Drepturile parintilor de copii cu H.

Drepturile parintilor de copii cu H. | Autor: paula2003

Link direct la acest mesaj

Este greu sa discut despre asta dar vreau sa stiu si eu ce "drepturi" aveti sau va doriti sa aveti de la societate cand sunteti mama/tatal unui copil cu dizabilitati.

Eu momentan ma simt...nu am nici un drept. Legile sunt facute ca sa fie facute ....
Mi-as dori sa avem un statut care sa se aplice, respecte si poate sa fim si un mic "ocrotiti"
Nu-mi este rusine sa spun ca am un copil cu h., ce sa spun de multe ori nu spun ca am copii. Situatia ma face sa nu aduc aminte. Daca sunt intrebata raspund. Stau si ma gandesc unde se va ajunge. Daca ai copii nu ai job, daca ai job nu ai copii.
Ma uitam la Costel. Nu a valorat nimic pt. nimeni in tara. Cum a castigat un concurs in Spania a inceput sa-l bage in seama si statul roman.

Astept parerile, sugestiile si poate facem si noi o petitie cu ce ne-am dori sau cum ne-am dori sa ne crestem copii si poate drepturile pe care le-am putea avea in conditiile astea.



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Dodo-pui spune:

Paula ai multa dreptate.

Ma voi gandii si sper sa-ti dau si eu o idee pt o petitie comuna ,dar dupa operatia de trasplant de saptamana viitoare.Acum nu prea ma pot gandi in alta parte.


Doamne ajuta!

Acesta este blogul puiului meu Bogdan-Andrei



Varsta lui Bogdan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia17 spune:

Cred ca fiecare dintre noi a primit cate o "palma"sau a fost pasat de la o usa la alta si daca nu vom pune cu totii umarul sa cerem drepturile pe care la au si copii nostrii nu vom avea nimic,numai impreuna s-ar putea sa avem o sansa,de unul singur nici nu stii incotro sa o iei si cand crezi ca ai gasit ceva primesti o palma si te cuprinde deznadejdea si disperarea si asa nu rezolvam nimic si nu e bine pentru copii nostrii.Cum putem ajuta, ce putem face??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Dodo-pui, sanatate multa si reusita la operatie. Sa ne spui si noua ce ati facut sau daca va putem ajuta cu ceva.
Nu stiu ce am putea face, astept sugestii si decimem impreuna ce am putea face.
Incep eu cu cateva idei.
-mi-as dori sa am o lege in care sa fiu protejata de a nu fi data afara sau oferi la schimb o alta sansa.
- mi-as dori sa pot sa-mi duc sigur copilul intr-o scoala "normala"
- mi-as dori sa nu mai fie interpretate legile de cum le convin angajatilor sau celor ce trebuie s ale aplice.
- mi-as dori sa fie centre de recuperare mai multe
- mi-as dori sa fie un fel de locuri de joaca amenajate/neamenajate unde sa-mi duc copilul in mijlocul altor copii si sa faca lectii, sa invete ceva util......
Cred ca visez. Asa m-am saturat de oameni incapabili si prosti care ne conduc sau iti dau in cap sa nu te ridici sa le furi locul de sub fund.... Asa m-am saturat de mafia celor care conduc asa zisele fundatii/asociatii si ei de fapt nu au nici o treaba cu copii/oamenii care au cu adevarat nevoie.


Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia17 spune:

Dodo-pui multa sanatate si dea D-zeu sa fie o operatie reusita.
Noi suntem din Valea Jiului peste 40 de copii cu sd de care se stie si mai sunt de care nu se stie si care stiu dar nu sunt in asociatia care s-a infiintat in noiembrie anul trecut.o mare dorinta a noastra este infiintarea unui centru de zi cu speranta ca acolo am putea avea si cadre specializate pt copii nostrii:logoped,kinetoterapeut etc.,singurul logoped de care se stie in vale nu are cabinet si asa zice ca nu ne poate ajuta.Cea mai apropiata localitate unde este logoped este la aproape 2 ore de mers cu masina si dupa un asa drum un copil nu prea mai are rabdare sa fie atent dupa aceea la ora.deocamdata sunt numai cereri si promisiuni pt un spatiu dar e putin probabil ca cineva ne va pune la dispozitie un spatiu care poate fi folosit iar daca vom primi una dintr caldirile care arata ca dupa razboi e si mai putin probabil ca vom avea fonduri sa o refacem caci cerd ca costa ca si cum am construi una noua si opatr si mai mult ,dar de unde atatea fonduri din spnsorizari??? e deja sf.multe din familii de abia reusesc sa traiasca de azi pe maine de unde sa mai platesca in pariculri atatea drumuri si ore in particular?este clar ca fara ajutor nu vom reusi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diuna spune:

Dodo-pui, suntem alaturi de voi! Doamne ajuta!
@lucia17, infiintarea unei organizatii e un pas inainte. Nu va lasati. Eu personal nu stiu cum va pot ajuta, eventual sa-ti dau adresa organizatiei care a infiintat la noi centrul de zi si sa discutati, sa-ti dea eventual vreo idee. Dar sigur alte mamici stiu mai multe. Mult succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia17 spune:

multumesc diuna,chiar te rog sa-mi dau adresa,orice idee sau sugestie e binevenita.Multa sanatate tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

buna idee!bine ar fi sa scrie naibii legile alea sa le inteleaga toata lumea!nu,vorba paulei, sa fie interpretate dupa caum vor functioanrii,apoi,centrele,sa se ocupe de copii cu probleme grave sau mai putin grave,dar sa se ocupe de ei.cica statul ne ajuta domne.cu ce?ca am depus cerere la centru pentru logopedie si terapie ocupationala de acum un an si nu m-a cautat nimeni!tot la particular merg,apoi,la gradinite...dam banii la particulare ca la stat nu sunt motivate doamnele sa ii primeasca sau sa ii ingrijeasca.lumea e rea!se vorbeste la radio despre discrminarea rromilor...nu am nimic cu ei,nimic impotriva lor,sunt si ei oameni..dar despre copiii cu probleme de ce nu se vorbeste despre discriminarea lor?oentru ca probabil nimeni nu stie ce inseamna asta,eu,sincer cred ca nu intereseaza poe nimeni.asa mi-e o scarba...sa ma duc sa intreb despre drepturile copilului meu...iti vorbesc in zefleme si se uita la tine de parca le-ai cere sa iti dea bani din buzunarul lor....halal!!!!te sustin paula.ne vom gandi,vom face o petitie dar,crezi ca ne va auzi cineva?doamne ajuat!va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Daca nu facem nimic nu avem cum sa cerem. Eu inca mai vreau sa cred in tara lui peste, in legile ei si in natia asta de.....
Tu ai bb nascut in jur de 2006 cum ai alocatia si salariul? Cum le-ai avut?



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ardeleanu spune:

eu am nascut in 2004 si pana a implinit bubu 3 anisori am primit banii pe concediu ingrijire copil,cei 800 si de la primarie,o indemnizatie care era cam de 370 de lei si 80 pt lumina si telefon,insa dupa ce am decis sa raman cu el acasa in prelungire concediu ingrijire copil pana la 7 ani,nu mai primesc decat 450,alocatia de 32 de lei dubla si 80 pt lumina si tel,cica ar fi o lege scrisa ca daca raman cu el pana la 7 ani nu mai beneficiez de indemnizatia de la stat,lege pe care am cautat-o de mi-au iesit ochii.nu scrie nimic concludent ca daca am ramas pana la 7 ani nu mai beneficez de indemnizatie,poate nu am citit tot...dar am renuntat sa mai caut.si mai pot sa spun ca o luna primesc banii,2 nu,nu mai iau din urma si tot asa,ca ei gresec mereu.ba directia muncii,ba banca,ba nu mai stiu ce,tot timpul se fac greseli,asa incat am ajuns sa nu ma mai bazez ca pe data de a lunii primesc niste bani,iar darile stiti si voi cum sunt,gradinita,logopezi,terapii si alte chestii.oricum,ideea e ca,la fel cum ai spus si tu,nu avem cu cine sa ne certam.tot ei au castig de cauza de fiecare data,pt ca noi le suntem inferiori sau pur si simplu ne ignora.eu la concluzi asta am ajuns.tu ce ai mai facut cu serviciul?stiu ca iti faceau figuri si tie...va pup si va doresc succes in tot ceea ce va propuneti!o zi buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Eu mi-am pierdut jobul din cauza fetitei, ambii copii si nu am vrut sa-i dau in judecata. As fi castigat dar nu as fi ramas si tot as fi "pierdut".
Acum lucrez undeva unde este ok. In mare e bine dar acum pe pozitia pe care o am si unde lucrez pot sa ma iau altfel de ei. Ma refer la cei de la Protectia Copilului si nu numai. Eu nu prea am avut probleme si am stiut sa ma zbat cu ei si cu sistemul, dar am facut si in asa fel sa ma stie toti. Nu cred ca este cineva din sector sa nu ma stie. Acum sa vad cand primesc si alocatia.
Am facut sezizare in februarie si cred ca au sa vine in mai. E bine si atunci numai sa fie toti banii gramada.



Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)






www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri



Mergi la inceput