cred ca lumea e prin definitie rea (altfel nu ma hotaram sa aduc un copil pe lumea asta, nu?), dealtfel am mai spus si prin alte parti ca mi se pare o exagerare naiva sa-i numim "monstri" pe toti abuzatorii si astfel sa ne spalam pe maini si sa trecem la ordinea de zi, intentia mea este sa trezesc la realitate pe cei care inca neaga realitatea abuzurilor si sa-i indemn la vigilenta pentru a evita asemenea tragedii.

Si daca macar o singura persoana care a citit acest topic va ciuli urechile mai atent data viitoare cand isi lasa copilul cu vreun unchi mai in varsta sau cu cine stie ce baby-sitter, eu tot as fi multumita.


Felicia 38+ mami under construction pentru - David
Poze cu noi si vacantele noastre
We shall not cease from exploration
And the end of all our exploring
Will be to arrive where we started
And know the place for the first time.
(T.S. Eliot)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claucia spune:

Miss Parker, jos palaria pentru cum povestesti si pentru acest subiect, intr-adevar daca ne face un pic mai atenti cu cine sta copilul si ca intr-adevar exista aceste lucruri monstruoase (nu i-am numit pe ei monstri, actiunile lor insa sunt) pe lume e bine.

Eu fac parte din majoritatea neabuzata, majoritatea oamenilor in lume este inca neabuzata, de asta sunt convinsa, precum sunt convinsa ca daca rata abuzurilor (grave, sexuale, nu palma primita sau copilul trimis sa puna mancare pe tava tatalui etc) ar creste spre 30% din populatie ar fi o mare problema intr-adevar. Sunt multi copiii abuzati, sunt multi abuzatorii, dar nu sunt majoritari. Slava Domnului. Daca ar fi asa in lume ne-am intoarce la unele modele tribale unde toata lumea traieste cu toata lumea, "de ce nu, daca asa "se face"? Ce-o sa zica lumea daca noi nu facem asa?".

Si eu sunt atenta la fetita mea, si voi fi la orice pare sau ar putea sa fie nelalocul lui, insa nu vreau sa cad in extrema cealalta si sa fiu convinsa ca se va intampla, si numai o lupta imensa din partea mea si un vesnic razboi va face ca asta sa nu se intample. Pentru ca nu este asa, dovada sunt eu, cea neabuzata, si toti cunoscutii mei care nu sunt putini. Si asta nu inseamna ca toata lumea neaga, ci ca pur si simplu asa este. Daca vrem sa nu mai credem pe nimeni si sa fim convinsi ca de fapt cei care spun ca nu au fost abuzati de fapt neaga, ok, putem si asa dar nu inseamna ca este adevarat sau ca avem dreptate.

E greu, fiind intr-o parte sau in alta, trecand linia totusi atat de clara a abuzului versus ne-abuz sa gandesti foarte obiectiv intr-un fel sau altul. Argumente sunt de ambele parti.

Miss Parker, felicitari pentru tot ce ai realizat in viata, pentru ca tin minte ca citeam posturi de ale tale de inainte de a fi graviduta si-ti citeam dilemele legate de dorinta de a fi mama, imi place cum scrii si sa stii ca esti intr-adevar foarte placuta pe forum, de multa lume si de mine cu siguranta.

Clau si Alessia Maria 13 iulie 2007

printesa mea Alessia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Mi se face greata de cate ori imi amintesc de o intamplare din autobuz. Aveam peste 20 de ani si m-am urcat intr-un autobuz aglomerat(evident) stateam chiar sus dupa ce urci scarile cu fata spre usa ca nu mergeam multe staii. La un moment dat cand privesc la cei de pe scara chiar in fata mea era un individ care si-o freca la vedere. Ma trag instinctiv(nu era nici o alta persoana intre noi), autobuzul se opreste in statie si individul coboara. In dreapta mea un individ tanar ca mine zambea tamp. Mi-a venit sa ii zic "bai dobitocule ce taci?" Din atata lume cata era nimeni nu a zis nimic. Va pot asigura ca de atunci cand merg cu autobuzul nu mai imi zboara mintea nicaieri ci sunt cu ochii in patru.

Am povestit asta ca dovada a neimplicarii. Toata lumea prefera sa se uite in alta parte.

If all else fails, look cute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tethys spune:


Hmhhh... legat de nepasarea oamenilor, de care vorbeste Clover mai sus... Hai sa va povestesc si eu o "experienta de autobuz"...
Aveam vreo 10-11 ani si mergeam la tara la bunici... In autobuz era cam aglomeratie, asa ca stateam pe coluar, in picioare... La un moment dat, se urca un tanar de vreo 20-30 de ani... si se aseaza in spatele meu... aglomeratie mare, etc. ... Si... cum stateam eu asa, un pic cocotata pe nisa de la banci... il simt ca se impinge in mine... mai precis isi impinge "chestia" in fundul meu... Offf, ca si acum ma apuca rusinea si dezgustul cand imi amintesc ! La inceput, copila fiind, nu mi-am dat seama ce face... stiam doar ca ma deranjau atingerile respective... facute de personajul respectiv cu "miscari" acoperite de mersul autobuzului ... Nestiind cum sa reactionez... am inceput sa ma trag din fata individului respectiv bagandu-ma tot mai mult peste femeia care statea pe scaunul de langa mine... Si ce, credeti ca si-a dat seama cineva de ce facea nesimtitul ala?!? Ei as! Pe cine ar fi interesat? Eu, nu stiam cum sa spun... mi-era si rusine... si nici nu stiam cum sa explic asa ceva... eram socata, speriata, nedumerita... Femeia in care ma impingeam, ca sa ma feresc de el, incepuse sa se uite urat la mine! In loc sa ma intrebe ce am... sau sa-mi zica ceva... ca sa pot explica... Iar mama era mai departe, la cateva persoane de mine... M-am uitat eu la ea, vrand sa-i spun... dar, nici nu stiam ce sa-i zic... eram socata, imi inghitisem limba de frica... In fine, "scaparea" mea a fost... ca, in sfarsit, a coborat! Dar, o buna bucata de timp am ramas cu frica de autobuz... mai ales aglomerat!
Ei na... ca-i pentru prima data cand spun cuiva asa ceva... si mai am "chestii" pe care nu le-am spus inca nimanui ! Pentru ca inca imi este rusine...






"Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!

Mergi la inceput