FIV 168

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Verga, bafta, esti cu cateva zile inaintea mea deci, cine stie poate devenim colege si la odisee:)
daca aveti nevoie si de legea din belgia spuneti si v-o gasesc (dar sa spuneti exact ce lege ca nu inteleg prea bine despre ce este vb si nu am timps a citesc tot-tot din urma)
Luca, in Frantza care este sistemul de rambursare? Noi aici avem dreptuld e 6incercari gratuite(platite deci 100 la suta de asigurare). Asta are un avantaj (cel financiar) dar si dezavantaj (fac -pana in 35 de ani- transferul doar a unui embrionake, este stipulat prin lege; dupa 35 de ani si daca esti la a treia incercare transplanteaza 2)
E deja 4 si un sfert si nu a mai sunat monitorul....poate pierd ziua astadaca nu suna pana la 5 ii sun eu. Da, bon nu va mai bat la cap cu telefoanele , cred ca am sa o tin asa o luna jeezz!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

buna dragutelor

Luca: super idee cu legea
si eu am facut credit la banca pt aceasta fertilizare si sincer daca Doamne fereste nu reusesc acum va trebui sa mai astept o perioada destul de mare pt a face din nou
sper sa nu fie nevoie
dar este foarte scump si nu este o procedura pe care sa o faca toata lumea
e greu
si ar fi minunat daca ar fi si in romania la fel ca in strainatate
desi sunt dezamagita de tot ce se intampla in romania
dar poate avem noroc daca ne adunam toate

Felicia: ce mai faci ce mai fac puiutii tai sunt bine? it tin pumnii
Mihaele bafta sa ne auzim cu vestI bune.de ce e de bine daca te balonezi dupa et. ca eu sunt ca un balon dupa ce ma bucurasem ca scapasem de burta azi m-am trezit din nou cu ea mai mare ca niciodata.
Multa bafta fetelor care sunt in focuri sa auzim de bine
Va pup si Doamne ajuta


elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristal1995 spune:

Oana: este vorba despre legea prin care fiv-ul este finantat de compania de asigurari... exact despre ce spuneai si tu... daca poti sa-mi trimiti legea pe mail, ar fi super!!!
Pupici

Aly-"Inca mai sper..."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna fetelor!

Eu am tot umblat pe la subiectul de FIV si FIV in Ungaria, pentru ca banuiam ca vom ajunge aici. Acum, insa, dupa milioane de analize, o laparo pe 13 febr la Giulesti si zeci de vizite la diversi doctori, FIV cu ICSI au devenit o certitudine pt noi.
La noi problema e de ambele parti: la sot oligoastenoteratozooospermie severa si la mine insuficienta ovariana, deci suntem foarte "potriviti" din punctul asta de vedere.

Desi am cochetat, cum spuneam, cu ideea de FIV in Ungaria, momentan am decis sa incerc la Giulesti, din mai multe motive, principala fiind legata de serviciu si faptul ca nu pot lipsi atat din tara. Imi acord doua sanse aici, daca nu iese incerc in Ungaria.

Asa ca voi face cu Niculescu si Cocei la Giulesti. Astazi am fost la dr. Cocei si am facut toate analizele de sange la BIOS. Mai am de facut numai analizele de secretie pe 24 si pe 2 aprilie vin si ultimele rezultate, dupa care sun sa ma programez pt intocmirea dosarului. Cam cand credeti ca incep procedura? (menstruatia mi-a venit pe 10 martie, acum sunt z3)

Pupici la toate, succese si sa stiti ca o sa va mai "agasez" cu intrebari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaele spune:

Buna fetelor am o rugaminte la voi cine are listuta cu toate fetele va rog sa mi-o trimiteti si mie maine sotul meu merge la Manastirea Ghighiu si vreau sa dau si o listuta cu voi toate va pup si astept listuta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanademunck spune:

Cristal am sa ma uit ins eara asta pe net sa caut legea si ti-o trimit pm. Atata doar ca va fi in olandeza, ai nevoie de ea in romana (o pot traduce dar va dura ceva si important este sa o gasesc)
Ma doare capul de mor, m-a sunat monitoarea sa ne dea unda verde, deci de astazi incepem oficial 'lupta'cu molecula:)Intre 6 si 8 trebuie sa imi fac cele 200 de unitati de puregon (prima oara in viatza mea cand imi fac injectie cu mana mea..)Iar apoi trebuis sa mai plec si la scoala cu catzelul, o ora pe vantul asta si n-am nici un chef da trebe (by the way tre sa stau pironita la pat dupa injectiile astea sau am voie sa ma misc cum imi place?
pupici tuµturor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Oana, in Belgia toate legile exista in ambele limbi - cred ca e mei bine sa o cauti in franceza, caci cu neerlandeza ii termini la creeri pe bietii subordonati ai unchiului lui Cristal. :))
Ti-am raspuns pe celalalt subiect - 4 FIV-uri sunt subventionate in Fr, al cincilea in mod exceptional. Echipa medicala recomanda implantarea a doi embrioni, in principiu, dar cuplul este cel care decide, daca va asumati raspunderea pentru o eventuala sarcina multipla, se pot pune si mai multi.

Bafta multa cu stimularea, ia-o usor, eu nu am acelasi medicamente ca si tine, dar sa stii ca mie tratamentul nu mi se pare infiorator (nu neg efectele asupra organismului, totul e dat preste cap etc, dar fizic, asa, la modul superficial-perceptiv nu este nici pe departe imposibil de suportat). Cu moralul sa stai bine, aia-i cheia.

PS: Cum adica "la scoala cu catzelul"?! In ce clasa este? :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Iana_mari parca in capitolul trecut intebai cat te costa taxi-ul de la Giuly la Bios! ... l-am intrebat pe fratele meu care este taximetrist si mi-a zis ca intre 13 - 15 roni...maxim 18.

Anto
"Cea mai mare iluzie este ca oamenii au limite!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arucs spune:

va salut pe toate si sper sa ma primiti si pe mine.
noi suntem la inceput de drum si nu stim inca la ce clinica sa mergem,deoarece la giulesti nu m-am simtit deloc bine cand am facut 2 IA.Oscilam intre Med New Life si Centrul medical Unirea.
Despre lege aste Ok daca o sa putem face ceva si pentru noi.In Suedia statul iti asigura doua FIV-uri si doar de la al treilea incepi sa platesti ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

LucaLuca, esti grozava, super ideea ta cu legea!
Cristal, multumim pentru ideea cu unchiul!
Intr-adevar este o mare nedreptate ca in Romania nu se acopera macar partial aceste tratamente... mai ales daca ne uitam la cat platim lunar la asigurarile de sanatate si nu beneficiem uneori nici macar de medicamente compensate!!! Daca am aduna sumele platite lunar cred ca ne-ar iesi de 3 FIV-uri. Oricum in tara asta costa mai putin sa scapi de un copil (avort, abandon etc.) decat sa faci unul daca nu poti, si cum un procentaj destul de mare de cupluri au probleme de infertiliatte, sa nu ne mai miram de scaderea demografica in categoria de mijloc a societatii, adica aceea care nu trebuie "intretinuta" de stat, care munceste, care nu se afla in economia subterana.

Asta e tara in care traim, din pacate... Si tot din pacate, nu putem pleca toti de aici sa-i populam pe altii, pe gratis . Dar, daca putem face cunoscuta macar aceasta problema, de ce sa nu incercam?

Mergi la inceput