Bucurii de sept-oct 2006 (114)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

Pufyyyy mi-ai facut ziua si seara si ziua de maine cu clipul alaca eram tare obosita si m-a remontat un pic...este incantator cum iti fredona la multi ani...Bravo lui si bravo tie...nu ai fost beata de fericire cu asa urare?

Lakioana ...bravo! Reby s-a remarcat de mica ca fiind o fetita precoce si isteata....peste vreo luna cred c-o vei invata poezii. Noi nu spunem decat propozitii formate din 2 cuvinte alaturate, nu 3-4...ceva de genul:
- mama apa
- mamaie haide
- tata / Bobo dai( Bogdan da-mi)
- e amieu (este al meu)
- tataie pa...etc...

Asta-vara cand ana-maria avea 8-9 luni am intalnit in parc un tatic cu o fetita de 1 an si 7 luni...Credeti-ma ca spunea poezii...atunci mi se parea maricica si nu mi s-a parut fff anormal sa o aud recitand...dar acum mi se pare senzational. Tatal incepea primul vers si ea continua:
El: Catze-
Ea: - lush cu parul cret...
Mi-a spus atunci vreo 3 poezii...nu pronunta corect evident dar faptul ca retinuse atata si facea asocierile era mare lucru...

Azi am venit de la serviciu si nici nu m-am dezbracat bine ca o vad pe papusica mik incaltata cu pantofii mei cu toc...mai-mai sa isi scranteasca picioarele...se uita la mine si in jos la pantofi si imi arata cu degetul aratator zicand cu hotarare : Niu-niu-niu! ...stia ca n-are voie si ca a facut o prostioara...Daca nu ne bagam pantofii in incaltator riscam sa ii gasim si in pat nu numai la ea in picioare

Alexutza ...imi pare tare rau...eu cred ca nu l-as mai duce in conditiile astea...mai cauta o doamna, o vecina de incredere nu stiu...poate nu e pregatit...sau incearca saptamana asta sa vezi cum se termina...si te hotarasti apoi...nu stiu ce sa zic

Skumpiko bine ca ai scapat in cazul asta...Ti-am vazut si nepotiza -dulcica si pe cretzolinul - fetitza dar si cavaler...E scump foocc.


Dragelor...in mod clar avem cei mai frumosi si cei mai destepti copii


Azi am vazut o poza la rubrica "sa ne cunoastem" cu fetita Oaneicn din SUA, si ma gandeam si la Cecilia din Canada, si la Catalina din Australia si la Mini- medin Emirate si la Eli din Japonia, Danidani din Anglia....Ce mai faceti fetelor? ...daca ne mai cititi poate mai dati si voi un semn de viata noi va salutam si va pupam

Noapte buna si numai bine...pe maine !
puuuuuuuuuuuuuuppppppppppppppppppp



------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MamiLili spune:

'Naseara!

Bravo Itzy c-ai facut apel la fetele de peste mari si tari. De multe ori ma gandesc si eu la ele si le vizualizez profilul sa vad macar daca-s active, din pacate unele n-au mai scris de mult pe DC.

Pufy, am ras cu gura pana la urechi si m-am distrat de minune cand l-am ascultat pe Nicolas. Tu-ti dai seama ce ureche muzicala are? Nu cred ca-s multi copii de 1 an jumate care sa intoneze atat de precis un cantecel.

Scumpik, sa-ti traiasca nepotica! Mi-au placut si pozele cu Luca fetita si apoi cavaler. Bine ai facut ca i-ai atras atentia soacrei asupra acelui gest, poate ca de-acum n-o sa-l mai repete.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monique_new spune:

Buna dimineata. E gata ua.

Pufy am vazut micul cintaret.

scumpiksa va traiasca nepotica, sa fie sanatoasa. Am vazut si pozele cu Luca "fetita" si cavaler la costumas.Cit despre soacra zi vre-o doua alta data sa nu mai faca asemenea chestii.

Roxana ...da Cosmi s-a lasat cam mult asteptata dar a meritat.

alexutzanu-mi vine sa cred ca povestesti de o gradi particulara. Se presupune ca ar trebui sa se poarte super bine, sa aibe grija cu mai multa atentie decit la una de stat. Mai bine ii ducem acolo, macar nu dam atitia bani. Oricum nici acolo nu mi se pare normal sa vorbeasca si sa se poarte asa.

POZE COSMI 1 ANISOR
Cosmi bebe -13 septembrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Ma bucur ca v-a placut de micul meu cataret!Eu sunt uimita cat de bine urmareste linia melodica!
Si culmea e ca ultima data a auzit cantandu-se la multi ani in 12 martie la ziua verisoarei lui, si alaltaieri s-a apucat sa cante singur, din proprie initiativa....din senin de am ramas muta!

Alexuta nasoale faze povestesti tu..... si sper sa gasesti cea mai buna solutie pt. Gabriel!

Itzy zici ca ti-am facut ziua? Multumim!

Lili ma bucur ca si tie ti-a placut.....adevarul e ca nu vb mai nimic inteligibil gazucu meu mic, dar vad ca are planuri sa ma uimeasca in alte feluri....

Anca e un scump Luca!Ce frumoas e si fetita dar si cavaler!



www.doctorbun.ro/" target="_blank">Voteaza medicii romani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Neata, merci de cafeluta Monica.

Mi-a inveselit ziua Nicolas cu cantatul lui, super, m-a impresionat! Noi ne chinuim de ceva vreme sa invatam sa cantam "La multi ani" ca urmeaza ziua lui tati si sa-i facem o surpriza.

Am vazut poze cu Luca si verisoara lui, cu Gabriel cret si frumos foc. Tare dulcei mai sunt!

Vorbeati de alunite, eu am cam multe, doua dintre ele sunt cam mari, trebuia sa ma operez de cativa ani si nu am mai ajuns, dr de familie mi-a amenintat sa nu ma prinda vara cu ele ca nu-i de joaca, cunosc riscurile si vreau sa le scot dar n-am gasit chirurgul care sa-mi inspire incredere.


*****************************************Mirabela, mamik de pitic www.totsites.com/tot/davidstefan" target="_blank">DAVID STEFAN (21.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:



Monique, multumim de cafea!
Itzy, cand povesteti cate nazbatii face Ana, parca o vad pe pe Patricia mea. Si ea e tare incantata atat de botine, cat si de pantofii mei. Intr-o zi cautam disperata un pantof si unde crezi ca l-am gasit in cosul de rufe din baie (mai nou cand nu gasesc cate ceva, acolo caut prima data), l-a pus acolo ca sa-l spele mami
pufy, tu ai un mare cantaret [[up]. M-a impresionat tare mult, frumos cadou ti-a facut!
scumpik frumoasa nepotica, frumos Luca cretolinul cavaler!
Mira, nasoala faza cu alunele de mancat, nici eu nu le pot tine la vedere. De fapt, ea a si papat cateva caci le-am gasit in pampers
Cat despre celelalte alunite, ce sa zic, mai bine nu mai amani operatia, daca sunt de operat. Tin pumnii sa iasa bine. Noi nu avem alunite, nici eu si inca nici Patry.
beatrix, cum e Eric? i-a trecut raceala?
alexutza, doamne ce ma doare sufletul cand citesc cum sufera Gabriel si cata nepasare exista si la o cresa privata!!! Nici nu stiu ce sfat sa-ti dau ca sa fie bine, poate totusi ar trebui sa mai incerci cateva zile, sa vezi cum va fi, poate totusi se obisnuieste.
lili, nu ai avut somn azi-noapte?






***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

quote:
Originally posted by lakioana

Salutare mamici dragi,

Revenim si noi asa din cand in cand...
Ne pasc ganduri mari pe noi de acum...ne-am cumparat trolerele si am inceput sa facem cumparaturile pentru plecare...mai avem putin...dar ne place sa le facem din timp.
M-a impresionat subiectul vostru...e super...si ma emotionez citindu-va relatarile. Ma regasesc fara sa vreau cate putin in fiecare dintre relatari. Parca sunt scrise de o aceeasi persoana in alt fel...de o singura MAMA. Doar ea ar putea relata atat de simplu si frumos viata alaturi pe copilul ei...si tot doar ea va intelege. Va pup pe toate si va multumesc ca mi-ati facut ziua frumoasa.

Daca tot am intrat, haideti sa va spun ce mi-a spus Reby azi...asta tot apropo de subiectul saptamanii:
O intreb: Tu a cui esti? Ea: mami...tati. Si cum te cheama? Raspunsul: Ebi. Dar tu mami, tu ai fost vreodata mica? Serioasa...se uita la mine, imi arata poza de pe perete de cand avea 3 luni si imi spune: Ebi mi apte mami (Eby mica lapte mami=Eby a fost mica si a papat lapte de la mami). I-am spus apoi ca o iubesc...si ea dupa mine: Bec mami. Asa de tare m-am emotionat ca mi-au dat lacrimile. Uite intr-adevar unde sta fericirea adevarata...in viata implinita pe deplin prin trairea langa copilul tau.
Si mie imi lipsesc uneori perioadele de dinainte cand eram doi porumbei si umblam numai noi stiam cat si pe unde. Tin sa mentionez ca noi suntem un cuplu din 1996...in 2003 ne-am casatorit si in 2006 s-a nascut matzul mic...dupa 6 luni de "chin" ....in care credeam ca nu mai vine....dar aceste perioade se risipesc ca nisipul cand vine Reby la mine si ma ia de manutza razand ca sa ma plimbe prin casa...sau cand imi spune "batze" si se lipeste de mine cu drag.
La somnul de amiaza...azi...in loc sa stea cuminte si sa faca nani, ea a preferat sa isi scoata suzi din guritza si sa se suie pe mine ca sa ma pupe...nici eu nu mai stiu de cate ori...pana cand i s-a facut somn si a adormit. Cred ca nu mai exista cuvinte...
Va pup inca o data si la cat mai multe astfel de subiecte.

_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)





lakioana spor la pregatiri. Sper sa intri si de pe melaguri departate sa ne dai vesti despre voi. Pupam frumusica Reby, vorbareata mica. Ce frumos ca stie lega deja atatea cuvinte!





***************************************************
Ramo si PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lakioana spune:

Multumesc mult fetelor!.
Doar acum de curand Reby si-a dat drumul sa faca propozitii mai lungi de doua cuvinte. Si pe mine ma uimeste rapiditatea ei. In fiecare zi cand se joaca singura exerseaza legarea cuvintelor...acum de exemplu, de cand stau la calculator, a venit la mine sa ma ia de mana si sa ma duca sa ma joc cu ea si mi-a spus un sir de cuvinte: mama mana tapta ak ada = mama( hai de) mana (sa scriem pe) tablita (pe) shrek (si) ada.
Cuvinte mai noi si mai complicate pe care le spune de curand sunt: banana, ochelai(ochelari), anchiu (unchiu), Gligo (Gligor poneiul),omia(omida), nonio-nonio(Danonino), apaia(aparat), baga(bagaj)...acum nu imi vin in minte mai multe.

Oricum Reby stie putine fata de un gagicutz de-al ei cu 2 saptamani mai mare, care deja vorbeste aproape ca noi...rosteste toate cuvintele aproape normal. De exemplu: catzel, mamica, taticu, parcu (parcul),Reby(un R amestecat cu L), masina (cu s nu cu sh), mindzea(mingea) etc.
Va inchipuiti ca noi ne simtim inferiori...dar stim ca de fapt nu-i asta mersul...asa ca ne linistim. .
Va pupam


_

Lakioana mami lui Reby, o minune de fetitza (16.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns itzy-bitzy spune:

SALIU

Lakioana eeehheeee eu cred ca e ceva la voi in zona ca prea sunt vorbareti...auzi tu sa va simtiti inferiori...meeeyyy...Felicitari inca o data...cred ca depinde muuult si de copil pt ca sunt si copii ai caror parinti/bunici le vorbesc si le repeta intr-una si nu vor pur si simplu, ori dintr-o incapatanare, ori nu le-a venit vremea...si apoi le turuie gurita


Pufyy repet: si ziua de ieri, si seara (aseara) si ziua de azi...l-am ascultat de n-ori si m-am amuzat ...pana si sotul meu l-a ascultat uimit. Azi o sa-i arat si Anei sa ii vad reactia...Intr-adevar are ureche muzicala cum spune si Mamilili...urmareste-l si "cultiva-i-o"

Ramo...pey cum...daca-i rost de nazdravanii toti sunt primii...Stiti cand am cautat tel mobil o zi intreaga...era si descarcat si nu am dat de el nicium...mi-l ascunsese la ea in camera, intr-un dulapior... dimineata cum s-a trezit direct acolo s-a dus ...Acum mi-ar fi placut sa am notiuni solide de psihologie a copilului...poate imi explicam unele lucruri care le trec prin capusorul lor

Auziti mey fetelor ...cele de pe melagurile natale vreti sa strig catalogul si pt voi bag seama

Lilinaaaaaaaaaaaaaa now I'm missing youuuuu

Sephoraaaaaaaaa croitoresti de zor?

Sandraaaaaaaa tu pe unde te mai plimbi?

Eloiiiiiiiiiis sper ca sunteti bine...cataratori, alpinisti pe mese cumva?

Princessssssss ce ne mai spui de Rares? Cum s-a vindecat ochisorul?

Flaviaaaaaaa tu ne-ai lasat cu pofta in cui...nici un tortulet nimik-nimik...hai ia-ti revansa

Alinaaaaaa trimite-o tu pe aradeanca voastra si la noi

Beatriiiix ...ce-ti mai face Molecula? Ca eu am si uitat sa iti spun ca am citit atunci povestea voastra...mi-a placut muult...hai lasa eprubetele si vino aici...acum cat pot si eu ca iar incepe nebunia la servici


Am EDITAT ceva...


------------------------------------------------------------------------------
Itzy-Bitzy
cu
Ana-Maria papusica lu' mamica si a lu' taticu (28 septembrie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Salutare mamici!

Scriu pe scurt ca printesa mea sta pe langa mine sa o bag in seama.

MamiLili, Pufymic, deocamdata o tratez cu Clorhexin A ai pudra Baneocin peste. Il mai las in pace, febra n-a facut.

Am vazut pozicile Scumpikai. Sa-ti traisca nepotica!

Mirabelac, cum i-a trecut lui David prin minte sa se urce si sa ajunga la dulapul unde erau alunele!

Itzy, eu cunosc o fetita care de ceva vreme (in iulie implineste 2 ani), cere oala, spune cuvinte, mai stalcit, dar le spune.



Asa creste Maria Diana

Mergi la inceput