Vaccin contra rubeolei inainte de sarcina?

Vaccin contra rubeolei inainte de sarcina? | Autor: korina

Link direct la acest mesaj

Astazi am mers la doctor si mi-a spus ca sunt predispusa a face rubeola.Si ca sa-mi aleg daca vreau sa fac vaccin sau inseminare.Mi-a spus ca ar fii bine sa fac vaccin.Si sa nu raman insarcinata 2 luni,apoi pot face inseminare.Mi se pare riscant sa ramn insarcinata dupa un vaccin chiar si la 2 luni? Cine imi poate da un sfat...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Butterfly1 spune:

Korinutza , daca asa a zis medicul , asa o fi...Dupa parerea mea ai 2 variante : ori faci vaccinul si mai ashteptzi cateva luni (sa zicem 6)cu sarcina , ori te duci si ceri parerea unui alt medic.
bafta multa si vezi ce hotarare iei.

P.S. :
poti gasi pe net articole despre asta.

Butterfly1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Multumesc Butterfly pt sfaturi,DAR sunt prinsa cu usa pt ca din doua variante nu stiu care este mai buna:
1)nu fac vaccinul,si risc cabebelul sa aiba probleme cu vazul ,auzul si chiar intarziere mintala
2)fac vaccinul si poate o sa-i fac chiar eu rau
Iar alta problema este ca nici medicul nu pot sa-l schimb ,pt ca el are dosarul meu cu toate analizele(+si ale sotului)...deci

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elly_me spune:

korina- mai cere si parerea unui alt dr.
Eu as face vaccin-ul si as mai astepta 2-3 luni cu inseminarea.
La cati ani am asteptat, cateva luni nu mai conteaza - cand este vorba de sanatatea lui bb

Succes



Elly

http://tt.lilypie.com/tppRp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Asa este ce mai conteaza doua-trei luni in plus la 3 ani de asteptare,dar sper sa nu apara nici o problema din cauza vaccinului.Bafta si tie Elly

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore. spune:

Eu locuiesc in Spania si am suficienta incredere in medicii de aici.Si eu am avut multa bataie de cap cu vaccinul anti Rubeola.Am fost la diferiti medici aici in Spania si toti mi-au spus sa astept intre 3-6 luni dupa administrarea vaccinului.Dar intr-un final am fost la un control la un medic care pr.univ.dr. la unul dintre cele mai mari spitale din Cataluņia,care mi-a spus foarte sigur si hotarat ca el nu recomanda o sarcina la un an dupa adm vaccinului.Aceea subst pe care o contine vaccinul are nevoie de timp pana cand organismul o asimileaza.Daca nu a trecut suficient timp de la adm(lucru care depinde de fiecare organism)poate sa creeze malformatii si probleme foarte mari fatului,exact cum ar creea rubeola in primul trimestru de sarcina.Parerea mea ca mai bine iti faci vaccinul acuma linistita si mai astepti un an,inainte cu 3 luni de a ramanae insarcinata incepi sa iei acid folic si vitamine.In tota aceasta perioada vei avea timp sa te pregatesti trupeste si sufleteste pt sarcina pe care ti-o doresti asa de mult.
Trebuie sa ai rabdare si va fi bine.In situatia in care esti acuma(de un fel de nesiguranta si stres)provocata de aceast aindecizie nu iti va fi usor sa ramai insarcinata.Multa bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lore. spune:

M-am exprimat gresit intr-una din fraze.Voiam sa zic ca acel medic recomanda ca timp de un an de la vaccin sa nu ramai insarcinata.Cred c astia el foarte bine de ce afirma acest lucru.Lucrand intr-un spital ata de mare are o experienta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns korina spune:

Multumesc Lore pt raspuns .
Mie doctorul mi-a spus ca sa ma duc la inseminare dupa 2-3 luni de la vaccin ca nu exista nici un risc de malformatii.Fiecare are parerea lui,acum imi este teama si mai mult ,pt ca este riscant, si nu vreu sa aiba copilul probleme mai tarziu.

Mergi la inceput